PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορά υπέρθρου σήματος



rouroukos
14-03-08, 22:46
Καταρχάς γεια σας μιας και είμαι ο νεότερος εδώ! Αυτό που θέλω να κάνω ίσως σας φανεί αστείο. Έχω ένα έπιπλο για TV και μέσα εκεί έχω τον ενισχυτή μου. Το ερώτημα είναι το εξής: υπάρχει τρόπος να δουλεύω τον ενισχυτή με το remote του, ενώ έχω το πορτάκι του επίπλου κλειστό? Δηλαδή να υπάρχει ένα αισθητήριο έξω από το έπιπλο και να μεταφέρει τα σήματα του remote, μέσα στο αισθητήριο του ενισχυτή? Ελπίζω να έγινα κατανοητός , ευχαριστώ .

jakektm
14-03-08, 23:51
καθολου αστειο αυτο που ζητησες, λοιπον, σκεφτομαι εναν απλο ενισχυτη κοινου εκπομπου με τρανζιστορ (βασικα 2 τρανζιστορ σε συνδεση νταρλινγκτον) , στη βαση θα βαλεις τον δεκτη υπερυθρων, και σαν φορτιο τον πομπο υπερυθρων (λεντ). το βαζεις να δουλευει στον κορο, δηλ σαν διακοπτης. για τρανζιστορ ισως ενα απλο bc547 να ηταν οκ , μιας και τα τηλεκοντρολ στελνουν καπου στα 700hz παλμους. ψαχνω για καποιο ετοιμο κυκλωμα αλλα τπτ, αν μπορει καποιος αλλος ας βοηθησει

jimk
15-03-08, 00:06
φιλε αγορασε εναν αναμεταδοτη τηλεχειστηριου και θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου

jakektm
21-03-08, 18:38
δες εδω, λογικα αν αντι για λεντ βαλεις ενα λεντ υπερυθρων εισαι οκ

http://www.elektroda.net/cir/index/Infrared%20Circuits/IR%20DETECTOR%20CIRCUIT.htm