PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακό κύκλωμα με LED



Revus
03-06-08, 22:19
Θέλω να φτιάξω ένα κύκλωμα με LED που να σχηματίζουν ένα αριθμό (0 ως 9 σε ψηφιακή μορφή) τα οποία να ελέγχονται από μικροελεγκτή. Είναι εφικτό αυτό και αν ναι θα ήθελα να ακούσω μερικές προτάσεις.

manos_3
03-06-08, 23:17
Φίλε είναι εφικτό αυτό που ζητάς.Αυτό θέλεις να το κάνεις με απλά LEDs ή με ένα 7 Segment Display;Φυσικά και γίνεται με μικροελεγκτή.Εγώ το έχω κάνει με τον 8051 κανονικά σε αναπτυξιακό και δούλεψε άριστα...Αν θέλεις το πρόγραμμα, πες μου...

Revus
03-06-08, 23:28
Γiα την ακρίβεια με 7 segment display και μάλιστα μου έχουν προτείνει ολοκληρωμένο, το 74LS47. Κάποια περισσότερη βοήθεια;

manos_3
03-06-08, 23:46
Φίλε αν επιλέξεις τον 8051 δεν χρειάζεται ο παραπάνω αποκωδικοποιητής που ανέφερες...Μπορείς να το οδηγήσεις απευθείας...

kopla
03-06-08, 23:50
Το κατέβασες το datasheet για το 7447 :?:
Υπάρχει και το 7448. Το ένα είναι για segments κοινής καθοδου και το άλλο για κοινής ανόδου (τα LEDs)

kopla
03-06-08, 23:53
manos_3 ....
Τι λές? Έχει ο 8051 ενσωματομένο decoder ?

Revus
03-06-08, 23:58
Το κατέβασες το datasheet για το 7447 :?:
Υπάρχει και το 7448. Το ένα είναι για segments κοινής καθοδου και το άλλο για κοινής ανόδου (τα LEDs)

Βασικά το είδα το datasheet, αυτό (http://www.ee.washington.edu/stores/DataSheets/74ls/74ls47.pdf) για την ακρίβεια, και αν είδα καλά, το 7447 είναι κοινής ανόδου. Anyway, πρακτικά ποια η διαφορά; Θέλω να πω το 7447 δεν κάνει;

φίλε manos_3, αν μπορείς εξήγησέ μου λίγο την υλοποίηση με τον 8051.[/url]

manos_3
04-06-08, 00:01
Κάτσε ρε φίλε.Στο αναπτυξιακό που έχω και στο εργαστήριο στη σχολή δεν έχει ξεχωριστό τσίπ για το 7 segment display...

kopla
04-06-08, 00:03
Κάτσε ρε φίλε.Στο αναπτυξιακό που έχω και στο εργαστήριο στη σχολή δεν έχει ξεχωριστό τσίπ για το 7 segment display...

Δεν σε καταλαβα...

Nemmesis
04-06-08, 00:22
ρε παιδια μην μπερδευεστε... ο Revus ειπε οτι θελει να δουλεψει μικροελεγκτή... οποτε τα 74LS47 74LS48 κτλ τα ξεχναμε... αφου θα δουλεψει μικροελεγκτή δεν χρειαζετε decoder γιατι θα γινει μεσα στο software του μικροελεγκτή...
φιλε Revus απο μικροελεγκτες τι ξερεις?

kopla
04-06-08, 00:30
ρε παιδια μην μπερδευεστε... ο Revus ειπε οτι θελει να δουλεψει μικροελεγκτή... οποτε τα 74LS47 74LS48 κτλ τα ξεχναμε... αφου θα δουλεψει μικροελεγκτή δεν χρειαζετε decoder γιατι θα γινει μεσα στο software του μικροελεγκτή...
φιλε Revus απο μικροελεγκτες τι ξερεις?

Σωστά.
Αλλά γιατί να χαραμίσεις 3pin παραπάνω? ΤΣΠ κάντε ότι θελετε
(αν υπάρχουν διαθέσιμα πινς οκ, μικροελεγκτή μόνο)

Nemmesis
04-06-08, 00:37
ρε παιδια μην μπερδευεστε... ο Revus ειπε οτι θελει να δουλεψει μικροελεγκτή... οποτε τα 74LS47 74LS48 κτλ τα ξεχναμε... αφου θα δουλεψει μικροελεγκτή δεν χρειαζετε decoder γιατι θα γινει μεσα στο software του μικροελεγκτή...
φιλε Revus απο μικροελεγκτες τι ξερεις?

