PDA

Επιστροφή στο Forum : Α/c για χωματουργικο μηχανημα



ntasejay
13-03-08, 20:37
Καλησπέρα σας!!!!!
Θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει πως να φτιαξω ενα Α/c με φρεον, για χωματουργικο μηχανημα και ο κομπρεσορας δε θα ειναι καλυτερα να να περνει κινιση απο ενα ηλεκρικο μοτερ παρα να βαζω ημαντες.
Που μπορω να βρω μεταχεισμενα ψυγεια κομπρεσορες και καμια σελιδα γιανα δω κανενα σχεδιαγραμα. Ευχαριστω!!

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
14-03-08, 08:57
Καλησπέρα σας!!!!!
Θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει πως να φτιαξω ενα Α/c με φρεον, για χωματουργικο μηχανημα και ο κομπρεσορας δε θα ειναι καλυτερα να να περνει κινιση απο ενα ηλεκρικο μοτερ παρα να βαζω ημαντες.
Που μπορω να βρω μεταχεισμενα ψυγεια κομπρεσορες και καμια σελιδα γιανα δω κανενα σχεδιαγραμα. Ευχαριστω!!

Για να δώσεις κίνηση στον κομπρέσσορα με ηλεκτρικό μοτερ με τάση 24vdc το βλέπω λίγο χλωμό. Βλέπεις ένας κλασικός κομπρέσορας θέλει ισχύ περίπου στους 3~4 ίππους στην καλύτερη των περιπτώσεων. Δεν υπάρχει τέτοιο μοτέρ στα 24vdc, ή αν υπάρχει θα είναι τεράστιο, για συνεχή λειτουργία. Και μην πάει κανενός το μυαλό στη μίζα του κινητήρα που είναι της τάξεως των 4 ίππων, διότι αυτή δεν είναι για να δουλεύει συνεχώς. Το πολύ 2~3 λεπτα συνεχούς λειτουργίας, μετά τσάφ!.
Αρα νομίζω πώς η κίνηση του κομπρέσσορα με ιμάντες από τον κινητήρα του οχήματος είναι μονόδρομος.