PDA

Επιστροφή στο Forum : Κανενα linear στα fm με 829?(σχεδιο)



drPanos
07-04-08, 20:49
Γεια σας
Εχετε κανενα linear με 829 στα fm?(σχεδιο)
ευχαριστω...

drPanos
08-04-08, 00:30
τιποτα? δεν υπαρχει κανενα σχεδιο linear με 829? :cry:

radioamateur
08-04-08, 02:57
Υπάρχει και στο έστειλα με email φίλε! :D

drPanos
08-04-08, 15:42
φιλε ευχαριστω πολυ...

αυτο που μου εστειλες μπορω να οδηγησω το πλλ τις pcs-electronics? :?: :?:

itta-vitta
08-04-08, 16:13
Μήπως μπορείτε να το ανεβάσετε να το δούμε;

drPanos
08-04-08, 16:32
http://www.postimage.org/Pq1EnX49.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq1EnX49)

itta-vitta
08-04-08, 19:13
Γνωστό σχέδιο. Του Γιώργου του Μάρσαλ. Βγαίνει.

JIM_6146B
08-04-08, 20:10
Μπορούμε και τα σχολια για τα πηνιά κ.λ.π. να δούμε ?? :-k

itta-vitta
08-04-08, 22:45
λαθάκια:
1. το σκρην της 829 θέλει 200-210 βολτ. Η αντίσταση του σκρην για πτώση τάσης από τα 350 που δείχνει το σχέδιο πρέπει να είναι 4,2 κω με συνδυασμό αντιστάσεων γιατί δεν υπάρχει τέτοια τιμή στην κλίμακα των τιμών των αντιστάσεων. Τάση σκρην 200-210 βολτ ρεύμα γύρω στα 35-38 μιλλΑ. Με 208 βολτ στο σκρην το ανοδικό ρεύμα είναι 240 μιλλΑ, όπως έχει βγεί σ' εμένα.

drPanos
08-04-08, 23:11
ωραια
αυτο μπορω να το βαλω για λινερ μετα το pll της pcs?(50 ωμ βγαζει το πλλ!)

drPanos
08-04-08, 23:15
http://www.postimage.org/aV17H3F9.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=aV17H3F9)

RFΧpert
09-04-08, 00:37
Ρε παιδια να ρωτησω τωρα εγω κατι :?: Δηλαδη βαζουμε μια EL84, να οδηγησει μια 6146 που με την σειρα της να οδηγησει μια 829 :!: Δηλαδη μια 6146 που θα βγαλει ετσι για πλακα 30W οδηγουμενη απο την 84 με την ανοδικη ταση του σχεδιου, θα παει να οδηγησει μια 829 που χρειαζεται μολις 4-5W δηλαδη οσα βγαζει μια 84 απευθειας, για να βγαλει εντελει τι :?: μονο 85-90W :!:
και αυτο το σχεδιο λεγεται καλο :?: :?: :roll: και οτι δουλευε και μια χαρα :!:

drPanos
09-04-08, 00:42
αυτο με βαζει σε σκεψη.... :thinking:

radioamateur
09-04-08, 01:38
driver fm am κανόνισε να σε ακούσουμε το ελληνικό Πάσχα από μεσαία & fm!
http://www.triobelcanto.com/photos/tbc_montecarlo4.jpg

JIM_6146B
09-04-08, 08:11
Ρε παιδια να ρωτησω τωρα εγω κατι :?: Δηλαδη βαζουμε μια EL84, να οδηγησει μια 6146 που με την σειρα της να οδηγησει μια 829 :!: Δηλαδη μια 6146 που θα βγαλει ετσι για πλακα 30W οδηγουμενη απο την 84 με την ανοδικη ταση του σχεδιου, θα παει να οδηγησει μια 829 που χρειαζεται μολις 4-5W δηλαδη οσα βγαζει μια 84 απευθειας, για να βγαλει εντελει τι :?: μονο 85-90W :!:
και αυτο το σχεδιο λεγεται καλο :?: :?: :roll: και οτι δουλευε και μια χαρα :!:

α) Το προστατευτικό της 6146 είναι 68κ με αυτήν την αντίσταση και ανοδική τάση 350 volt δεν πέρνεις 30 watt με τίποτα.
Το ερώτημα έιναι τι ισχύη θα φτάσει στα ποδαράκια οδήγησεις τις 829 μετά απο παρεμβολή πολλών πηνίων-αεροφυλλων για αυτό έχει 68κ ή 6146 που μπορεί να την αυξήσεις ή να την μειώσεις ώστε να πάρεις την κατάληλη ισχύη στο ποδαράκια οδήγησεις τις 829 .

