PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το κοντέρ



power of sound
06-05-08, 21:57
Γεια σας φίλοι. Θέλω την βοήθεια σας σήμερα μου καικε το λαμπάκι τις βενζίνης και λέω ας το αλλάξω τα βγάζω λοιπόν όλα προσεχτικά και αλλάζω την λάμπα μετά τα ξαναβάζω και βάζω το αμάξι μπροστά για να δω αν δουλεύει. Μέχρι εκεί όλα ωραία άναβε το λαμπάκι αλλά στροφόμετρο δείκτης θερμοκρασίας και βενζίνης νεκρά έλεγξα τις ασφάλειες τίποτα έλεγξα κάτι καλώδια τίποτα….τι μου προτείνεται να κάνω γιατί χωρίς όργανα δεν μπορώ………..ευχαριστώ εκ των προτέρων.

electronic
06-05-08, 22:18
Κατ' αρχήν νασε ευχαριστίσω που έχασα 2,46 κιλά. Τώρα τελευταία ήθελα να κάνω δίετα. :lol:

" Έχεις δαγκωθεί από τον niva2500cc και 2.46 κιλά σάρκας σκίστηκε από σένα."

Κατα δεύτερων :?: :idea: πάνε το αμάξι σε έναν μηχανικό-ηλεκτρολόγο γιατί νομίζω ότι το λαμπάκι σου βγήκε πολύ ακριβό.

Πάντα φιλικά
Γιώργος

====================



Γεια σας φίλοι. Θέλω την βοήθεια σας σήμερα μου καικε το λαμπάκι τις βενζίνης και λέω ας το αλλάξω τα βγάζω λοιπόν όλα προσεχτικά και αλλάζω την λάμπα μετά τα ξαναβάζω και βάζω το αμάξι μπροστά για να δω αν δουλεύει. Μέχρι εκεί όλα ωραία άναβε το λαμπάκι αλλά στροφόμετρο δείκτης θερμοκρασίας και βενζίνης νεκρά έλεγξα τις ασφάλειες τίποτα έλεγξα κάτι καλώδια τίποτα….τι μου προτείνεται να κάνω γιατί χωρίς όργανα δεν μπορώ………..ευχαριστώ εκ των προτέρων.

power of sound
06-05-08, 22:26
Φίλε Γιώργο πριν λίγες μέρες έφυγε από το συνεργείο με αλλαγμένο σασμαν και ένα κόστος 1000 ευρώ δεν μπορώ να το ξαναπάρω στο τέλος στα παγκάκια θα μείνω…. :cry: :cry:


Το αδυνάτισμα είναι προσφορά του καταστήματος…..
:lol: :lol: :lol:

power of sound
06-05-08, 22:48
Τι άλλο λέτε ότι μπορεί να φταίει??? λέτε να καικαν αλλά δεν το βρίσκω λογικό……..

kopla
07-05-08, 03:20
Α, ρε niva2500cc εγώ είμαι βρυκόλακας... :D

power of sound
07-05-08, 04:47
Άντε τυχερός είσαι δεν σε πειράζω επειδή είσαι ωραίος….. :lol: :lol: :lol:

aser
07-05-08, 10:52
Μηπως αποσυνδεσες με την αλλαγη της λαμπας καμια απο της επαφες και ξεχασες να της βαλεις; (η να νομιζεις οτι κουμπωσε καλα και να μην εχει κουμπωσει)

power of sound
07-05-08, 18:36
Φίλε Σταύρο δεν είχα βγάλει της φισες απλά το τράβηξα μπροστά για να αλλάξω το λαμπάκι…..ύστερα βέβαια τις έβγαλα της φισες και της κοίταξα να δω αν κάποιο πόδι είχε φύγει από τη θέση του αλλά τίποτα……… :roll: :roll:

P@s@ris!
08-05-08, 03:54
όταν έκανες το όλο σκηνικό είχες βγάλει το ''-'' ή το ''+'' της μπαταρίας?????

power of sound
08-05-08, 04:05
Γεια να πω την αλήθεια φίλε Παναγιώτη δεν τον είχα βγάλει τον πόλο της μπαταρίας αλλά το κοντέρ δεν έχει ρεύμα άμα δεν γυρίσει το κλειδί στη θέση 1…….. κάποιος μου είπε να μετρήσω τα όργανα με το πολυμετρο αλλά πώς γίνεται δεν το ξερώ. Και να τα μετρήσω πώς θα καταλάβω αν είναι καμένα η όχι??

badsak
08-05-08, 12:16
Τι αυτοκινητο ειναι? ανοιξες το κλειδι ενω ειχες εξω το κοντερ?
υπαρχει περιπτωση να θελει εγκατασταση με καποιο διαγνωστικο εργαλειο!!! την εχω πατησει ετσι με τον αεροσακο του τιμονιου σε ενα οπελ αστρα.!

