PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για προγραμματισμό AVR



airport
02-06-08, 08:43
Καλημέρα σε όλους γνωρίζει κανείς της ρυθμήσεις για το ponyprog για τον προγραμματισμό AVR γιατί απο την βοηθεια δεν καταλαβενω λόγω και ασχετος
με τους προγραμματισμούς ο προγραμματιστής που εχω η σύνδεση γινεται με σειριακή εχει τροφοδοσία δική του και κρύσταλλο 4ΜΖ


Ευχαριστώ

pit21
02-06-08, 14:40
Οταν λες ρυθμισεις τι ακριβως εννοεις?Τα fuse bits?
Ποιο Avr χρησημοποιεις?

airport
02-06-08, 18:53
Φίλε pit21 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να βοηθησεις βρήκα ενα video το πώς προγραμματιζεις AVR με το ponyprog αλλά δηστυχώς δεν καταφερα τιποτα
τα μυνήματα που βλέπω οταν πατάω read στο παράθυρο security bits ειναι το εξής device missing or unknown device (24) o προγραμματιστής είναι απλος
με σειριακή συνδεση κύκλωμα που προτεινεται απο το ponyprog ο AVR ου θέλω να προγραμματίσω ειναι ο ATmega8 το αρχειο hex το εχω αλλά δεν
γινεται ο προγραμματισμος το τεστ για την σειριακη οκ κατι αλλο δεν ξερω εχω τρελλαθει με αυτο το πραγμα καθε βοηθεια δεκτη.

ευχαριστω πολυ.

eebabs2000
02-06-08, 22:57
Γεια σου φίλε airport και καλώς ήρθες στο forum... Αρχικά εγκατέστησε το Ponyprog2000 και διάλεξε από το μενού με τους τύπους μικροελεγκτών αυτoν που σε ενδιαφέρει... Πρέπει τη στιγμή που θα ανοίξει το πρόγραμμα μετά την εγκατάσταση να κάνεις οπωσδήποτε calibration και να επιλέξεις το τύπο του προγραμματιστή που έχεις καθώς και τη θύρα του Η/Υ που χρησιμοποιείς. Από το μενού file -> open διάλεξε το hex που θες να φορτώσεις και πάτα το κουμπί write all ή τα πλήκτρα ctrl και W ταυτόχρονα. Αν το κύκλωμα είναι σωστό το τσιπ θα προγραμματιστεί.

pit21
03-06-08, 13:07
να συμφωνησω με τον eebabs2000 ο οποιος φανταζομαι θα σε καλυψε πληρως κ να προσθεσω κατι το οποιο για αλλους ισως να μην ειναι προφανες οτι το avr πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με τροφοδοσια για να γινει ο προγραμματισμος.αν απο αποψη ρυθμισεων στο ponyprog εισαι οκ σιγουρα υπαρχει καποιο λαθος στο κυκλωμα!τσεκαρε το ξανα!

airport
03-06-08, 14:47
Σας ευχαριστω ολους τελικα τα καταφερα αλλα ο avr ATmega8 αν και καινουργιος ηταν off αυτο ηταν το προβλημα που το ponyprog δεν το εβλεπε λες
καινουργιο ειναι που να ξερεις οτι ηταν χαλασμενο ισως απο στατικο ηλεκτρισμο τελος καλο.