PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοψιμο Διπολου



NUKE
21-03-08, 17:01
Ρε παιδια,ετοιμαζομαι να κοψω ενα διπολο....Θα εκπεμπω στους 107 οποτε λεω να το κοψω στα 70cm....Να προσεξω κατι?Καμοια συμβουλη?Πως να κλεισω τις ακρες...

Αν υπαρχει κανα αλλο ιδιο ποστ δωστε μου το λινκ και διαγραψτε το.Δεν το βρηκα.....

drPanos
21-03-08, 17:49
ακου τι θα κανεις για να εισαι σιγουρος και να εχεις εναν τελειο σιντονισμο να κανεις τα εξης
περε 2 στροκιλες βεργες να μπορει να μπει η μια μεσα στην αλλη και κανε οτι εκανα εγω στην δικιαμου κεραια (δες στη φωτο)
http://www.postimage.org/aV1E0bBi.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV1E0bBi)
γεφιρα εχεις?
και μετα παιξε λιγο δηλ π.χ. ανοιξετη στα 70cm και δες αμα θα σιντονισει αμα δεν σιντονισει ανοιξε τη λιγο μεχρι να σιντονισει οσο καλυτερα μπορει! :wink:

NUKE
21-03-08, 17:53
Καλη ιδεα!Γεφυρα θα παρω σημερα αυριο.

Τον υπολογισμο τον εκανα σωστα?Εγω υπολογιζω οτι πρεπει να ειναι λ=(c/ν)/4 με c=3x10^8 ....Θελει κατι διαφορετικο?

drPanos
21-03-08, 18:02
εγω ποτε δεν εχω υπολογισει διπολο παιζω ετσι οπως σου ειπα πιο πανω σιγα μην καθομαι να παιδεβομαι αφου υπαρχει και ο ποιο ευκολος τροπος
και κατι αλλο καντην ετσι οστε να μπορεις να αλλαξεις και συχνοτιτα αργοτερα

electron
21-03-08, 20:41
Τον βασικό τύπο υπολογισμού πάντα πρέπει να το ακολουθούμε, από κει και περα δίνουμε κάποιες ανοχές στα μήκη των στοιχείων ώστε να φέρουμε την κεραία στο σωστό πραγμτικό μήκος.Επίσης θα πρέπει να προσέξεις διάφορα ευαίσθητα σημεία να μονοθούν σωστά γιατί με μια πρώτη βροχούλα θα βλέπεις την γέφυρα σου να παίζει σαν vu-meter :P

NUKE
21-03-08, 20:45
Ρε παιδια για να εκπεμπω στους 107 ποσο πρεπει να το κοψω?Εγω αλλιως το βγαζω και αλλιως το βαγζουν τα διαφορα προγραμματα....

Οσο για την ιδεα του driver fm am ειναι πολυ καλη αλλα προς το παρων θα κανω κατι ποιο βιαστικο.....

radioamateur
21-03-08, 21:01
NUKE χρειαζεσαι ποιοτική γέφυρα για να έχεις αποτελέσματα.Στα τυφλά οι συντονισμοί δεν γίνονται & εννοείται ότι ο συντονισμός γίνετια με τη γέφυρα ακριβώς κάτω από την κεραία.
Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα έχε υπόψιν ότι στους 107 εκπέμπει κρατικός σταθμός οπότε δεν βλέπω να ακούγεσαι ούτε στο διπλανό δωμάτιο εκτος αν θέλεις να χρησιμοποιείς το Pll ως Karaoke! :D

http://www.imageshack.gr/files/ei6d7qb16p5l7ukvr6hk.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ei6d7qb16p5l7ukvr6hk.jpg)

electron
21-03-08, 21:08
Nuke θα το κοψεις συμφωνα με το τύπο που έγραψες με την διαφορά ότι εσύ θα αφήσεις και καμια δεκαρια πόντους πιο μακρια τα στοιχεία ώστε να κόβεις λίγο λίγο μέχρι να την φέρεις.Είναι απλά τα πράγματα μην αγχώνεσαι.

