PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποδιαμόρφωση δέσμης laser



high frequency
14-04-08, 14:25
Γειά σας, θέλω να μάθω τι είδους διαμόρφωση γίνεται σε μία δέσμη laser όταν τη λαμβάνουμε μέσω ανακλώμενης επιφάνειας που πάλεται. π.χ. όταν λαμβάνουμε τη δέσμη του laser από ένα παράθυρο ενός δωματίου όπου πάλεται από τον ήχο κάποιας συνομιλίας...πώς θα έχει διαμορφψθεί το σήμα???
Επίσης θα ήθελα να ρωτίσω αν γνωρίζεται κάποιο κύκλωμα αποδιαμόρφωσης για αυτή τη χρήση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

ignatios67
14-04-08, 14:48
CIA και FBI μου μυρίζει , παντός πρέπει να κάνει διαμόρφωση FM αφού υπάρχει μια συχνότητα του Laser η όποια μεταβάλετε συμφώνα με τις μεταβολές του παραθύρου

high frequency
14-04-08, 15:00
Ευχαριστώ ignatios67, αλλά έχω ακούσει γιά διαμόρφωση συχνότητας, για διαμόρφωση πλάτους, για διαμόρφωση φάσης......θέλω να μου απαντήσει κάποιος μόνο αν είναι σίγουρος ή αν γνωρίζει κάποιο κύκλωμα...
Δεν πρόκειται για παρακολούθηση, αλλά για εργασία!!!

xifis
14-04-08, 15:40
κατα τη γνωμη μου μαλλον προκειται για διαμορφωση φασης,αφου η δεσμη ακολουθει τις ταλαντωσεις του τζαμιου,αρα προκαλειται καποια απειροελαχιστη μεταβολη στη φαση της(ενδεχεται η δεσμη να ειναι σειρα παλμων).οπως το αντιλαμβανομαι εγω παντα.

high frequency
14-04-08, 16:16
Ευχαριστώ xifis...μέχρι τώρα ο ένας μου είπε πως διαμορφώνεται κατά FM και ο άλλος μου είπε κατά φάση....κανείς όμως δεν ήταν σίγουρος :?
Παρακαλώ να απαντάτε ΜΟΝΟ εάν είστε σίγουροι!!!!
Θα με ενδιέφερε περισσότερο να μου πείτε που μπορώ να βρω κάποιο κύκλωμα αποδιαμόρφωσης της ανακλώμενης δέσμης laser 8)

eebabs2000
14-04-08, 17:42
Θα έλεγα και γω διαμόρφωση συχνότητας και το στηρίζω στο φαινόμενο doppler. Να ξέρεις ότι οι μεταβολές συχνότητας είναι απειροελάχιστες λόγω της υψηλής ταχύτητας διάδοσης του φωτός, εξαρτώνται δε και από τη συχνότητα ταλάντωσης του σώματος που προσπίπτει η ακτίνα και είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατο να αποδιαμορφωθεί μια τέτοια διαμόρφωση. Το μόνο που θυμάμαι ότι έχω είναι κυκλώματα πομπού και δέκτη με διαμόρφωση πλάτους για να μεταδίδεται ήχος σε μεγάλες αποστάσεις...

aeonios
14-04-08, 18:16
Καλώς ήλθες στο φόρουμ High Frequency. Και εγώ είχα στο μυαλό μου πως οι παλμοί διαμορφώνονται κατά συχνότητα στην ακτίνα αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος..

Μήπως κάτι τέτοιο ψάχνεις

http://www.qsl.net/wb9ajz/laser/rudolfs/#laser%20beam%20demodulator

Στο παράδειγμα μου ο τύπος υπολογίζει πως η μετατόπιση του παραθύρου δημιουργεί μετατόπιση πλάτους...

eebabs2000
14-04-08, 19:00
Πάντως το κύκλωμα που έχουν στη σελίδα που δίνει ο φίλος aeonios δε το βλέπω και τόσο σωστό. Πως είναι δυνατόν στην απλή τροφοδοσία να γειώνει την αρνητική ανάδραση του τελεστικού (741) και να μην τον πολώνει από πουθενά και να κάνει και θετική ανάδραση? Έπειτα ο πυκνωτής 0.1uF ανάμεσα σε δύο σήμεια ίδιας τάσης (9V) τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει? Πολύ περίεργο μου φαίνεται για να είναι σωστό αυτό το κύκλωμα...

