PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση περι ρελε αυτοκινητου...



Hgetis
09-06-08, 08:29
μπορει να ειναι και χαζη ερωτηση αλλα μπορει και κρισιμη για τον εξοπλισμο μου αν γινει λαθος γιαυτο θελω να συμβουλευτω τη γνωμη σας:

Εχω λοιπον ενα ρελε SPDT 12V 20A (τον κλασικο που χρησιμοποιειται ευρεως στα αυτοκινητα)...
1) Καταρχην το πρωτευον κυκλωμα (αυτο που οπλιζει το ρελε δλδ) απλα το συνδεουμε σε τροφοδοσια 12V? δεν χρειαζεται να παρεμβαλουμε δλδ κατι αλλο (πχ αντισταση) αναμεσα στο κυκλωμα?

2) Το ρελε οταν ειναι οπλισμενο καταναλωνει ισχυ? διαρεεται δλδ απο ρευμα? ρωταω για να ξερω αν ενα οπλισμενο ρελε μπορει να αδειασει μια μπαταρια που τροφοδοτει το πρωτευον κυκλωμα?
(δεν θυμαμαι αν το πηνιο, που εχει το ρελε, συνεχιζει να διαρεεται απο ρευμα και δεν λειτουργει οπως ενας πυκωντης που στην ουσια ειναι ανοικτος διακοπτης μετα απο την φορτιση του..)

DT200
09-06-08, 16:00
Για σου φίλε Hgetis.
η απάντηση στην πρώτη ερώτηση σου είναι ότι το πηνίο του ρελέ
το συνδέουμε απευθείας πάνω στη τάση και δεν χρειάζεται τίποτε επιπλέων στην παρούσα κατάσταση.

και η δεύτερη απάντηση είναι ότι ΝΑΙ το πηνίο διαρέεται συνεχώς από ρεύμα και ότι είναι πιθανό
να σου αδειάσει η μπαταρία αλλά μετά από πολλές μέρες (10 - 15 μέρες) διότι ένα μέτριο ρελέ σαν και αυτό που έχεις
καταναλώνει περίπου (12V/120Ω=0.1A) 100mΑ, το πιθανότερο είναι η μεγάλη κατανάλωση να προέρχεται
από την συσκευή που τροφοδοτείτε από τις επαφές του ρελέ και όχι από το πηνίο.

xifis
09-06-08, 16:01
δε το ξερω το ρελε που λες,αλλα αυτο που ισχυει στανταρ ειναι οτι αν συνδεσεις το φορτιο σου στις επαφες που κλεινουν οταν παιρνει ταση το ρελε,τοτε οση ωρα μενει οπλισμενο τραβαει ρευμα.ειχα ακουσει κατι για 300 ωμ αντιστασης στο πηνιο του ρελε,σε κατι μικρα μπλε η μαυρα 12βολτα ρελεδακια.οπως καταλαβαινεις,αν χρησιμοποιησεις τις αλλες δυο επαφες που κλεινουν οταν ειναι χωρις ρευμα το ρελε τοτε 8α τις ενωνει χωρις ρευμα,μονο με το ελατηριο,κ αυτο φυσικα αν το ρελε ειναι "ΟΝ-ΟΝ'' κ οχι "ΟΝ-ΟFF"

drPanos
09-06-08, 16:03
Καλησπέρα
Τα 12 βολτ πρέπει να είναι ανορθωμένα το πόδια 85-86 είναι το πρωτεύον και δεν χρειάζεται αντίσταση.
Η κατανάλωση παίζει από 2-5μιλιαμπερ όποτε διαρρέετε από ρεύμα γιατί το πρωτεύον του είναι ένας ηλεκτρομαγνήτης όποτε κάποια στιγμή θα αδειάσει την μπαταρία!
οχι δεν λειτουργει σαν πυκνοτης το πηνίο!

