PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS Πληροφορία για Smartkit!!!



Gynaikas
09-06-08, 02:32
Ξερει κάποιος ποιά είναι η πρακτική εμβέλεια ενός τέτοιου πομπού??? http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=39&theid=39&open1=1&open2=6&open3=&thepid=209 Στα 70m λέτε να μπορεί να στείλει σήμα επαρκώς? Θέλω να στείλω μια παλμοσειρά απο 100Hz-14KHz σε τέτοια απόσταση και να την λάβω απο ένα απλό ραδιοφωνάκι μέχρι 70m μακρυά...γίνεται?

NUKE
09-06-08, 03:40
Φιλε αυτο με την παλμοσειρα με ενδιαφερει και εμενα,μηπως μπορεις να δωσεις καποιες παραπανω πληροφοριες?

Πολυ δυσκολα....Αλλα ειναι αναλογο της τοποθεσιας,κεραιας και πολλων αλλων...

lynx
09-06-08, 04:32
νομιζω δεν ειναι τοσο η αποσταση το προβλημα οσο το αποτελεσμα που θα λαβεις το οποιο μαλλον θα ειναι
distorted σε σχεση με αυτο που εστειλες... :roll: το λεω αυτο διοτι το πομπουδακι της smartkit εχει σχεδιαστει
να εκπεμπει αναλογικο σημα οπου μικρες παραλλαγες κατα την ληψη σε σχεση με την εκπομπη δεν ειναι και τοσο
προβλημα...

Gynaikas
10-06-08, 19:20
με νοιάζει καθαρά η συχνότητα της παλμοσειράς που θα κανει triger εναν 555 συνδεδεμένο μετά τον δέκτη και θα μου βγάζει ίδια συχνότητα την οποία με εα απλό RC κυκλωματάκι θα την μετατρέπω σε DC συνιστώσα η οποία θα αλλάζει πλάτοσ ανάλογα με τη συχνότητα. Μετά με εναν microcontroller θα κανω D/A μετατροπή και θα βγάζω το αποτέλεσμα σε segment συστοιχία. Μπορεί λοιπόν να μου κανει τη δουλειά αυτό το πομπουδάκι? Δε με νοιάζει το πλάτοσ παλμού, ΜΟΝΟ η συχνότητα.

Nemmesis
10-06-08, 20:22
με νοιάζει καθαρά η συχνότητα της παλμοσειράς που θα κανει triger εναν 555 συνδεδεμένο μετά τον δέκτη και θα μου βγάζει ίδια συχνότητα την οποία με εα απλό RC κυκλωματάκι θα την μετατρέπω σε DC συνιστώσα η οποία θα αλλάζει πλάτοσ ανάλογα με τη συχνότητα. Μετά με εναν microcontroller θα κανω D/A μετατροπή και θα βγάζω το αποτέλεσμα σε segment συστοιχία. Μπορεί λοιπόν να μου κανει τη δουλειά αυτό το πομπουδάκι? Δε με νοιάζει το πλάτοσ παλμού, ΜΟΝΟ η συχνότητα.

νομιζω θελεις να κανεις ενα ασυρματο στροφομετρο για το rc σου σωστα?
επιδη ολα οπως τα περιγραφεις ειναι παρα πολλα και μαλιστα το καθε τμημα θα εχει απολιες και στο τελος πιστευω αυτο που θα γραψουν τα display θα εχει τεραστια αποκλιση... ακου και την προταση μου... ΑΝ λεω ΑΝ πεφτω μεσα σε αυτο που θελεις να κανεις... λοιπον απο οσα ειπες φεναιται οτι ξερεις απο μΕ οποτε γιατι δεν βαζεις εναν μΕ να μετραει την συχνοτητα που θελεις και μετα με ενα modulaκι στα 433mhz σαν αυτα http://www.futurlec.com/Radio.shtml να το στειλεις σε εναν αλλο μΕ που απλα να τα εμφανιζει σε segment συστοιχία?? με τα 555 R/C D/A και τελος smartkit που θελεις νομιζω θα μπλεξεις πολυ ασχημα...
τι λες?

pit21
10-06-08, 20:48
+1 για τον nemmesis

Gynaikas
10-06-08, 22:55
Οχι μονο καταλαβες σωστά αλλα μου εδωσες και τρελή ιδεα! Πιστευω θα πετύχει! Απλα απο περιέργεια παίζει να μοθ στείλει στα 70μ το σμαρτκιτ???

