PDA

Επιστροφή στο Forum : Ίχνη αποστολέα e-mail



billtech
29-04-08, 19:57
γεια σας παιδια.
εχει τωρα μια εβδομαδα προσπαθω να κανω κατι αλλα δεν τα καταφερα.τι? θα σας πω αμεσως.
καταρχας Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα.
το προβλημα:
οταν καποιος στειλει ενα email για παραδειγμα υπαρχει ενας τροπος να βρεις την ip του και το ονομα του υπολογιστη του και αλλες πληροφοριες για αυτον.
εγω δεν τα καταφερα.
ισως ειναι και μια προκληση για τους περισσοτερους.ισως για καποιους να ειναι παιχνιδι.
μπορει καποιος να βοηθησει?
καλη χρονια παιδια..

ironman
29-04-08, 20:49
χωρις να εχω και μεγαλη γνωση του θεματος νομιζω πως δεν μπορεις...
και αυτο γτ οταν καποιος μπει στο ιντερνετ παιρνει μια μοναδικη και τυχαια ip...εαν ξανασυνδεθει αργοτερα αποκλειεται να εχει ξανα την ιδια ip (εκτος και αν ειναι static)...οποτε λιγο χλωμο..

billtech
29-04-08, 21:21
φιλε μου ξερω οτι γινετε...το θεμα ειναι πως...αυτο προσπαθω να βρω..
προσπαθω ακομα..αν εχει καποιο που ξερει ας μας βοηθησει γτ τα επαιξα..αλλα δεν τα βαζω κατω

kopla
29-04-08, 21:40
Με tracing και με δίκτυα, δεν ασχολούμε. Ξέρω όμως ότι η MAC address είναι κατά 99,999% μοναδική, είναι σαν IP αλλά έχει 6bytes -> xx.xx.xx.xx.xx.xx όπου xx ένας 16δικός αριθμός. Δες αν μπορείς ή αν αναγράφετε η MAC στο email.

dovegroup
29-04-08, 23:30
Αγαπητέ φίλε ελπίζω να σε βοηθήσουν τα παρακάτω.
1. Βλέπεις αν το email βρίσκετε σε κάποιο domain πχ mitsos@ante.gr το domain είναι ante.gr.
2. Δεξί κλίκ πάνω στο email properties βλέπεις τον smtp που σου ήρθε.
3. Πάς στο http://www.hcidata.info/host2ip.htm κάνεις translate στο domain.
4. Αν έχει έρθει απο συγκεκριμένο domain ιδιώτη - εταιρείας τότε επικοινωνείς μαζί του για τα δέοντα.
5 Προσοχή αν δεν βγάλεις άκρη επικοινωνείς με τον Provider σου ενημερώνεις τον λόγο που θέλεις και τί.
6 Επικοινωνείς με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ταυτόχρονα, αυτοί θα κάνουν trace discover μέχρι ενός σημείου αν έχει προσέξει ο αποστολέας (βλέπε υπηρεσίες anonymus surfing).
Υ.Γ. Υπάρχει περίπτωση ο κάτοχος του Domain να μην έχει καμμία σχέση με αυτό που σου συμβαίνει, είναι πολύ εύκολο να σου στείλουν email απο οπουδήποτε με ψεύτικο αποστολέα ανύπαρκτο.
Αν τα παραπάνω τα ρωτάς με σκοπό να βλάψεις χρήστη ή υπολογιστή είναι άκρως παράνομη δραστηριότητα τιμωρήτε απο το νόμο...
Φιλικά

billtech
29-04-08, 23:47
φιλε μου εμενα πηγαν να βλαψουν...αλλα ελπιζω να βοηθησουν οσα εγραψες...αν εχεις και ποιο πολλες πληροφορειες και θες να μας πεις πες μας...νασε καλα παντος και χρονια σου πολλα..

dovegroup
29-04-08, 23:58
φιλε μου εμενα πηγαν να βλαψουν...αλλα ελπιζω να βοηθησουν οσα εγραψες...αν εχεις και ποιο πολλες πληροφορειες και θες να μας πεις πες μας...νασε καλα παντος και χρονια σου πολλα..
Εύχομαι να έχεις δίκιο και να μην είναι netbios attack που κάνει ο provider 3-4 φορές την ημέρα κάνοντας scan στην ip σου.
Προσοχή μην γίνεις ρεζίλι άσκοπα...
Επίσης μπορεί και ο αποστολέας να έχει άγνοια αυτού που έστειλε...

otakis
30-04-08, 00:56
φιλε μου εμενα πηγαν να βλαψουν...αλλα ελπιζω να βοηθησουν οσα εγραψες...αν εχεις και ποιο πολλες πληροφορειες και θες να μας πεις πες μας...νασε καλα παντος και χρονια σου πολλα..