DT200
09-06-08, 16:13
Η κατανάλωση παίζει από 2-5μιλιαμπερ όποτε διαρρέετε από ρεύμα

θα μου επιτρέψεις φίλε driver fm am να πω ότι δεν έχω δει ποτέ
ρελέ με κατανάλωση 2-5μιλιαμπερ , είναι πολύ λίγο !

drPanos
09-06-08, 16:21
Όταν είναι σε κατάσταση ηρεμίας και δεν παίρνει ρεύμα από το δευτερεύον του ούτος ώστε να αρχίσει να θερμαίνετε η κατανάλωση του είναι 2-5 μιλιαμπερ έκτος αν το ρελε είναι από αυτούς του κιλού (china) μπορεί να τραβιξει τη μανά του και τον πατερά του!
Επίσης παρατηρείτε μια εξομοίωση του ρεύματος και στο πρωτεύον και στο δευτερεύον όταν ανοιγοκλείνει γρήγορα και συνεχώς!

Nemmesis
09-06-08, 16:51
Όταν είναι σε κατάσταση ηρεμίας και δεν παίρνει ρεύμα από το δευτερεύον του ούτος ώστε να αρχίσει να θερμαίνετε η κατανάλωση του είναι 2-5 μιλιαμπερ έκτος αν το ρελε είναι από αυτούς του κιλού (china) μπορεί να τρίξει τη μανά του και τον πατερά του!
Επίσης παρατηρείτε μια εξομοίωση του ρεύματος και στο πρωτεύον και στο δευτερεύον όταν ανοιγοκλείνει γρήγορα και συνεχώς!

δεν σε πιανω φιλε driver...

moutoulos
09-06-08, 23:58
Όταν οπλίσει ο ρελέ το ρεύμα θα είναι πάνω απο 100ma (0.1A), για τέτοιο ρελέ,
σε ποιό μικρά ρελέ μπορεί να δείς και 30ma, όχι όμως 2-3ma.

Ίσως και εβδομάδα να είναι πολύ για την μπαταρία, αν μείνεις οπλισμένος.
Δεν κατάλαβα και εγώ ... τι εννοείς Driver

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
10-06-08, 08:38
Να προσθέσω και εγώ ότι στο 85 ακροδέκτη πάντα βάζουμε το - και στο 86 το +. Αυτό το λέω διότι κυκλοφορούν κάποια ρελέ με ενσωματωμένη δίοδο παράλληλα με το πηνίο. Αν τα συνδέσεις ανάποδα, έχεις ενα ωραίο πυροτέχνημα :D Οπότε καλό θα είναι να τηρείται αυτός ο κανόνας σύνδεσης.

Nemmesis
10-06-08, 14:45
Όταν είναι σε κατάσταση ηρεμίας και δεν παίρνει ρεύμα από το δευτερεύον του ούτος ώστε να αρχίσει να θερμαίνετε η κατανάλωση του είναι 2-5 μιλιαμπερ έκτος αν το ρελε είναι από αυτούς του κιλού (china) μπορεί να τραβιξει τη μανά του και τον πατερά του!
Επίσης παρατηρείτε μια εξομοίωση του ρεύματος και στο πρωτεύον και στο δευτερεύον όταν ανοιγοκλείνει γρήγορα και συνεχώς!

τι εννοεις δευτερεύον? σαν να μιλας για μετασχηματιστη ειναι

Hgetis
10-06-08, 18:19
καταρχην σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον σας να με βοηθησετε! :)

παναγιωτη νομιζω οτι ο driver με το "δευτερευον" εννοει το δευτερο κυκλωμα του ρελε που ελεγχεται απο τον οπλισμο..

αρα κατ' ουσιαν το ρελε απλα συνδεετεαι με το κυκλωμα χωρις να παρεμβληθει κατι ενδιαμεσα (μιλαω για τον οπλισμο του-πρωτευον κυκλωμα)...
και ο οπλισμος καταναλωνει ισχυ οποτε παπαλα η μπαταρια μετα απο λιγο καιρο...

αυτο με το "-" στο 85 και το "+" στο 86 δεν το ηξερα... θα το κοιταξω ομως να τα βαλω ετσι! :)

εχω ομως και μια ερωτηση πανω στη κουβεντα περι ρελε.
Χρειαζομαι να εχω εναν διακοπτη ON/OFF στο αυτοκινητο αρκετων Αμπερ (γυρω στα 25-30Α max στα 12-14V).. φανταστειται δλδ εναν διακοπτη κατα μηκος του καλωδιου τροφοδοσιας ενος ενισχυτη ηχου (αν και αφορα carputer). Δυστυχως ομως δεν βρηκα πουθενα καποιον να πληρει αυτες τις προδιαγραφες (τοσων αμπερ δλδ και να ειναι και σημαζεμενος οχι καμια γκουμουτσα) και παντου μου προτεινανε λυση με ρελε (γιαυτο και οι αρχικες ερωτησεις μου)... το θεμα ειναι ομως οτι βασει ολων των παραπανω το ρελε καταναλωνει ισχυ αρα και δεν με εξυπηρετει στην περιπτωση που θελω να τον χρησιμοποιησω σαν διακοπτη..