β) Η 6146β δουλέυει και σαν απομονώτρια και ρυθμιστής ισχύος οδήγησης ( βλέπε την 68κ ) είναι πολύ καλό αυτό .
Κοινός έχεις μέχρι την 6146 εναν πομπό που μπορεί να οδηγήσει πολά είδη λίνεαρ fm με λυχνία διαφορετικής ισχύος οδήγησης .

Αν βάλεις ενα pll για οδήγηση της EL84-6146 θα έχεις ενα πολύ σταθερό και καλο πομπό οδήγησεις λινεαρ με μεταβαλόμενη ισχύη εξόδου που δεν θα έχεις και κύνδυνο να κάψεις τις λάμπες ότι και να κάνεις . Ενω με τα τρατζίστορ άστα καίγονται με το παραμικρό .

γ) Το να παίξεις με την ισχύει τις οδήγησης 829 είναι οτι καλύτερο γιατί η επαγωγές-οδηγήσεις με πηνία πάντα μειώνουν το σήμα εισόδου . Με την αυξομείωση τις οδήγησεις έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην οδήγηση της 829 και επικεντρόνεσαι πιο πολύ στα πηνια εξόδου της .

Να θυμάστε το πραπάνω γίνεται μικρό το μικρό δεν γίνεται παραπάνω .

Επίσης επιδεί έχει εικόνες καλό είναι να φτιαχτεί όπως φαίνεται χωροταξικά - πηνια , λαμπες , μεταβλητη κ.λ.π


Πρέπει να έχει και αλλες σελίδες το σχέδιο μπορούμε να τις δούμε :D

itta-vitta
09-04-08, 09:32
Το "καλό σχέδιο" και το ότι "βγαίνει" το είπα για το λίνεαρ. Δεν το είπα για όλο το μηχάνημα. Η 6146 με την 68κω στο σκρήν ίσως να βγάζει μικρή ισχύ για να οδηγεί την 829. και τα δύο τα έχω κατακευάσει χωριστα. τα δύο πρώτα στάδια για μένα με μερικές αλλάγές, που έχω πει σε παλιά συζήτηση και λίνεαρ για ένα φίλο. Δεν τα δούλεψα σαν σύνολο. ήδη έχω επισημάνει κάποια λαθάκια.

drPanos
09-04-08, 12:51
οκ σιγουρα θα με ακουσετε μεχρι το πασχα απο φμ σε ολο τον πειραια......
απο web σε ολο τον κοσμο
απο μεσαια τι να πω λογικα ναι..................

RFΧpert
09-04-08, 12:57
Ρε παιδια να ρωτησω τωρα εγω κατι :?: Δηλαδη βαζουμε μια EL84, να οδηγησει μια 6146 που με την σειρα της να οδηγησει μια 829 :!: Δηλαδη μια 6146 που θα βγαλει ετσι για πλακα 30W οδηγουμενη απο την 84 με την ανοδικη ταση του σχεδιου, θα παει να οδηγησει μια 829 που χρειαζεται μολις 4-5W δηλαδη οσα βγαζει μια 84 απευθειας, για να βγαλει εντελει τι :?: μονο 85-90W :!:
και αυτο το σχεδιο λεγεται καλο :?: :?: :roll: και οτι δουλευε και μια χαρα :!:

α) Το προστατευτικό της 6146 είναι 68κ με αυτήν την αντίσταση και ανοδική τάση 350 volt δεν πέρνεις 30 watt με τίποτα.
Το ερώτημα έιναι τι ισχύη θα φτάσει στα ποδαράκια οδήγησεις τις 829 μετά απο παρεμβολή πολλών πηνίων-αεροφυλλων για αυτό έχει 68κ ή 6146 που μπορεί να την αυξήσεις ή να την μειώσεις ώστε να πάρεις την κατάληλη ισχύη στο ποδαράκια οδήγησεις τις 829 .

β) Η 6146β δουλέυει και σαν απομονώτρια και ρυθμιστής ισχύος οδήγησης ( βλέπε την 68κ ) είναι πολύ καλό αυτό .
Κοινός έχεις μέχρι την 6146 εναν πομπό που μπορεί να οδηγήσει πολά είδη λίνεαρ fm με λυχνία διαφορετικής ισχύος οδήγησης .

Αν βάλεις ενα pll για οδήγηση της EL84-6146 θα έχεις ενα πολύ σταθερό και καλο πομπό οδήγησεις λινεαρ με μεταβαλόμενη ισχύη εξόδου που δεν θα έχεις και κύνδυνο να κάψεις τις λάμπες ότι και να κάνεις . Ενω με τα τρατζίστορ άστα καίγονται με το παραμικρό .

