PDA

Επιστροφή στο Forum : 6C4-5763-6146



Πέτροs
09-04-08, 14:04
Τελικα μετα απο απειρεs αποτυχημενεs προσπαθειεs να οδηγησω την 6146 με την 6ακ5, εφτιαξα ενα με 6C4-5763-6146
προs το παρον με επαγωγικεs συνδεσειs.
Παρατηρω οτι στο σημειο συντονισμου τηs τελευταιαs βαθμιδοs[6146] η 6C4 αναβει περισσοτερο, ειναι σωστο αυτο?

Πέτροs
10-04-08, 09:35
Καλημερα !!! μπορω στη συζευξη των βαθμιδων 6C4, 5763,6146 να βαλω πυκνωτεs feedthru αλουμινιου, 0-25pf ? H ρυθμιση τουs μου δινει αυξηση η μειωση τηs ισχυοs που στελνω στην επομενη βαθμιδα?

JIM_6146B
10-04-08, 09:45
Καλημερα !!! μπορω στη συζευξη των βαθμιδων 6C4, 5763,6146 να βαλω πυκνωτεs feedthru αλουμινιου, 0-25pf ? H ρυθμιση τουs μου δινει αυξηση η μειωση τηs ισχυοs που στελνω στην επομενη βαθμιδα?


Τά βάζαμε για να περάσει η τάση τροφοδοσίας μέσα στα διαμερίσματα των σταδίων και να φιλτράρεται η RF απο την τάση αφού είναι μια μορφή πυκνωτή .

Εχει δύο ακρα είσοδος - έξοδος και σώμα απο μεταλλο που γειώνεται .

Δες εδώ http://www.surplussales.com/Feedthrus/FTflangeMt.html

Πέτροs
10-04-08, 10:07
Δεν εννοω αυτουs, αλλα τουs ρυθμιζομενουs, με δισκουs.

Πέτροs
10-04-08, 13:50
Αυτουs εννοω, οι παλιοτεροι νομιζω θα καταλαβουν αν και οι φωτο δεν ειναι καλεs.

JIM_6146B
10-04-08, 13:56
Αν κατάλαβα καλά . Οσο βιδώνεις αυξάνει χωρητικότητα και όσα ξεβειδώνεις μειώνει ??

Παλιά τα λέγαμε βαρελάκια και ήταν η πρώτη επαφή μου με μεταβλητούς αεροφυλλους . Ηταν πρακτικά πάντως .

Θυμάμαι ομως οτι βραχυκύκλωναν εύκολα . ??

Πέτροs
10-04-08, 14:01
Απ οτι λενε τα data αντεχουν, τα εχει χρησιμοποιησει ομωs κανειs για συζευξη?

RFΧpert
10-04-08, 16:41
Αν κατάλαβα καλά . Οσο βιδώνεις αυξάνει χωρητικότητα και όσα ξεβειδώνεις μειώνει ??

Παλιά τα λέγαμε βαρελάκια και ήταν η πρώτη επαφή μου με μεταβλητούς αεροφυλλους . Ηταν πρακτικά πάντως .

Θυμάμαι ομως οτι βραχυκύκλωναν εύκολα . ??

οντως τα βαρελακια ειναι :P
Εχω να δω τετοια απο το 81-82 ...
Παντως δεν ειναι για ισχυ και οντως αρπαζουν ευκολα...

RFΧpert
10-04-08, 16:53
Απ οτι λενε τα data αντεχουν, τα εχει χρησιμοποιησει ομωs κανειs για συζευξη?

ποια datasheet :?: :?: :!: Γενικα αυτα αντεχουν σε τασεις για τυπικες λυχνιες δεκτων ραδιοφωνων τηελορασεων που δουλευαν μεχρι και καμμια 300V DC :!: αλλα οταν τα δουλευεις σε πομπους και μαλιστα σε σταδια με ισχυ, τοτε πρεπει να λαβεις υποψην και την RF ταση που θα εμφανιστει πανω τους και αναλογως καποιων συνθηκων μπορει να ξεπεραστει εντελει η μεγιστη αντοχη τους, οποτε θα σκανε κορωνες συνεχεια...