εχετε κατι να προτεινετε στο θεμα ON/OFF διακοπτη, ή με τη χρηση ρελε καποια ειδικη συνδεσμολογια ωστε να μην εχω προβλημα καταναλωση ισχυος? (δυστυχως το ρελε που εχω δεν ειναι τυπου change-over και δεν ξερω πως να το ζητησω κιολας τετοιον..)

Gynaikas
10-06-08, 20:19
Αν δεν θέλεις να εχει αυτοσυγράτηση το ρελε τότε είναι οκ. Μόλις σταματήσεισ να πατάς το μπουτόν αφοπλίζεται. Σε περίπτωση διακόπτη Οn/Off εάν είναι απεφθείας συνδεδεμένο με τη μπαταρία τότε μένει οπλισμένο και συνεπώσ καταναλωνει ισχυ. Δες τις ονομαστικές τιμές και υπολόγισε πόσα μιλιαμπερώρια τραβάει για να δείς αν σε βγάζει η μπαταρία. Εάν εχεισ αυτοσυγράτηση τότε εαν με το που βγάλεις τα κλειδιά απο τη μίζα αποσυνδέεται η τροφοδοσία του κυκλώματοσ που θες να ελεγξεις τοτέ αφοπλίζει. Αν όχι τότε καινε ρεύμα ΚΑΙ τα δυο και πιθανον η μπαταρία καπούτ σε λιγότερο απο ενα βράδυ.

Nemmesis
10-06-08, 20:52
γιατι δεν κανεις κατι ποιο ηλεκτρονικο? δλδ γιατι αντι ρελε το οποιο θελεις να ειναι μονιμα οπλισμενο και θα σου καταναλωνει αρκετα γιατι για να ειναι 40 αμπρερ θα πρεπει για να οπλισει πολυ αποτομα χωρις να υπαρχουν σπινθηρες στις επαφες του ρελε να τραβαει αρκετο ρευμα στο πηνιο του... επισης δεν τα εχω και πολυ πολυ σε εκτιμηση αυτα τα ρελεδακια για τον λογο οτι δεν ειναι φτιαγμενα για συνεχη λειτουρια θα ζεστενεται αρκετα...δε βαζεις 5-6 mosfet τα οποια θα εχουν πολυ μικροτερη καταναλωση κατι λιγα ma...

drPanos
11-06-08, 00:34
Καλησπέρα άργησα να απαντήσω αλλά μόλις μπέικα στο σπίτι!
Από ότι φαίνετε συμφώνα με τις απαντήσεις που δίνετε έχετε καταλάβει τι λέω .
Το ρελεδακι αυτό στο οποίο ανέφερε ο φίλος Hgetis όταν οπλίζει με 13,8 βολτ στον ηλεκτρομαγνήτη τραβάει 5 μιλιαμπερ όταν όμως ζεσταθεί περνώντας το ρεύμα από την επαφή του δευτερεύοντος μπορεί να τραβήξει ότι θέλει.
Τα συγκεκριμένα ρελεδακια δεν έχουν + - στο πρωτεύον ούτε δίοδο εσωτερικά αλλά ακόμα και να είχε το σίγουρο είναι ότι δεν θα γινόταν πυροτέχνημα.......
+ - έχουν τα κουτάκια των ρελεδων που χρησιμοποιούνται για τα φλας.
Άρα λοιπόν προτεινομένη λύση:
Για τόσα πολλά αμπέρ αυτό που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χωρίς να πάθει ποτέ τίποτα είναι το ρελε που χρησιμοποιείται για να οπλίζει τις προθερμάνσεις στους κινητήρες diesel ο όποιος όταν είναι στο OFF δεν έχει καθόλου κατανάλωση και όταν είναι στο ΟΝ έχει κατανάλωση μισό αμπέρ και δεν υπάρχει περίπτωση να ζεσταθεί ποτέ αλλά ακόμα και όταν ζεσταθεί δεν θα τραβήξει περισσότερο ρεύμα !
Άλλη μια λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ρελε αυτούς που χρησιμοποιούν στους ενισχυτές των φώτων των αυτοκινήτων οι οποίοι 2πλοι αλλά σε συνεχή λειτουργία αντέχουν 40 αμπέρ ενώ αυτός τον προθερμάνσεων αντέχει από 60 αμπέρ και πάνω ανάλογος την προέλευση του!!!