γ) Το να παίξεις με την ισχύει τις οδήγησης 829 είναι οτι καλύτερο γιατί η επαγωγές-οδηγήσεις με πηνία πάντα μειώνουν το σήμα εισόδου . Με την αυξομείωση τις οδήγησεις έχεις καλύτερα αποτελέσματα στην οδήγηση της 829 και επικεντρόνεσαι πιο πολύ στα πηνια εξόδου της .

Να θυμάστε το πραπάνω γίνεται μικρό το μικρό δεν γίνεται παραπάνω .

Επίσης επιδεί έχει εικόνες καλό είναι να φτιαχτεί όπως φαίνεται χωροταξικά - πηνια , λαμπες , μεταβλητη κ.λ.π


Πρέπει να έχει και αλλες σελίδες το σχέδιο μπορούμε να τις δούμε :D

Ναι οντως την 68Κ δεν την προσεξα, αν και ακομα και με αυτη βγαζει τουλαχιστον 3πλασια ισχυ απο αυτην που ειναι η μεγιστη της 829 ... απλα δεν την "διαλυει" εντέλως...
Τωρα αν παρει καποιος και φτιαξει την 829 μονη της καλως, η το 84+61 μονο του παλι καλως... τα δυο σε συνεργασια παντως τσιτωνουν αδιανοητα την 829 απο οδηγηση ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ :!:

drPanos
09-04-08, 13:02
φιλοι μου ευχαριστω πολυ
αρα θα βαλω το πλλ να βγαζει 1 βαττ μετα θα βαλω πανω το λινερ(που θα το φτειαξω) και λογικα θα δουλεψει.....
σωστα?

JIM_6146B
09-04-08, 13:11
Ναι οντως την 68Κ δεν την προσεξα, αν και ακομα και με αυτη βγαζει τουλαχιστον 3πλασια ισχυ απο αυτην που ειναι η μεγιστη της 829 ... απλα δεν την "διαλυει" εντέλως...
Τωρα αν παρει καποιος και φτιαξει την 829 μονη της καλως, η το 84+61 μονο του παλι καλως... τα δυο σε συνεργασια παντως τσιτωνουν αδιανοητα την 829 απο οδηγηση ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ :!:


Αν παίξεις με τα πηνία έισόδου τις 829 πχ απομακρύνης λίγο μεταξύ τους ή πολύ θα δείς οτι η ισχύη τις οδήγησης μειώνεται ή αυξάνεται . Το να μειωσεις ισχύη είναι το πιο έυκολο .

Το πρόβλημα υπάρχει οταν έχεις μικρή ισχύη οδήγησης οπότε τα πηνία πρεπει να έιναι όσο το δυνατόν καλύτερα φτιαγμένα επαγωγικά για να έχεις διαθέσημη όλοι την ισχύη οδήγησης ( επάργυρα κ.λ.π ) .

Προσωπική γνώμη

Στα FM τα στάδια με λυχνίες που έιναι επαγωγικά είναι πολύ πιο δύσκολα να κατασκευαστούν και να πετύχουν αν δεν υπάρχει γνώση πρακτική-θεωριτική .

Το να φτιαχτεί ενα τρατζιστορικό με παλακέτα κ.λ.π. είναι πολύ πιο εύκολο και χωρίς κυνδύνους ηλεκτροπληξίας κ.λ.π

drPanos
09-04-08, 13:16
φιλοι μου ευχαριστω πολυ
αρα θα βαλω το πλλ να βγαζει 1 βαττ μετα θα βαλω πανω το λινερ(που θα το φτειαξω) και λογικα θα δουλεψει.....
σωστα?

??

RFΧpert
09-04-08, 13:36
Ναι οντως την 68Κ δεν την προσεξα, αν και ακομα και με αυτη βγαζει τουλαχιστον 3πλασια ισχυ απο αυτην που ειναι η μεγιστη της 829 ... απλα δεν την "διαλυει" εντέλως...
Τωρα αν παρει καποιος και φτιαξει την 829 μονη της καλως, η το 84+61 μονο του παλι καλως... τα δυο σε συνεργασια παντως τσιτωνουν αδιανοητα την 829 απο οδηγηση ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ :!:

Αν παίξεις με τα πηνία έισόδου τις 829 πχ απομακρύνης λίγο μεταξύ τους ή πολύ θα δείς οτι η ισχύη τις οδήγησης μειώνεται ή αυξάνεται . Το να μειωσεις ισχύη είναι το πιο έυκολο .