Πέτροs
11-04-08, 09:17
Καλημερα!! Ευχαριστω πολυ για τιs απαντησειs JIM_6146B και RFXpert.
Η αποσταση που εχουν τα φυλλα του εν λογω πυκνωτη μεταξυ τουs δεν ειναι μικροτερη απο αυτη των μεταβλητων που
χρησιμοποιουμε στα σταδια εξοδου των 6c4 και 5763, η ταση δε που εχω σε dc στο πρωτο σταδιο δεν ξεπερναει τα 250v dc,
κι ετσι τον εβαλα χθεs, και φαινεται να μην εχει προβλημα σου δινει δε τη δυνατοτητα να τον ρυθμισειs παρατηρωνταs τη
βελονα του οργανου του ραδιοφωνου η του βαττομετρου που σου δινει καλυτερη ενδειξη.
Παντωs ειδα μεγαλη διαφορα στον συντονισμο και την σταθεροτητα του σηματοs οταν αντικατεστησα τη συζευξη μεσω πηνιου
τηs 6c4 με την 5763 και εβαλα τον πυκνωτη αυτο.
Τελικα, μαλλον ο itta vitta εχει δικιο για τη χωρητικη συζευξη
Το μηχανημα ειναι σχεδον τελειωμενο[περισσοτερα στοιχεια για κριτικη απο Δευτερα] νομιζω πωs δουλευει καλα,εχει καλη διαμορφωση, ολα αυτα με φορτιο.
Το προβλημα μου ειναι οτι μου λειπουν γνωσειs,πειρα αλλα και μηχανηματα για να ξερω οτι αυτο που εφτιαξα ειναι πραγματικα σωστο.

JIM_6146B
11-04-08, 09:29
Καλές εκπομπές . :D

Πάντως απο ήχο πρέπει να είναι τέλειο . :D

Πως εφτιαξες τα πηνία εξόδου τις 6146 Μέγεθος , σπείρες , πάχος σύρματος κ.λ.π.

Πως εφτιαξες τα πηνία εξόδου τις 5763 Μέγεθος , σπείρες , πάχος σύρματος κ.λ.π.

Πέτροs
11-04-08, 09:42
Ευχαριστω πολυ!! Το καλοκαιρακι θα βαζω κανενα τραγουδακι στο χωριο.
Πηνιο εξοδου 5763 3 σπειρεs 1χιλ 1,5 διαμετρο, εισοδοs 6146, 1 σπειρα 1,5 χιλ απο πανω, εξοδοs 6146 3 σπειρεs 1,5 χιλ
διαμετρο1,5, κεραιαs 1 σπειρα 1,8 επαργυρο απο πανω.

Πέτροs
11-04-08, 09:52
Να και 2 φωτο απο το τροφοδοτικο και το μηχανημα.

JIM_6146B
11-04-08, 09:55
Να και 2 φωτο απο το τροφοδοτικο και το μηχανημα.

Ομορφο και με θωρακίσεις μεταξύ σταδίων :D

Καμιά φώτο και απο κάτω .

Δεν το βάζεις και στην ενότητα "Παρουσίαση Κατασκευών"

Πέτροs
11-04-08, 11:02
Κι αυτεs που ζητησεs,,


Μπα δεν ειναι καλεs φωτο,,,

JIM_6146B
11-04-08, 11:05
Ισως και μία θωράκιση-απομώνωση στα πηνία εξόδου-αερόφυλλοι τις 5763 απο τα άλλα πηνία-αεροφυλλοι θα ήταν καλό .

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Πέτροs
11-04-08, 11:13
Βεβαιωs!! Βεβαιωs!!

Σ ευχαριστω πολυ!!!

