PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ



NIKOS ROCKY
18-03-08, 00:24
ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΣΟΥΛΑΕΙ Η ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ EL 34 EKTOS ΑΠΟ PLL

dj kostas
18-03-08, 14:56
χαμηλωσε τη ταση και τα στασιμα

crown
18-03-08, 18:25
το πιο σιγουρο ειναι απο την αντισταση τη πολωσηs 22κωμ πρεπει να ειναι συρματοs

Τρελός Επιστήμονας
18-03-08, 22:36
το πιο σιγουρο ειναι απο την αντισταση τη πολωσηs 22κωμ πρεπει να ειναι συρματοs

.../που δεν πρέπει να είναι σύρματος αλλά μη επαγωγική διότι σε αντίθετη περίπτωση θα κάνει παρασιτικούς συντονισμούς με τις κατανεμημένες χωρητικότητες.

Μερικοί βασικοί κανόνες για σταθερές ταλαντώσεις (και με χαμηλό φασικό θόρυβο ή jitter):
Μικρή ισχύς ταλάντωσης (όχι EL34 ή 807 ή 813 στην ταλάντωση).
Χαμηλή τάση λειτουργίας (όχι 300-400V ανοδικά).
Χαμηλό ποσοστό ανάδρασης στο κυμαινόμενο κύκλωμα (χαμηλά τη λήψη στο πηνίο, όχι πολλές σπείρες από το γειωμένο άκρο).
Καλή ποιότητα υλικών, χοντρό σύρμα στο πηνίο (πχ 0,4-0,5mm).
Μικρή χωρητικότητα σύζευξης με την επόμενη βαθμίδα.
Μεγάλος λόγος C/L στο κυμαινόμενο κύκλωμα.
Προσθήκη βαθμίδας απομόνωσης (Buffer κοινής ανόδου ασυντόνιστη-απεριοδική).
Θωρακίσεις γύρω-γύρω από τον ταλαντωτή.
Χοντρά μέταλλα στην κατασκευή (όχι αλουμίνιο πάχους 1mm αλλά 2mm).
Σταθεροποιημένη τάση τροφοδοσίας.
Χαμηλή ισχύς ταλάντωσης και μια βαθμίδα ενίσχυσης παραπάνω δεν βλάπτει, αντίθετα κάνει καλό στη σταθερότητα!

Edit: Α, ναί, η ταλάντωση να είναι μακριά από το μετασχηματιστή τροφοδοσίας ώστε να αποφεύγουμε τις επαγωγές βόμβου από το μαγνητικό πεδίο του μετασχηματιστή.
Ουφ! σε τρέλανα μάλλον αλλά τι τρελός επιστήμονας θα ήμουν αν δεν το έκανα...

itta-vitta
19-03-08, 00:14
το πιο σιγουρο ειναι απο την αντισταση τη πολωσηs 22κωμ πρεπει να ειναι συρματοs

Η αντίσταση πρέπει να είναι άνθρακος, διαφορετικά έχουμε παρασιτικές επαγωγές όπως είπε και ο Δημήτρης ο Τ.Ε.
Επίσης ο μεταβλητός να μη είναι πολυ κοντα στη λυχνία γιατί διμηουργείται διαστολή και συστολή των φύλλων και επομένως μεταβολή της χωτητικότητας άρα "ολίσθιση". Ακόμη, όχι ψιλό σύρμα στο πην ταλ γιατί θερμαίνεται και έχουμε επίσης τα γνωστα δυσάρεστα αποτελέσματα (το είπε ο ΤΕ, δεν το είδα). Σύρμα πάνω από 0,30 χιλ. Εγώ έχω στο πηνίο 0,30 και δεν έχω πρόβλημα.