PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα σπάσει το ρεκόρ download ο Firefox 3;



alani1984
04-06-08, 13:12
Ένα πολύ σημαντικό ρεκόρ σκοπεύει να σπάσει το Mozilla Foundation με τον Firefox 3. Ο στόχος είναι να ξεπεραστεί το ρεκόρ αριθμού «κατεβασμάτων» μιας εφαρμογής μέσα στο πρώτο 24ωρο από τη στιγμή που θα ξεκινήσει η διάθεσή της.

Το Mozilla Foundation έχει ονομάσει αυτή την ημέρα “Download Day”, μέσα στην οποία «πρέπει» να κατεβάσουν όσο περισσότεροι χρήστες γίνεται τη νέα έκδοση του Firefox. Η «ημέρα κατεβάσματος» αναμένεται να είναι στα μέσα με τέλη Ιουνίου, αφού ακόμη δεν έχει καθοριστεί η ημέρα διάθεσης του Firefox 3, ενώ όσοι θέλουν μπορούν να εγγραφούν σε αυτή τη σελίδα, προκειμένου λίγες ημέρες πριν να λάβουν ενημερωτικό email και να σπεύσουν να κατεβάσουν την εφαρμογή!

Η νέα έκδοση του Firefox θα έχει πιο «καθαρό» περιβάλλον χρήσης, καλύτερη λειτουργία των bookmarks, ενώ αναμένεται να είναι πιο γρήγορος στην απόδοση των σελίδων και πιο σταθερός από τις προηγούμενες εκδόσεις.

antonis_x
04-06-08, 16:28
εγω ειμαι σε αναμονη του e-mail που θα μου πει ποια μερα θα ναι η download day.πιστευω οτι αξιζει να στηριχτει ο mozilla firefox ετσι και για να 'ταρακουνηθουν' λιγο στη microsoft και να ανυσηχησουν για τον internet explorer τους.οσο περναει ο καιρος ολο και περισοτεροι στρεφονται στον firefox και αρχιζουν και δοκιμαζουν προγραμματα ανοιχτου κωδικα.
σαν beta tester του firefox3 μπορω να παω οτι εχει βελτιωθει αισθητα απο τον 2.

ice25
04-06-08, 20:40
Εγώ έβαλα την beta έκδοση σε Ubuntu 7,10 amd άψογο (αναβαθμίστηκε αυτόματα)


εμένα μαλον με τρέμει η mi$.γιατί πάνε και τα vista και τα xp εδώ και 6 μήνες.

τα κατάφερα εξαρτήθηκα.


άντε και όλοι για download

Panoss
05-06-08, 10:28
Ice25, κι εγώ ομοιοπαθής. Ubuntu 8.04, Firefox 3 Beta 5. Έχω να χρησιμοποιήσω Windows κάτι μήνες.
O Bill με μισεί!!!

ice25
05-06-08, 23:43
άντε να γινόμαστε πόλοι.


συνιστώ το ubuntu ανεπιφύλακτα,ιδιαίτερα σε αρχάριους,

εγώ απο το μηδέν ξεκίνησα.

με πολύ διάβασμα στο google έστισα το ubuntu στο laptop και όλα οκ.

lynx
06-06-08, 00:44
Παρτε και το link εγγραφης για να γινουμε πολλοι! :D

http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/

GeorgeK
06-06-08, 02:19
Παιδιά και ο Opera είναι πολύ καλός .

Άμα δεν στηρίξεις τον browser σου , θα σου πέσει το δίκτυο . :)

Lykos1986
12-06-08, 20:31
Firefox 3 στις 17 Ιουνίου!!!


http://blog.isotopon.com/2008/06/12/firefox-3-%cf%83%cf%84%ce%b9%cf%82-17-%ce%b9%ce%bf%cf%85%ce%bd%ce%af%ce%bf%cf%85/

DT200
17-06-08, 15:48
τι έγινε ρε παιδιά , από πού κατεβάζουμε τον Firefox 3

Lykos1986
17-06-08, 17:19
Αν δεν κάνω λάθος τα link θα ανοίξουν αργά το βράδυ. Η ημέρα μετράει για αυτούς από Pacific Τime ή κάτι τέτοιο και όχι GMT....

