PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ερωτησεις για τα ρευματα...



Hgetis
26-04-08, 13:48
εχω ενα τροφοδοτικο Η/Υ με χαρακτηριστικα ΕΙΣΟΔΟΥ 6-24V DC max 21A.. Η τροφοδοσια θα γινεται απο 12V μπαταρια αυτοκινητου...

1) αρχικα θελω να ρωτησω το εξης.. πηρα εναν διακοπτη ο οποιος εχει χαρακτηριστικα max 230V 5A / 115V 10A.. δλδ μεγιστης ισχυος 1150W.. κανει αυτος ο διακοπτης για να το χρησιμοποιησω στη γραμμη των 12V 21A DC?? κοινως εφοσως λεει 230V 5A αυτο σημαινει οτι στα 12V μεχρι ποσα Α μπορω να εχω χωρις προβλημα του διακοπτη..?

2) τι παχος καλωδιων θα πρεπει να χρησιμοποιηθουν για να αποφυγω ενδεχομενη υπερφορτωση τους? τη διατομης δλδ? υπενθυμιζω οτι μιλαω για 12V - 21Α DC με θερμοκρασια περιβαλλοντος max 40-45 βαθμους κελσιου...

DD-jimakos
26-04-08, 14:33
ποση αποσταση θα εχει ο διακοπτης απο το τροφοδοτικο? :?:
και βασικα τον διακοπτη τον θελεις απλα να αναβει το τροφοδοτικο?

kopla
26-04-08, 19:36
Σημασία έχει να καταλάβεις γενικώς γι αυτό απαντώ γενικά... και μετά ειδικά.

Απ'οτι βλέπεις, σου γίνεται γνωστή η ισχύς. Σου δίνει πόσα Volt να βάλεις και πόσα Ampere να αφήσεις ΕΣΥ να περάσουν. Αυτό το κανονίζεις με αντίσταση σε σειρά αν τροφοδοτείς εσύ ώστε να περιορίσεις εσύ το ρεύμα, ή χωρίς αντίσταση αφήνοντας τη συσκευή που θα συνδέσεις να τραβήξει όσο χρειάζεται.
Το 230V / 5A (DC) σημαίνει ότι μπορείς να βάλεις 230V στα άκρα του διακόπτη, και να αφήσεις να περνάνε συνεχώς 5A. Είναι προφανές ότι αν βάλεις μισή τάση, τότε μπορείς να αφήσεις 2πλάσιο ρεύμα ( 115V / 10A ).... καθώς P = VI = σταθερό.

230 x 5 = 115 x 10 = 1150W > 12 x 21 ( 252W ) -> ο διακόπτης είναι οκ

Αυτό που σε νοιάζει είναι η θερμοκρασία λόγω των Ampere, + η θερμοκρασία του περιβάλλοντος, ώστε να μην λειώσει το καλώδιο. Δεν θυμάμαι τους τύπους, κοίτα στο google .. ρs/L κάπως έτσι με ρ: ειδική σταθερά, L:μήκος καλωδίου και s: διατομή .

Μιλάς για 12V - 21Α αλλά το μόνο σίγουρο είναι τα 12V. Πόσα ampere τραβάει αυτό που θα συνδέσεις ???

Hgetis
27-04-08, 17:15
καλησπερα και χρονια πολλα!! :)

καταρχην για να γινω πιο συγκεκριμενος το project ειναι ενα carputer (Η/Υ στο αυτοκινητο για οποιον δεν γνωριζει!)..
η ολη ιστορια εχει να κανει με την τροφοδοσια αφενος μεν του του τροφοδοτικου του Η/Υ (το οποιο ειναι αυτο (http://www.emko.cz/emko_en/specifikace/PWR-M2-ATX-manual-engl.pdf) και ειναι ενα DC-DC PSU 160W με εισοδο 6-24V 15A max (http://cgi.ebay.com/2-Way-3-Amps-Step-Down-DC-DC-Regulator-power-supply_W0QQitemZ350053065258QQihZ022QQcategoryZ466 0QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem)) αφετερου δε ενος πιο απλου 12V 3Α (ή 6Α) max DC regulator τα οποια θα τροφοδοτουνται απο κοινη γραμμη προερχομενη απο την μπαταρια του αυτοκινητου.. Γιαυτο ρωταω για 12V 21A παντα ως τα maximum ορια λειτουργιας..