P@s@ris!
08-05-08, 19:27
αυτό σκέφτομαι ότι του έχει κάνει...κάποιο error....

power of sound
08-05-08, 21:20
Φίλοι μου το αμάξι είναι ένα λαντα νιβα…..όχι δεν είχα γυρίσει το κλειδί στην θέση 1…..αλλά δεν νομίζω ότι θέλει εγκατάσταση με διαγνωστικό για δυο λόγους…1ον δεν έβγαλα τα καλώδια του και 2ον δεν είναι και καινούργιο από τεχνολογικής άποψης αμάξι οπότε δεν νομίζω να θέλει κάτι τέτοιο.

thanos
09-05-08, 03:00
Αφου προκειται για lada Niva πρεπει να ειναι ευκολα τα πραγματα... αν κοιταξες ΚΑΛΑ ολες τις ασφαλειες τοτε κατα πασα πιθανοτητα κατι παιζει με τις φυσες ή με καποιο κσλωδιο που εφυγε οταν εβγαλες το κοντερ. Κοιταξε τες ξανα, βγαλε μια μια τις φυσες και ξαναβαλτες κουνησε τες ενω το συστημα λειτουργει (για να βλεπεις μηπως παιξει κατι) .

Αν εχεις πολυμετρο κοιτα εδω μηπως σε βοηθησει... http://www.ladaparts.ru/niva/docs/1700_3.pdf
και http://www.ladaparts.ru/lada_niva.php


Παντως αν δεν καταφερεις τιποτα σε καλυτερα να το πας σε εναν ηλεκτρολογο , αν ειναι κατι απλο δε νομιζω να σε χρεωσει πολλα...

power of sound
09-05-08, 03:19
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Φίλε Θάνο αν και της έλεγξα της ασφάλειες θα της ξανά ελέγξω και της φίσες δεν της έβγαλα θα της βγάλω όμως και θα της βάλω άμα είναι και wd-40 που λένε ότι κάνει καλό στης επαφές…και εγώ αυτό νομίζω ότι κάποιο καλώδιο πρέπει να κόπηκε αλλά τώρα άντε βρες πιο είναι με τόσα καλώδια που έχει…..ευχαριστώ και πάλι.

cybermike
10-05-08, 10:29
φιλε μου παρε ενα spray επαφων και ριξε.
αν δεν ειναι και αυτο κοιτα μην εχουν κολησει η βελονες.
το ιδιο ειχα παθει στο seat της μανας μου και εβγαλα το πλαστικο και το ξαναβαλα.
Αλλιως κοιτα τα καλωδια μηπως εχει δαγκωθει κανενα...

power of sound
10-05-08, 15:02
Φίλοι μου το πρόβλημα τελικά λύθηκε μετά από 3 ώρες που στη κυριολεξία είχα γδύσει το αμάξι και πάλι όμως δεν δούλευε και επειδή με νεύριασε ξαναβάζω όλα τα πλάστηκα που έβγαλα και όλο το ταμπλο. Για να μην σας τα πολύλογο τα βάζω και το στροφόμετρο πάλι δεν δούλευε και ρίχνω μια τελευταία ματιά μην έχω ξεχάσει τίποτα και βλέπω να λίπη μια βίδα εγώ όμως αυτή την βίδα την είχα χάσει όταν το έβγαλα την προηγούμενη φορά και βάζω μια άλλη και ξαφνικά αρχίζει και δουλεύει και το στροφόμετρο και όλα τα όργανα. Ήταν μια βίδα που έκανε σώμα και την είχα βγάλει για να βγάλω το κοντέρ και έτσι έπαιρνε μόνο + και μόλις έβαλα την βίδα πίρε και + και – και τώρα δουλεύει. Ευχαριστώ για την βοήθεια φίλοι μου. :lol: :lol: :lol:

sakis
10-05-08, 17:06
το wd 40 δεν ειναι σπραευ επαφων !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! για ονομα του θεου ποιος τα λεει αυτα τα πραγματα ....