PDA

Επιστροφή στο Forum : "φωτιά" σε τριφασικό πίνακα



soulhealer
05-04-08, 18:25
γειά σας.. σε μια τριφασική παροχή με κάλεσε ο ιδιοκτήτης και μου είπε ότι ο πίνακας πετάει σπίθες..
ανοίξα τον πίνακα και είδα ότι έχουν υπερθερμανθεί τα καλώδια της παροχής (5Χ6mm)
τα φορτία στον πίνακα είναι 4 λάμπεςσ φθορίου ,πρίζες ,5υπολογιστές (με ups) και 2 θερμαντικά σώματα 4Kw..
είδα επίσης ότι το μπαράκι του ουδετέρου έχει αλλάκσει χρώμα και έχει γίνει "σταχτί"
τι να φταίει? να μην πατάει καλά κάποιος ουδέτερος και μου ζεμάτησε και τις τρεις φάσεις παροχής? τι συνέβει?

επίσης να πώ ότι η μία φάση μου δείχνει 58V (R) οι τάσεις S - T μεταξύ τους έχουν 380..
γιατί η R μου δείχνει τόσο λίγο? τις μέτρησα και με τον ουδέτερο και η S και η T έδειξαν 220.. η άλλη πάλι τίποτα..

sakis
05-04-08, 19:05
βολτ εχεις καμμενη ασφαλεια στο γενικο πινακα η στο ρολοι ....τα 58 που μετρας ειναι επιστροφη απο αλλη φαση


γενικα οι πινακες καταντανε καπως ετσι για τους παρακατω λογους

Α) κακο μοιρασμα φορτιου
Β) παραπανω φορτιο απο οτι σηκωνουν τα καλωδια
Γ) κακο σφιξιμο ( το κυριοτερο !!!!!)
Δ) πολλα σωματα με λαμπες φθοριου τα οποια δεν εχουν πυκνωτες για διορθωση συνημιτονου ......

αυτα τα ολιγα

ignatios67
05-04-08, 19:56
Όπως λες η μια φάση δεν έχει σχεδόν καθόλου τάση
Βλέπεις αν είναι σφιγμένες οι βίδες στις ασφάλειες και αν οι ασφάλειες στο ρολόι της ΔΕΗ είναι καλές (ανεβασμένες ) και αν είναι ένταξη παίρνεις τηλέφωνο στην δέη να έρθουν να σου δώσουν και στην 3η φάση ρεύμα

nikoskourtis
08-04-08, 03:04
@sakis
Νομιζω το "Δ" δεν παιζει. Τα θερμαντικα σωματα εχουν συνημιτονο "1" και ισχυ 4kW. Οι λαμπες φθοριου εχουν ισχυ της ταξης των 30W η καθε μια. οσο συνημιτονο και να εχει αυτη η λαμπα δεν ειναι ικανη να μεταβαλλει το συνολικο συνημιτονο γιατι η ισχυς της λαμπας δε συγκρινονται με του θερμαντικου σωματος. Εκτος βεβαια και μιλαμε για 100 λαμπες φθοριου οποτε η συνολικη ισχυς των λαμπων ειναι συγκρισιμη με αυτη του σωματος και συνεπως μπορει να μεταβαλει αξιολογα το cosφ.

sakis
08-04-08, 11:08
διαβαζουμε ελληνικα ..... ΠΟΛΛΕΣ !!!!! ΛΑΜΠΕΣ ΦΘΟΡΙΟΥ !!!!!

προφανως δεν εχει τυχει να δεις τι μπορει να κανουν σε ενα πινακα καμμια 30 λαμπες φθοριου χωρις πυκνωτες ..... ευχομαι να μη σου τυχει

darthtony
26-06-08, 16:11
κάπως άσχετο, αλλά τι είναι συνιμήτονο?

