PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητή κερέα εκπομπής FM



staaronis3
31-05-08, 00:56
Παιδιά θέλω να φτιάξω μία κερέα για τα FM η οποία να μετακινείτε εύκολα έτσι όστε να μπορώ να την πέρνω σε κανένα ταξίδι. Άρα αυτό που θέλω είναι να είναι κάπος ελαφριά, αναδιπλόμενη. Για βάση έχω ένα δίπολο και για να την σηκόνω ψηλά μπορώ να πάρω ένα αναπτυσόμενο καλάμι ψαρέματος.
Σκεύτηκα τη λύση της ground plane αλλα δεν ξέρω κατα πόσο κάνει γι αυτή τη δουλειά.
Επίσης σκεύτηκα τη λύση της κερέας του ραδιοφώνου (την μεταλική την αναπτυσόμενη).
Βέβεα σκεύτηκα και τη λύση του επίπεδου αγογού μεταφοράς (την οποία την έχει στο βιβλίο της ραδιοφονίας της τρήτης ηλεκτρονικών του ΤΕΕ).
Αν έδινε και καμία λύση αυτο το βιβλίο, τη μια τα λέει έτσι την άλλη αλιώς τα μπερδέβει ανερεί αυτα που έχει πει πριν κλπ κλπ.
Πριν κανενα 2ωρο κατέβασα απο τον ιστό μια κερέα UHF που τώρα πια είναι κοματια αλουμινίου. Είχε σπάσει λίγο και είπα να την κατεβάσω επιτέλους. Αυτά μπορούν να χρησημεύσουν ή να τα πάω στο υπόγειο;;;
Θέλω να βγώ κάπου στους 107 ή καπου στους 98 αν θυμάμε καλά.
Μια ground plane όπως εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4541&postdays=0&postorder=asc&start=30) αλλα αντι για το σύρμα να βάλω πτυσόμενες κερέες του ραδιοφόνου θα κάνει δουλειά για να μπορώ να τις αλλάζω άμα θέλω;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Σταμάτης Α.

electron
31-05-08, 08:41
Σταμάτη αν επιλέξεις να φτιάξεις μια ground plane θα πάρεις αρκετές πληροφορίες σε σχετικό θέμα που είχαμε αναπτύξει ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=7071&postdays=0&postorder=asc&start=45).

staaronis3
31-05-08, 12:29
Το έχω διαβάσει όλο αυτο απο την αρχή αλλά δεν θυμάμαι να είδα τύπους υπολογισμού. Απο την άλλη βέβαια δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να την μετακεινώ μια τέτοια κερέα και πόσο εύκολα στήνετε-ξεστήνετε.

Μήπως την υπολογίζουμε με λ/4? Είδα στην ραδιοφωνία αλλα δεν την αναφέρει σαν ground plane, αλλα σαν Κερέα λ/4-Marconi.

electron
31-05-08, 18:29
Ενα απλό απο τα πολλά που κυκλωφορούν παραδειγματα υπολογισμού στο νετ ειναι AYTO (http://www.hamuniverse.com/2metergp.html).

staaronis3
31-05-08, 19:40
Δεν καταλαβένω και πολλά απο τον τύπο υπολογισμού που έχει. λ/4 είναι η κάθε ακτίνα και οι κάτω είναι 5% μεγαλύτερες;;;

electron
01-06-08, 08:22
Aκριβώς.

staaronis3
01-06-08, 15:06
Τελικά να τη φτιάξω με κερέες ραδιοφόνου ή με χοντρό σύρμα;;;

electron
01-06-08, 17:34
Εφόσον θα είναι φορητή τότε είναι πιο πρακτικό με κεραίες ραδιοφώνου που θα σου δίνουν περισσότερη ευκολία και στον συντονισμό της.

staaronis3
01-06-08, 17:54
Και για στήριγμα τι θα κάνω;;; Να την προσαρμόσω σε κανένα καλάμι ψαρέματος και μετα σε τρίποδο απο αναλόγιο;;;; Η μήπως εντελώς τυχέα ο ανεμιστήρας θα χαλάσει και θα του πάρω τη βάση του;;;