badsak
21-03-08, 21:29
NUKE χρειαζεσαι ποιοτική γέφυρα για να έχεις αποτελέσματα.Στα τυφλά οι συντονισμοί δεν γίνονται & εννοείται ότι ο συντονισμός γίνετια με τη γέφυρα ακριβώς κάτω από την κεραία.
Αν βρίσκεσαι στην Αθήνα έχε υπόψιν ότι στους 107 εκπέμπει κρατικός σταθμός οπότε δεν βλέπω να ακούγεσαι ούτε στο διπλανό δωμάτιο εκτος αν θέλεις να χρησιμοποιείς το Pll ως Karaoke! :D



Φιλε radioamateur τι εννοεις ακριβως κατω απο την κεραια? :?: :?:
Η μετρηση στασιμων και ο συντονισμος γινεται ακριβως μετα την εξοδο του πομπου με οσο το δυνατον μικροτερο
καλωδιο γινεται αναμεσα στον πομπο και την γεφυρα στασιμων.
Και αυτο για να μπορεις να μετρησεις ολες τις πιθανοτητες να εχει στασιμα η γραμμη μεταφορας.
αλοστε με τον συντονισμο εκτος απο το μηκος τις κεραιας βλεπουμε και την καλη προσαρμογη καλωδιου κεραιας :wink: :wink:
Τωρα σε οτι αφορα την ποιοτητα της γεφυρας στασιμων με βρισκεις απολυτα συμφωνο!!!!
Η BIRD η το χαος!!! (αντε στην χειροτερη καμια DAIWA - TELEWAVE η COAXIAL DYNAMICS)
Επειδη εχω παιδευτει αρκετα με γεφυρες τις σειρας!! εχω γυρω στις 7-8 διαφορετικες.

eebabs2000
21-03-08, 22:12
Θα πρότεινα για αρχή για στοιχεία να χρησιμοποιήσεις κεραίες πτυσσόμενες ραδιοφώνου, ώστε να τις ανοιγοκλείνεις εύκολα και να μην έχεις προβλήματα με τη μεταβολή του μήκους των.

radioamateur
21-03-08, 22:17
Κεραια (CB,VHF,UHF,FM κτλ) - καλώδιο (1 m χοντρικά) - γέφυρα - κάθοδος - πομπός.Συντονίζουμε την κεραία μεταβάλλοντας τα στοιχεία της για 1:1 στάσιμα.Ειναι αυτονόητο ότι το καλώδιο & τη γέφυρα αποσυνδέονται & συνδέοντας τα στη έξοδο πχ του CB μας δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα στα στάσιμα ενω η ισχύς θα είναι πολύ μεγαλύτερη.Λογικο γιατι η κάθοδος έχει απώλειες.Αυτο εννοούσα φίλε μου badsak.
Δοκιμάστε να κατασκευάσετε μια κεραία gamma match ή μια 5/8 με τους τύπους της Τεχνικής Εκλογής για το vhf σας.Ο τελειος συντονισμός γίνεται οπως ακριβως σας υπέδειξα ενώ το σήμα σας θα καμπανίζει αυτό ακριβώς αναφέρεται και στο άρθρο της Τεχνικής Εκλογής.
Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και προληπτικοί όταν κατασκευάζουμε οτιδήποτε για να μη δημιουργούμε προβλήματα στους γείτονες μας.Ας έρθουμε και στη θέση τους & προπαντός να ενημερωνόμαστε για την ελληνικη νομοθεσία σχετική με τις ραδιοεκπομπές και για το ύψος των ιστών.

badsak
21-03-08, 22:22
OK φιλε Radioamateur!!!!
Απλα ετσι οπως το διατυπωσες αλλο καταλαβα!!!

dj kostas
21-03-08, 22:56
radioamauter μπορεις να ανεβασεις το σχεδιο της gamma match απο τη τεχνικη επιλογη που αναφερεις παραπανω ;

radioamateur
22-03-08, 00:52
http://www.geocities.com/tzitzikas_ee/yagi1.zip

ReFas
22-03-08, 08:40
...Ειναι αυτονόητο ότι το καλώδιο & τη γέφυρα αποσυνδέονται & συνδέοντας τα στη έξοδο πχ του CB μας δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα στα στάσιμα ενω η ισχύς θα είναι πολύ μεγαλύτερη.Λογικο γιατι η κάθοδος έχει απώλειες... :?:

