PDA

Επιστροφή στο Forum : Multicolor Bargraph...



P@s@ris!
13-03-08, 00:38
Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα στην σωστή ενότητα...αν είναι λάθος διορθώστε το...

καλησπέρα σε όλους....έχω αυτή την bargraph...http://www.futurlec.com/LED/LEDBARMULTI.shtml
ποιό είναι το πρόβλημα....την οδηγώ με το Lm3914...καθώς έφτιαξα ένα hallmeter (air/fuel meter)....
προσπαθώ να την κάνω να ανάβει στα τρία πρώτα με κόκκινο...και στα υπόλοιπα με πράσινο...πως μπορώ να το κάνω????αυτήν την στιγμή ανάβει ένα από το δύο χρώματα...ανάλογα σε ποιό από τα δύο pin(1 , 10) συνδέσω το '+'...
επίσεις είδα ότι αν συνδέσω και τα δύο pin στο '+' γίνεται πορτοκαλί....μπορώ δυλαδή να το κάνω να ανάβει με 3 χρώματα (πράσινο , κόκκινο , πορτοκαλί )???????????????????????????????????????????? :?: :?: :?:

plouf
13-03-08, 10:22
τρια χρωματα αλλα παο τη συνδεσμολογία πιστέυω οτι μονο όλα μαζι οριζεται το χρωμα οχι μεμονομενα

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις τη φςτεινοτητα βαζοντας λιγοτερη ταση αν 8ες να φαινεται διαφορα
στα επομενα

P@s@ris!
23-03-08, 17:41
σώστό αυτό που λές.....αλλά κάπου το είχα δει με τα μισά πράσινα και τα άλλα μισά κόκκινα.....κανείς άλλος καμία ιδέα????????????

Επιστήμων
23-03-08, 20:54
Υπάρχουν και bar-graph τα οποία έχουν τα τρία
πρωτα LED κόκκινα και τα υπόλοιπα πράσινα .

Πιθανόν θα ήταν τέτοιο αυτό που λες .

gsmaster
23-03-08, 21:36
Μπορείς να οδηγήσεις το κοινό απο κάθε χρώμα με ένα τρανζίστορ τα οποία θα τα οδηγείς με ένα κύκλωμα όταν ανάβει το τέταρτο led να κλείνει το ένα και να ανοίγει το άλλο τρανζίστορ. οπότε έτσι όταν έχεις μέχρι 3 λεδ αναμένα, θα είναι πχ πράσινα, και όταν έχεις περισσότερα θα είναι κόκκινα.

xsterg
26-03-08, 01:59
πιθανόν να υπάρχουν σε μορφή όπως το δείχνεις με διαφορετικά χρώματα (εγώ προσωπικά δεν έχω δει).
αυτό που έχω να προτείνω είναι χωριστα led διαφόρων χρωμάτων. αν θές να φαίνονται σαν ενιαία τετράγωνα ή ορθογώνια led στην σειρά ευθυγραμμισμένα. έχω φτιάξει άπειρες φορές vu meter με Lm3914 και Lm3915 με τα led στην σειρά και φαίνεται όντως σαν ευθέια.

FH16
26-03-08, 09:24
εσύ χρειάζεσαι αυτό PDF (http://users.hol.gr/~vilias/DC-7G3HWA.pdf)

P@s@ris!
26-03-08, 10:32
πιθανόν να υπάρχουν σε μορφή όπως το δείχνεις με διαφορετικά χρώματα (εγώ προσωπικά δεν έχω δει).
αυτό που έχω να προτείνω είναι χωριστα led διαφόρων χρωμάτων. αν θές να φαίνονται σαν ενιαία τετράγωνα ή ορθογώνια led στην σειρά ευθυγραμμισμένα. έχω φτιάξει άπειρες φορές vu meter με Lm3914 και Lm3915 με τα led στην σειρά και φαίνεται όντως σαν ευθέια.

το έχω φτιάξει έτσι όπως λές...με επίπεδα Led...αλλά ήθελα να το κάνω και με το συγκεκριμένο bargraph...



σχετικά με το PDF.... μάλλον εγώ δεν το διευκρίνησα καλά... στο bargraph από το 2 εώς το 9 δεν έχει pins...
το πρώτο έιναι το πράσινο και το 10 το κόκκινο...αν ήταν όπως στο PDF που έβαλες ήταν απλά τα πράγματα...
thans anyway...

FH16
26-03-08, 10:41
Συγγνώμη δεν ήταν πολύ επεξηγηματικό το προηγούμενο post, το bargraph που χρησιμοποιείς έτσι απλά δεν μπορεί να δουλέψει όπως το θέλεις γι αυτό σου έστειλα link με άλλο το οποίο σου κάνει την δουλειά σου, αυτό που σου έστειλα μπορείς να το βρεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών σίγουρα