Τώρα από ότι βλέπω υπάρχει μόνο η Firefox 3 Release Candidate 3 έκδοση που ήταν απλά για δοκιμή όχι η κανονική.

antonis_x
18-06-08, 02:28
η επισιμη κυκλοφορια του firefox 3 ειναι γεγονος. τα κατεβασματα μεχρι αυτη τη στιγμη ειναι 2,000,080 και κατεβαινει....και κατεβαινει......

http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/

babisko
18-06-08, 08:33
Έφτασε τα 3,940,651 downloads, το ένα είναι το δικό μου

Radiometer
18-06-08, 11:16
Και με το δικό μου κατέβασμα τώρα είναι στα 5,105,541 :P

Lykos1986
18-06-08, 12:23
Τώρα τον κατέβασα και εγώ! Αυτήν την στιγμή γράφω από τον Firefox 3!!!!!!!!

5,434,092

Στην Ελλάδα μόνο είναι στα 18472 downloads!!! Καλά πάμε!!!

Go Firefox go!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

panos_panopoulos
18-06-08, 12:33
Αλλού δε το μάθανε.

Lykos1986
18-06-08, 12:35
Εεεε... ακόμα και να το μάθουν δεν νωμίζω να υπάρχουν και τόσα πολλά PC!!!

Δείτε και αυτό εδώ: http://waxy.org/2008/06/code_rush/
Είναι η ιστορία του Firefox!

Αν πάλι δεν θέλετε να το δείτε όλο αυτό τότε μπορείτε να δείτε την στιγμή που οι προγραμματιστές του Mozila ανέβασαν για πρώτη φορά τον κώδικα του προγράμματος στο internet
http://www.youtube.com/watch?v=mZTJbsUcdeU

JIMKAF
18-06-08, 15:42
Τον κατέβασα τον Firefox 3 δεν μου αρέσει καθόλου είναι χάλια είναι πολυ συμβηβασμένος συνεργάζεται πολύ με το σύστημα δεν μας επιτρέπει να κάνουμε αυτά που γουστάρουμε δλδ να κατεβάζουμε δωρεάν τα βίντεο του youtube και άλλα τέτοια...
Μου φαίνεται πως είναι αργός δεν συνεργάζεται με ότι βλάπτει τις μεγαλοεταιρίες, δεν συνεργάζεται με το speedtest, μου φαίνεται ότι σιγα σιγα εγκαθιδρύουν την "τάξη " και τη νομιμότητα στο διαδίκτυο το net που αγαπήσαμε φεύγει... Εγώ μάλλον θα βάλλω τον παλιό που έχει λιγότερη ασφάλεια είναι πιο γρήγορος και πιο ελεύθερος... :cry: :cry:

Nemmesis
18-06-08, 16:33
δεν ξερω για οσα λες αλλα εγω που το εβαλα μπορω να πω οτι ειναι ποιο γρηγωρο απο απο το παλιο... αν και αρκετα παλιος ο υπολιγιστης μου... p4 3ghz με hypet 2gb ram και 6600 GT γραφικων

JIMKAF
18-06-08, 16:50
Δεν ξέρω ακόμα και εγώ για την ταχύτητα του. Για παράδειγμα η ταχύτητά του στο blog μου είναι μικρότερη σίγου για τις άλλες ιστοσελίδες παρατήρησα μία μικρή αύξηση, έχεις δίκιο αλλά είναι δυνατόν; Γιατί δεν διαθέτει όλα τα plug-in που είχε ο παλιός; Εγώ θέλω τώρα για παράδειγμα να κατεβάσω κάτι από το youtube και δεν μπορώ και άλλα πολλά. Εγώ θα τον αφήσω και θα δώ στη συνέχεια. 8)

Lykos1986
18-06-08, 19:25
Δεν ξέρω ακόμα και εγώ για την ταχύτητα του. Για παράδειγμα η ταχύτητά του στο blog μου είναι μικρότερη σίγου για τις άλλες ιστοσελίδες παρατήρησα μία μικρή αύξηση, έχεις δίκιο αλλά είναι δυνατόν; Γιατί δεν διαθέτει όλα τα plug-in που είχε ο παλιός; Εγώ θέλω τώρα για παράδειγμα να κατεβάσω κάτι από το youtube και δεν μπορώ και άλλα πολλά. Εγώ θα τον αφήσω και θα δώ στη συνέχεια. 8)


Μην τρελαίνεσαι! Τα περισσότερα plug in άσχετα ότι μπορείς να τα κατεβάσεις από την σελίδα του Mozila δεν πάει να πει ότι είναι και δικά της!!! Το 98% αυτών είναι γραμμένα από τρίτους. Ε, όταν αυτοί οι τρίτοι θελήσουν να κάνουν αναβάθμιση στην εκδοσή τους τότε θα τα τρέχει κανονικά και ο Firefox 3! Δεν έγινε καμία συνωμοσία έτσι ώστε να αποκοπούν τέτοιεσ ενέργειες, όπως για παράδειγμα το να κατεβάζουμε δωρέαν τα video από το youtυbe. Προσωπικά πιστεύω πως τώρα που κυκλοφόρησε θα αρχίσουν να βγαίνουν και οι ανανεώσεις για όλα τα plug in που υπάρχουν.

