PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατι σαν battery tester



NUKE
21-04-08, 01:54
Λοιπον,εχω μια μπαταρια 9 βολτ.Εγω αυτο που θελω ειναι οταν η ταση της θα ειναι 8 βολτ να αναβει ενα led.Ποιος ειναι ο πιο απλος τροπος,με τα λιγοτερα εξαρτηματα?

Ευχαριστω

electronic
21-04-08, 09:36
Καλήμέρα.

Με έναν συγκριτή τάσης δηαλαδή έναν τελεστικό ενισχυτή 741 ας πουμε.
Θα τον δουλέψεις στα 5 volt με σταθεροποιητή τάσης για να έχεις σταθερή την τάση αναφοράς.
Την προς έλεγχο τάση θα την εφαρμόσεις αν δεν κάνω λάθος στην μη αναστρέφουσα είσοδο με έναν διερέτη τάσης (το + του διερέτη στα τα 5 volt) οπότε η τάση αναφοράς στην είσοδο του τελεστικού να έιναι 4 volt.

Το ίδιο θα κάνεις με έναν διερέτη τάσης και την αναστρέφουσα είσοδο αλλά το + στον διερέτη αυτόν θα έιναι στο +9volt. Οπότε αν στην αναστρέφουσα είσοδο η τάση πέση κάτω από από τα 8 volt, αρά στον διερέτη θα έιναι κάτω από 4 volt τότε ο τελεστικός στην έξοδο του θα αλλάξει κατάσταση και θα γίνει από low σε hi. εκεί μπορείς να συνδέσεις ένα led το οποίο θα ανάβει στην περίπτωση που θέλεις.

Αν δεν κατάλαβες κάτι μπορείς να με ρωτήσεις.

Γιώργος




Λοιπον,εχω μια μπαταρια 9 βολτ.Εγω αυτο που θελω ειναι οταν η ταση της θα ειναι 8 βολτ να αναβει ενα led.Ποιος ειναι ο πιο απλος τροπος,με τα λιγοτερα εξαρτηματα?

Ευχαριστω

NUKE
21-04-08, 10:21
Καταλαβα.Αλλα πολλα εξαρτηματα...Με ενα pnp και μια δυο αντιστασεις δεν γινεται?Αυτο ειχα στο μυαλο μου....

valis
21-04-08, 14:16
Γίνεται με ένα pnp και 3 αντιστάσεις. Με τις 2 κάνεις ένα διαιρέτη τασης και οδηγείς την βάση του pnp. Μόλις ξεπεράσει η βάση τα 0.7v ανοίγει το τρανσιστορ. Η τρίτη αντίσταση συνδέται σε σειρά με το led και στον συλλέκτη του τρανσιστορ

antonis_x
21-04-08, 15:10
θες το led να αναβει μονο οταν η ταση πεσει στα 8volt? ή δεν εχεις προβλημα στα 8,7 να αναβει λιγο,στα 8,5 περισσοτερο και στα 8 να αναβει εντονα?κι εγω θα σου προτειναι ενα συγκριτη τασης με τελεστικο.μια αλλη απλη λυση ειναι ενα τρανζιστορ σε συνδεσμολογια αναστροφεα(σαν πυλη NOT) με ενα διαιρετη ταση στην εισοδο.

NUKE
21-04-08, 18:25
Θελω να αναβει στα 8.Βασικα αυτη η τιμη θα δεν ειναι σιγουρη.βεβαια,δεν με νοιαζει να αναβει ελαχιστα και στα 8,5 αλλα ενταξει....Δεν θελω ολοκληρωμενο γιατι ειναι απλοικο αυτο που θελω για να χρειαστει.

Αυτο που λεει ο Valis θα κανω μαλλον...

kopla
21-04-08, 20:06
... Για μενα ειναι πιο απλο με τελεστικο..... ξεμπερδεύεις. Και εχεις και τιν ανεση με αλλαγη των εισόδων του (αναστρεφουσα <--> μη~) να καθορισεις αν θα αναωει η όχι (από το να αλλάζεις τρανζίστορ ή mosfet καλύτερα)

NUKE
21-04-08, 20:23
Αν μπορει καποιος ας δωσει και το σχηματικο για αυτο με το pnp.Δεν ξερω,κατι κανω λαθος και δεν ανοιγει καν το led....

valis
22-04-08, 14:15
Κάτι τέτοιο εννοώ

electronic
22-04-08, 16:09
Αυτό το κύκλωμα δεν μπορεί να λειτουργήσει.

Αν το + είναι πάνω και το - κάτω τότε το led θα είναι μόνιμα αναμένω ανάλογα με την τιμή της αντίστασης στον συλέκτη.

Αν το - είναι πάνω και το + κάτω τότε και πάλι δεν μπορεί να λειτουργήσει.

Συγνώμη αλλά θεωρώ ότι το κύκλωμα έχει κάποιος λάθος

valis
22-04-08, 19:03
Οταν το τρανσιστορ είναι off το led ανάβει μέσω της αντίστασης. Οταν είναι on, η Vce είναι μικρότερη απο απο την Vf του LED και το led σβύνει.

electronic
22-04-08, 22:42
Χμμμμ :idea:

Θα ήθελα να το δοκιμάσης σε πραγματικό κύκλωμα αυτο το οποίο λες.

Πράγματι η λειτουργία που περιγράφεις είναι σωστή.

Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι σταθερή η λειτουργία του όπως και το ότι η αρχική ερώτηση ήταν

ότι θέλει να ανάβει το led όταν θα πεύτει κάτω των 8,5 volt.