xampos
26-06-08, 17:18
Tα φορτια τα οποια δεν ειναι τετειωσ ωμικα δηλαδη σχεδον ολα εχουν και αεργο ισχυ με επαφωγικη συμπεριφορα κυριωσ μοτερ ετσι για να διωρθωθει η συμπεριφορα τουσ μπανει παραλληλα ενασ πυκωτης οσο για το συνημητονο ειναι για τον συντελεστη ισχυος p=cos(φv-φι)

darthtony
26-06-08, 17:44
Tα φορτια τα οποια δεν ειναι τετειωσ ωμικα δηλαδη σχεδον ολα εχουν και αεργο ισχυ με επαφωγικη συμπεριφορα κυριωσ μοτερ ετσι για να διωρθωθει η συμπεριφορα τουσ μπανει παραλληλα ενασ πυκωτης οσο για το συνημητονο ειναι για τον συντελεστη ισχυος p=cos(φv-φι)
δεν κατάλαβα τιποτα :P
πορεις να το κάνεις πιο λιανα?(15 χρονων ειμαι)

lynx
26-06-08, 20:41
ναι... ας το εξηγησει καποιος οσο καλυτερα μπορει για να το καταλαβουμε και οι υπολοιποι!

sakis
26-06-08, 22:30
μια λαμπα ειναι καλος καταναλωτης .... βαζεις ενα αμπερομετρο ξερεις τι ρευμα περναει και ετσι επιλεγεις καλαωδια ασφαλειες κλπ για μια λαμπα φυσικα δεν το συζηταμε αλλα αν εχεις 100 η διακοσιες λαμπες τοτε πρεπι να κνεις υπολογισμους ..... για κοινες λαμπες πυρακτωσεως για να τα κανεις ολα αυτα αρκει ο νομος του κολλητου μου ( ΟΜ ) αρα λοιπον οι λαμπες πυρακτωσης και γενικα τα ωμικα φορτια ειναι ευκολα φορτια ( καλοι καταναλωτες )

αντιστοιχα μια λαμπα ( αλλα και οι πολλες ) φθοριου ειναι κακος καταναλωτης δλδ θελει αρκετο ρευμα την ωρα που ξεκιναει ....μολις αναψει ομως το ρευμα πεφτει αισθητα ....πχ στα 36 βατ ...τα οποια δεν ειναι πολλα ακομα οταν εχεις 10 λαμπες δλδ 360 βαττ η 100 λαμπες 3600 βατ .....σεα υτην την περιπτωση ακομα και 100 να ειναι θεωρητικα για να τις αναψεις θελεις 16-18 αμπερ ρευμα αρα λοιπον περιπου 2,5 τετ χιλιοστα καλωδιο .....

ρεσουμε ¨αν αναψεις 100 φθορια με 16 ασφαλεια και 2,5 τετ χιλοοστα καλωδιο κατ αρχην δεν υπαρχει περιπτωση να αναψουν ποτε οταν ξεκιναν μαζι ( στην εκιννηση μπορει να θελουν και 5ενατπλασιο ρευμα αρα 80 αμπερ ) αλλα και αν υποθετικα τις ανψεις σε δεκα λεπτα θα εχει παρει φωτια το καλωδιο .....

ο λογος ειναι η λειτουργια της λαμπας φθοριου ( να το διαβασετε πως λειτουργει παρακαλω ) οπου τα σωματιδια του αεριου που βρισκονται μεσα στη λαμπα με απλα λογια συγκρουονται το ενα με το αλλο και εγενετο φως .....

η επαγωγικη αυτη συμπεριφορα κανει τη λαμπα φθοριου "κακο" καταναλωτη και εκει δεν ισχυει ο νομος του κολλητου
( ειχαμε παει φανταροι μαζι ) εξτρα μετρα πρεπει να ληφθουν και το αμπερομετρο που μετραει μονο 16-18 αμπερ για 100 φθορια λιγα πραγματα μπορει να μας πει ...... πιο χοντρα καλωδια, και μεγαλυτερες ασφαλειες , τροποι ωστε οι λαμπες να αναβουν τμηματικα και οχι ολες μαζι ..... καθως και πυκνωτες οι οποιοι κανουν διορθωση του συνΦ και κανουν τις λαμπες φθοριου να δουλευουν καλυτερα .....

για παραδειγμα σε ενα πινακα οπου αναβουν 10 λαμπες ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ 100 βατ το ρευμα που περναει μεσα απο την ασφαλεια του πινακα ειναι λιγοτερο απο 5 αμπερ ....αν βαλεις το χερι σου απανω της θα ειναι τελειως κρυα ..... αν μεσα της περναει 1000 βατ ρευμα το οποιο οδηγει λαμπες φθοριου η ασφαλεια αυτη θα ζεματαει το λιγοτερο ........

