PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης ηχου Gainclone - Παρουσιαση



lynx
19-03-08, 23:08
Ο Gainclone (http://en.wikipedia.org/wiki/Gainclone) δυστυχως εδω και αρκετο καιρο παραμενει ημιτελεις γιατι δεν βρηκα χρονο (βαριομουν..)
να τον σημαζεψω 8)

Ειναι βασιμενος στο LM3875 της National και βγαζει εξοδο ανα καναλι ~38W στα 8Ω. Ο τoροειδης ειναι του Γιατρα
(2χ22V/160VA), αν και απο ποιοτητα ειναι αριστος μετασχηματιστης! ισως η επιλογη των χαρακτηριστικων που εκανα
δεν ειναι η βελτιστη, με μεγαλυτερο μετασχηματιστη η ισχυς μπορει να φτασει περιπου στα 50W ανα καναλι.

Η ανορθωση γινεται με schottky διοδους (STPS20120D) για μειωση του switching noise καθως και για κυριλλα! :lol:


Frequency response (measured at 7W out).
-1dB response: ......................... 17Hz-110kHz


Ακουστικα ειναι πολυ απολαυστικος! :D οποιος τον ενδιαφερει μπορει να προμηθευτει τις πλακετες ή το κιτ απο εδω (http://electronics.dantimax.dk/)

lynx
20-03-08, 20:05
χαλι μαυρο ο ενισχυτης μου... δεν αξιζει ουτε αρνητικα σχολια ε? 8)

θα τον σουλουπωσω συντομα...θα μπουνε και θερμοσυστελλομενα στο διακοπτη, θα αλλαξω και τα καλοδιακια τροφοδοσιας
στα καναλια και κανα ρυθμιστικο εντασης μπροστα, κλπ.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-03-08, 20:49
Μπράβο για την κατασκευή.Καλό θα είναι να βάλεις δυο μ/τ τροφοδοσίας για να χωριστούν τελείως τα δυο κανάλια.Ο DANTIMAX
είναι πολύ καλός και γρήγορος και έχει ωραία πραγματάκια.Μην το ζορίζεις πολύ το lm3875,θα πάρεις ακόμη έναν μ/χ και θα είσαι ο.κ.Βγάλε και τις ψύκτρες έξω από το κουτί.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
20-03-08, 21:00
Nα αλλάξεις και τα καλώδια σήματος και ηχείων. Επίσης πολύ καλά κιτ είναι αυτά εδώ με το lm3886.
http://www.chipamp.com/lm3886.shtml

moutoulos
21-03-08, 01:30
Ειναι βασιμενος στο LM3875 της National και βγαζει εξοδο ανα καναλι ~38W στα 8Ω.
Ο τoροειδης (2χ22V/160VA), αν και απο ποιοτητα ειναι αριστος μετασχηματιστης! ισως η επιλογη
των χαρακτηριστικων που εκανα δεν ειναι η βελτιστη, με μεγαλυτερο μετασχηματιστη η ισχυς μπορει
να φτασει περιπου στα 50W ανα καναλι.
Λευτέρη να ξέρεις ότι με αυτήν την τροφοδοσία ξεχνάς τα 4ohm φορτίο (ηχείο).
Το LM3875 για όσους δεν γνωρίζουν πάνω απο +- 28VDC max (2x20VAC δηλαδή), δεν μπορεί να οδηγήσει 4ohm.
Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα 4ohm , και το δουλεύεις μόνο σε 8ohm τότε μπορεί να πάρει εως και +- 35VDC (2x25VAC δηλαδή).
Για να δουλέψει το LM3875 κανονικά, 4 ή 8 ohm, και γενικά άνετα, πρέπει να αρκεστείς σε +- 25VDC (2x18VAC δηλαδή).
Εξάλλου τα Watt ή 30 ή 40 το ίδιο είναι :wink: .

lynx
21-03-08, 02:11
ευχαριστω για τα σχολια σας παιδια!

Γρηγορη εχεις δικιο... στην πραξη ομως τον εχω δουλεψει με ηχεια που τυπικα τουλαχιστον...
ηταν 4Ω! (εχω μετρησει 6Ω DC resistance) βεβαια αυτο δεν λεει κατι μια και μας ενδιαφερει τι impedance παρουσιαζουν ανα συχνοτητα.

σχετικα με αυτο που λεει ο Σαρακηνος (να βαλω 2 μετασχηματιστες) εχει ουσιαστικο νοημα?

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
21-03-08, 12:22
Πολυ σημαντικό να βάλεις δυο M/X, η πρώτη αλλαγή που πρέπει να κάνεις.80VA είναι λίγα για το κάθε κανάλι και ειδικά εάν δεν είναι και σταθερό το φορτίο σου.

moutoulos
21-03-08, 14:54
να βαλω 2 μετασχηματιστες εχει ουσιαστικο νοημα
Το LM3875 τραβάει ανα γραμμή 2Α, δηλαδή 4Α ρεύμα εξόδου.
Αν υποθέσουμε οτι έχεις βάλει έναν Μ/Τ 2x22VAC, τότε το LM3875 θα ζητήσει 88VA Μ/Τ.
Όλα αυτά στη θεωρία, στην πράξη θες 120VA για απλό Μ/Τ (απώλειες, βαθμός απόδοσης Μ/Τ, κτλ),
ενώ για toroid με 100VA είσαι Οκ. Όλα αυτά ανα κανάλι έτσι !!.

