PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξερει κανεις κανενα απλο πρόγραμμα για αναλογικά κυκλώματα



JIMKAF
17-05-08, 15:30
Θα ήθελα ένα πρόγραμμα πολύ απλό για να σχεδιάζεις αναλογικά κυκλώματα, τόσο απλό όσο το πρόγραμμα της ζωγραφικής έχω το EAGLE 4.16r2 αλλά δεν με βολεύει μιας και είναι για περίπλοκα πράγματα ή εμένα μου φαίνεται έτσι τέσπα αν κάποιος έχει κάτι ας με βοηθήσει.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ :!: :!: :!: :!: :wink: :wink: :wink:

dalai
15-06-08, 14:37
μπορεις απλως να ανοιξεις το eagle και να ξεκινισεις να σχεδιαζεις μπλε γραμμες (σαν ζωγραφικη οπως λες) στο schematic (photo 1) και κατοπιν να το εκτυπωσεις απλα .. (photo 2)

JIMKAF
15-06-08, 16:54
Φίλε μου σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά για να καταλάβω τα κυκλώματα που βρίσκουμε σε παλιά περιοδικά αλλά και αυτά που βρίσκουμε σήμερα με το eagle τα φτιάχνουν για να καταλάβω...; Εάν ξέρετε τον τρόπο που τα φτιάχνουν να μου τον πείτε για να ξέρω. Ευχαριστώ :wink: :wink:

dalai
17-06-08, 12:53
Διστυχως δεν καταλαβα ακριβως την ερωτηση σου .
Αν αναρωτιεσε ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις ενα κυκλωμα με το eagle θα σου πω οτι μολις αυτο το Σ/Κ αρχισα να ασχολουμαι με το eagle και πλεον εκτυπωνω πανεμορφες πλακετες.Ειχα ασχοληθει με το orcad λογω σχολης αλλα ηταν ΠΟΛΥ δυσκολο και δεν ειχα καταφερει να φτιαξω ουτε μια πλακετα!
Υπαρχει ενας οδηγος στα ελληικα εδω στο φορουμ.
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=58598&highlight=eagle#58598
Επισης κανε ενα search εδω στο φορουμ στη λεξη eagle. Σχεδον ολες οι αποριες σχετικα με το προγραμμα θα σου λυθουν.
Απλως δεν εχουν γραφτει πολλα για το autoroute και πρεπει να διαβασεις το pdf της εταιριας ('η απλως να ρωτησεις ) αν θελεις πχ χοντροτερες γραμμες 'η περισσοτερη αποσταση μεταξυ γραμμων.
Κατα τον πρωτο σου σχεδιασμο, θα σου προτεινω να εχεις κοντα σου το κουτι με τις αντιστασεις,πυκνωτες κλπ καθως και ενα μετρο .Ετσι θα μπορεις να διαλεγεις ευκολα τα εξαρτηματα με βασει το μεγεθος τους αφου στις βιβλιοθηκες υπαρχουν πολλα μεγεθη π.χ. αντιστασεων και μπορει να μπερδευτεις σχετικα με πια να διαλεξεις.
Αφου τελιωσεις με το σχεδιασμο ,μπορεισ να δεις τα βιντεακια σχετικα με την αποχαλκωση ( εφημεριδα- laser printer- peridrol κλπ ) και να κανεις και εσυ τις δικες σου προσπαθειες.

JIMKAF
17-06-08, 14:45
Φίλε dalai σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για το χρόνο που αφιέρωσες για τις απαντήσεις σου, θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω. Δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή να φτιάξω μόνος μου pcb με ενδιαφέρει να μπορώ να σχεδιάζω κυκλώματα σαν αυτό που θα δείξω στην εικόνα που θα ακολουθεί:

JIMKAF
17-06-08, 14:50
Φίλε dalai κάτι σαν αυτό:

Panoss
17-06-08, 15:46
Αυτό μπορείς να το σχεδιάσεις στο Eagle. Από κει και πέρα, Δεν φτιάχνεις PCB, δεν είναι υποχρερωτικό.
Αφιέρωσε 10 ώρες να μάθεις το Eagle, με το tutorial που σου 'δωσε ο φίλος πιο πάνω, και δεν θα χάσεις.