στο δια ταυτα:
ο διακοπτης θα απεχει πανω απο μετρο (υπολογιζω γυρω στο 1,5m)!

οποτε λοιπον θα πρεπει να λαβω υποψη μου τοσο για την καλωδιωση οσο και για τον διακοπτη τις θερμοκρασιες που θα αναπτυχθουν σε αυτα απο το περιβαλλον κατα τους θερινους μηνες (γυρω στου 40 βαθμους κελσιου λοιπον max) συν τις θερμοκρασιες που θα αναπτυχθουν απο τη διελευση του ρευματος (Amperage) το οποιο στο συνολο του δεν θα ξεπερασει τα 18-21Α στα 12V (ενδεχομενως να μιλαμε και για 14V λογω της μπαταριας του αυτοκινητου που τροφοδοτειται απο το δυναμο)...

οπως καταλαβαινετε ειναι ιδιαιτερα crucial το μεγεθος διατομης καλωδιου με τη σωστη μονωση καθως και η επιλογη του σωστου διακοπτη ωστε να αντεχουν και τα δυο το μεγιστο ρευμα που ενδεχομενως να απαιτηθει απο τα δυο τροφοδοτικα (max 18-21A στα 12-14V)...

περιμενω τις απαντησεις εναγωνιωδως! :)

ice25
27-04-08, 21:19
Και γιατί δεν χειρίζεσαι το όλο σύστημά με ρελε??Ώστε να στέλνεις μόνο την εντολή για να οπλίσει το ρελε.

πάντως αν κατάλαβα καλά.θες από την θέση του οδηγού να χειριζεσε το τροφοδοτικό που θα βρίσκετε κάπου στο πορτ μπαγκαζ?

αν ναι.χρησιμοποιείς την λάθος μέθοδο.Αν πάλι επιμένεις να την χρησιμοποιήσεις να βάλεις ασφάλειες.αμέσως μετά την μπαταρία.και αμέσως μετά τον διακόπτη.

φιλικά

Γιώργος.

xifis
27-04-08, 21:21
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Κ ΥΠ'ΕΥΘΥΝΗ ΣΟΥ,το καλωδιο δε διαφερει απο αυτο ενος ενισχυτη,οποτε ενα συνι8ισμενο καλωδιο τροφοδοσιας 6 AWG με μια 40αρα ασφαλεια ειναι οκ.βεβαια πες το προβλημα σου αναλυτικα στο μαγαζι που θα παρεις τα υλικα να σε κατατοπισει πληρως.προβλημα μονωσης δεν υπαρχει ιδιαιτερο,αν 8ες καλου κακου περνα το καλωδιο που θαναι στο χωρο της μηχανης μεσα σε ηλεκτρολογικο σωληνα ευκαμπτο.τωρα για τον διακοπτη,δε ξερω να σου πω τιποτα,δεν εχω δοκιμασει διακοπτη σε τετοιο amperage.αλλα τι το θες τον διακοπτη,αφου το τροφοδοτικο αν δε δουλευει το pc δεν τραβαει ρευμα,η καμνω λαθος? :lol: οποτε τραβας ενα μικρο καλωδιακι power on για το mobo κ ουτε σπιθες ουτε διακοπτες ουτε τπτ. :lol: :lol: οποος ξερει τπτ αλλο ας πει.εν αναγκη πηγαινε σε ενα μαγαζι με car pc,η ρωτα στο σχετικο φορουμ,η πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογο αυτοκινητων.

Hgetis
27-04-08, 22:05
καταρχην σας ευχαριστω ολους που (ακομη και τετοια μερα -- χρονια πολλα και παλι!) ενδιαφερθηκατε και μπηκατε στον κοπο να με βοηθησετε στην απορια μου!! :)


Και γιατί δεν χειρίζεσαι το όλο σύστημά με ρελε??Ώστε να στέλνεις μόνο την εντολή για να οπλίσει το ρελε.

πάντως αν κατάλαβα καλά.θες από την θέση του οδηγού να χειριζεσε το τροφοδοτικό που θα βρίσκετε κάπου στο πορτ μπαγκαζ?

αν ναι.χρησιμοποιείς την λάθος μέθοδο.Αν πάλι επιμένεις να την χρησιμοποιήσεις να βάλεις ασφάλειες.αμέσως μετά την μπαταρία.και αμέσως μετά τον διακόπτη.