Nemmesis
11-06-08, 01:18
Καλησπέρα άργησα να απαντήσω αλλά μόλις μπέικα στο σπίτι!
Από ότι φαίνετε συμφώνα με τις απαντήσεις που δίνετε έχετε καταλάβει τι λέω .
Το ρελεδακι αυτό στο οποίο ανέφερε ο φίλος Hgetis όταν οπλίζει με 13,8 βολτ στον ηλεκτρομαγνήτη τραβάει 5 μιλιαμπερ όταν όμως ζεσταθεί περνώντας το ρεύμα από την επαφή του δευτερεύοντος μπορεί να τραβήξει ότι θέλει.
Τα συγκεκριμένα ρελεδακια δεν έχουν + - στο πρωτεύον ούτε δίοδο εσωτερικά αλλά ακόμα και να είχε το σίγουρο είναι ότι δεν θα γινόταν πυροτέχνημα.......
+ - έχουν τα κουτάκια των ρελεδων που χρησιμοποιούνται για τα φλας.
Άρα λοιπόν προτεινομένη λύση:
Για τόσα πολλά αμπέρ αυτό που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χωρίς να πάθει ποτέ τίποτα είναι το ρελε που χρησιμοποιείται για να οπλίζει τις προθερμάνσεις στους κινητήρες diesel ο όποιος όταν είναι στο OFF δεν έχει καθόλου κατανάλωση και όταν είναι στο ΟΝ έχει κατανάλωση μισό αμπέρ και δεν υπάρχει περίπτωση να ζεσταθεί ποτέ αλλά ακόμα και όταν ζεσταθεί δεν θα τραβήξει περισσότερο ρεύμα !
Άλλη μια λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ρελε αυτούς που χρησιμοποιούν στους ενισχυτές των φώτων των αυτοκινήτων οι οποίοι 2πλοι αλλά σε συνεχή λειτουργία αντέχουν 40 αμπέρ ενώ αυτός τον προθερμάνσεων αντέχει από 60 αμπέρ και πάνω ανάλογος την προέλευση του!!!

δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει να κανει το ποσο καταναλωνει το ρελε με το τι φορτιο εχουμε στις επαφες του...

Hgetis
11-06-08, 16:25
παναγιωτη αυτο με τα mosfetάκια που λες θελει χρονο να ασχοληθω καθως δεν γνωριζω ακριβως το πως θα υλοποιηθει.. επισης καταναλωνει και αυτο ισχυ πραγμα που δεν θελω..

οπως ειπα και παραπανω το ρελεδακι θα χρησιμοποιηθει αντι απλου διακοπτη ON/OFF καθως δεν βρηκα πουθενα διακοπτη να πληρει προδιαγραφες για τοσο μεγαλα ρευματα.. το ρελε που εχω στην κατοχη μου εχει προδιαγραφες για max 80Α στα 12V.. δλδ υπεραρκετα (εγω θελω γυρω στα 20Α οποτε με καλυπτει).. το θεμα ειναι οτι δεν εχει "αυτοσυγκρατηση" (το change-over που λεμε στα αγγλικα) με αποτελεσμα οσο θα ειναι οπλισμενο θα καταναλωνει ισχυ.. πραγμα που δεν με εξυπηρετει καθως το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα θα ειναι οπλισμενο..

Να υποθεσω οτι αυτοι οι ρελεδες βγαινουν σε τυπους με και χωρις "αυτοσυγκρατηση"? δλδ να παν να ζητησω ενα ιδιο ρελε με "αυτοσυγκρατηση"??