Gynaikas
11-06-08, 00:51
Nemessis μήπως σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις τι είναι αυτός ο encoder που λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις μαζι με το 433MHz module? Το σύστημά μου θα αποτελείται απο ενα LED και ενα Photoresistor. Θα πεφτει το φώς του LED σε μια διακοπτόμενη επιφάνεια, θα κόβω το DC με πυκνωτή και θα παίρνω το "παλμικό" σήμα. Tα receiver-transmitter modules που μου έδειξες μπορούν να μεταδόσουν αναλογικό σήμα μεχρι 15KHz?

Nemmesis
11-06-08, 01:33
Nemessis μήπως σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις τι είναι αυτός ο encoder που λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις μαζι με το 433MHz module? Το σύστημά μου θα αποτελείται απο ενα LED και ενα Photoresistor. Θα πεφτει το φώς του LED σε μια διακοπτόμενη επιφάνεια, θα κόβω το DC με πυκνωτή και θα παίρνω το "παλμικό" σήμα. Tα receiver-transmitter modules που μου έδειξες μπορούν να μεταδόσουν αναλογικό σήμα μεχρι 15KHz?

το encoder δεν το χρειαζεσε, εισαι ετοιμες λυσεις για 4καναλα τηλεχηριστηρια... οσο για το αλλο που ρωτας δεν χρειαζετε να στελνεις απευθειας την συχνωτητα.. αλλα θα βαλεις εναν μΕ πανω στο rc ο οποιος θα μετραει τις στροφες και με απλο USART θα στελνει μονο 4-5byte με την πληροφορια της συχνωτητας στο module του δεκτη οπου θα αναλαμβανει ο αλλος μΕ τον ρολο τις μεταφρασης σε 7segment... αυτο αν γινεται 2φορες το δευτερολεπτο πιστευω και το refresh rate του στροφομετρου θα ειναι καλο και δεν θα εχεις υπερβολικη καταναλωση απο τον πομπο αφου θα δουλευει μονο κατι χιλιοστα του δευτερολεπτου...

Gynaikas
11-06-08, 02:01
Ναι οκ το πιασα αλλα θελω να μετραω απο 300rpm μεχρι 7000rpm στον αξονα του τροχού. 5bit=32σταθμες...δεν έχει καλή ακρίβεια. Λεω να παρω κανα 8bit απο Atmel. Tι λες κι εσυ?

Nemmesis
11-06-08, 18:40
Ναι οκ το πιασα αλλα θελω να μετραω απο 300rpm μεχρι 7000rpm στον αξονα του τροχού. 5bit=32σταθμες...δεν έχει καλή ακρίβεια. Λεω να παρω κανα 8bit απο Atmel. Tι λες κι εσυ?

τα εχεις μπερδεψει στο μυαλο σου παρα πολυ... εγω δεν μιλησα για 5bit αλλα για 5byte και οχι στο μερτημα αλλα στην εποικινονια μεταξυ των δυο πικ... δες λιγο αυτες τις πραξεις...


7000rpm ειναι περιπου 116 στροφες το δευτερολεπτο...
οποτε αν βαλεις εναν μετρητη που θα μετραει τις στροφες στον αξονα του τροχου για ενα δευτερολεπτο το μεγιστο που θα μετρισεις ειναι 120 παλμοι... οποτε και ενα byte σε καλληπτει... αλλιως αν θελεις μπορεις να μετρισεις τον χρονο μεταξη 2παλμων και ετσι να υπολιγισεις ποσες τροφες θα κανει...
με ποιο προγραμμα δουλευεις?

Gynaikas
11-06-08, 21:29
Αν ναι ρε συ! Σορυ! οποτε αν δουλεψω με 8μπιτο συστημα θα ειμαι jet. Δεν χερω ακομα ποιον controller θα χρησιμοποιησω αλλα κατα ATMEL μερια θα παω...κι αυτο γιατι εχω βρει ενα free development προγραμματιστη και software για εναν microcontroller τους (δε θυμαμαι το ονομα ακριβως)