PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδεια ραδιοερασιτέχνη



Katerina
10-03-08, 22:05
Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο forum. Σπουδάζω στην ΑΣΠΑΙΤΕ ηλεκτρονικός. Μήπως ξέρετε πότε είναι οι εξετάσεισ για αδεια ραδιοερασιτέχνη και ποια είναι η ύλη? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

itta-vitta
10-03-08, 22:24
Κατερίνα δες εδώ:

http://www.raag.org/index1.htm

Katerina
12-03-08, 12:21
Thanks! Είδα την 'υλη και μου φάνηκαν λίγο δυσκολούτσικα.Αυτό τον καιρό δεν έχω και χρόνο για να διαβάσω. Καποιά στιγμή θα προσπαθήσω.

antonis_p
12-03-08, 15:12
δύσκολα;
όλοι περνάνε! τουλάχιστον την πρώτη άδεια (χωρις τις εξετάσεις τηλεγραφίας)
την πέρνουν ολοι!
(σχεδόν) αρκεί να πάνε εκεί!

badsak
12-03-08, 16:56
Μπα μην το λες!!!!
Στην τελευταια εξεταστικη στην Σερρες τσεκουρωσανε πολυ κοσμο!!!
Αστα να πανε.....
Οσοι δεν ειχαν διαβασει απλα δεν εγραψαν....
Ηταν πολυ σφιχτα τα μετρα ασφαλειας.

Τρελός Επιστήμονας
12-03-08, 17:53
Οι ραδιοερασιτεχνικοί σύλλογοι κάνουν δωρεάν μαθήματα για τα μέλη τους. Αν γραφτείς μέλος, μπορείς να παρακολουθήσεις και μάλιστα παίρνεις και βεβαίωση παρακολούθησης και δεν εξετάζεσαι προφορικά.

NUKE
12-03-08, 18:34
Σε ποιον συλλογο να παω δηλαδη εγω που ειμαι στην Νεα Ιωνια να ρωτησω?

Τρελός Επιστήμονας
12-03-08, 18:44
Κατερίνα, χαιρετίσματα στον...... Αργύρη! (όπως λέμε: χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία...). Νομίζω ότι μετά από 20 χρόνια έμαθε επιτέλους ηλεκτρονικά, τώρα που δεν τα χρειάζεται πια κανείς γιατί όλα τα κατασκευάζουν οι Κινέζοι και οι Ινδοί (αστειεύομαι, φυσικά). Πήρα το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη Γ' κατηγορίας το 198... όταν ήμουν μαθητής στο Λύκειο και ξανάδωσα εξετάσεις μετά από 20 σχεδόν χρόνια και πήρα το πτυχίο Β' κατηγορίας, όταν ακόμη υπήρχαν 3 κατηγορίες (Γ, Β και Α). Τώρα μάλλον τα θέματα είναι πιο εύκολα και υπάρχουν μόνο 2 κατηγορίες αδειών, με Μορς και χωρίς Μορς. Δηλώνω φανατικός εραστής του κώδικα του Σαμουήλ Μορς ή μάλλον του βοηθού του Alfred Veil που τον εφεύρε (άλλη μια κλεμμένη εφεύρεση) αλλά ντρέπομαι να πω δημοσίως το διακριτικό μου SV1... (είμαι ντροπαλό παιδάκι...). Καλή επιτυχία!

Τρελός Επιστήμονας
12-03-08, 18:51
Φίλοι NUKE και Κατερίνα μπορείτε να ρωτήσετε εδώ www.raag.org/ ή εδώ www.ham.gr ή εδώ http://grc.gr/. Πιθανώς να υπάρχουν και άλλοι στο Κλεινόν Άστυ. Για άλλες πόλεις ψάξτε στο Δίκτυο.

NUKE
12-03-08, 19:31
Βασικα μπαινοντας στο πρωτο δεν ξερω που να ρωτησω.Απο καταλαβα δεν ειναι κατι σαν φορουμ....

Παντως πρεπει να παω εδω λεει:Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης

Αυτο που βρισκω που ειναι?Ειναι εκει που εδωσαν διπλωμα οδηγησης???