Τα στάσιμα, αν υπάρχουν και τα μετρήσουμε, κοντά στην κεραία θα είναι πάντα πιο πολλά απο ότι αν τα μετρήσουμε κοντά στον πομπό.

dj kostas
22-03-08, 09:06
κοντα στην κεραια θα ειναι λιγοτερα.απλα θα βλεπεις τις απωλειες του καλωδιου

το gamma match κοβεται σε μηκος 0.05 χ λ ;

NUKE
22-03-08, 12:41
Ενταξει,νομιζω πως καταλαβα.Παντως παιδια εχει πλακα το γεγονος οτι μολις πηρα την Diamond sx-200 γραψατε οτι μαλλον ειναι μαπα....Τεσπα...Θα γινει καπως η δουλεια....

dj kostas
22-03-08, 12:42
το gamma match κοβεται σε μηκος 0.05 χ λ ;

radioamateur
22-03-08, 13:06
...Ειναι αυτονόητο ότι το καλώδιο & τη γέφυρα αποσυνδέονται & συνδέοντας τα στη έξοδο πχ του CB μας δεν θα αλλάξει απολύτως τίποτα στα στάσιμα ενω η ισχύς θα είναι πολύ μεγαλύτερη.Λογικο γιατι η κάθοδος έχει απώλειες... :?:

Τα στάσιμα, αν υπάρχουν και τα μετρήσουμε, κοντά στην κεραία θα είναι πάντα πιο πολλά απο ότι αν τα μετρήσουμε κοντά στον πομπό.

Είναι αυτονόητο ότι οι μετρήσεις κάτω από την κεραία είναι πραγματικές και όχι εικονικές με την προϋπόθεση ότι έχουμε κανένα όργανος της προκοπής.
NUKE η γέφυρα σου μια χαρά είναι.

antonis_p
22-03-08, 13:09
ε!!! οχι και μάπα η Diamond sx-200...
Σίγουρα είναι πολύ πιο εύχρηστη από την (πολύ καλύ ομολογουμένως) Bird.

κατι ακόμα δεν κατάλαβα, τα στάσιμα μας ενδιαφέρουν πόσα είναι πριν τον πομπό
ή κάπου στην αρχή της γραμμής μεταφοράς;;;

Η γέφυρα μπαίνει στο τέλος της γραμμής μεταφοράς, αμέσως μετά τον πομπό.
Τί να το κάνω αν η κεραία έχει 1:1 από μόνη της,
αλλά στον πομπό έχω 3:1 (τυχαιο είναι το νούμερο);

NUKE
22-03-08, 13:11
Το ελπιζω...Φοιτητης ειμαι.65 ευρω ειναι αρκετα!:)

Παιδια,για balloon πρεπει να κανω κατι?

radioamateur
22-03-08, 13:14
ε!!! οχι και μάπα η Diamond sx-200...
Σίγουρα είναι πολύ πιο εύχρηστη από την (πολύ καλύ ομολογουμένως) Bird.

κατι ακόμα δεν κατάλαβα, τα στάσιμα μας ενδιαφέρουν πόσα είναι πριν τον πομπό
ή κάπου στην αρχή της γραμμής μεταφοράς;;;

Η γέφυρα μπαίνει στο τέλος της γραμμής μεταφοράς, αμέσως μετά τον πομπό.
Τί να το κάνω αν η κεραία έχει 1:1 από μόνη της,
αλλά στον πομπό έχω 3:1 (τυχαιο είναι το νούμερο);

Αν κατορθώσεις να έχεις 1:1 στην κεραία στην έξοδο θα έχεις 1:1.Το 3:1 πρώτη φορά το ακούω!

electron
22-03-08, 13:15
Χαρη αν θες να χρησιμοποιήσεις balloοn μπορείς να κάνεις το σχέδιο που έχω ανεβάσει σε διάφορα σχετικά θέματα στο φορουμ.Από την εμπειρία και τις γνώσεις που έχω πιστεύω ότι η χρήση του είναι απαραίτητη για να έχουμε τα όσο γίνεται ιδανικά αποτελέσματα προσαρμογής της σύνθετης αντίστασης πομπού κεραίας.