φιλικά

Γιώργος.
ρελε θα χρησιμοποιηθει για το το μικρο τροφοδοτικο των 3Α-6Α το οποιο θα τροφοδοτει μερος του ολου συστηματος (οθονη, usb-hub) το οποιο θα οπλιζει με το Ignition του αυτοκινητου.. το υπολοιπο συστημα (κεντρικη μοναδα) το οποιο ειναι και το πιο ενεργοβορο (τα υπολοιπα 15Α που λεμε) τροφοδοτειται απο το Μ2-ΑΤΧ τροφοδοτικο (λινκ εχω στο προηγουμενο ποστ μου). το συγκεκριμενο τροφοδοτικο εκτος απο πολυ καλος dc regulator διαθετει και ενσωματωμενο startup/shutdown controller γεγονος που εξαλειφει την υπαρξη οποιουδηποτε διακοπτη καθως λειτουργει επισης με το ignition του αυτοκινητου... κοινως λοιπον δεν χειριζομαι καθολου την εκκινηση κλεισιμο του Η/Υ καθως η διαδικασια ειναι αυτοματοποιημενη! :)

για να γινω πιο σαφης ο διακοπτης θα ειναι ας το πω το Main power switch το οποιο θα κλεινει εντελως τη παροχη ρευματος στο συστημα (για περιπτωσεις πχ που το αυτοκινητο δεν θα χρησιμοποιηθει για μεγαλο χρονικο διαστημα κλπ...).. τωρα οσον αφορα την ασφαλεια θα μπουν 3... Μια στον χωρο της μπαταριας γυρω στα 20Α μία στο ενα τροφοδοτικο 3-5Α και μια στο Μ2-ΑΤΧ κυριο τροφοδοτικο του Η/Υ, 15Α (υπαρχει ηδη αυτη πανω στο τροφοδοτικο)...

Παρεμπιπτοντως η κεντρικη μοναδα βρισκεται πισω απο το ταμπλω του αυτοκινητου (κοντα στο ντουλαπακι του συνοδηγου) με ειδικη κατασκευη..!


ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Κ ΥΠ'ΕΥΘΥΝΗ ΣΟΥ,το καλωδιο δε διαφερει απο αυτο ενος ενισχυτη,οποτε ενα συνι8ισμενο καλωδιο τροφοδοσιας 6 AWG με μια 40αρα ασφαλεια ειναι οκ.βεβαια πες το προβλημα σου αναλυτικα στο μαγαζι που θα παρεις τα υλικα να σε κατατοπισει πληρως.προβλημα μονωσης δεν υπαρχει ιδιαιτερο,αν 8ες καλου κακου περνα το καλωδιο που θαναι στο χωρο της μηχανης μεσα σε ηλεκτρολογικο σωληνα ευκαμπτο.τωρα για τον διακοπτη,δε ξερω να σου πω τιποτα,δεν εχω δοκιμασει διακοπτη σε τετοιο amperage.αλλα τι το θες τον διακοπτη,αφου το τροφοδοτικο αν δε δουλευει το pc δεν τραβαει ρευμα,η καμνω λαθος? :lol: οποτε τραβας ενα μικρο καλωδιακι power on για το mobo κ ουτε σπιθες ουτε διακοπτες ουτε τπτ. :lol: :lol: οποος ξερει τπτ αλλο ας πει.εν αναγκη πηγαινε σε ενα μαγαζι με car pc,η ρωτα στο σχετικο φορουμ,η πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογο αυτοκινητων.

ναι οταν το πισι δεν δουλευει δεν τραβαει ρευμα στην περιπτωση μου... βεβαια γενικα το πισι τραβαει καποια miliAmps λογω του +5VSB.. οπως λεω και παραπανω ο διακοπτης ειναι καθαρα σαν Γενικος διακοπτης του ολου συστηματος!

οσον αφορα το καλωδιο που ειναι και το μειζον θεμα μου νομιζω οτι τα 6AWG ειναι παρα πολλα, καθαρα και μονο σαν μεγεθος καλωδιου πραγμα που σημαινει οτι ειναι λιγο πιο δυστροπο στην τοποθετηση του... βεβαια οσο πιο χοντρο τοσο καλυτερα (μεγαλυτερο Amperage χωρις προβληματα)... σκεφτομουν για 10-12AWG καθως τα Ampere ειναι μολις 20 με συνολικο Wattage γυρω στα 250W, οχι δλδ οπως οι ενισχυτες που ρουφανε πραγματικα τη μπαταρια!