Σωστά.
Αλλά γιατί να χαραμίσεις 3pin παραπάνω? ΤΣΠ κάντε ότι θελετε
(αν υπάρχουν διαθέσιμα πινς οκ, μικροελεγκτή μόνο)

σωστο αυτο που λες αλλα δεν νομιζω να ειναι προβλημα σε αυτην την περιπτωση

kopla
04-06-08, 00:44
Σωστό, αλλα άλλαξα γνώμη 8)
Καλύτερα μόνο μΕ. Γιατί έχεις ελευθερία να ανάψεις όποια segments θες και να κάνεις ωραία σχεδιάκια, τύπου "please wait, loading, etc"

Revus
04-06-08, 08:57
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τίποτα από μικροελεγκτές (νομίζω ότι φαίνεται άλλωστε). Όσον αφορά στο 74LS47 που ανέφερα, ήταν για διαφορετικό τρόπο υλοποίησης που μου πρότειναν. Από κει και πέρα, αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πέντε πράγματα ή να με παραπέμψει κάπου να διαβάσω θα του ήμουν ευγνώμων.

manos_3
04-06-08, 12:04
ρε παιδια μην μπερδευεστε... ο Revus ειπε οτι θελει να δουλεψει μικροελεγκτή... οποτε τα 74LS47 74LS48 κτλ τα ξεχναμε... αφου θα δουλεψει μικροελεγκτή δεν χρειαζετε decoder γιατι θα γινει μεσα στο software του μικροελεγκτή...
φιλε Revus απο μικροελεγκτες τι ξερεις?

Έτσι μπράβο ρε Nemmesis...

manos_3
04-06-08, 12:10
Άρα αφού δεν γνωρίζεις πως να κάνεις το παραπάνω κύκλωμα με μικροελεγκτή θα πρέπει να το φτιάξεις με άλλα επιμέρους ψηφιακά κυκλώματα.Πάρε μια ιδέα από εδώ: http://www.play-hookey.com/digital/experiments/seven_seg_led.html

Revus
04-06-08, 12:47
Παιδιά ευχαριστώ πολύ$. Θα το διαβάσω και για οποιαδήποτε απορία επανέρχομαι!

staaronis3
04-06-08, 14:22
η πιό απλή λύση είναι με ένα αποκοδικοποιητή αν δεν κάνω λάθως.δεν προλάβαμε να τα πούμε αυτα στο σχολείο θα κοιτάξω όμως αν έχει κάτι.

Nemmesis
04-06-08, 14:33
φιλε Revus αποφασισες τελικα πως θελεις να γινει αυτο που ζητας? θες μΕ ή με κοινα ολοκληρωμενα που δεν θελουν προγραμματισμο θα το κανεις?
πες για να σε οδηγεισουμε αναλογα..

Revus
04-06-08, 17:48
Με κοινά ολοκληρωμένα έχω βρει πώς μπορώ να το κάνω, οπότε αν μπορείτε δώστε μου κάποιες κατευθύνσεις για το πώς μπορεί να γίνει και με μικροελεγκτή.

Nemmesis
04-06-08, 20:56
Με κοινά ολοκληρωμένα έχω βρει πώς μπορώ να το κάνω, οπότε αν μπορείτε δώστε μου κάποιες κατευθύνσεις για το πώς μπορεί να γίνει και με μικροελεγκτή.
λοιπον... θα σου πω τι γινεται περιπου με του pic... εχουμε και λεμε.. ο απλος pic16f84a εχει 13πιν τα οποια μπορεις να τα δηλωσεις σαν εισοδους η εξοδους αναλογος πως σε βολευει... και εχουμε και λεμε. για εναν απλο up/down μετρητη θα χρειαστουμε 2 πιν σαν εισοδους, μια για να κανει up και μια για να κανει down... μετα θα δηλωσουμε στον πικ οτι θελουμε μια μεταβλητη με το ονομα i, αυτη θα ειναι και η βασικη μεταβλητη μας στο προγραμμα τωρα... οποτε και θα φορα που θα εχει το καταληλο σημα στο πιν που ορισαμε σαν up θα πουμε στον πικ να κανει την πραξει "i = i + 1" ενω στο πιν down θα κανει την πραξη "i = i - 1".. μεχρι εδω εχουμε το αριθμο που θα αυξομιωνετε αναλογα με την εισοδο... απο εδω και περα αρχιζει το μερος στο οποιο θα πρεπει να εμφανισουμε τον αριθμο.. για ενα 7segment θελουμε 7 εξοδους τις οποιες απλα θα τις ελεγχει ο πικ αναλογα με την τιμη του i...
ελπιζω να μπηκες στο νοημα... περιμενω τυχων αποριες..