ReFas
22-03-08, 13:16
Το αντίθετο μπορείς όμως να το έχεις... 3:1 στη κεραία και 1:1 στον πομπο ε??
..αυτό πιστεύω εγω οτι συμβαίνει...

radioamateur
22-03-08, 13:17
Ποιος είπε ότι εξασθενουν τα στάσιμα;Απλα λόγω απώλειας καλωδίου όπως στην κεραία βλέπουμε χαμηλότερη ισχύ σε σχέση με την ισχύ που μετράμε στον κονέκτορα εξόδου έτσι και στη κεραία βλέπουμε τα πραγματικα στάσιμα τα οποία όμως εξασθενούν τη μέτρηση που γίνεται στον κοννέκτορα και μου έχει συμβει με κατασκευή κεραίας VHF 5/8.

NUKE
22-03-08, 13:23
Οκ electron.Σε ευχαριστω πολυ.Θα το ψαξω.Μονο μια ερωτηση.Τωρα εχω rg213 πανω και ειναι σκληρο.Μπορω να βαλω ενα κομματι rg58 για το μπαλουν η ΠΟΤΕ δεν ενώνουμε κομματια καλωδιου στα RF?

ReFas
22-03-08, 13:26
Το αντίθετο μπορείς όμως να το έχεις... 3:1 στη κεραία και 1:1 στον πομπο ε??
..αυτό πιστεύω εγω οτι συμβαίνει...
Ναι ReFas αυτό μπορεί να συμβεί και εσύ να νομίζεις ότι όλα έχουν καλώς...

Σωστά.. αυτό γίνεται ειδικά αν το καλώδιο έχει πολύ μεγάλες απώλειες στη συχνότητα που εκπέμπουμε...

Για παράδειγμα αν έχουμε 200 μέτρα :!: RG58 συνδεδεμένο σε ενα πομπό στα FM και το αφήσουμε ανοιχτό στο τέρμα του (χωρίς φορτίο δηλαδή, σκέτο)...τότε αν μετρήσουμε στάσιμα στην ανοιχτή του άκρη αυτά θα είναι άπειρα...ενώ αν μετρήσουμε κοντά στον πομπό θα είναι 1:1... η τέλεια προσαρμογή :!:

radioamateur
22-03-08, 13:28
Το αντίθετο μπορείς όμως να το έχεις... 3:1 στη κεραία και 1:1 στον πομπο ε??
..αυτό πιστεύω εγω οτι συμβαίνει...
Ναι ReFas αυτό μπορεί να συμβεί και εσύ να νομίζεις ότι όλα έχουν καλώς...

Σωστά.. αυτό γίνεται ειδικά αν το καλώδιο έχει πολύ μεγάλες απώλειες στη συχνότητα που εκπέμπουμε...

Για παράδειγμα αν έχουμε 200 μέτρα :!: RG58 συνδεδεμένο σε ενα πομπό στα FM και το αφήσουμε ανοιχτό στο τέρμα του (χωρίς φορτίο δηλαδή, σκέτο)...τότε αν μετρήσουμε στάσιμα στην ανοιχτή του άκρη αυτά θα είναι άπειρα...ενώ αν μετρήσουμε κοντά στον πομπό θα είναι 1:1... η τέλεια προσαρμογή :!:

Σωστός!!! :ok:

electron
22-03-08, 14:02
Οκ electron.Σε ευχαριστω πολυ.Θα το ψαξω.Μονο μια ερωτηση.Τωρα εχω rg213 πανω και ειναι σκληρο.Μπορω να βαλω ενα κομματι rg58 για το μπαλουν η ΠΟΤΕ δεν ενώνουμε κομματια καλωδιου στα RF?

Μπορείς να το κάνεις αυτό για το κομμάτι που αφορά το balun.αλλά το καλύτερο και ειδικά αν πρόκειται να <ρίξουμε> μια ισχύς από 100watts και πάνω,να χρησιμοποιήσουμε και εκεί rg213.