Εδώ είναι το κύκλωμα
http://www.qsl.net/wb9ajz/laser/rudolfs/demodulator.gif

billilis
14-04-08, 19:45
Πραγματικά ένα ωραίο θέμα! Η διαμόρφωση του laser στην περίπτωση αυτή δεν είναι ούτε φάσης ούτε συχνότητας. Για να συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να μεταβηθεί η φάση και η συχνότητα αντίστοιχα του laser. Όταν το laser ανακλάται σε μια επιφάνεια τίποτα απο ταδυο δε συμβαίνει. Στην περίπτωση αυτή έχουμε διαμόρφωση πλάτους (AM). Όσο για το κύκλωμα δεν έχω κάτι στο μυαλό μου αλλά νομίζω ότι ένας απλός ενισχυτής με χωρητική σύζευξη μεταξύ του τρανζίστορ και της φωτοαντίστασης ή του φωτοτρανζίστορ είναι αρκετός.

high frequency
14-04-08, 21:18
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :)
Βασικά δεν ψάχνω ένα κύκλωμα τόσο απλό, στη συνέχεια θα βάλω ενισχυτές και φίλτρα έτσι ώστε να έχω μία καλή ποιότητα του ήχου.
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φωτοτρανζίστορ και όχι φωτοαντίσταση κτλ για να ανταποκρίνεται στις γρήγορες μεταβολές του φωτός.
Επίσης σκεύτομαι να προσθέσω κάποιο κόκκινο κάλυμα (μάλλον πλαστική ζελατίνα) επάνω από το φωτοτρανζίστορ για να περνάει μόνο το κόκκινο φως του laser και να μην επηρεάζεται από τις αλλαγές του φωτός.
Περιμένω να μου πείτε κι εσείς τις ιδέες σας ..... :idea: :idea: :idea:

eebabs2000
14-04-08, 22:27
Πραγματικά ένα ωραίο θέμα! Η διαμόρφωση του laser στην περίπτωση αυτή δεν είναι ούτε φάσης ούτε συχνότητας. Για να συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να μεταβηθεί η φάση και η συχνότητα αντίστοιχα του laser. Όταν το laser ανακλάται σε μια επιφάνεια τίποτα απο ταδυο δε συμβαίνει. Στην περίπτωση αυτή έχουμε διαμόρφωση πλάτους (AM)...
Βασικά φίλε μου γίνονται και μεταβολλές συχνότητας (λόγω doppler) αλλά είναι τόσο μικρές που είναι σχεδόν αδύνατον να μετρηθούν... Μεταβολή πλάτους γίνεται και πάλι αλλά εξαρτάται από το υλικό στο οποίο προσπίπτει η δέσμη (πόσο απορροφά και πόσο ανακλά το υλικό με τις παλμικές κινήσεις).
Φίλε high frequency αυτό το κόλπο με την κόκκινη ζελατίνα είναι πολύ καλό και έτσι πρέπει να γίνει για να έχεις φιλτράρισμα... Μπορείς να φτιάξεις ένα κύκλωμα αποδιαμόρφωσης πλάτους και να αρχίζεις να δοκιμάζεις αν όντως ακούγεται κάτι... Φοβερή ιδέα για να ακούς τι λέει ο καθένας από μακρυά!!!

sigmacom
14-04-08, 23:32
http://www.hot.ee/nuhk/laser.html
http://www.williamson-labs.com/laser-mic.htm
http://www.geeksaresexy.net/2007/08/17/how-to-make-a-laser-espionage-microphone/

Γενικά αν ψάξετε στο Google για laser microphone θα βρείτε πολλά. Μια ερώτηση όμως:
Το ότι βλέπουμε με κόκκινο χρώμα ένα αντικείμενο, σημαίνει ότι από το προσπίπτον φως απορροφά όλα τα άλλα χρώματα και έχει ανακλαστικές ιδιότητες μόνο στο μήκος κύματος του κόκκινου χρώματος. Αν έχουμε κόκκινο laser, γιατί να βάλουμε φίλτρο από κόκκινη ζελατίνα?

