PDA

Επιστροφή στο Forum : Orcad 10 και Jumper layer



fireball
15-05-08, 01:46
Έχω σχεδιάσει ένα σχηματικό και θέλω να το κάνω πλακέτα. Λόγο όμως των πολλών διαδρόμων δεν μου βγαίνει σε μονή όψη. Επιλέγω στο orcad το top layer σαν jumper αλλά δεν βάζει jumper στο autoroute, απλά δεν σχεδιάζει κάποιες συνδέσεις, τις αφήνει με κίτρινη γραμμή, σαν να έχω ενα layer μόνο.. Φόρτωσα και το strategy file jumper αλλά δεν κάνει πάλι κάτι. Στο jumper length έβαλα διάφορες τυχαίες τιμές πχ 1,2,0.5,3 Έχει κάποιος κανέναν οδηγό ή να μου πει λίγα βασικά βήματα; Έχω ψάξει στο google δεν βρήκα κάτι. Μόνης όψης πλακέτα έχω σχεδιάσει, δηλαδή έχω μια ιδέα γενικά αλλά όχι τρελά πράγματα. Ευχαριστώ!

manos_3
15-05-08, 10:22
Δοκίμασε το Protel 99 SE

fireball
15-05-08, 13:49
Έχω συνηθήσει το orcad και έχω καταβάσει διάφορες βιβλιοθήκες για τους avr και άλλα. Θα το δοκιμάσω πάντως, μπορεί να με βολεύει καλήτερα.

manos_3
16-05-08, 12:57
Στο λέω ,επειδή το κάνουμε στην σχολή και είναι καλούτσικο πρόγραμμα.

thanos
16-05-08, 14:19
Επελεξε απο τη βιβλιοθηκη το jumper που θες και βαλτο εχει διαφορα τυποποιημενα μηκη. Το jumper layer ειναι αλλη ιστορια. :wink:

fireball
16-05-08, 15:14
Κάποια στιγμή το είχα βάλει να κάνει autoroute και να βάλει μόνο του jumper, τα έβγαζε πράσινες ευθείες γράμμες όπως οι διάδρομοι, αλλά δεν θυμάμαι πως το έκανα!

thanos
17-05-08, 03:26
Περιεργο...Kοιταξε μηπως καποιο layer ειναι invisible.Εισαι σιγουρος οτι ηταν jumpers ? Εβαζε και Vias,
Padstacks κτλ? Εγω παντος τα βαζω με το χερι οπως σου ειπα για να φαινονται και στο component placement.

>Ενα παρα πολυ καλο software ειναι το Kicad. Eλαφρυ ευκολο με πολλες βιβλιοθηκες και FREE!

fireball
18-05-08, 02:29
Δεν το είχα κοιτάξει παρακάτω εαν το τύπωνα πως θα έβγαινε. Κάποιους διαδρόμους τους έκανε πράσινους και ευθείες γραμμές που περνάγανε πάνω απο τους διαδρόμους του bottom layer, γεφυρώματα δηλαδή.

thanos
18-05-08, 02:45
Μαλλον ηταν δευτερος routing layer...???(εκανες route με το bottom, μετα εβαλες τον τοp ως routing και εκανες παλι autoroute????)

Διαβασε και το manual εχει τα παντα πολυ αναλυτικα.

http://faraday.fie.umich.mx/titulacion/pspice/document/Layarug.pdf Σελ 25

fireball
20-05-08, 03:16
Θα σε γελάσω. Κατα λάθος το είχα κάνει βλέποντας κάτι οδηγίες που είχα βρει. Θα κοιτάξω το manual. Ευχαριστώ για την βοήθεια!