επισης για να κανουμε και λιγο βοηθεια σε αυτον που αρχισε το ποστ ....σε μια τετοια περιπτωση αν ο ηλκτρολογος δεν εχει σφιξει παρα πολυ καλα ΑΠΑΝΤΑ !!!! μες στον πινακα και οδηγαει μεσα απο αυτον ωμικα φορτια το κακο μεν αλλα μικρο μπορει να περασουν 100 χρονια και να μην καταλαβει κανεις τιποτις .... αν ομως οδηγαει μεσα απο αυτον τον πινακα επαγωγικα φορτια τοτε πολυ συντομα θα υπαρξει καπνος .....

η καλης ποιοτητας επαφη και καλα σφιγμενη ειναι βασικη αρχη στον ηλεκτρισμο και ΑΠΑΡΑΒΑΤΗ !!!!!


καλοι καταναλωτες με συν Φ 1 ( το καλυτερο ) ειναι οι λαμπες πυακτωσης αντιστασεις τοστιερες ηλεκτρικα σιδερα θερμοσιφωνες κλπ

κακοι καταναλωτες με συν Φ απο 1 και κατω ( λαμπα φθοριου χωρις πυκνωτη 0,45 με πυκνωτη 0,65-0.70 ) ολα τα μοτερ με καρβουνακια η χωρις δραπανα ηλ σκουπες κλπ και φυσικα ολα τα switching τροφοδοτικα τα οποια εχουν σχετικα κακο συν Φ το οποιο ομως αντισταθμιζετε απο τον πολυ υψηλο βαθμο αποδοσης οπου συχνα ειναι πανω απο 90%.......οι οικονομικες λαμπες οπου και εδω ισχυει το παραπανω οι μετασχηματιστες παντος τυπου ..... κλπ κλπ κλπ

αλλο παραδειγμα ...... εαν σε μια νορμαλ μερα ο σταθμος μεγαλοπολης τηε ΔΕΗ θελει ασ πουμε 1 τονο καρβουνο........τοτε σε μια μερα που εχει τελικο ευρωπης και ειναι ολες οι συμβατικες τελεβιζιον ανοιχτες τοτε η ΔΕΗ θελει για την ιδια μερα σχεδον 1,5 τονο καρβουνο το οποιο δεν εχει τοσο να κανει με το οτι ειναι πολλες τελεβιζιον ανοιχτες αλλα εχει κιολας να κανει με το τι ποιοτητας καταναλωτες ειναι οι τι βι ....

χαρακτηριστικη εκφραση δεητζη στη μεγαλοπολη " ΜΕΓΑΛΕ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΕΙ Ο ΓΚΑΛΛΗΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΜΑΣ !!!!!! "

περισσοτερες πληροφοριες στο 090230230 χα χα χα χα

xampos
26-06-08, 22:59
Φαντάσου ότι έχεις μια πηγή εναλλασσόμενης τάσης και ένα φορτίο π.χ. έναν κινητήρα το φορτίο αυτό δεν καθαρά ωμικό αλλά επαγωγικό σαν να έχεις πηνίο έτσι από την πηγή σου δεν τραβάει μόνο μέση ισχύ(p=1/2VI(Φv-ΦI )) που θα τραβούσε μόνο ένα καθαρό ωμικό φορτίο που το μόνο που υπάρχει είναι η αντίσταση αλλά τραβάει και άεργο ισχύ (Q=1/2VI) (Φv-Φi )) Το άθροισμα αυτών των δυο είναι η μιγαδική ισχύς (S=P+GO) που όπως βλέπεις είναι μιγαδική καθώς εξαρτάται όχι μόνο από το ωμικό φορτίο αλλά και το επαγωγικό συνήθως ή χωρητικό(σύνθετη αντίσταση). Σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις παράλληλα στο φορτίο (κινητήρα κ.τ.λ.) το οποίο είναι σύνθετη αντίσταση καθώς δεν είναι απλό ωμικό αλλά και επαγωγικό άρα έχει επαγωγική συμπεριφορά και τραβάει πολύ μεγάλη άεργο ισχύ μπαίνει παράλληλα ένα πυκνωτής τέτοιας χωρητικότητας ώστε να εξομαλύνει την κατάσταση και να βελτιώνει τον συντελεστή ισχύος. Η τιμή του είναι ανάλογη. Ο συντελεστής ισχύος παίζει τον πιο σημαντικό ρόλο. Είναι το συνημίτονο της γωνίας Φv-ΦI όπου Φv είναι η γωνία της τάσης και Φi είναι η γωνία ρεύματος. γενικά αυτά δεν μαθαίνονται έτσι απλά είναι ολόκληρα βιβλία βρες ένα καλό βιβλίο που μιλάει για εναλλασσόμενα κυκλώματα και τριφασικά για ισχύ μέση και άεργο αλλά αφού είσαι 15 χρόνων είναι πολύ νωρίς ακόμη, ξεκινά από τα βασικά και πρώτα από τα dc και ένα το βασικό για όλα αυτό πολύ καλό επίπεδο μαθηματικών για αυτό αφού είσαι και μαθητής ξεκινά από αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα αν και πιο πιθανό βρίσκω να σε μπέρδεψα ακόμη περισσότερο μιας και σε πήγα απότομα στα πολύ βαθιά.