high frequency
14-04-08, 23:35
Φίλε eebabs2000 δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια υποκλοπή :D
Απλά είναι μέρος μιας εργασίας που έχω για τη σχολή και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας!!!
:idea: :idea: :idea:
Συνεχίστε έτσι :)

high frequency
15-04-08, 00:07
sigmacom πολύ χρήσιμα τα site που έδωσες :)
Όσο για την κόκκινη ζελατίνα σαν φίλτρο...είχα διαβάσει κάπου πως θα περνάει ΜΟΝΟ το κόκκινο φως! Δεν ξέρω γιατί....δεν το έψαξα παραπάνω...Αν βρω χρόνο θα το ψάξω και θα σου απαντήσω...

thanos
15-04-08, 03:37
Θα χρειαστεις και ενα οπτικο συστημα με φακους για να συγκεντρωνεις το φως αν εχεις υποψη σου να το χρησιμοποιησεις σε καποια αποσταση.

chip
15-04-08, 09:54
Πιστεύω οτι για να μετρήσεις πρέπει οποσδήποτε να βάλεις φίλτρο (και μάλιστα ισχυρό) και πιθανότατα το Laser που θα βάλεις θα είναι υπέρυθρο οπότε θα μειώσεις έτσι κατα πολύ και τις παρεμβολές από το ηλιακό φως. Μετά το φίλτρο θα βάλεις φωτοπολλαπλασιαστή!!!!
Σίγουρα θα υπάρχει φαινόμενο doppler (οπότε αλλαγή στη συχνότητα) όμως ενδεχωμένος θα έχεις και μεταβολή στο πλάτος αφού θα αλλάζει η γωνία που θα γίνεται η αντανάκλαση και συνεπώς θα μπορέσεις να πάρεις το σήμα αν απλά το ενισχύσεις μετά τον φωτοπολλαπλασιαστή.

billilis
15-04-08, 12:53
Φίλε SigmaCom, το κόκκινο χρώμα των σωμάτων που λες προκύπτει με τη διαδικασία της αφαίρεσης όπως περιγράφεις. Τα laser βγάζουν μονοχρωματικό φως. Αυτό είναι σχεδόν απόλυτα αληθές στην περίπτωση των laser αερίου. Στην περίπτωση του φίλου μας μου φαίνεται λίγο απίθανο να χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους laser. Μάλλον θα κάνει τα πειραματά του με κάποιο laser pointer. Η μονοχρωματικότητα τους είναι πολύ καλή αλλά ελαφρώς υποδεέστερη των laser αερίου. Στην περίπτωση της χρήσης laser pointer το φίλτρο θα χρειαστεί για να αποκόψει τον περιβάλλοντα φωτισμό που διαφορετικά θα οδηγούσε το φωτοτρανζίστορ στον κόρο.
Σχετικά με την ουσία του τόπικ θέλω να πω το εξής. Πράγματι το φως του laser θα υποστεί και μία μετατόπιση doppler που θα εξαρτάται από την κίνηση του παραθύρου. Η μετατόπιση αυτή θα προκαλέσει απειροελάχιστη FM διαμόρφωση στο φως του laser. H μετατόπιση αυτή είναι τόσο μικρή που ακόμα και πολύ ευαίσθητα επιστημονικά όργανα θα δυσκολεύονταν να ανιχνεύσουν. Η μετατόπιση doppler στο φως χρησιμοποιείται στην αστρονομία για τον υπολογισμό της ταχύτητας πλησιάσματος ή απομάκρυνσης ενός άστρου από τη γη. Εκεί όμως οι ταχύτητες είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές που αναπτύσσει το τζάμι όταν πάνω του πέσει ήχος συγκεκριμένης συχνότητας. Αλλά ακόμα και εκεί η ανίχνευση δεν είναι πολύ απλή υπόθεση. Το σημαντικό φαινόμενο που λαμβάνει χώρα στην περίπτωση της ανάκλασης του laser στο τζάμι είναι η διαμόρφωση πλάτους. Για το λόγο αυτό και το φαινόμενο μεγιστοποιείται όταν η γωνία πρόσπτωσης αυξάνει και αντίστροφα όταν πλησιάζει τις 0 μοίρες εξαλείφεται εντελώς.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν laser pointer->τζάμι->κόκκινο φίλτρο->χωρητική σύζευξη->ενισχυτής->μεγάφωνο είναι η λύση.