NUKE
22-03-08, 15:04
Καμοια 50αρια watt θα ριξω....Οποτε θα το δοκιμασω με rg58...

radioamateur
22-03-08, 15:24
Φίλε NUKE δες :shock: εδώ (http://www.qsl.net/sv1bsx/3EL-VHF/3EL_VHF_gr.html) τη χρησιμότητα ενός μεταβλητού HARPIN αντι για καλωδιο ως balun.

a14
23-03-08, 18:47
Παιδιά τι γνώμη έχετε για την 3/4 wave για εκπομπή στα fm?

antonis_p
23-03-08, 22:00
Για το λόγο αυτό λέω ότι οι συντονισμοί πρέπει να γινονται κάτω από την κεραία.Όπως εξασθενεί η ισχύς που φτανει στην κεραια εξασθενουν και τα στάσιμα που που βλέπουμε στην έξοδο της όποιας RF κατασκευής.
οταν εξασθενεί η ισχύς ΔΕΝ εξασθενουν τα στάσιμα!!!
Εξασθενεί μόνο η επιστρεφόμενη ισχύς.
Τα στάσιμα είναι λογος rf out/rf refl, και 1watt να οδηγηθεί στο φορτίο,
ανάλογη θα είναι και η επιστρεφόμενη ισχύς, άρα τα στάσιμα θα είναι τα ίδια.

electron
23-03-08, 23:54
Aκόμα και σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις η γέφυρα δεν τοποθετείται πάνω στο κεραιοσύστημα κι αυτό γιατι η κάθε κεραία έχει ελεχθεί και συντονιστεί εργαστηριακά.
Παρόλα αυτά ακόμα και σε ερασιτεχνικό επίπεδο δεν θεωρώ αναξιόπιστη την μέθοδο σύνδεσης της γέφυρας στην έξοδο του πομπού ίσως μάλιστα μπορεί να θεωρηθεί περισσότερο αξιόπιστη μιας και στο προς μέτρηση σύστημα προσθέτουμε και την συμπεριφορά της καθόδου και τελικα εχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του λόγου των στάσιμων κυμάτων και σε τι ποσοστό αυτά επιστρέφουν προς τον πομπό.

radioamateur
24-03-08, 00:01
"Για καλύτερα αποτελέσματα, τροφοδοτούμε την κάθοδό μας (RG8, RG213, RG214), με 15-25W και τοποθετούμε τη γέφυρα στον κοννέκτορα της Yagi και στην κάθοδο (πάνω στην κεραία). Ετσι βλέπουμε και τις απώλειες του καλωδίου μας και τα σωστά στάσιμα πάνω στην κεραία."

"Συντονίζουμε και τις δύο μαζί, βάζοντας αυτή τη φορά τη γέφυρα στο ταφ και στην κάθοδο, προσπαθώντας πάλι να ρίξουμε τα στάσιμα σε 1:1."

electron
24-03-08, 00:08
Πρακτικά πάντως κι απο την εμπειρία μου, δεν διαπίσωσα πότε η αντίθετη μέθοδος από αυτή που περιγράφει η τεχνική εκλογή να μην απέφερε σωστά αποτελέσματα.

sigmacom
24-03-08, 00:24
Για τους έχοντες δυο βαττόμετρα, τα βάζετε και τα δυο μαζί, με ένα ομοαξονικό 50Ω λ/4 μεταξύ τους (μείον τον συντελεστή βράχυνσης του επιλεγμένου καλωδίου φυσικά) και προσπαθείτε να ρίξετε τα επιστρεφόμενα το ίδιο και στα δυο βαττόμετρα.

Πομπός ---> καλώδιο 50Ω ---> Βαττόμετρο Α ---> καλώδιο 50Ω λ/4 ---> Βαττόμετρο Β ---> κάθοδος 50Ω ---> κεραία 50Ω

Είναι μια καλή μέθοδος που σας εξασφαλίζει ειλικρινείς ενδείξεις στασίμων της κεραίας, ανεξαρτήτως από το μήκος της καθόδου ως αυτήν.

ReFas
24-03-08, 07:41
Για τους έχοντες δυο βαττόμετρα, τα βάζετε και τα δυο μαζί, με ένα ομοαξονικό 50Ω λ/4 μεταξύ τους (μείον τον συντελεστή βράχυνσης του επιλεγμένου καλωδίου φυσικά) και προσπαθείτε να ρίξετε τα επιστρεφόμενα το ίδιο και στα δυο βαττόμετρα.