darthtony
26-06-08, 23:31
οκ κάτι έποιασα σας ευχαριστώ πολυ και τους δύο!

lynx
27-06-08, 01:01
ευχαριστουμε.. :)

jeik
27-06-08, 01:52
μένουμε στο θεμα πινακα και να τονισω κι εγω το πιο βασικο που αναφερθηκε και τονιστηκε πιο πριν :::::
Καθε εξι μήνες θα ελεγα οτι πρεπει να κανουμε ελεγχο στο σφιξιμο ολων των βιδων (ασφαλειες και γεφυρωσεις ουδετερου κλπ) που υπαρχουν σε ενα ηλεκτρολογικο πινακα διοτι λογω της επαφης καλωδιου και ακροδεκτων υπαρχει παντα ( αναλογα και με το φορτιο ) μια θερμανση του σημειου η οποια με τη σειρα της προκαλει μια απειροελαχιστη αυξηση της αντιστασης της επαφης η οποια με τη σειρα της προκαλει μια ανεπαισθητη διαβρωση του καλωδιου και ενα μαυρισμα που δημιουργει μια επιπλεον κακη επαφη και ουτο καθεξής , φαυλος κυκλος δηλαδη.
Γι αυτο ελεγχο και .............σφιξιμο ....................στα καλωδια ενοώώώώώώ.
Πιστευω να τα ειπα σωστά.

sakis
27-06-08, 11:01
μένουμε στο θεμα πινακα και να τονισω κι εγω το πιο βασικο που αναφερθηκε και τονιστηκε πιο πριν :::::
Καθε εξι μήνες θα ελεγα οτι πρεπει να κανουμε ελεγχο στο σφιξιμο ολων των βιδων (ασφαλειες και γεφυρωσεις ουδετερου κλπ) που υπαρχουν σε ενα ηλεκτρολογικο πινακα διοτι λογω της επαφης καλωδιου και ακροδεκτων υπαρχει παντα ( αναλογα και με το φορτιο ) μια θερμανση του σημειου η οποια με τη σειρα της προκαλει μια απειροελαχιστη αυξηση της αντιστασης της επαφης η οποια με τη σειρα της προκαλει μια ανεπαισθητη διαβρωση του καλωδιου και ενα μαυρισμα που δημιουργει μια επιπλεον κακη επαφη και ουτο καθεξής , φαυλος κυκλος δηλαδη.
Γι αυτο ελεγχο και .............σφιξιμο ....................στα καλωδια ενοώώώώώώ.
Πιστευω να τα ειπα σωστά.


δεδομενο οτι ο πινακας εχει σφιχτει πολυ καλα δεν χρειαζεται να ξανα πειραχτει ποτε ...... το καθε εξι μηνες ειναι ....υπερβολη ..... με την ιδια λογικη το καπακι της μηχανης του αυτοκινητου οπου πανω του ανπτυσονται τοσες θερμοκρασιες δεν χρειαζετε σφιξιμο ποτε ....