eebabs2000
15-04-08, 16:19
Φίλε eebabs2000 δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια υποκλοπή :D
Απλά είναι μέρος μιας εργασίας που έχω για τη σχολή και θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας!!!
:idea: :idea: :idea:
Συνεχίστε έτσι :)
Φίλε high frequency σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα ότι θα κάνεις υποκλοπές, απλά είναι μια ιδέα για να ακούς από μακρυά έτσι δεν είναι? Πάντως φτιάξε ένα κυκλωματάκι να μας πεις αποτελέσματα...

high frequency
15-04-08, 17:38
billilis όταν λες χωρητική σύζευξη , τι εννοείς?Σε τι χρησμεύει ? Είναι απαραίτητη?


eebabs2000 το κατάλαβα ότι δεν το εννοούσες, απλά το είπα για να το δουν και οι υπόλοιποι ότι δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια υποκλοπή!


Θέλω να κάνω και μία ακόμη ερώτηση.....
Μήπως υπάρχει καμεία καλή ιδέα για το πως θα καταφέρω να πάρω την ανακλώμενη δέσμη???
Πιστεύω πως θα είναι αρκετά δύσκολο να την εστιάσω πάνω σε ένα φωτοτρανζίστορ (ειδικά όταν η απόσταση είναι μερικά μέτρα). Το να βάλω κάποιον φακό εστίασης είναι μια καλή ιδέα που κοστίζει αρκετά φαντάζομαι...
Μήπως θα μπορούσα αντί για ένα φωτοτρανζίστορ να έχω περισσότερα, συνδεδεμένα με κάποιον τρόπο, έτσι ώστε να μπορώ να λάβω την ανακλώμενη δέσμη και να λειτουργεί κάθε φορά αυτό που θα δέχεται το μεγαλύτερο μέρος της δέσμης? Έχετε καμειά καλή ιδέα για ένα τέτοιο κύκλωμα?
Η μήπως ζητάω πολλά και σας κούρασα? :D :D :D

ignatios67
15-04-08, 18:32
Εδώ είναι όλη τεχνολογία της CIA

billilis
15-04-08, 21:00
Φίλε HF το τρανζίστορ με την πόλωσή του θα σου δώσει πάνω σε μια αντίσταση ένα σήμα που θα έχει δυο πράγματα μέσα του. Α. τη DC συνιστώσα που θέλεις να απορρίψεις και Β. την ΑC που περιέχει το χρήσιμο σήμα και τη θέλεις. Για να κόψεις το DC κομμάτι πρέπει να βάλεις ένα πυκνωτή σε σειρά ο οποίος για το DC είναι άπειρη αντίσταση ενώ αφήνει να περάσει το AC. Φίλτρο δηλαδή. Είναι απαραίτητη.
Δες κανένα κύκλωμα με ενίσχυση με δυο στάδια. Το πυκνωτάκι που ενώνει τα στάδια είναι η χωρητική σύζευξη που σου λέω.

