PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενο πρόβλημα με δίκτυο Η/Υ.



Λουκάς
09-04-08, 03:16
Όπως λέει και ο τίτλος έχω ενα πρόβλημα με δίκτυο Η/Υ που προσπαθώ να φτιάξω.
Έχω φτιάξει 2 καλώδια και σύνδεσα 2 υπολογιστές με το ρούτερ. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Είπα να φτιάξω και ενα τρίτο καλώδιο για να συνδέω το φορητό όταν θέλω να κάνω καμιά μεταφορά αρχείων. Φτιάχνω το καλώδιο το συνδέω και μου βγάζει μήνυμα Limited or no connectivity. Ελένχω το καλώδιο με lan cable tester και μου το βγάζει ΟΚ. Συνδέω το καλώδιο στο desktop δουλέυει μια χαρά, δοκιμάζω με άλλο καλώδιο αγορασμένο συνδέετε και το λαπτοπ.
Δοκιμάζοντας πάλι το χειροποίητο καλώδιο στο λάπτοπ τίποτα.


Καμια ιδέα ρε παλικάρια τι μπορεί να φταίει και στο φορητό κάνει αυτό το πρόβλημα και γιατί επιλεκτικά???

Το καλώδιο είναι UTP CAT5e.

JIM_6146B
09-04-08, 08:02
Δεν πρέπει να πατάει το αρσενικό rj45 του καλώδιο που εφτιαξες στο θηλυκό Rj45 μία τεχνική είναι με λεπτό κατσαβιδάκι να περάσεις τις αυλακιές του αρσενικού rj45 για να τις καθαρίσεις . Στην άκρη των επαφών του αρσενικού rj45 μπορεί να έχει λίγο πλαστικό και να μην κάνει επαφή καλή .

Συγκρινε λεπτομερέστατα το αγορασμένο rj45 βυσμα με το rj45 που έβαλες εσύ κυρίων τις αυλακές - μέγεθος αυλακιάς , μεγεθος επαφής πλάτος και μηκος .

Επίσης δες σίγουρα οτι το καλώδιο που εφτιαξες στα βύσματα δεν κόβεται η επαφή όταν τα τραβήξεις , σαν να θές να την βγάλεις το καλώδιο απο το βύσμα , κάνε και άλλους ελέγχους αντοχής στο κάλώδιο που έφτιαξες .

Κατι θα βρείς δεν μπορεί .

ignatios67
09-04-08, 08:48
Στο φορητό έχεις αυτόματη ρύθμιση ip ενώ στα αλλά 2 έχεις στατική

antonis_x
09-04-08, 10:56
Στο φορητό έχεις αυτόματη ρύθμιση ip ενώ στα αλλά 2 έχεις στατική
ειπε ομως οτι με το αγοραστο καλωδιο συνδεθηκε κανονικα,αρα δεν εχει σχεση το ip.κατι πρεπει να παιζει με τα βυσματα οπως ειπε και ο jim_6146b.

billtech
09-04-08, 15:25
φιλε μου γεια σου
επειδη ειχα και εγω αυτο το προβλημα..και προφανως εχεις windows sp2 η κατι ποιο νεο πρεπει να κατεβασεις καποια αρχειακεια απο τη MICROSOFT.
εγω που ειχα sp2 και το ειχα αυτο το προβλημα εβαλα αυτα τα 2 παρακατω και εφτιαξε
1 FixReg.reg

2 αναλογα με τα win που εχεις:
WindowsXP-KB884020-x86-ell.exe
WindowsXP-KB884020-x86-enu.exe

3 WinsockXPFix.exe

ελπιζω να σε βοηθεισα...ψαξε το λιγο....αυτο..

ice25
09-04-08, 17:55
αφού με αγορασμένο καλώδιο συνδέετε κανονικά δεν έχει σχέση με Sp1-2 αρχεία κτλ


δες το καλώδιο που έφτιαξες.στην τελική ξανακαντο

^Active^
09-04-08, 18:00
Μηπως το κανονικο καλωδιο το αγορασμενο δηλαδη ειναι Cross και το δικο σου κανονικο?? Η μπορει να συμβαινει και το αναποδο.