τελος ενας σωστα υπολογισμενος πινακας δεν ζεστενεται σχεδον ποτε ..... αν κατι τετοιο συμβαινει κατι παει λαθος

jeik
27-06-08, 20:17
Γεια σου Σακη
ελα ομως που ο πινακας μπορει να μην εχει σφιχτει εξ αρχης καλα !!!
το ειδα με τα ματια μου σε σπιτι που νοικιασα (καινουριο) να λιωνει το πλαστικο της ασφαλειας
και να μυριζει ολο το σπιτι και να ψαχνω να δω τι συμβαινει ?
Αμα ειναι εργολαβια η οικοδομη ξερεις τι γινεται με καποιους μαστορους ? το ελα να δεις.
Να αναφερω χαρακτηριστηκα μερικα που μου ετυχαν σε καινουρια διαφορετικα σπιτια :
-ομοαξονικα σε ολες τις πριζες TV στον αερα -
-θερμοστατης καλοριφερ με λαθος κουμπωμενο το κουμπι, δηλ εδειχνε 20 βαθμους και εννοουσε 28 !!!!!-
-Πινακας με εστω 1 χαλαρο βιδωμα , και αυτα δεν υποτιθεται αλλα γινανε υπ'ευθυνη ηλεκτρολογου , ναι !!!!
Γιαυτο ελεγχος κι ας ειναι περριτος.

Nemmesis
27-06-08, 21:00
τωρα ομως αλλαζει το θεμα... για αυτο και λεμε μια φορα καλο σφιξημο και ξανα οποτε τυχει να ανοιχτει ο πινακας του σπιτιου (για προσθηκες, αλλαγες, κτλ...) καλο ειναι να κοιταμε τι παιζει με τα σφιξηματα... οχι δεν ειναι κανενος ειδος υπονοουμενο..

xampos
28-06-08, 00:20
φιλε JEIK εγω εχω δει χειροτερο να πατασ το φως απο τον διακοπτη του χωλ και να ανοιγει απο δωματιο πιομενος ηλεκτρολογοσ αυτο που λεσ με ομοαξονικα στον αερα το πετυχα και εγω λεσ να πεσαμε στον ιδιο τεμπελη (βιαστικο) συναδελφο

Nemmesis
28-06-08, 21:24
ρε παιδια τι μου λετε τωρα? εγω ειδα θερμοσιφονα ΧΩΡΙΣ ΓΕΙΩΣΕΙ... και οταν μιλησαμε με τον ηλεκτρολογο ειπε οτι καλα δεν εχει τελειωσει ενω ο εργολαβος ειχε παραδοσει την οικοδομη σαν τελειωμενη... αυτα τα ξερουμε ολοι μας αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας..

jeik
29-06-08, 00:37
ναι να μην ξεφευγουμε απο το θεμα .
Παντως εχθες το μεσιμερι παιδια στη δουλεια συνεβηκε το εξης :αναψα το διακοπτη
για μια διπλη λαμπα φθοριου σε ενα αχρησιμοποιητο χωρο για να δω αν λειτουργει
και αρχισε να βγαινει ενας ωραιος μαυρος καπνος !!!!! πολυ πλακα ,
ηταν απο την κλεμα που καιγοτανε σιγσ σιγσ επειδει ηταν χαλαρο το σφιξιμο........αντε παλι με το σφιξιμο............

jeik
29-06-08, 00:42
παντως χωρις πλακα σε αγωγους που κυριως ειναι εκτεθειμενοι σε εξωτερικους χωρους πχ στην αντισταση
του ηλιακου θερμοσιφωνα ακριβως στην επαφη το καλωδιο διαβρωνεται και λεπταινει .

TeslaCoil
27-08-08, 05:19
Το εχω δει σε λαμπα που ειχε καλοδιακια - πολυκλονο δηλαδη για να συνδεσει την εξωτερικη λαμπα , το αποτελεσμα ειχεκαψει ολες τις λαμπες φθοριου , αυτες τιν νεες στα 15watt που μπενουν σε ντουι

πηρα και εγω μονοκλονο το κολισα με καλαι + για μονοση λαστιχοταινια και απο πανω μονοτικη , ειναι μεσα σε σκαφακι , ετσι δεν διαβρονετε ο χαλκος απο το πολικλονο που δεν βγαινει πλεον , δεν θελουν μερεμετια κλπ ,οποτε το εκανα ετσι