Γιώργος Ανώνυμος
11-04-08, 14:10
Όντως τα λεγόμενα βαρελάκια είναι κατάλληλα για τάσεις μέχρι 250-300V, τα προμηθευόμασταν από 'ξεκοιλιασμένα' ραδιόφωνα και σίγουρα δεν είναι ότι πιό αξιόπιστο. Εφόσον η σύζευξη μπορεί να γίνει με πυκνωτή σταθερής χωρητικότητας, προσωπικά θα το προτιμούσα επιλέγοντας έναν καλύτερης ποιότητας, π.χ. NPO να επηρεάζεται λιγότερο από τη θερμοκρασία.

Η χωρητική σύζευξη επιτυγχάνεται μόνο στο συγκεκριμένου τύπου ταλαντωτή (δεν θυμάμαι το όνομά του, που το είχε αναφέρει κάποιος συνάδελφος στο παλιό forum με τον Ηλία). Θα ήταν πολύ ωραίο να δούλευε και για τα ενδιάμεσα στάδια, αλλά δυτυχώς για τα FM!!! Όπως παρατήρησα στο ενδιάμεσο στάδιο της κατασκευής σου χρησιμοποιείς την κλασσική LC σύζευξη. Δεν ξέρω πόσο εύκολα συντονίζεις και αν τροφοδοτείς με αρνητική τάση το οδηγό αντί να το γειώνεις προκειμένου να αποφεύγεις αυτοταλαντώσεις. Εμένα κάτι τέτοιοι συντονισμοί με δυσκόλευαν ιδιαίτερα γι'αυτό περιοριζόμουν στα δύο στάδια ή το αυτοταλάντωτο δεδομένου και του γρήγορου συντονισμού πολλές φορές απουσία γέφυρας (άντε το πολύ ένα mA-ρόμετρο στην άνοδο του δεύτερου σταδίου!!!

Πως συντονίζεις?

Χαιρετώ
Γιώργος

Πέτροs
11-04-08, 15:48
Γεια σου Γιωργο, αρνητικη ταση στην 6146 εχω με αντισταση στην καθοδο, συντονισμο κανω με τη βοηθεια τηs γεφυραs στασιμων και του οργανου που δειχνει την ενταση του λαμβανομενου σηματοs στο ραδιοφωνο, αρμονικεs η 6c4 δεν βγαζει
πολλεs και ευκολα ξεχωριζειs το σημα, το βλεπω και στο οργανο του ραδιοφωνου, ακολουθωs ανοιγω την 5763 και με τη
βοηθεια του μεταβλητου φερνω το σημα τηs στη συχνοτητα, ψιλορυθμιζω και τουs υπολοιπουs ωστε να δω τη μεγαλυτερη
ενταση σηματοs στο δεκτη, σ αυτο το σταδιο αν πλησιασειs ενα λαμπακι με πηνιο απο κατω, στα πηνια τηs 5763 και τηs 6c4
αναβει, μετα ανοιγω την 6146 ρυθμιζω με το μεταβλητο εξοδου τα λιγοτερα ma, μετα ρυθμιζω τον μεταβλητο εισοδου τηs 6146 ωστε να παρω την καλυτερη ενδειξη στο βαττομετρο, και τελοs ξαναρυθμιζω τον εξοδου στα λιγα ma με την μεγαλυτερη
ενδειξη στα βατ και τα λιγοτερα στασιμα, ολα αυτα με φορτιο,στο σημειο αυτο οσεs φορεs κι αν ανοιξω η κλεισω το μηχανημα
παραμενει συντονισμενο στη συχνοτητα
Μη με ρωτησειs για βατ, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το βαττομετρο ειναι ιδιοκατασκευη .

Τελειωνω, λεγονταs σου πωs δεν ειμαι ειδικοs, και δεν ειμαι σιγουροs οτι τα κανω ολα σωστα, και οπωs πρεπει, ελπιζω την
κριτικη των ειδικων.