Τρελός Επιστήμονας
12-03-08, 22:11
Η πρώτη παραπομπή είναι της Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών και η δεύτερη του Συλλόγου Ραδιοερασιτεχνών. Η ενδιάμεση μάλλον είναι κάποιος τοπικός σύλλογος, δεν γνωρίζω ακριβώς. Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο ή να περάσεις από τα γραφεία τους. Πάντως νομίζω ότι υπάρχει και κάποιος άλλος σύλλογος κάπου στη Σπύρου Πάτση.

vaioskal
12-03-08, 22:44
Πληροφορίες μπορείς να πάρεις και απο εδώ


http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=769&id=&tid=777
Σύμφωνα με την YA 68000/763/2002 Αρθρο 5 παρ 17 εφόσον έχεις πτυχίο ηλεκτρονικού ΑΕΙ ή ΤΕΙ απαλάσεσαι των γραπτών εξετάσεων.

Οπότε εφόσον αποκτήσεις το πτυχίο σου απλά κάνεις μόνο αίτηση και εξετάζεσαι στα προφορικά και στα μορς.

aeonios
13-03-08, 02:30
Yπάρχει και ο Σύλλογος Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών πράγματι εκεί που είπες φίλε Τρελέ επιστήμονα! http://www.hag.gr

Και οι τρείς είναι πανελλήνιοι σύλλογοι αλλά μόνο η ΕΕΡ είναι το επίσημο όργανο των Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών στο εξωτερικό. Μαθήματα επίσης γίνονται και στους τρεις συλλόγους από ότι ξέρω για αρχάριους και όπως είπατε είναι δωρεάν για τα μέλη. Τώρα από εκεί και πέρα όλα είναι θέμα γούστου!! Εγώ θα πήγαινα σε όλους να δω πως γίνεται το μάθημα και θα καθόμουν σε όποιον μου άρεσε το κλίμα...

Επίσης να συμφωνήσω με τον φίλο μου τον Αντώνη πως την άδεια κατηγορίας 2 στην Αθήνα τουλάχιστον με βάση τις παλιές εξετάσεις την παίρνουν σχεδόν όλοι.

[οff topic]Eνα ακόμα ενδιαφέρον άρθρο στη διαμάχη μεταξύ Morse-Βειλ

http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=1&res=9A0DEEDC1F3AE733A25754C1A9619C946597D6CF&oref=slogin[/οff topic]

RFΧpert
13-03-08, 09:58
aeonios δεν περναν ολοι... Αξιζει κανενας να δει τα αποτελεσματα καθε εξεταστικης που ειναι διαθεσιμα στην ιστοσελιδα της ενωσης, για να παρατηρησει ποσοι κοβονται!!! ακομα και για την SW !!! Φιλος μου δινει 5 χρονια εξετασεις κωδικα !!! και επιμενει ακομα :) !
Παντως σιγουρα ενας φοιτητης, αν οχι του πρωτου εξαμηνου τοτε αντε το το πολυ δευτερου, σε Ηλεκτρονικα, περναει με την μια για SW με δυο ωρες διαβασμα το μεγιστο (και αυτες πολλες ειναι ακομα και για εναν βλαξ φοιτητη) !!!

aeonios
13-03-08, 12:42
aeonios δεν περναν ολοι... Αξιζει κανενας να δει τα αποτελεσματα καθε εξεταστικης που ειναι διαθεσιμα στην ιστοσελιδα της ενωσης, για να παρατηρησει ποσοι κοβονται!!! ακομα και για την SW !!! Φιλος μου δινει 5 χρονια εξετασεις κωδικα !!! και επιμενει ακομα :) !
Παντως σιγουρα ενας φοιτητης, αν οχι του πρωτου εξαμηνου τοτε αντε το το πολυ δευτερου, σε Ηλεκτρονικα, περναει με την μια για SW με δυο ωρες διαβασμα το μεγιστο (και αυτες πολλες ειναι ακομα και για εναν βλαξ φοιτητη) !!!

Φίλε κοίταξα τα αποτελέσματα και βρίσκω πως έχεις 100% δίκιο......... :wink: Στο μυαλό μου ειχα αυτό που γράφεις στην δεύτερη παράγραφο με τον μέσο φοιτητή.! Πιστεύω πως με μια σχετική προετοιμασία ένας μέσος άνθρωπος θα πάρει την κατηγορία 2.Οσο για τα μορς αμα δεν σε πάει................

antonis_p
13-03-08, 17:06
Και οι τρείς είναι πανελλήνιοι σύλλογοι
έτσι τουλάχιστον θα ήθελαν!!!! Κάποιοι δεν είναι γνωστοί ούτε στα όρια της πόλης!!!!
Απλά έτσι αναφέρουν στην επωνυμία τους!