εδω θελω να πω οτι στην ελλαδα κανεις αποσους εχω ρωτησει δεν γνωριζε τη μοναδα μετρησης "AWG" αλλα οι περισσοτεροι δουλεουν διατομη(mm^2) και λιγοτεροι διαμετρο(mm) καλωδιου..


συνεπως γιαυτο ειπα να ρωτησω εδω ως το ποιο ειδικο σε θεματα διαχειρισης ρευματων φορουμ αποτι τα φορουμ για Carputers..!

επισης εστω οτι χρησιμοποιω ενα καλωδιο αυτης της ταξης... πως μοιραζω το ρευμα απο αυτο? υπαρχει κατι σαν διανομεας ή απλα κοβω το καλωδιο και συνδεω υπο μορφη "Τ" τις διακλαδωσεις??
βεβαια παραμενω στις αρχικες ερωτησεις μου περι της σωστης επιλογης καλωδιου και διακοπτη!

xifis
27-04-08, 22:34
υπαρχουν διακλαδωτες,κλεφτες λεγονται,που μπαινει ενα 6 AWG καλωδιο πχ κ βγαζει 2 η 3 μικροτερης διατομης.αποτι εχω καταλαβει οι ηλεκτρολογοι οικοδομων μιλανε με mm,ενω στα ηχοσυστηματα αυτοκινητου,AWG.αλλιως πες τα γκαους,ισως καποιο μαστορι να τα ξερει ετσι.

ice25
28-04-08, 01:11
σε αναμονή πόσο τραβάει το τροφοδοτικό?πρόσεξε το και αυτό λίγο.και σκέψου ότι με σβηστή την μηχανή σου τραβάει ρεύμα ο συναγερμός,διάφορα ηλεκτρολογικά του αυτοκινήτου.πρόσεξε μην ξεφυγεις και πάρεις καμιά μπαταρία στο χέρι.


το δικό μου carpc http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=843

φιλικά πάντα Γιώργος

Hgetis
28-04-08, 14:42
υπαρχουν διακλαδωτες,κλεφτες λεγονται,που μπαινει ενα 6 AWG καλωδιο πχ κ βγαζει 2 η 3 μικροτερης διατομης.αποτι εχω καταλαβει οι ηλεκτρολογοι οικοδομων μιλανε με mm,ενω στα ηχοσυστηματα αυτοκινητου,AWG.αλλιως πες τα γκαους,ισως καποιο μαστορι να τα ξερει ετσι.
ναι ξερω τους "κλεφτες".. απλα δεν εχω τοσο μεγαλους (για 6AWG καλωδιο δλδ).. καποιο καταστημα εχετε να προτεινετε να παω να ριξω μια ματια? εχω ενα υποψη μου βεβαια καπου στη μητροδωρου..


σε αναμονή πόσο τραβάει το τροφοδοτικό?πρόσεξε το και αυτό λίγο.και σκέψου ότι με σβηστή την μηχανή σου τραβάει ρεύμα ο συναγερμός,διάφορα ηλεκτρολογικά του αυτοκινήτου.πρόσεξε μην ξεφυγεις και πάρεις καμιά μπαταρία στο χέρι.


το δικό μου carpc http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=843

φιλικά πάντα Γιώργος
γιωργο εχω ρωτησει το ιδιο πραγμα για τα καλωδια στο carputermania (εδω (http://www.carputermania.gr/forum/showpost.php?p=13835&postcount=15)) αλλα οι απαντησεις που πηρα δεν ηταν πολλες! ;) η μπαταρια δεν πιστευω να εχει προβλημα καθως δεν θα λειτουργω με αναμονη (θα παιξω με το HardOFF timeout του Μ2-ΑΤΧ) αν και υπαρχει προβλεψη για μεγαλυτερη μπαταρια (ειναι 44Ah σκεφτομαι για 55 ή 62Αh).. ειχες εσυ τετοιο προβλημα?? τι τροφοδοτικο χρησιμοποιεις?