εχει 1 χρονο και δεν εχει αναφερθει προβλημα , και ειναι συγγενης

σε θερμοσιφωνακι μικρο κουζινας
εκανε την κλεμα καρβουνο , ελιοσε το κοματι τις κλεμας που ειχε την φαση

λογικο ειναι αν δεν βαλεις σωστα τα καλοδια ειτε τα παρασφιξεις , ειτε τα εχεις χαλαρα , ειτε κοβεις κοματια γιατι δεν χωραει η διατομη να μπει , δημιουργειτε αντισταση μικρη μεν με μεγαλο ρευμα αν εχεις καταναλοση

δεν ξερω αν συμφωνειτε

και κατι αλλο στις μπριζες και τους διακοπτες τις Legrand δεν εχει πλεον βιδες πατας ενα κουμπακι και μπαινει το καλοδιο εκει που πρεπει οχι σε ολα τα μοντελα
γιατι το κανανε αραγε για να διευκολινουν τους ηλεκτρολογους?

stom
27-08-08, 10:36
σε μεγαλους βιομηχανικους πινακες, τους φωτογραφιζουν υπο πληρες (κατα το δυνατον) φορτιο σε υπερυθρο φασμα. οι χαλαρες/προβληματικες συνδεσεις εντοπιζονται αμεσως.

jeik
28-08-08, 17:50
ναι αυτο το συστημα διευκολυνει τους ηλεκτρολογους να κανουν την δουλεια τους πιο ευκολα και να τα οικονομανε πιο γρηγορα γιατι πανε στην οικοδομη και τοποθετουν τις πριζες κλπ σε δευτερολεπτα ενω με τις κλασικες ηθελαν κανα διλεπτο
και παιρνουν και ενα σωρο λεφτα για μια εργασια της πλακας ,
και με υλικα σαβουρα, σου λεει αφου η οικονομια δεν παει καλα και δεν μπορουμε να ανεβασουμε τις τιμες στην εργολαβια ας ριξουμε την ποιοτητα και το χρονο εγκαταστασης.
πιστευω οτι η λεγκραντ ειναι πολυ γνωστη και σοβαρη εταιρια αλλα τι να κανουμε φαινεται οτι το ριξαν κι αυτοι στα ετοιματζιδικα.ποιος μπορει να με πεισει οτι το ελατηριακι που πιεζει το καλωδιο και το σκαλωνει στην επαφη ειναι πιο αξιοπιστο απο την κλασικη βιδουλα,δεν ξερω τι να πω αλλο ,
εχω ριξει πολλα βρισιδια για τη συγκεκριμενη πατεντα , και δεν ειναι μονο σε πριζες αλλα σε πολλα ηλ. εξαρτηματα, μονο κλεμες και ασφαλειες δεν ειδα ακομα !!!!!!.

Nemmesis
29-08-08, 04:26
πιστευω οτι η λεγκραντ ειναι πολυ γνωστη και σοβαρη εταιρια αλλα τι να κανουμε φαινεται οτι το ριξαν κι αυτοι στα ετοιματζιδικα.ποιος μπορει να με πεισει οτι το ελατηριακι που πιεζει το καλωδιο και το σκαλωνει στην επαφη ειναι πιο αξιοπιστο απο την κλασικη βιδουλα,δεν ξερω τι να πω αλλο ,
εχω ριξει πολλα βρισιδια για τη συγκεκριμενη πατεντα , και δεν ειναι μονο σε πριζες αλλα σε πολλα ηλ. εξαρτηματα, μονο κλεμες και ασφαλειες δεν ειδα ακομα !!!!!!.

