PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΙΧΝΕΥΤΗΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑΣ 4 bits ΠΩΣ?



iliasmoutz
16-05-08, 15:03
Πως μπορω να κανω την σχεδίαση κυκλώματος ανίχνευσης ακολουθίας 4 bits.Έστω οτι η πληροφορια που εχουμε ειναι η 0010.
Επί πλέον εάν συμπληρωθούν 5 φορές εμφάνισης της ακολουθίας το σύστημα θα κλειδώνει.
Τέλος θα υπάρχει είσοδος master clear για επανεργοποίηση του κυκλώματος
Μπορει να με βοηθησει κανεις πως να το ξεκινισω?Σκεφτομαι να το Ξεκινησω με flip-flop...

xampos
16-05-08, 18:58
αυτο ειναι οπως το βλεπω ψηφιακα 2 στο τει ηλεκτρονικης θεσσαλονικης αν ναι τοτε θα εχεις παρει το βιβλιο της θεωριας εκει λεει πως θα γινει μετρητης ειναι δες κεφαλαιο 8

iliasmoutz
18-05-08, 00:53
ευχαριστω πολυ φιλε μου για την βοηθεια...αν εχω καποια αλλη απορια θα κανω post....

xampos
18-05-08, 19:42
και γιατι δεν κανεις;

iliasmoutz
22-05-08, 16:45
παιδια σχετικα με τον ανιχνευτη εχω προχωρισει καπως...αλλα κολλησα παλι...εχω σχεδιασει ενα κυκλικο μετρητη κ σαν πληροφορια εισαγω το τετραμπιτο αριθμο 0101...μεχρι εδω καλα τα παω...αλλα θελω να δημιουργισω και εναν συγκριτη που μολις εμφανιζεται η πληροφορια 0101 εξι φορες να μου κανει reset...μπορει καποιος να με βοηθησει?

xampos
22-05-08, 22:43
ο κυκλικος μετρητης κανει κυκλο μια πληροφορια που παντα μονο ενα bitειναι σε λογοκο 1 μαλλον καταχωρητη ενοεις για τον συγκριτη δεν το καταλαβα. καντο ετσι οπως το λεει στο βιβλιο που σου ειπα δες παλια θεματα του πεταλα σχεδον ολα εχουν παρομοιες ασκησεις αλλα με πολυ μικροτερερς ακολουθιες.

iliasmoutz
23-05-08, 13:28
ναι κυκλικος καταχωρητης ειναι...απλα ετσι το εγραφε μεσα στο βιβλιο...παλια θεματα του πεταλα δεν εχω...απλα τον συγκριτη τον θελω για να συγκρινει καθε φορα την ακολουθια των bits κ μολις συναντισει την πληροφορια 0101 εξι φορες να κανει reset τον καταχωρητη...αυτο δεω το εχω βρει πως γινεται ουτε στο βιββλιο του εργαστιριου ουτε στης θεωριας....

θελω επισης να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω και counter...

xampos
23-05-08, 16:39
κυκλικος καταχωρητης δεν υπαρχει υπαρχει κυκλικοσ μετρητης που παντα ενα bit ειναι 1 π.χ. για εναν 4-bit κυκλικο μετρητη οι εξοδοι του για καθε νεο παλμο του ρολογιου θα ειναι: 1000,0100,0010,0001,1000 κ,τ.λ. ο καταχωρητης αυτο που κανει ειναι να καταχωρει νμια πληροφορια υπαρχει διαφορα ειδη δεξιας και αριστερης ολισθησης, σηριακησ και παραληλης εισοδου εξοδου. Εσυ θα κανει ενα μετρητει ο οποιος θα ελεγχει την προηγουμενη εξοδο για να σου δωσει την επομενη. ξεκινα με το διαγραμα καταστασεων θα ξεκινας π.χ. απο λογικο 0 (κατασταση Α) και λες αν ειναι ξανα 0 πασ στην κατασταση Β αλλιωσ θα ειναι 1 (κατασταση Γ) μετα κανεισ ακριβωσ τα ιδια για τισ δυο νεεσ καταστασεισ δηλαδη Β και Γ διμιουργεισ αλλεσ καταστασεισ και ετσι συνεχιζεισ στο βιβλιο που σου ειπα εχει πανω απο δεκα λυμενα παραδειγματα οχι ακριβωσ την ασκηση που θεσ αλλα τον τροπο σκεψης .και τατι αλλο εδω ζητασ βοηθεια για κατι και οχι τη λυση.

iliasmoutz
24-05-08, 15:59
μα δεν σου ζηταω να μου πεις ποια ειναι η λυση γιατι ετσι δεν εχει νοημα γιατι αν μου την κανει αλλος δεν θα ξερω πως θα δουλευει και τι θα κανει το κυκλωμα μου...απλα αν ξερεις τι γινεται σε αυτο που σου ζηταω να με βοηθησεις να δω αν το σκεπτικο μου ειναι σωστο για να καταλαβω αν μπαινω στο νοημα της ασκησης...γιατι πρωτη φορα τα κανω....

iliasmoutz
27-05-08, 13:36
θελω να ρωτησω πως μπορω να δημιουργησω εναν συγκριτη ο οποιος θα μπορει να συγκρινει 2 4μπιτες πληροφοριες....αλλα ο ενας 4μπιτος θα ειναι παντα ιδιος κ θα συγκρινει την επομενη τετραδα που θα βγαινει απο την εξοδο μου αν ειναι ιδια με αυτη που εχω...