ΥΓ. Τον παιζεις στα δακτυλα τον πολυεστερα!! μπραβο!! :)

ice25
28-04-08, 22:11
Για Θεσ/νικη αν θες CAR AUDIO NIKOY Κων/καραμανλη κοντά στην Βούλγαρη.

www.directed.gr

http://www.directed.gr/38catalog/product_info.php?cust_id=&template_id=38&lang=gr&cPath=2&cPath=2_34

Στο δεύτερο θα βρεις αυτό που θες.

stom
29-04-08, 13:09
Εγω θα μεινω στο θεμα του διακοπτη, καθοτι διαβασα διαφορα που δεν ισχυουν...
α. Το ρευμα λειτουργιας του διακοπτη.
Οταν ενας διακοπτης λεει οτι αντεχει σε 5 Α ρευμα, τοτε αυτα τα 5 αμπερ αντεχει, ειτε στο 1,5 volt ειτε στα 100 volt.
Ενας διακοπτης δεν καταναλωνει θεωρητικα ισχυ, καθοτι εχει μηδενικη αντισταση....
β. Η ταση λειτουργιας του διακοπτη.
Εδω εχουμε να κανουμε τοσο με τις αντοχες του πλαστικου που περιβαλει το διακοπτη αλλα κυριως με την ταση που μπορει να διακοψει χωρις να εμφανιστει τοξο... Και εδώ παιζει τεραστιο λογο αν το ρευμα ειναι εναλλασομενο η συνεχές.
Το εναλλασομενο με μικρη σχετικά αποσταση κανει ενα ελαφρυ σπινθηρα και σταματαει.
Σε συνεχες ομως, δημιουργειται ενα ωραιοτατο τοξο το οποιο μπορει να λιωσει τα παντα.
Οι διακοπτες που ειναι καταλληλοι για dc διαθετουν ειδικά καπάκια που σκεπάζουν τις επαφες οταν ανοιξουν και σταματανε το τοξο, και απο καποια αμπερ και μετα και αμμο....
Και επειδη τα 21A ειναι μαλλον αρκετά φροντισε να χρησιμοποιησεις ενα διακοπτη/ρελε που να ειναι φτιαγμενος για 25A DC οπωσδηποτε....

kopla
29-04-08, 21:52
Εγω θα μεινω στο θεμα του διακοπτη, καθοτι διαβασα διαφορα που δεν ισχυουν...
α. Το ρευμα λειτουργιας του διακοπτη.
Οταν ενας διακοπτης λεει οτι αντεχει σε 5 Α ρευμα, τοτε αυτα τα 5 αμπερ αντεχει, ειτε στο 1,5 volt ειτε στα 100 volt.
Ενας διακοπτης δεν καταναλωνει θεωρητικα ισχυ, καθοτι εχει μηδενικη αντισταση....
β. Η ταση λειτουργιας του διακοπτη.
Εδω εχουμε να κανουμε τοσο με τις αντοχες του πλαστικου που περιβαλει το διακοπτη αλλα κυριως με την ταση που μπορει να διακοψει χωρις να εμφανιστει τοξο... Και εδώ παιζει τεραστιο λογο αν το ρευμα ειναι εναλλασομενο η συνεχές.
Το εναλλασομενο με μικρη σχετικά αποσταση κανει ενα ελαφρυ σπινθηρα και σταματαει.
Σε συνεχες ομως, δημιουργειται ενα ωραιοτατο τοξο το οποιο μπορει να λιωσει τα παντα.
Οι διακοπτες που ειναι καταλληλοι για dc διαθετουν ειδικά καπάκια που σκεπάζουν τις επαφες οταν ανοιξουν και σταματανε το τοξο, και απο καποια αμπερ και μετα και αμμο....
Και επειδη τα 21A ειναι μαλλον αρκετά φροντισε να χρησιμοποιησεις ενα διακοπτη/ρελε που να ειναι φτιαγμενος για 25A DC οπωσδηποτε....


Μιλάς για το δικό μου ποστ λογικά. Δεν συμφωνώ * 2.
- "δεν καταναλωνει θεωρητικα ισχυ". Θεωρητικά ναι, πρακτικά πάει 50-50% ιδιαίτερα εκεί όπου η κατανάλωση είναι κρίσιμη (μικροAmpere-applications)
- "αυτα τα 5 αμπερ αντεχει, ειτε στο 1,5 volt ειτε στα 100 volt". Περίπου σωστά, αν 100V είναι το μέγιστο, τότε 5A*100V είναι η max ισχύς. Επομένως μέχρι 10A αντέχει σε τάση 50V.