ενα θα σου πω... οτι πληρωσεις παιρνεις

jeik
29-08-08, 18:04
το προβλημα ειναι οτι εδω που μενω δεν υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις να αγορασω οτι θελω εστω και ακριβοτερα , οποτε αγοραζω δυστυχως οτι υπαρχει λογω της φυσεως της εργασιας μου.αλλιως πχ για μια πριζα πρεπει να κανω παραγγελια , οποτε..........

dimitris_p
23-09-08, 00:33
γειά σας.. σε μια τριφασική παροχή με κάλεσε ο ιδιοκτήτης και μου είπε ότι ο πίνακας πετάει σπίθες..
ανοίξα τον πίνακα και είδα ότι έχουν υπερθερμανθεί τα καλώδια της παροχής (5Χ6mm)
τα φορτία στον πίνακα είναι 4 λάμπεςσ φθορίου ,πρίζες ,5υπολογιστές (με ups) και 2 θερμαντικά σώματα 4Kw..
είδα επίσης ότι το μπαράκι του ουδετέρου έχει αλλάκσει χρώμα και έχει γίνει "σταχτί"
τι να φταίει? να μην πατάει καλά κάποιος ουδέτερος και μου ζεμάτησε και τις τρεις φάσεις παροχής? τι συνέβει?

επίσης να πώ ότι η μία φάση μου δείχνει 58V (R) οι τάσεις S - T μεταξύ τους έχουν 380..
γιατί η R μου δείχνει τόσο λίγο? τις μέτρησα και με τον ουδέτερο και η S και η T έδειξαν 220.. η άλλη πάλι τίποτα..


Kαλησπερα σας!!
αν και το θέμα είναι σχετικά παλιό σαν ηλεκτρολόγος έχω να πω 2 πράγματα..
κατ αρχήν αν μιλάμε για τον κεντρικό πινάκα και όχι υπό-πινάκα είναι μεγάλο λάθος να έχει μπει 6αρα παροχή όσο χαμηλό και να είναι το φορτιο.σημερα σχεδόν στο 99% βάζουμε παντού 10αρα..
Από ένα πρόχειρο υπολογισμό και βάση αυτά που αναφέρει ο φίλος ότι υπαρχουν,περιπου η συνολική ισχύς είναι στα 9800-10000kw.. άρα δια 230v που είναι σήμερα η ονομαστική τιμή της ΔΕΗ στην Ελλάδα, το ρεύμα φορτίου σύνολο είναι στα 43amper περιπου.πραγμα που είναι αρκετά πάνω από αυτά που σηκώνει το 6αρι.ασφαλιζετε με 25amper και αντέχει χωρείς να καταστραφεί η μόνωση του max τα 30amper!!θα μου πείτε ότι ναι αλλά είναι τριφασικό και μοιράζεται στης φασης.Σωστα και αν ο ηλεκτρολόγος το έχει κάνει σωστά και όπως πρέπει...
Αλλά υπάρχουν και όλες οι επιστροφές στον ουδέτερο που είναι συνολο.εδω εξηγείτε και αυτό που αναφέρει ότι το καλώδιο του ουδέτερου έχει ανάψει..Γενικά χωρείς να το έχω δει, δεν έχει γίνει σωστή μελέτη στα φόρτια και στην παροχή...

pas2007
10-10-08, 18:52
Γεία σας.

Εγώ για το καινούριο σπίτι που φτιάχνω και πρόσφατα ολοκληρώθηκε η ηλ.εγκατάσταση έχω επιλέξει πρίζες Legrand σειρά Cariva.
Σίγουρα θα τις ξέρετε.
Ο Κωνσταντακάτος τις συστήνει ανεπυφύλακτα και στα Praktiker κάνουν 1,95€ μόνο.
Σε αυτές τις πρίζες είναι βιδωτά τα καλώδια.

Έχω δεί το κουμπωτό σύστημα σε πρίζες της Siemens και τις Aliberti (έχω επιλέξει και μερικές από αυτές).

jeik
10-10-08, 20:01
Απ οτι φαινεται ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν υοθετησει το κουμπωτο συστημα , τωρα πιο ειναι το καλο σε αυτες τις πριζες δεν μπορω να σκεφτώ κατι.