Το πρόβλημα υπάρχει οταν έχεις μικρή ισχύη οδήγησης οπότε τα πηνία πρεπει να έιναι όσο το δυνατόν καλύτερα φτιαγμένα επαγωγικά για να έχεις διαθέσημη όλοι την ισχύη οδήγησης ( επάργυρα κ.λ.π ) .
Εντελει μαλλον ειναι δυσκολο να καταλαβει καποιος την επισημανση μου...
Ολα αυτα σωστα ειναι και θεμιτα οταν καποιος ξερει καλα τι θα κανει, πως και γιατι θα το κανει ετσι η με αλλον τροπο... Και αν το παμε σε ατομα που ξερουν και κανα δυο πραγματακια, ουτε καν θα χαλαρωσουντην συζευξη :!: Θα βαλουν ενα εξασθενητη συγκεκριμενων db, ενδιαμεσα στα δυο σταδια και θα εχουν και 'πλουσια" εξοδο απο την 6146, αλλα και σωστα φτιαγμενη και αρκετα ευαισθητη στην εισοδο της ενισχυτικη βαθμιδα με την 829 :idea: Εδω ομως δινεται ενα σχεδιο και η πλειοψηφια θα το φτιαξει, ας μου επιτραπει η εκφραση, χυμα :!: Ουτε θα βελτιωνει σημεια συζευξεως ουτε θα καταλαβει απο που πυρακτωνει η 829 και γιατι καιγεται το οδηγο της...
Η επισυμανση δηλαδη ειχε να κανει οτι η 829 θα μπορουσε ΑΝΕΤΑ και σωστα να οδηγηθει απο μια EL84, χωρις την 6146, και ρυθμισεις κρισιμης (η χαλαρης που προτεινεις) επαγωγικης συζευξης μεχρι να "παιρνει" στην εισοδο της το πολυ 3W απο τα 30, η 20, η 15 :!:
Κατα τα λοιπα ολα ειναι εφικτα οπως λες...
Αλλα αν καποιος ξερει να κανει τοσο καλα αυτα που λες, σιγουρα δεν θα χρειαζεται να βαζει μια CX250 για να οδηγησει στην αλλη ακρη του δωματιου του μια 6C4... θα φτιαξει απευθειας αυτο που απαιτειται για να οδηγηθει σωστα χωρις μειωσεις κλπ "κολπα" :wink: και θα ξερει να φερει τις συζευξεις ακριβως εκει που απαιτειται για αυτο που φτιαχνει :!:
Δεν ισχυει ομως το ιδιο εδω που δινεται ενα σχεδιο και ισως καποιος αποφασισει να ειναι το πρωτο (αντε δευτερο) που θα φτιαξει...

JIM_6146B
09-04-08, 13:45
Εδω ομως δινεται ενα σχεδιο και η πλειοψηφια θα το φτιαξει, ας μου επιτραπει η εκφραση, χυμα Ουτε θα βελτιωνει σημεια συζευξεως ουτε θα καταλαβει απο που πυρακτωνει η 829 και γιατι καιγεται το οδηγο της...

Η επισυμανση δηλαδη ειχε να κανει οτι η 829 θα μπορουσε ΑΝΕΤΑ και σωστα να οδηγηθει απο μια EL84, χωρις την 6146, και ρυθμισεις κρισιμης (η χαλαρης που προτεινεις) επαγωγικης συζευξης μεχρι να "παιρνει" στην εισοδο της το πολυ 3W απο τα 30, η 20, η 15

Δεν ισχυει ομως το ιδιο εδω που δινεται ενα σχεδιο και ισως καποιος αποφασισει να ειναι το πρωτο (αντε δευτερο) που θα φτιαξει...




Πάντως στο σχέδιο με την 6146 σαν απομωνώτρια συμφωνώ . Σίγουρα μαζί 6BQ5 -6146 - 829 κάποιος θα συνατίσει πρόβληματα αρκετά . Οπότε η λύση που αναφέρεις είναι αποδεκτή

Συμφωνώ :ok:

drPanos
09-04-08, 13:54
οκ

RFΧpert
09-04-08, 14:03
οκ
Αποψη μου ειναι οτι 1W ειναι οριακα λιγο για να οδηγηση απευθειας μια 829, οπως ειναι στο σχεδιο αυτο.
στα 3-5W η 829 φτιαγμενη οπως εδω, οδηγειται αξιοπρεπεστατα και ουτε θα 'ζοριζεται' αλλα ουτε θα βγαζει λιγοτερα πο οτι μπορει...

drPanos
09-04-08, 14:04
οκ
ευχαριστω..........

itta-vitta
09-04-08, 15:06
Και κατά τη δική μου γνώμη η 6146 δεν κάνει για οδήγηση σ' αυτό το μηχάνημα. Θα το κατασκεύαζα με μια 6ς4, ελ84 και 829. Εδώ συμφωνώ με τον Εξπερτ