Πομπός ---> καλώδιο 50Ω ---> Βαττόμετρο Α ---> καλώδιο 50Ω λ/4 ---> Βαττόμετρο Β ---> κάθοδος 50Ω ---> κεραία 50Ω

Είναι μια καλή μέθοδος που σας εξασφαλίζει ειλικρινείς ενδείξεις στασίμων της κεραίας, ανεξαρτήτως από το μήκος της καθόδου ως αυτήν.

Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο?
Υπάρχει περίπτωση να πάρεις διαφορετικές μετρήσεις στις δυο γέφυρες?
Η γνώμη μου είναι πως όχι.. όπου θα ανεβαίνουν τα στάσιμα στη μια θα ανεβαίνουν και στη άλλη και το ανάποδο..

ReFas
24-03-08, 08:42
Για το λόγο αυτό λέω ότι οι συντονισμοί πρέπει να γινονται κάτω από την κεραία.Όπως εξασθενεί η ισχύς που φτανει στην κεραια εξασθενουν και τα στάσιμα που που βλέπουμε στην έξοδο της όποιας RF κατασκευής.
οταν εξασθενεί η ισχύς ΔΕΝ εξασθενουν τα στάσιμα!!!
Εξασθενεί μόνο η επιστρεφόμενη ισχύς.
Τα στάσιμα είναι λογος rf out/rf refl, και 1watt να οδηγηθεί στο φορτίο,
ανάλογη θα είναι και η επιστρεφόμενη ισχύς, άρα τα στάσιμα θα είναι τα ίδια.

Δεν ξέρω αν λέμε όλοι το ίδιο πράγμα πάντως εγω λεω αυτο που δείχνει το σχηματάκι πιο κάτω...
Με αυτο στο μυαλό μας μπορούμε να πούμε οτι είναι καλύτερα να μετρήσει κάποιος κοντά στη κεραία όμως αυτό είναι αρκετά δύσκολο στις περισσότερες περιπτώσεις και ακόμα αν οι απώλειες του καλωδίου είναι μικρές ας πούμε 1db τότε η διαφορά είναι πολύ μικρότερη και η μέτρηση που θα πάρουμε στην έξοδο του πομπού είναι εντάξει.

radioamateur
24-03-08, 14:32
Μόνοι που οι περισσότεροι έχουν αξιώσεις ακουστικότητας με φτηνιάρικες λύσεις RG noname... & ρίχνουν τα βάρη εκεί που δεν πρέπει.
Γιατί στα ασύρματα δίκτυα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά καλώδια χαμηλής απώλειας;Είναι τυχαία επιλογή;

antonis_p
24-03-08, 15:58
Γιατί στα ασύρματα δίκτυα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά καλώδια χαμηλής απώλειας;Είναι τυχαία επιλογή;οχι, δεν είναι τυχαία, οι απώλειες στα ασυρματα δίκτυα (πχ 2,4Ghz) είναι τεράστιες και το πολύ καλό καλώδιο είναι μονόδρομος ενώ πχ στα 160 μέτρα που οι απώλειες είναι ελάχιστες χρησιμοποιείται απροβλημάτιστα και rg58 (ή 59 αν πρόκειται για κεραία-γραμμή μεταφοράς 75ohms), αρκεί να το επιτρέπει η ισχύς.

Σχετικά με αυτά που γράφει η "τεχνική εκλογή" (αν και δεν πρόκειται και για handbook!!!),
δηλαδή αν δούμε τις απώλειές μας στο τέλος της γραμμής μεταφοράς,
τί μπορούμε να κάνουμε; εκτός από το να την αλλάξουμε;

επαναλαμβάνω: αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η σύνθετη αντίσταση στην έξοδο του πομπού,
και συμπληρώνω: η όποια επιστρεφόμενη ισχύς δεν θα αλλάξει τον λοβο ακτινοβολίας της κεραίας,
το μόνο που θα επηρεάσει είναι την καλή λειτουργία του πομπού.


Μπορω να βαλω ενα κομματι rg58 για το μπαλουν η ΠΟΤΕ δεν ενώνουμε κομματια καλωδιου στα RF?φυσικά και ενώνουμε, κατά προτίμηση όμως με καλό κονεκτορα, αρκει να έχει την ίδια αντίσταση.