JIMKAF
17-06-08, 15:58
Φίλε aetosa θα προσπαθήσω και με τη βοήθεια του tutorial πιστεύω πως κάτι θα καταφέρω.Ευχαριστώ.

dalai
17-06-08, 16:57
Και για του λογου του αληθες (και απο περιφανεια φυσικα :P ) να η πρωτη μου ολοκληρωμενη πλακετα (Το τροφοδοτικο με το LM723 ) .

JIMKAF
17-06-08, 19:13
Μπράβο aetosa πολύ καλή δουλειά για τον εαυτό σου το έφτιαξες ή για κάποια εργασία :wink:

dalai
17-06-08, 19:41
Για τον εαυτο μου .O aetosa δεν ξερω για πιο λογο τις φτιαχνει :P :P.
Παντως ακομη και ασχετος να εισαι το eagle to καταφερνεις σε λιγοτερο απο μια μερα.

Panoss
17-06-08, 19:42
O dalai το 'φτιαξε, όχι εγώ.

Nemmesis
17-06-08, 19:52
Και για του λογου του αληθες (και απο περιφανεια φυσικα :P ) να η πρωτη μου ολοκληρωμενη πλακετα (Το τροφοδοτικο με το LM723 ) .

πολυ ωραια η εκτυπωση της πλακετας αλλα τι της συνευει μετα και εγινε ετσι το χρωμα της? με φλογιστρο εβαλες το καλαι?

dalai
17-06-08, 21:00
στην αρχή με το κολλητηρι .Αλλα επειδη εγινε πολυ παχυ και βουλωσε και τρυπες,το ζεστανα με φλογιστρο και τίναξα το περισσιο καλαι .

billtech
17-06-08, 21:07
αν καταλααβα καλα τι ζητας...εγω δουλευω με το protel 99SE που ειναι πολυ καλο και απλο απο το καινουριο που ειναι πολυ πολυπλοκο.
τωρα ομως..αν εχεις vista δεν θα σου δουλευει καλα...οπως εμενα...παντως ειναι πολυ ωραιο προγραμμα

Nemmesis
17-06-08, 21:59
στην αρχή με το κολλητηρι .Αλλα επειδη εγινε πολυ παχυ και βουλωσε και τρυπες,το ζεστανα με φλογιστρο και τίναξα το περισσιο καλαι .
την παραεψυσες νομιζω :)

JIMKAF
17-06-08, 22:10
billtech ευχαριστώ για την πρότασή σου για το πρόγραμμα θα το δοκιμάσω , φίλε dalai με συγχωρείς για τα συγχαρητήρια που πήγαν σε λάθος άνθρωπο... :wink: :wink: :wink:

dalai
17-06-08, 22:29
no harm ;) ευχαριστω παντως. Μια διορθωση μονο. Δεν το εκανα με φλογιστρο αλλα με πιστολι αερα. οποτε δεν εχει παθει τιποτα (ετσι νομιζω τουλαχιστον )

Nemmesis
17-06-08, 22:44
no harm ;) ευχαριστω παντως. Μια διορθωση μονο. Δεν το εκανα με φλογιστρο αλλα με πιστολι αερα. οποτε δεν εχει παθει τιποτα (ετσι νομιζω τουλαχιστον )

αν το εκανες με πιστολι αερα δεν εχει παθει τιποτα... no harm οπως λες και εσυ :wink:

manios
26-06-08, 23:29
http://www.hitec.gr/tina.html

κατεβάστε το demo απο αυτην την ιστοσελίδα

είναι καταπληκτικό