Σ'αυτό που ρώτησες, ναι το ιδανικό θα ήταν (πάντα σε audio) να μπαίνουν ανεξάρτητες τροφοδοσίες,
μέχρι και η στερεοφωνική εικόνα αλλάζει (καλύτερος διαχωρισμός stereo).
Αυτό είναι το ιδανικό, το ουσιαστικό, εσύ θα το αποφασίσεις ανάλογα τον όγκο του κουτιού,
τα χρήματα που θες να ξοδέψεις, το κέφι που θα έχεις, το μεράκι :shock: (παίζει και αυτό ρόλο).

Να ακούς τον ΣΑΡΑΚΗΝΟ, είναι audioman :lol: :lol: :lol: :lol:

leone
21-03-08, 16:36
Επειδή είμαι τελείως αρχάριος, μπορεί η κατασκευή του Whiz να παίξει δύο μεγάφωνα ισχύος 120Watt (ένα 10 inch woofer και μια τουϊτερόκορνα σε κάθε ηχείο) για κάποιο πάρτυ?

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
21-03-08, 19:27
Επειδή είμαι τελείως αρχάριος, μπορεί η κατασκευή του Whiz να παίξει δύο μεγάφωνα ισχύος 120Watt (ένα 10 inch woofer και μια τουϊτερόκορνα σε κάθε ηχείο) για κάποιο πάρτυ?
Για να ακούς μουσική στο σπίτι είναι εντάξει ,αλλά για πάρτυ δεν κάνει.

lynx
21-03-08, 20:53
Για να ακούς μουσική στο σπίτι είναι εντάξει ,αλλά για πάρτυ δεν κάνει.

Αν ειχα κανει διαφορετικη διαρυθμιση στο case θα εβαζα και ανεμιστηρακι... μετα γιατι να μην
μπορει να βγαλει και κανενα παρτυ?

"The "T" model is not insulated and has better heat transfer properties but it needs insulation when mounted on a heatsink. The "TF" model as in the picture is covered in plastic, and thus insulated, but it has less efficient heat transfer properties which means it can't run continuously at full power. The "T" model is recommended for heavy duty applications."


P.S Γρηγορη ισως κατσω και πειραματιστω καποια στιγμη με τον ενισχυτη (εφοσον εχει αρκετα περιθωρια βελτιωσης...]
ουτε αυτοκινητο να ηταν ...το εργαλειο ναουμ! :lol:

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
22-03-08, 09:07
Λευτέρη είναι λίγα τα watt και ανεβάζοντας όλο και ποιο πολύ την ένταση στο πάρτυ θα αρχίσει να παραμορφώνει με αποτέλεσμα να αρχίσεις να καις μεγάφωνα.Σιγουρα στα πάρτυ δεν μπορείς να έχεις κάποια ασφαλή όρια στο volume.

joke
22-03-08, 21:34
το LM πόσο κοστίζει?

leone
22-03-08, 21:48
Από http://www.futurlec.com/ICLinearAmplifiers.shtml το έχει $4.20... Τώρα στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσο...

moutoulos
23-03-08, 01:58
[quote=ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ] ... θα εβαζα και ανεμιστηρακι... μετα γιατι να μην
μπορει να βγαλει και κανενα παρτυ?
Λευτέρη ..., δεν κάνει για πάρτυ :roll:,
είναι μικρός για τέτοια 8).

lynx
30-03-08, 00:14
Λευτέρη ..., δεν κάνει για πάρτυ :roll:,
είναι μικρός για τέτοια 8).

Αλλο καταλαβα... νομιζα οτι μου λεγατε οτι θα γινει ψητος στο φουρνο με πατατες αν τον βαλω να βγαλει παρτυ. :)
σαν ισχυ 38W σαφος και ειναι λιγα, αναλογα βεβαια και για τι παρτυ μιλαμε, μπορει για καποιον να
ειναι οκ για καμοια γιορτη σπιτι του...

οσο για τον τοροειδη.. θα ηταν ενδιαφερον να δω τι γινεται αν βαλω δυο! ομως ειμαι ηδη πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα του και τις διοδους schottky αν δεν μου τις προτεινε ο dantimax δεν νομιζω να τις εβαζα. Ισως αν θελησω καποια στιγμη να του ανεβασω ισχυ στα 8Ω (και να φτιαξω λιγο το ρευμα..) να κοιταξω το ενδεχομενο να μπουν 2 τοροειδεις. :D


Ευχαριστω παιδια!

NUKE
30-03-08, 01:45
Εγω εχω βγαλει παρτυ με τον 4χ22(4ωμ) του σιτε.Μια χαρα ηταν.Οχι για να ξεκουφαινεσαι,για να ακους μουσικη.Μετα πηγα στα 4χ54(4ωμ) μετα στα 4χ150(8ωμ) και τωρα παμε σιγα σιγα για τον 4χ300(8ωμ)...

Παντως στον 4χ150 δεν το δυναμωσα τερμα ποτε και ειχα και 3 ηχεια μονο.

Μια χαρα θα ειναι για να γινει ενα παρτακυ...