PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντοπισμός καλωδίου κεραίας μέαα σε τοίχο.



Panoss
08-05-08, 10:27
Έχω στο σπίτι μία πρίζα για την κεραία της τηλεόρασης. Δεν μπορώ όμως να βρώ την άκρη του καλωδίου (το τέλος του) γιατί χάνεται μέσα στους τοίχους και δεν βγαίνει πουθενά!
Πώς μπορώ να το εντοπίσω? Σκέφτομαι κάτι σαν γεννήτρια σήματος που εφαρμόζεται στην πρίζα, οπότε το σήμα υπάρχει σε όλο το μήκος του καλωδίου. Και αν είναι, ας πούμε, ηλεκτρομαγνητικό σήμα στα 100 MHz π.χ, θα μπορώ να το εντοπίσω με ένα απλό ραδιόφωνο.

ΥΣ: οι συσκευές που δείχνουν αν μέσα στον τοίχο υπάρχει ή όχι καλώδιο, δεν μου κάνουν, γιατί δεν δείχνουν αν είναι το καλώδιο που ψάχνω ή κάποιο άλλο.

xifis
08-05-08, 14:42
τι εννοεις χανεται η ακρη του κ δε βγαινει πουθενα?αν βαλις σκετο σημα 100 MHZ αδιαμορφωτο δε θακους τιποτα.

Panoss
08-05-08, 15:44
Εννοώ αυτό που λέω. Μπαίνει στον τοίχο από την πρίζα. Δεν βγαίνει πουθενά. Τόσο απλά. Πού ναι το παράξενο? Έλληνας ηλεκτρολόγος το 'φτιαξε.
Θέλω να το εντοπίσω. Αν είναι αδιαμόρφωτο, δε θα ακούω ένα θόρυβο? Ένα βόμβο? Παράσιτα?

Τρελός Επιστήμονας
08-05-08, 18:02
Να αγοράσεις ένα σετ εντοπισμού καλωδίων με τόνο (ή να φτιάξεις μόνος σου) Αποτελείται από μια γεννήτρια ακουστικής συχνότητας και ένα ανιχνευτή ηλεκτρικού πεδίου με ένα κεραιάκι και μεγάφωνο. Πωλείται στα καταστήματα ηλεκτρικών και ηλεκτρολογικών υλικών.

Panoss
08-05-08, 19:57
Να φτιάξω μόνος μου, εννοείται. Κάνα σχέδιο?

jeik
17-05-08, 02:26
aetosa το προβλημα ποιο ειναι τελικα , η αναζητηση του χαμενου καλωδιου η του σχεδιου για γεννητρια σηματος ,
μπερδευτηκα.
πεστε μου τροπο να στειλω δυο σελιδες απο ενα κατεβατο 84 σελλιδες με σχεδια που εχω και ειναι σε pdf
με τα κυκλωματα πομπου και δεκτη.

Panoss
19-05-08, 09:26
Και τα δύο!!!
1.Θέλω να εντοπίσω καλώδιο μέσα σε τοίχο.
2.Αν αυτό γίνεται με γεννήτρια σήματος, τότε χρειάζομαι το σχέδιο!!
3.Πως θα ανεβάσεις τόσο μεγάλο αρχείο, ας το απαντήσει κάποιος διαχειριστής του site.
Συνήθως, τα ανεβάζουν στο www.rapidshare.com

gRooV
19-05-08, 11:16
Συμπίεσε το pdf σε zip και ανέβασέ το, αν ακόμα είναι μεγαλύτερο από 100kb στείλτο απευθείας με email αλλιώς στείλτο σε μενα να το βάλω στα downloads.

billtech
08-10-08, 22:56
παιδια αυτο το σχεδιο για την γεννητρια και τον ανιχνευτη ανεβηκε πουθενα?