Αν πάλι δεν μπορείς χωρίς να κατεβάσεις video από το youtube τότε χρησιμοποίησε το www.keepvid.com

PS:
Για εμένα μαμάει ο καινούριος Firefox!!!!!!

JIMKAF
18-06-08, 19:37
Έχει περάσει ώρα από τότε που το έγραψα αυτό και τόση ώρα τον δουλεύω είναι καλός τώρα με την ταχύτητα θα δείξει κατά πόσο μαμάει... θα δούμε... Τώρα για το plug-in για το youtube πιστεύω πως κάτι θα βγεί. Μπορεί και εγώ να ήμουν υπερβολικός. :wink:

panos_panopoulos
18-06-08, 19:49
Το plug in δουλεύει μια χαρά μετά την αναβάθμιση. έχασα απο τα αγαπημένα δύο συνδέσμους που κατέβαζα ραπιντ ταινίες, αλλα λίγο το κακό.
θα πάς πρόσθετα και θα ψάξεις ίντερνετ για download helper..

JIMKAF
18-06-08, 20:29
thanks εγώ χρησιμοποιούσα το mediaperate αλλά φαντάζομαι ότι και αυτό που λές εσύ καλό είναι.

babisko
18-06-08, 20:51
Internet Download Manager, και όλα δουλεύουν μια χαρά, χωρίς πρόσθετα τα αρχεία από youtube κατεβαίνουν μια χαρά. Απλά, δεξί κλικ πάνω σε κάποια σελίδα του firefox και έχεις στο popup menu την επιλογή να κατεβάσεις τα αρχεία video (και όχι μόνο) που θέλεις.

antonis_x
19-06-08, 00:20
εγω παντως που εχω τον firefox3 και εχω το add on του που λεγεται 'download helper' μια χαρα κατεβαζω απο youtube.

epistimon
19-06-08, 01:27
εγω παντως που εχω τον firefox3 και εχω το add on του που λεγεται 'download helper' μια χαρα κατεβαζω απο youtube.

Moλις μου ελυσες το προβλημα που εψαχνα 2 ωρες να βρω λυση! :D Οντως πολυ καλο το dlhelper.Πριν χρησιμοποιουσα το real player browser record plugin αλλα τωρα δεν ειναι συμβατο.

Lykos1986
19-06-08, 21:37
Τελικός σταμάτησε στα 8.000.000 downloads!!! Πολύ παραπάνω από αυτό που ανέμεναν!!!

http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/

babisko
19-06-08, 22:50
Τελικός σταμάτησε στα 8.000.000 downloads!!! Πολύ παραπάνω από αυτό που ανέμεναν!!!

http://www.spreadfirefox.com/en-US/worldrecord/

Γιάννη, τι εννοείς σταμάτησε στα 8.000.000 downloads; Αυτή τη στιγμή δείχνει 12.131.158 downloads και συνεχίζει να ανεβαίνει.

Lykos1986
19-06-08, 22:57
Μιλάω για το ρεκόρ Μπάμπη. Αυτό είχε οριστεί για το πόσοι θα το κατεβάσουν μέσα σε 24 ώρες απο την στιγμή που θα γίνει το upload. Μέσα σε αυτές τις ώρες λοιπόν το κατέβασαν λίγο παραπάνω από 8 εκατομμύρια χρήστες!

Φυσικά ο αριθμός των downloads έχει ανέβει και θα συνεχίσει να ανεβαίνει ως ότου να βγει η έκδοση 4, αλλά πλέων ο αριθμός δεν μετράει για το ρεκόρ!!!

babisko
20-06-08, 07:08
ΟΚ, κατάλαβα.

Lykos1986
03-07-08, 08:01
Σήμερα το πρωί πήρα αυτό το μαιλ:

We did it!

We set a Guinness World Record for the most software downloads in 24 hours. With your help we reached 8,002,530 downloads.

You are now part of a World Record and the proud owner of the best version of Firefox yet!

Don't forget to download your very own certificate for helping set a Guinness World Record.

Δείτε και τα αποδεικτικά:
http://rapidshare.com/files/126714814/certificate_hlektronika.rar.html