Γιώργος.

gsmaster
22-04-08, 23:14
Πρέπει να λάβουμε υπόψη και το γεγονός ότι το όλο σύστημα θα τροφοδοτείται απο την ίδια μπαταρία και θέλουμε να την επιβαρύνει το δυνατόν λιγότερο.

Επίσης στο παραπάνω κύκλωμα έχουμε πάντα μια κατανάλωση, και ειδικότερα όταν δεν ανάβει το led αυτή θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ ότι όταν θα ανάβει το led.

NUKE
23-04-08, 00:47
Πρέπει να λάβουμε υπόψη και το γεγονός ότι το όλο σύστημα θα τροφοδοτείται απο την ίδια μπαταρία και θέλουμε να την επιβαρύνει το δυνατόν λιγότερο.

Επίσης στο παραπάνω κύκλωμα έχουμε πάντα μια κατανάλωση, και ειδικότερα όταν δεν ανάβει το led αυτή θα είναι πολύ μεγαλύτερη απ ότι όταν θα ανάβει το led.

Πολυ σωστο.Αυτο ειναι πολυ βασικο και δεν το ειχα σκεφτει να το πω....Με το ολοκληρωμενο που λετε μπορειτε να δωσετε ενα σχηματικο να δω και αυτη την αποψη?

ReFas
23-04-08, 15:20
Χάρη γειά.....

Αν θέλεις γράφεις λίγο περισσότερο τι ακριβώς θέλεις να κάνεις... έχεις μια μπαταρία που τροφοδοτείς κάποιο κύκλωμα; και θέλεις να έχεις μια οπτική ένδειξη οταν πέσει η τάση;
θέλεις απλά να τσεκάρεις διάφορες μπαταρίες αποθηκευμένες να δείς ποιά εχει πάνω απο 8βολτ;; ..τι ακριβώς θέλεις να κάνεις....

NUKE
23-04-08, 19:32
Ναι,αυτο ακριβως που λες αρχικα....μικρη ενωιαβολτη μπαταρια θα εχω οποτε δεν πρεπει να καταναλωνει πολυ....

eebabs2000
24-04-08, 21:30
Φίλε NUKE για δες το παρακάτω... Πρέπει να σου κάνει λογικά. Με ένα τροφοδοτικό πάγκου δίνεις 8V και ρυθμίζεις το τριμμερ ακριβώς μέχρι να ανάψει το LED (αν θες μικρομετρική ρύθμιση πρέπει να χρησιμοποιήσεις πολυστροφικό τρίμμερ) και το αφήνεις εκεί. Ανεβάζοντας την τάση πρέπει κανονικά να σβήσει. Από δω και πέρα κάθε φορά που η τάση θα περνά από τα 8V και κάτω το LED θα ανάβει. Δε ξέρω αν έχω κάνει κάποιο λάθος, μόλις γύρισα απ' τη δουλειά και είμαι κάπως τώρα... Ότι απορίες έχεις θα χαρώ να μου τις εκφράσεις... Καλή επιτυχία!!!

manos_3
24-04-08, 23:03
Όντως περίπλοκο κύκλωμα για μια τόσο απλή δουλειά...

eebabs2000
24-04-08, 23:09
Όντως περίπλοκο κύκλωμα για μια τόσο απλή δουλειά...
Με τρανζίστορ μπορεί να είναι ακόμα πιο περίπλοκο αν θέλει να κάνει σωστή δουλειά... Αν πάλι είναι για κάτι χαμηλής ακρίβειας και το LED δεν ενδιαφέρει αν ανάβει λίγο λίγο και όχι απότομα τότε ας το κάνει με τρανζίστορ...

NUKE
25-04-08, 05:13
Ρε παιδια το κυκλωμα στο οποιο θελω να το βαλω αυτο εχει 10 εξαρτηματα ολα ολα.Παραειναι πολλα αυτα.....

Ας αναβει και σιγα σιγα,τι να κανουμε....

ReFas
25-04-08, 15:17
Χάρη γεια…
Το κύκλωμα που βάζω είναι το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ, πιο λίγο δε γίνεται για μένα…
Το LED ανάβει όταν η τάση ανέβει από ένα σημείο και μετά ενώ εσύ θέλεις να ανάβει όταν πέσει κάτω από ένα σημείο… το ανάποδο δηλαδή.
Το εξάρτημα που μπορεί να κάνει έλεγχο ορίου είναι η ζενερ έτσι λοιπόν αν ήθελες να ανάβει περνώντας η τάση ένα όριο θα μπορούσε να γίνει απλά με μια ζενερ μια αντίσταση και ένα LED, τώρα όμως που θέλεις το ανάποδο πρέπει να αντιστρέψεις τη λειτουργία και αυτό το κάνουν τα 2 τρανζίστορ που έβαλα.
Το δοκίμασα με πράσινο LED και η αντίσταση 1Κ σε σειρά περιόριζε το ρεύμα στα 5mA όταν άνοιγε.
Για να το ρυθμίσεις θα το συνδέσεις σε ένα μεταβλητό τροφοδοτικό που θα το βάλεις στα 8V και θα ρυθμίσεις το τριμερ 47Κ μόλις που να ανάψει το LED

fireball
01-10-08, 16:34
Έψαχνα ένα παρόμοιο κύκλωμα και έπεσα πάνω σε αυτό. http://www.reconnsworld.com/power_12vbattmon.html Με τροποποιήσεις λογικά θα προσαρμόζετε να ανάβει το led σε ότι τάση θέλουμε. Έχει περάσει καιρός απο την ερώτηση αλλα ας υπάρχει.