Tolis-Sx
11-10-08, 02:23
:001_smile::001_smile:αν παρατηρησες το ελατηριακι εφαρμοζεται μονο στο διακοπτικο υλικο....σε ρευματοδοτη οχι...ισχυει η βιδα....στον διακοπτη οσο και να το θες ...πανω απο 5 με 6 αμπερ ρευμα αποκλειεται να περασει....στον ρευματοδοτη.....μεχρι 16....και εχει παντα βιδες...αυτα ...και η Λεγκραντ ειναι απο τις καλυτερες εταιριες....τωρα για πιο φτηνοδουλι...βαλε κατι τουρκικους...της πλακας....αλλα κι αυτοι αντεχουν....εγω δεν τους συμπαθω γιατι ειναι τουρκικοι.....κατα τα αλλα ειναι λειτουργικοι....:001_smile::001_smile:

jeik
11-10-08, 05:06
:001_smile::001_smile:αν παρατηρησες το ελατηριακι εφαρμοζεται μονο στο διακοπτικο υλικο....σε ρευματοδοτη οχι...ισχυει η βιδα....στον διακοπτη οσο και να το θες ...πανω απο 5 με 6 αμπερ ρευμα αποκλειεται να περασει....στον ρευματοδοτη.....μεχρι 16....και εχει παντα βιδες...αυτα ...και η Λεγκραντ ειναι απο τις καλυτερες εταιριες....τωρα για πιο φτηνοδουλι...βαλε κατι τουρκικους...της πλακας....αλλα κι αυτοι αντεχουν....εγω δεν τους συμπαθω γιατι ειναι τουρκικοι.....κατα τα αλλα ειναι λειτουργικοι....:001_smile::001_smile:

ναι συμφωνω και ανελυσα παλιοτερα τα παντα

kourtidisp
20-03-09, 01:42
μηπως σου κοπηκε ο ουδετερος;

jeik
20-03-09, 03:45
Κι εδω αργησες λιγο , Παντελη :001_rolleyes:.

aygerinos
03-04-09, 02:25
Kαλησπερα σας!!
αν και το θέμα είναι σχετικά παλιό σαν ηλεκτρολόγος έχω να πω 2 πράγματα..
κατ αρχήν αν μιλάμε για τον κεντρικό πινάκα και όχι υπό-πινάκα είναι μεγάλο λάθος να έχει μπει 6αρα παροχή όσο χαμηλό και να είναι το φορτιο.σημερα σχεδόν στο 99% βάζουμε παντού 10αρα..
Από ένα πρόχειρο υπολογισμό και βάση αυτά που αναφέρει ο φίλος ότι υπαρχουν,περιπου η συνολική ισχύς είναι στα 9800-10000kw.. άρα δια 230v που είναι σήμερα η ονομαστική τιμή της ΔΕΗ στην Ελλάδα, το ρεύμα φορτίου σύνολο είναι στα 43amper περιπου.πραγμα που είναι αρκετά πάνω από αυτά που σηκώνει το 6αρι.ασφαλιζετε με 25amper και αντέχει χωρείς να καταστραφεί η μόνωση του max τα 30amper!!θα μου πείτε ότι ναι αλλά είναι τριφασικό και μοιράζεται στης φασης.Σωστα και αν ο ηλεκτρολόγος το έχει κάνει σωστά και όπως πρέπει...
Αλλά υπάρχουν και όλες οι επιστροφές στον ουδέτερο που είναι συνολο.εδω εξηγείτε και αυτό που αναφέρει ότι το καλώδιο του ουδέτερου έχει ανάψει..Γενικά χωρείς να το έχω δει, δεν έχει γίνει σωστή μελέτη στα φόρτια και στην παροχή...
το ρεύμα ειναι διαμοιρασμένο στα 3 δηλαδή κατά τα λεγόμενα του φιλου και συναδέλφου έχουμε 10000 βατ / 3 = 3500 βατ ανά φάση .... το 58 βολτ μπορεί να είναι και επαγωγικό πρέπει να κοιτάξεις πρώτα τον κεντρικό πινακα και έπειτα τον υποπίνακα ... το μπαράκι του ουδετέρου μάλλον κάηκε απο ένα ουδέτερο .... βάλε αμπεροτσιμπίδα να δεις τι παίζει με τα φορτία ένα από όλα ειναι μεγαλήτερο απο την αντοχη της διατομής του καλώδιου και σου δημιουργεί υπερθερμανση ... δεν είναι τιποτα .... αν και εχει δικιο ο φιλος και συνάδελφος θεωρώ ότι κατά την ταπεινή μου άποψη οτι το καλώδιο φτάνει και περισσεύει για τα υπάρχοντα φορτία απλά διαμοιρασμός είναι λάθος και κάποια γραμμή υπερφωρτόνεται ...


με εκτίμηση ...