PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για φώτα (Xenon) - moto



Tomari
13-05-08, 23:56
Καλησπέρα παίδες, πρώτο μου post εδω, ζητώ την βοήθειά σας!

Ασχολούμαι με ηλεκτρονικά από χόμπι (από μικρός έπαιρνα κιτάκια πομπούς φμ τα έφτιαχνα και έκανα εκπομπή για να με ακούει η θεία μου στο 3ο η Σούλα στον 2ο και η γειτόνισσα :P) Μπορώ να βγάλω ένα κύκλωμα από σχέδιο αν έχει αναλυτικά τα υλικά και ξέρω 1-2 βασικά πραγματάκια.

Πρόσφατα έβαλα xenon φώτα στο μοτό μου και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Καταρχήν να πω οτι τα φώτα ανάβουν και τα 2 μαζί μόλις πάρει μπρός το μοτό αυτόματα.
στην μία φύσα των φώτων (ας πούμε στην δεξιά) συνδέθηκε ο controller των xenon. ¨όταν βλέπει ρεύμα εκεί ξεκινάει τα 2 ballast που παίρνουν ρεύμα αυτόνομα από την μπαταρία.
και εδώ ξεκινά το πρόβλημα, τα xenon τραβάνε υπερβολικό(15-20αμπερ) ρεύμα όταν ξεκινάνε για 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι να ζεσταθούν και μετά πέφτουν στα 2-3amper. Η μπαταρία είναι μικρή για να δώσει 40 αμπέρ και έτσι τυχαία ένα από τα δύο φώτα (ballast) παίρνει μπροστά η προστασία υπότασης και διακόπτει την παροχή του. - χαρακτηριστικό οτι η λάμπα κάνει να ανάψει και τελικά σβήνει-.
Το ότι φταίει αυτό το κατάλαβα γιατί αν σβήσω το μοτο και ξαναβάλω μπρός αμέσως ανάβουν και τα δύο κανονικά και αυτό γιατί το ένα που ήταν είδη αναμμένο είναι ζεστό και δεν "ζητάει" τόσο ρεύμα.

Αυτό που χρειάζομαι λοιπόν είναι ένα κυκλωματάκι που όταν "δει" ρεύμα 12v να ανοίξει 2 ρελέ 20-25αμπερ έκαστο με τη σειρά...πρώτα το ένα και 3-4sec αργότερα το άλλο. Αυτό είναι καλό και για την μπαταρία του μοτό που μετά το σοκ της μιζιάς τρώει και ένα δεύτερο των 40αμπερ από τα ballast

Αυτό που χρειάζομαι είναι ενα σχηματάκι ή κάποια συμβουλή ή κάποια υπόδειξη παρόμοιου κυκλώματος
είμαι υπερβολικά άρρωστος με το μοτό και μου χαλάει την όρεξη και τα γούστα του μοτό κάθε πρωί που πάω στη δουλειά και κάθε βράδυ που γυρίζω!!!
δεν βασίζομαι να κάνω κάποιο κύκλωμα μόνος μου, (να φτιάξω βασίζομαι να σχεδιάσω όχι) γιατί είναι σημαντικό πράγμα τα φώτα...φανταστείτε να σβήσουν με 200 στην εθνική πριν τη στροφή ή πάνω σε προσπέραση....

σας ευχαριστώ και σόρρυ αν σας έπρηξα!!

Tomari
14-05-08, 13:39
παιδες τι λετε για αυτό;;;
http://www.circuitdb.com/show.php?cid=92

skapogr24
14-05-08, 19:09
πολυ καλο και απλο.

ευκολη κατασκευη.