PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση στροφόμετρου.



power of sound
30-04-08, 19:07
Γεια σας είμαι νέο μέλος στο site…..θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω πάρει ένα στροφόμετρο για το αμάξι από αυτά τα εξωτερικά….θέλω να ρωτήσω το εξής αυτό έχει 3 καλώδια ένα μαύρο ένα πράσινο και ένα κόκκινο το μαύρο πάει στο σασί τα αλλά δύο που πάνε?? Και κάτι άλλο θέλω να δουλεύουν και τα δύο στροφόμετρα και του αμαξιού και το άλλο αν τα συνδέσω παράλληλα δηλαδή να πάρω ρεύμα από το ίδει υπάρχον στροφόμετρο επειδή λογικά θα πέσει η τάση θα μου δείχνουν κανονικά τις μετρήσεις η θα έχω 2000 στροφές και θα μου δείχνουν 1500??......ευχαριστώ εκ των προτέρων. :lol: :lol: :lol:

babisko
30-04-08, 22:44
Καλωσήρθες στο forum.
Στα παλιά αυτοκίνητα (αυτά με πλατίνες και όχι με ηλεκτρονική ανάφλεξη κ.λ.π.) τα στροφόμετρα συνδέονταν στις πλατίνες. Από τα τρία καλώδια που αναφέρεις λογικά πρέπει να συνδέονται, το κόκκινο στα +12V, το μαύρο στο σασί (0V) και το τρίτο (πράσινο) στις πλατίνες, ώστε μετρώντας τους παλμούς που δημιουργούνται από τις πλατίνες (οι οποίοι είναι ανάλογοι των στροφών του κινητήρα, των κυλίνδρων του και των χρόνων του - δίχρονοι - τετράχρονοι κινητήρες), να σου δείχνει τις στροφές του κινητήρα. Στα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν γίνεται τόσο απλά η σύνδεση στροφόμετρου, δεν υπάρχουν πλατίνες στο σύστημα ανάφλεξης.
Αλήθεια αφού το αυτοκίνητό σου έχει στροφόμετρο, τι το θέλεις το δεύτερο; Επίσης το εξωτερικό στροφόμετρο δεν έχει κάποιο σχέδιο σύνδεσης ή έστω κάποιες οδηγίες για το πως να το συνδέσεις;

power of sound
01-05-08, 03:36
Φίλε Μπαμπη καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση…..το αυτοκίνητο δεν είναι με πλατίνες αλλά με ηλεκτρονική ανάφλεξη κανονικά με μπουζί και εγκέφαλο….έχει οδηγίες αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα απόλυτος από αυτά που λέει γιατί είναι στα γερμανικά αλλά από τα σχέδια κάτι βγάζω αλλά όχι απόλυτα σωστά και για αυτό ρωτώ…..και το δεύτερο το θέλω γιατί μου αρέσουν αυτά τα συστήματα και ήθελα να πάρω και εγώ ένα.

babisko
01-05-08, 08:27
Ισως αν σκανάριζες το σχέδιο ή τις οδηγίες και το ανέβαζες στο forum κάποιος να γνωρίζει γερμανικά (εγώ πάντως όχι) και να σε βοηθούσε μεταφράζοντας τις οδηγίες στα ελληνικά.

power of sound
02-05-08, 01:12
Ορίστε και το σχέδιο δεν έχω βάλει τα γράμματα σκάναρα μόνο τι συνδεσμολογία…ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια φίλοι….ευχαριστώ. :!: :lol: :lol:

babisko
02-05-08, 08:38
Η συνδεσμολογία είναι όπως ακριβώς σου είπα στο προηγούμενο post μου. Δηλαδή, κόκκινο στα +12V και μάλιστα σε σημείο μετά τον διακόπτη της μηχανής, παίρνει ρεύμα μόνο όταν είναι ανοιχτός ο διακόπτης της μηχανής, μαύρο στο σασσί και πράσινο στο ντιστριμπιτέρ, στις παλτίνες δηλαδή. Επίσης υπάρχει και ένα λαμπάκι για τον φωτισμό του οργάνου, το οποίο θα συνδεθεί το ένα άκρο στο κύκλωμα που συνδέονται τα υπόλοιπα λαμπάκια φωτισμού του ταμπλώ και το άλλο στο σασσί. Επίσης να δώσεις προσοχή στο διακοπτάκι που έχει στο πίσω μέρος κάτω - κάτω, που είναι το πλήθος των κυλίνδρων της μηχανής (3-4-6). Για να έχεις σωτές ενδείξεις στροφών, πρέπει να μπει στην θέση που αντιστοιχεί στους κυλίνδρους του δικού σου κινητήρα, συνήθως 4. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι που θα συνδέσεις το πράσινο καλώδιο, αφού το αυτοκίνητό σου είναι με ηλεκτρονική ανάφλεξη και συνεπώς δεν έχει πλατίνες. Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που μπορείς να έχεις είναι ότι τα περισσότερα καινούργια αυτοκίνητα είναι φούλ στα ηλεκτρονικά, οπότε δεν δέχονται καμμιά επέμβαση στα ηλεκτρικά τους, ακόμα και στην σύνδεση του φωτισμού του ταμπλώ, για το λαμπάκι φωτισμού που λέγαμε και εμφανίζουν πρόβλημα, αν γίνει κάποια επέμβαση αυτού του είδους. Όλα τα ηλεκτρικά τους συστήματα ελέγχονται με μικροεπεξεργαστές, με αποτέλεσμα να είναι δύσκολες αν όχι αδύνατες αυτές οι επεμβάσεις.
ΠΡΟΣΟΧΗ, πριν κάνεις οτιδήποτε στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου, να έχεις κλειστό τον διακόπτη της μηχανής και να αφαιρέσεις τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας, για όση ώρα εργάζεσαι!!!!

Πιστεύω να βοήθησα λιγάκι.

ΥΓ. Παρόμοιο στροφόμετρο είχα βάλει και εγώ στο παλιό μου αυτοκίνητο, το οποίο δεν είχε και δούλευε άψογα, αλλά το αυτοκίνητο ήταν παλιάς τεχνολογίας και το μόνο ηλεκτρονικό που είχε ήταν το ραδιοκασσετόφωνο!!!

power of sound
02-05-08, 22:23
Φίλε μπαμπη επειδή δεν έχεις δη το αυτοκίνητο μου το λες σύγχρονο και καινούργιο ένα ΝΙΒΑ του 98 είναι και για το αν είναι δύσκολο τα ηλεκτρονικά του σε πληροφορώ ότι ότι μπορείς να φανταστείς του το έχω κάνει ότι όμως μπορείς να φανταστείς. Όχι είναι απλό αυτοκίνητο όσα να αφορά τα ηλεκτρονικά του άσε μη σου πω ότι μόνο ο εγκέφαλος είναι ηλεκτρονικός. Εγώ λέω το πράσινο να το βάλω στο Ίδη υπάρχον στροφόμετρο αλλά θα δουλεύουν και τα δύο από κει δεν είναι καλό τι λες εσύ? Σε ευχαριστώ για την απάντηση.





YΓ. Άσε το μάθημα μου το πήρα μια φορά που έβαζα το cd palyer στο αμάξι και μου ενώθηκαν τα καλώδια και πέταξε μια σπίθα γιατί είναι 75Α η μπαταρία του για τους προβολείς και παραλίγο να καώ ζωντανός. Από τότε πάντα με βγαλμένη τέλειος την μπαταρία γιατί ο εξ από δω έχει πολλά ποδάρια.