Right ?

kopla
29-04-08, 21:58
"Και επειδη τα 21A ειναι μαλλον αρκετά φροντισε να χρησιμοποιησεις ενα διακοπτη/ρελε που να ειναι φτιαγμενος για 25A DC οπωσδηποτε...."

- Φαντάζει λογικό να βάλεις με παραπάνω αντοχή από 21A (absolute maximum ratings) καθώς ο διακόπτης είναι "πολύ παθητικό" εξάρτημα.

** Σε ασφάλειες δεν βαζουμαι παραπάνω από πχ 21A. Έτσι σας αιτιολογώ τη φράση "πολύ παθητικό".

stom
29-04-08, 22:07
Μιλάς για το δικό μου ποστ λογικά. Δεν συμφωνώ * 2.
- "δεν καταναλωνει θεωρητικα ισχυ". Θεωρητικά ναι, πρακτικά πάει 50-50% ιδιαίτερα εκεί όπου η κατανάλωση είναι κρίσιμη (μικροAmpere-applications)
- "αυτα τα 5 αμπερ αντεχει, ειτε στο 1,5 volt ειτε στα 100 volt". Περίπου σωστά, αν 100V είναι το μέγιστο, τότε 5A*100V είναι η max ισχύς. Επομένως μέχρι 10A αντέχει σε τάση 50V.

Right ?

Wrong

Ξεχνα την ισχυ. ΔΕΝ ισχυει οτι αν ενας διακοπτης αντεχει 5Α στα 100v τοτε αντεχει 10 στα 50... (και κατεπεκταση 100 στα 5.) ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..
Ενας διακοπτης 5Α AC /250Volt αντεχει να περασει 5Α και με ταση ΜΕΧΡΙ 250volt χωρις να μπορουμε να υπερβουμε καμμια απο τις παραπανω τιμες σε καμμια περιπτωση. Πρακτικά σε DC και χαμηλα ρευματα θα λεγαμε οτι αντεχει μεχρι 2Α....(οταν ο κατασκευαστης δεν αναφερει DC χαρακτηριστικά..)

kopla
29-04-08, 22:53
Λοιπόν, εμένα αυτό λογικό μου ακούγετε... για το διακόπτη.
Το θέμα είναι πως έχω μπροστά μου διακόπτη που έχει χαραγμένο πάνω του: 230VAC/3A και από κάτω ακριβώς 115VAC/6A

GEWKWN
30-04-08, 01:55
Ξεχνα την ισχυ. ΔΕΝ ισχυει οτι αν ενας διακοπτης αντεχει 5Α στα 100v τοτε αντεχει 10 στα 50... (και κατεπεκταση 100 στα 5.) ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..
Ενας διακοπτης 5Α AC /250Volt αντεχει να περασει 5Α και με ταση ΜΕΧΡΙ 250volt χωρις να μπορουμε να υπερβουμε καμμια απο τις παραπανω τιμες σε καμμια περιπτωση. Πρακτικά σε DC και χαμηλα ρευματα θα λεγαμε οτι αντεχει μεχρι 2Α....(οταν ο κατασκευαστης δεν αναφερει DC χαρακτηριστικά..)

Αυτο που λεει stom ειναι το σωστο.
Εγω ξερω οτι το ρευμα ειναι αυτο που εχει σημασια και οχι η ταση.

Καταρχην το σημειο που θελουμε να αποφηγουμε ειναι η
αναπτυξη θερμοκρασιας στον διακοπτη για να μην εχουμε καταστροφη.
Δηλαδη την αναπτυξη θερμικων απωλειων.
Ενας διακοπτης εχει μια δεδομενη αντισταση οταν ειναι καινουριος
που ισουται με R(αυτο αναφερεται διοτι μετα απο καιρο θα εχει σιγουρα μεγαλυτερη).
και εχει μεγιστο ρευμα Ι.
αρα η ταση που θα κραταει ειναι I*R που μεταφραζεται σε θερμικη απωλεια
Αν περασεi 2χ μεγιστο ρευμα οι θερμικεσ απωλειες θα ειναι διπλασιες.
θα σου πω επισις οτι και στην Δεη αυτο που κανουν για μεγαλες αποστασεις
μεταφορας ρευματος για να μειωσουν τις απωλειες(θερμικες) λογο αντιστασης του συρματος
ανεβαζουν την ταση και ριχνουν την ενταση του ρευματος για να εχουν βελτιστη αποδοση

Για την ταση δεν ξερω ακριβως τι γινεται , πιστευω οτι ειναι κοντα στην πρωτο πραγμα που σου εγραψα.

stom
30-04-08, 08:52
Ενας διακοπτης φυσικά και εχει καποια μικρή αντισταση η οποια και καθοριζει το μεγιστο ρευμα που θα περασει απο μεσα του.