Λουκάς
09-04-08, 20:25
Καλά θα τρελαθώ με το συγκεκριμένο καλώδιο.....

Πρόβλημα software δεν παίζει γιατί όπως είπα με αγορασμένο καλώδιο δουλεύει μια χαρά..

δοκίμασα με κατσαωίδι να καθαρίσω τις επαφές όπως λέει ο φίλος JIM 6146B αλλά τίποτα. Έφτιαξα άλλο καλώδιο πάλι τα ίδια... μου μένει να πάρω βύσματα από άλλο κατάστημα μπας και είναι αυτό που φταίει. Κάτι άλλο δεν μπορώ να φανταστώ....

sv9cvk
09-04-08, 22:03
Το καλωδιο πως το τερματισες?
Παιζει μεγαλη σημασια η σειρα των καλωδιων (συνεστραμενων ζευγαριων)και οχι μονο η συνεχεια (το LAN tester σου κανει ελεγχο transmit?)
Δηλαδη δεν πρεπει απλα να συνδεσεις το καθε πιν με το αντιστοιχο αλλα και με τα ζευγαρια που πρεπει
Για αυτο υπαρχουν τα προτυπα 568Α η 568Β (βλεπε παρακατω)
ξεκινοντας πρεπει να βλεπεις απο μπροστα το RJ45 "φισακι" το 1 ειναι το αριστερο πιν
και πρεπει να ειναι

568 Α 568Β

1 ασπρο πρασινο 1 ασπρο πορτοκαλι
2 πρασινο 2 πορτοκαλι
3 ασπρο πορτοκαλι 3 ασπρο πρασινο
4 μπλε 4 μπλε
5 ασπρο μπλε 5 ασπρο μπλε
6 πορτοκαλι 6 πρασινο
7 ασπρο καφε 7 ασπρο καφε
8 καφε 8 καφε

Και οι δυο πλευρες πρεπει να ειναι με την ιδια σειρα αλλιως ......αν το κανεις απο την μια α και απο την αλλη β εχεις ενα ωραιο crossover καλωδιο
Δες στο παρακατω σιτε του φιλου του electronic
http://users.myqnet.gr/~electronic/568A_568B.htm
και ενα παρομοιο ποστ http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=56275&highlight=568#56275
Χρηστος

Λουκάς
10-04-08, 00:53
Φίλε sv9cvk ευχαριστώ τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα. Το καλώδιο ήταν κανονικά 1 προς 1 αλλά δεν ακολουθούσε την τυποποιημένη σειρά.

Το πρόβλημα λύθηκε.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

sakis
20-04-08, 16:01
αντε να δουμε .....

η σωστη απαντηση ειναι του φιλου sierra victor 9 charly victor kilo η οποια σε βοηθαει να μαθεις τι καλο κανει η συστρεψη στα καλωδια καθως και τα προτοκολα επικοινωνιας

το καλωδιο του φιλου μας μπορει να ηταν πιν του πιν πλην ομως η συγκεκριμενη σειρα επιτρεπει στα σηματα να κυκλοφορουν μεσα απο συστερμενα ζευγη μεσα στο ιδιο καλωδιο με αποτελεσμα να μειωνετε ο θορυβος απο τα ηλεκτρομαγνητικα αλλα και η αλληλεπιδραση απο τα διαφορετικα σηματα που ταξιδεουν μεσα στο ιδιο καλωδιο

αυτο που μολις εμαθες μπορει να ειναι και η λυση στο ποστ του φιλου μας που η pstn του ειναι επιρεπης σε ηλεκτρολογικα θεματα .....

μουτσας γρατσιας