PDA

Επιστροφή στο Forum : Led να φλασαρει για ορισμενο χρονο ????



stelios2000
06-04-08, 17:39
Γεια σας....
θα ηθελα να με βοηθησετε στην κατασκευη του εξης κυκλωματος....
Σε μια κατασκευη θελω να ανοιγω ενα διακοπτη και 3 led στη σειρα να αναβοσβηνουν με χρονο τον οποιο εγω μπορω να καθορισω στην αρχη για 3 φορες και μετα να αναβουν μόνιμα.
Αντιθέτως όταν κλεινω τον διακοπτη να φλασαρουν παλι με τον ιδιο χρονο -οπως και στο ανοιγμα του διακοπτη- και να σβήνουν τελειως στον ιδιο χρονο με τον παραπανω.


Για π.χ.

ανοιγω διακοπτη......τα led φλασαρουν επι 3(??)sec με χρονο flash 1(??)sec για 3 φορες. Μετα τα 3(??)sec αναβουν μονιμα.

κλεινω διακοπτη......τα led φλασαρουν επι 3(??)sec με χρονο flash 1(??)sec για 3 φορες. Μετα τα 3(??)sec σβήνουν μονιμα.

όπου (??) να μπορει να μεταβληθει.


Ευχαριστω εκ των προτερων.
Ps θα προτιμουσα ενα ευκολο και μικρο κυκλωματακι καθως η κατασκευη εχει στα 25 led/διακοπτες.
θα προτιμουσα οχι με μικροελεγκτες καθως δεν εχω ΙΔΕΑ.....

Στελιος

stelios2000
11-04-08, 23:31
κανεις????
προφανως ειναι δυσκολο χωρις μικροελεγκτη συνεπως να το αφησω και εγω....
anyway

plouf
14-04-08, 02:23
σας ιδεα γινεται απλά δεν νομίζω να σου σχεδιάσουν ενα σχετικα δύσκολο κύκλωμα εξολοκλήρου (πιστευω θέλει 1-2 απογευματα πληρη δουλειας)

σε γενικές γραμμές παντως μπορεις να φτιαξεις ενα χρονοδιακόπτη με 555 (ευκολα ρυθμίζεται με ροοστάτη)
- το on/off θα έιναι με Τ flip -flop
- κάθε φόρα που θα ανάβουν θα δίνουν και ένα παλμό σε ένα μετρητή 4bit
- στο 3 ο μετρητής θα βραχυκυκλώνει το 555 και θα παραμένουν ανοικτα τα led
- ταυτοχρόνων 8α δίνει 1 παλμό σε ενα δευτερο μετρητή 2βιτ

- το "off" 8α ξεβραχυκυκλώνει το 555 και παλι τα ίδια
- αυτή τη φόρά όμως ο δευτερός μετρητής (το 2 του δηλαδή ) θα δινει παλμό στο Τ flip flop ωςπότε το κύκλωμα σβήνει

πιστεύω πως σας λογική στο κάλυψα κύκλωμα όμως ... θέλει χρόνο

stelios2000
15-04-08, 21:04
thanks φιλε