[ΕΔΙΤ]Τώρα προσπαθώ να σκευτώ πως θα μπορούσα να στηρίξω το καλάμι του ψαρέματος[/ΕΔΙΤ]
[ΕΔΙΤ2]Με μια βάση νερού για ομπρέλα ίσως να γίνει κατι:P. Οστώσω βρήκα μια βάση για το καλάμι αλλα εδώ δε χωράει το καλάμι στη βαλίτσα η βάση θα χωράει;;;[/ΕΔΙΤ]

electron
01-06-08, 18:46
Oπώς θα είδες μια καλή λύση είναι σωλήνα pvc.

staaronis3
01-06-08, 21:00
Που θα βρω;;; Και πόσο περίπου κοστίζει;;;

[ΕΔΙΤ]Θα πάρω μάλλων ενα οικονομικό καλάμι ψαρέματος για φορητό. Για εδώ έχω στην ταράτσα μια σηδεροσολίνα (σκουριασμένη αλλα το χαμεράιτ θα την κάνει πάλι καινουρια απ' έξω:P)[/ΕΔΙΤ]

electron
02-06-08, 13:00
Σωλήνα pvc θα βρεις σε κατάστημα που έχει υδραυλικό εξοπλισμό το ποσο κοστίζει δεν ξερω αν ομως έχεις προβλημα με αυτό βάλε όποιο άλλο υλικό έχεις πιο εύκαιρο.

staaronis3
02-06-08, 15:19
Η σωλήνα PVC είναι δύσκολο να την φτιάξω γι αυτή τη δουλειά και ίσως να κοστίζει περισότερο απο ένα καλάμι ψαρέματος. Βρήκα σε ένα μαγαζί στο ιντερνετ καλάμι πτυσόμενο με 20 ευρώ. Θα πάω μία βόλτα και στα μαγαζιά του Ηρακλείου αύριο μάλλον (αν έχω διαβάσει αναλογικά ηλεκτρονικά και μπορεί κάπιος να με πάει). Και θα κοιτάξω με ένα φίλο μου λαμαρινατζή να φτιάξομε μία σταθερή βάση. Σκεύτηκα, βέβεα, για βάση αυτές που είναι για τις ομπρέλες που πέρνουνε νερό. Έτσι τη γεμίζω με νερό εκεί που πάω βάζω και 2 σφίνες και κάθετε το καλάμι. Αλλά άντε να βρώ.

pit21
09-06-08, 11:51
μια κ μιλαμε για φορητες κεραιες να ρωτησω κατι.προσπαθω να φτιαξω το VCO FM του τζιτζικα αλλα ψαχνω για κεραια μικρη κ φορητη.ειδα τα παραπανω post κ κατατοπιστηκα καπως.η απορια ειναι η εξης.ειδα σε ενα μαγαζι να πουλανε κεραιες σαν αυτες που εχουν τα pmr.εκει ειχε κ μια αλλη για συχνοτητες που καλυπταν την μπαντα των FM.πιστευετε θα εκανε η μπα?

staaronis3
09-06-08, 18:30
Εγώ πάλι έκανα μια κατασκεβή μαύρα χάλια απ ότι φένετε, έβαλα σύρμα το οποίο με μαγικό τρόπο το κόλησα με το κολιτήρι (μετα απο πολύ ζόρι και ξεκολήματα). Τώρα μένει να το κόψω ακριβώς, μήπως και δουλέψει. Σκεύτομε να πάρω πηνειόσυρμα 2mm να το βάλω αντι για το απλό σύρμα που έχω τώρα εκτώς και αν πάρω ένα έτοιμο FMατζίδικο διπολάκι.
Τελικά η λύση του πλακέ οδηγού μεταφοράς των 300Ω δεν κάνει δουλειά;;;

[ΕΔΙΤ]Την αρχική μου ιδέα είχαν και άλλοι (http://www.allyelectronics.com/product_info.php?products_id=50) όπως φένετε :D:D:D