PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμός Atmega32 with ext clock



tsport192
20-05-08, 16:18
Παιδιά καλησπέρα, είμαι καινούριος στο θεμα του προγραμματισμού microcontroller για αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας.

Έχω μια κατασκευή και χρειάζεται να προγραμματίσω ένα Atmega32 ο οποίος τρέχει με έναν εξωτερικό κρύσταλλο 14.765MHz

Για τον προγραμματισμό έχω ένα board της Atmel STK500 και θα χρησιμοποιήσω το AVR Studio 4.

Θα ήθελα να μου δώσεται κάποια hints για το ISP mode frequency, το πρόβλημά μου είναι πως κάθε φορά που πάω να ξαναπρογραμματίσω το επεξεργαστή μου βγάζει ISP mode error και αναφέρεται στη συχνότητα πως πρέπει να είναι στο 1/4 of the target frequency. (ή κάπως έτσι)

Γενικότερα θα εκτιμούσα όσες συμβουλές μπορείται να μου δώσεται επί του θέματος.

xampos
20-05-08, 22:42
γιατί έχεις βάλει τόσο μεγάλο κρύσταλο για δοκίμασε με πιό μοκρό.

tsport192
21-05-08, 12:27
Έχω βάλει τέτοιο κρύσταλλο γιατί τέτοια συχνοτητα χρειάζεται για να επικοινωνήσει με το AVC-LAN του αυτοκινήτου.

Οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να το προγραμματίσω με ποιο μικρό???? και να δουλεύει σωστά μετά?

GeorgeK
22-05-08, 01:32
Μπορείς να το προγραμματισεις με πιο μικρό και μετά θα δουλεύει με αυτόν που θες .
Στα fuse bits θα προγραμματισεις με βάση το πως θα δουλεύει μετά .

tsport192
22-05-08, 10:44
Ναι αυτό έκανα, προγραμμάτισα με τον onboard που έχει το STK500 και ρύθμισα τα fuse bits για να δουλευει με τον άλλο.

Το θέμα είναι πως χρειάζεται να τον ξαναπρογραμματίσω και εκει παρουσιάζεται το πρόβλημα...

th_shak
22-05-08, 14:57
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να προγραμματίσεις τα σωστά fuses με παράλληλο προγραμματισμό. Θα δεις στο πράσινο βιβλιαράκι του STK500 πως γίνεται ο παράλληλος προγραμματισμός και θα κάνεις τις ρυθμίσεις όπως στη φωτογραφία που στέλνω. Μετά θα αλλάξεις θέση στο το jumper OSCSEL και θα βάλεις στη βάση του κρυστάλλου ότι κρύσταλλο θέλεις.