εάν είναι πράγματι έτσι ώστε να τεκμηριώνεται αδίκημα, τότε βρες δικηγόρο που να γνωρίζει τα σχετικά κ γραμμή στον εισαγγελέα.
τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

lynx
30-04-08, 01:38
περνεις τα mail σου απο καποιο provider οπως yahoo ή hotmail?
υπαρχει επιλογη για να βλεπεις πληρηφοριες oπως IP αποστολεα κλπ
επισεις και απο το outlook μπορεις να τα δεις αυτα.

δεν ειναι κατι τρομερο...μια επιλογη ειναι, ψαξε καλυτερα και θα το βρεις.

billtech
30-04-08, 17:02
ναι yahoo και hotmail χρησιμοποιω.και οι αλλοι που στελνουν το ιδιο...outlook δεν χρησιμοποιω γιατι ποτε δεν καταλαβα πως δουλευει...
δεν εχω δει τετοια επιλογη στο yahoo η στο hotmail για IP...

pet
30-04-08, 23:00
παπάκια,
αν ο άλλος θέλεις να κρυφτεί, με ένα logon σε έναν smtp σερβερ
στέλνει email με ότι domain θέλει

οπότε....

jeik
30-04-08, 23:07
αδικος κοπος ολα
Αν σταλθηκε απο σπιτι καλως , αν ειναι απο ιντερνετ καφε και κουκουρουκου λογαρισμο τι θα βρεις ?πολυ πολυ το μαγαζι.

billtech
01-05-08, 00:17
απο σπιτι πρεπει να εγινε..και απο παιχτη που δεν ξερει πολλα πολλα...θα μου πεις εσυ ξερεις πολλα? αλλα οχι και να μην ξερω να στειλω κατι κρυφα...
τεσπα...τωρα πρεπει να βρω πως εγινε..και οπου καταληξω

lynx
01-05-08, 01:12
στην καλυτερη μονος σου ως τον provider θα καταληξεις και δεν θα πας παραπερα εκτος και αν αποδειχθει αδικημα και αρθει το απορρητο

υπαρχει καποιο αδικημα?

Τρελός Επιστήμονας
01-05-08, 10:14
Επειδή πολύ συχνά μου στέλνουν spam, έχω ενεργοποιήσει το spam filter και όλα τα μηνύματα με άγνωστο αποστολέα τα στέλνω κατευθείαν εκεί. Δεν ανοίγω ποτέ μήνυμα του οποίου δεν γνωρίζω τον αποστολέα και, αν είναι και κάτι χρήσιμο, πάει στα σκουπίδια! Δεν πειράζει, ας βρει άλλο τρόπο να επικοινωνήσει μαζί μου ο αποστολέας. Πολύ συχνά παίρνω spam ή phishing mail από ψεύτικες διευθύνσεις της Εθνικής Τράπεζας και άλλων Ελληνικών τραπεζών και από υποτιθέμενες ξένες τράπεζες κλπ κλπ. Για όλα αυτά υπάρχει μόνο μία εντολή, το delete!

georgemailo
01-05-08, 13:09
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!!! Αυτό που θέλω να σημειώσω εγώ είναι ότι η IP του αποστολέα φαίνεται πολύ εύκολα από τον κώδικα του e-mail. Η επιλογή αυτή νομίζω ότι βρίσκεται στο μενού Προβολή >> Προβολή κώδικα. Αν διαβάσεις τον κώδικα σε κάποια συγκεκριμένη γραμμή γράφει την IP του αποστολέα. Από εκεί και πέρα αν θες να το πας δικαστικά τότε τα πράγματα είναι πολύ εύκολα για την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος :-)

billtech
01-05-08, 15:02
φιλε μου...
αυτο το δοκιμασα..αλλα δεν βρηκα πουθενα ip σε πολλα email που εψαξα

ice25
01-05-08, 20:21
εγώ πάντως με την ίδια μέθοδο είδα τις ip mail που έχουν κατέβει με thunderbird.

billtech
01-05-08, 21:22
μπορεις να μας πεις παραπανω φιλε μου ice25?