Κατ'επέκταση η ισχυς που θα καταναλωθει πανω του (και θα τον καταστρεψει απο καποιο σημειο και μετά) ειναι P=I^2 * R.
Ομως ο διακοπτης δεν ειναι αντισταση, κανει και μια αλλη δουλια, να "διακόπτει"...
Τη στιγμη που ανοιγει δημιουργειται σπινθηρας, ο οποιος καταπονει πολυ παραπανω τις επαφές, και απο αυτό εξαρταται η διαρκεια ζωής του.
Ο σπινθηρας που δημιουργειται εξαρταται αμεσα απο την ταση που αναπτυσεται κατα τη διακοπή. (και απο το αν ειναι DC ή AC επισης)
Και για να σχολιασω αυτα που γραφει ο διακοπτης.. 115VAC/6A - 230VAC/3A
Καταρχας το γεγονος οτι γραφει για εναλλασομενο σιγουρα δεν το εβαλε για πλακα ο κατασκευαστης :-)
Απο κει και περα, ο διακοπτης αντεχει να λειτουργει με ρευμα 6A και ταση διακοπης μεχρι 115v.
Μετα τα 115volt ο σπινθηρας που δηιμιουργειται επιβαλει τη μειωση του ρευματος για να διατηρηθει η μακροζωια του διακόπτη.
Προφανώς υπαρχει καποια σχετικά γραμμικη σχεση (για καθε διακοπτη) μεταξυ διαρκειας ζωής (ανοιγοκλεισιματα) ρευματος που διαρρεει και τασης διακοπής.
Ο διακοπτης απλα αναφερει τις τιμες σε δυο δημοφιλεις τασεις.
Ομως το μεγιστο ρευμα συνεχιζει να καθοριζεται απο την εσωτερικη αντισταση του διακοπτη και ειναι ανεξαρτητο της τασης σε καθε περιπτωση.

Στην πραξη τωρα, φυσικα και μπορεις να παρεις ενα διακοπτη 6A/115 και να τον βαλεις να ανοιγοκλεινει 10A στα 250, απλα θα χαλασει γρηγοροτερα.
Ομως μην το βαλεις να ανοιγοκλεινει 400volt στα 500ma γιατι μπορει να κινδυνευει ο χειριστης του απο ηλεκτροπληξια... :O
και στα 1500 volt μπορει να ανακαλυψεις οτι αντι να κλεισει, δημιουργει τοξο (και καιγεται σε δευτερολεπτα επισης)
Επισης αν δοκιμασεις να περασεις 60Α στα 12volt o διακοπτης θα λειωσει σε δευτερολεπτα.
Αν ο διακοπτης δεν πολυδουλευει μπορει κανεις να υπερβει τις τιμες του κατασκευαστη ενα 20% χωρις προβληματα, απο κει και περα ομως...

Hgetis
30-04-08, 15:53
οταν λετε διακοπτη/ρελε τι εννοειται? διακοπτη ή ρελε ή κατι ειναι κατι αλλο?

δεν ξερω τι ακριβως μπορει να ισχυει... ο διακοπτης αναγραφει δυο περιπτωσεις:μια 230V/5A και μια 115V/10A.. δεν ξερω αν εχει σημασια σε αυτα που λετε ομως αν αναλογιστουμε τη μετρηση ισχυος τοτε στα 12-14V θα μπορουσαν να περασουν πολλα Αμπερ χωρις προβλημα (αυτο βαση του νομου της ισχυος P=VI)..