ignatios67
19-04-08, 09:21
Για να δεις αν σου δουλεύει το σύστημα θα πάρεις στην αρχή έναν καθρέπτη (μεγαλούτσικο).
Από την μια μεριά μια δέσμη laser η όποια ανακλάτε πάνω του και εκεί που πέφτει η ανάκλαση βάζεις ένα φωτοευαίσθητο αισθητήρα (φωτοαντίσταση-φωτοτρανζίστορ κ.τ.λ.)
παίρνεις ένα spectrum analyzer(δύστυχος χρειάζεται) για να δεις την έξοδο του αισθητηρίου σου αφού δεν ξέρεις τι θα πάρεις.
Βάζεις δυνατή μουσική και βλέπεις αποτέλεσμα.
Όταν τελειώσεις με το πειραματικό τμήμα τότε πρέπει να πάρεις έναν φακό τουλάχιστον 50mm με zoom ώστε να στοχεύεις πάνω στο σημείο που κτυπάει η δέσμη laser και όταν βρεις αυτό τότε να βάλεις στο σημείο εστίασης του φακού σου το αισθητήριο που βρήκες πειραματικά ότι έχεις την απόδοση που θες
Αν καταφέρεις να κάνεις αυτά τότε θα καταφέρεις να κάνεις και αυτό που θες και θα μπορέσεις να το πουλήσεις σε όλους τους detective τις χώρας.

chip
19-04-08, 10:14
Βάλε υπέρυθρο Laser, με ένα φίλτρο κόψε το ορατό φως και οπως είπα σε άλλο post με έναν φωτοπολλαπλασιαστή θα πιάνεις τις απειροελάχιστες μεταβολές στο πλάτος αλλά και στη συχνότητα.
Ρίξε και μιά ματιά σε αναφορές και δημοσιεύσεις για LASET DOPPLER ANEMOMETRY (ακόμα και αν δεν είσαι μέλος της IEEE μπορείς να αγοράζεις άρθρα). Είναι μια μέθοδος για να μετρούν σε τοπικό σημείο ταχύτητα αερίων (και όχι μόνο) και εκεί θα δεις οτι τα καλά οργανα χρησιμοποιούν φωτοπολλαπλασιαστές (υπάρχουν βέβαια και με καλές φωτοδιόδους).
Με ένα laser doppler anemometερ, αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να πιάσεις και ήχο χωρίς να χτυπάς πάνω σε ανικείμενο με την πηγη του ήχου ανάμεσα στον αισθητήρα και το laser και βασίζεται καθαρά σε doppler φαινόμενο. Δεν είναι αυτή η περίπτωση σου αλλά το λέω αυτό για να δείψω οτι λογικά το φαινόμενο το doppler θα μπορούσε να δώσει έξοδο ήχου, παρόλα αυτά κι εγώ θα δοκίμαζα να λάβω την μεταβολή του πλάτους

chip
19-04-08, 10:20
Επίσης κάποιοι θεωρούν τη μέθοδο της Laser doppler anemometry ικανή για να ακούς συζητήσεις ακόμα και από το διάστημα... Προσωπικά το θεωρώ πολύ τραβιγμένο.... αλλά από σχετικά μεγάλες αποστάσεις γίνεται....

mad_inventor
16-05-08, 01:36
ΚΑλησπέρα, είμαι μηχανικός. Έχω κατασκευάσει την συσκευή για την πτυχιακή μου και δουλέυει. Είναι κατασκευή για υποκλοπές και μόνο, αλλά έχει πολύ μεγάλο κατασκευαστικό ενδιαφέρον για αυτό και την κατασκέυασα.

mad_inventor
16-05-08, 01:50
Κατι τετοιο πχ θες να φτιάξεις,μάλλον. Μροστά είναι ο δέκτης και το laser.

mad_inventor
16-05-08, 02:10
Να σε ρωτήσω high_frequency, με τι ασχολείσαι; Είσαι φοιτητής;

Έχω διαβάσει αμέτρητη θεωρία για αυτή την συσκευή. Και έχει πάρα πολλά να μάθεις αν σε ενδιαφέρει να το κατασκευάσεις.

mad_inventor
16-05-08, 10:11
Στέλνω και άλλες.

744
25-07-09, 16:06
Aν και δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα, για να δουλέψει έχω την εντύπωση ότι η εκπομπή και λήψη θα πρέπει να γίνει στην ίδια ευθεία.

Δηλαδή να είσαι κάθετος με το τζάμι.

Στην πράξη αν το παράθυρο είναι στον 3ο όροφο και εσύ στο έδαφος κάτι τέτοιο πρακτικά δεν γίνεται.

Δεν ξέρω ό mad_inventor τι αποτελέσματα είχε και με ποιό τρόπο.

Θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγε περισσότερα.