Εδω ομως χωραει ενα μεγαλο αλλα: Πρωτον ο διακοπτης αναγραφει AC και οχι DC πραγμα που σιγουρα εχει διαφορα καθως οι θερμοκρασιες που αναπτυσονται στα DC κυκλωματα ειναι πολυ μεγαλυτερες απο αυτες των ΑC και δευτερον μου φαινεται λιγο κουλο να μπορει ενας διακοπτης αυτης της κατασκευης (δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και πολυ στιβαρο και το πλαστικο του δεν μου φαινεται να αντεχει υψηλες θερμοκρασιες ουτε και οι επαφες του φανταζομαι) να μπορει να αντεξει τοσα πολλα Αμπερ...

skapogr24
30-04-08, 17:53
οταν ενας διακοπτης λεει 220 v ac σημενη οτι τα μωνοτικα του αντεχουν μεχρι 220 v ac και οχι dc.

οταν λεει 5 η 10 α σημενη οτι αντεχη 5 η 10 α . δεν μπορης να περασης περισοτερο γιατι την ωρα που θα ανοιξη θα καψη τις επαφες του αν περαση περισοτερο ρευμα.

οι διακοπτες δεν εχουν ισχυη.δεν μπορης να πης 220χ5 = 1100w.

xifis
30-04-08, 19:34
οποτε φιλε που θες να κλεινεις τα μεγαλα ρευματα,η που κανεις μια υλοποιηση με IGBT κλπ,η που βαζεις κανα διακοπτη σαν αυτον:
http://www.youtube.com/watch?v=Au1nJ-2zg0w&feature=related
και εχεις κ show :P :P :P :P

Hgetis
02-05-08, 08:39
ομορφα!! θα τον βαλω και στο ντουλαπακι του συνοδηγου να μη μενοχλει στην οδηγηση! :lol:

κοινως αν καταλαβα καλα θα πρεπει υποχρεωτικα να λεει οτι ειναι για DC μεχρι τοσα V και Α οσα χρειαζομαι...
μαλιστα..

σχετικα με το καλωδιο που αναφερεται και παραπανω επειδη τα 6AWG μου φαινονται πολλα ως προς την διαχειρισιμοτητα τους στη καμπινα του αυτοκινητου, θεωρειτε οτι με ενα καλωδιο των 10-12 AWG ειμαι ΟΚ?? να θυμισω οτι μιλαω για 12-14V και max Amperage 21A+..

και κατι επιπλεον που μου δημιουργηθηκε επειτα η απορια..: οι ακροδεκτες των καλωδιων θα πρεπει να ειναι συγκεκριμενου υλικου?? γιατι στον κατουμα που πηγα ειχε κατι ακροδεκτες (που ταιριαζανε στο Μ2-ΑΤΧ τροφοδοτικο) αλλα μου ειπε οτι το υλικο τους αντεχουν max Amperage 1-2 ampere..

stom
02-05-08, 10:40
Το ποιο απλο ειναι να χρησιμοποιησεις καποιο διακόπτη/ρελε αυτοκινητου, πχ για φωτα μεγαλης σκαλας η για αντισταση ξεθαμπωματος(για να μην παμε στη μιζα... :O ) Αυτοι ειναι φτιαγμενοι για τετοια ρευματα DC και ειναι και φτηνοι....

Συμφωνα με τον πινακα εώ http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm με AWG 10 δλδ το γνωστο μας 2.5 ρι εισαι νταξει μιας και η τυπικη καταναλωση σου ειναι σαφως μικροτερη.

Μιας και η ταση ειναι χαμηλή, οι ακροδεκτες αρκει να εχουν χαμηλη αντισταση για τα amper που θες να περασουν, κατι που μεταφραζεται σε χαμηλη ωμικη αντισταση. Δεν ξερω τι σου δειξε ο κατουμας, αλλα το τροφοδοτικο λογικα εχει ακροδεκτες καταλληλους για το ρευμα που βγαζει.

Hgetis
02-05-08, 10:59
τον ειχα δει αυτον τον πινακα αλλα δεν καταλαβα τη διαφορα αναμεσα στα Maximum amps for chassis wiring και Maximum amps for power transmission?

οσον αφορα τους ακροδεκτες τωρα, οι ακροδεκτες του τροφοδοτικου ειναι οι απλοι μαχαιρωτοι... και καθοσον θα χρειαστουν επιπλεον ακροδεκτες (αρσενικοι-θηλυκοι) και για αλλα σημεια γιαυτο ρωταω..! ;)

thanx παντως ολους σας για τη βοηθεια! :)