Nemmesis
11-06-08, 17:58
παναγιωτη αυτο με τα mosfetάκια που λες θελει χρονο να ασχοληθω καθως δεν γνωριζω ακριβως το πως θα υλοποιηθει.. επισης καταναλωνει και αυτο ισχυ πραγμα που δεν θελω..

οπως ειπα και παραπανω το ρελεδακι θα χρησιμοποιηθει αντι απλου διακοπτη ON/OFF καθως δεν βρηκα πουθενα διακοπτη να πληρει προδιαγραφες για τοσο μεγαλα ρευματα.. το ρελε που εχω στην κατοχη μου εχει προδιαγραφες για max 80Α στα 12V.. δλδ υπεραρκετα (εγω θελω γυρω στα 20Α οποτε με καλυπτει).. το θεμα ειναι οτι δεν εχει "αυτοσυγκρατηση" (το change-over που λεμε στα αγγλικα) με αποτελεσμα οσο θα ειναι οπλισμενο θα καταναλωνει ισχυ.. πραγμα που δεν με εξυπηρετει καθως το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα θα ειναι οπλισμενο..

Να υποθεσω οτι αυτοι οι ρελεδες βγαινουν σε τυπους με και χωρις "αυτοσυγκρατηση"? δλδ να παν να ζητησω ενα ιδιο ρελε με "αυτοσυγκρατηση"??

αν δεν θελεις να ασχολιθεις με mosfet δεν θα με προσβαλεις κιολας :wink: παντος να ξερεις οτι θα καταναλωνουν πολυ λιγοτερο απο οσα θα ειναι σε stand by... επισης αν καταλαβα καλα θελεις ολο αυτο με το ρελε για την οθονη μονο που πρεπει να ειναι σε stand by συνεχεια σωστα? και φανταζομαι 12v θελει η οθονη... γιατι δεν βαζεις στην οθονη μονη της σε εναν απλο διακοπτη?

drPanos
11-06-08, 22:57
Καλησπέρα άργησα να απαντήσω αλλά μόλις μπέικα στο σπίτι!
Από ότι φαίνετε συμφώνα με τις απαντήσεις που δίνετε έχετε καταλάβει τι λέω .
Το ρελεδακι αυτό στο οποίο ανέφερε ο φίλος Hgetis όταν οπλίζει με 13,8 βολτ στον ηλεκτρομαγνήτη τραβάει 5 μιλιαμπερ όταν όμως ζεσταθεί περνώντας το ρεύμα από την επαφή του δευτερεύοντος μπορεί να τραβήξει ότι θέλει.
Τα συγκεκριμένα ρελεδακια δεν έχουν + - στο πρωτεύον ούτε δίοδο εσωτερικά αλλά ακόμα και να είχε το σίγουρο είναι ότι δεν θα γινόταν πυροτέχνημα.......
+ - έχουν τα κουτάκια των ρελεδων που χρησιμοποιούνται για τα φλας.
Άρα λοιπόν προτεινομένη λύση:
Για τόσα πολλά αμπέρ αυτό που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε χωρίς να πάθει ποτέ τίποτα είναι το ρελε που χρησιμοποιείται για να οπλίζει τις προθερμάνσεις στους κινητήρες diesel ο όποιος όταν είναι στο OFF δεν έχει καθόλου κατανάλωση και όταν είναι στο ΟΝ έχει κατανάλωση μισό αμπέρ και δεν υπάρχει περίπτωση να ζεσταθεί ποτέ αλλά ακόμα και όταν ζεσταθεί δεν θα τραβήξει περισσότερο ρεύμα !
Άλλη μια λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ρελε αυτούς που χρησιμοποιούν στους ενισχυτές των φώτων των αυτοκινήτων οι οποίοι 2πλοι αλλά σε συνεχή λειτουργία αντέχουν 40 αμπέρ ενώ αυτός τον προθερμάνσεων αντέχει από 60 αμπέρ και πάνω ανάλογος την προέλευση του!!!

δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει να κανει το ποσο καταναλωνει το ρελε με το τι φορτιο εχουμε στις επαφες του...



H πράξη δείχνει ότι όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία αλλάζει (μεγαλώνει) η αντίσταση στο πηνίο !!!

Nemmesis
12-06-08, 00:40
H πράξη δείχνει ότι όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία αλλάζει (μεγαλώνει) η αντίσταση στο πηνίο !!!

οκ τωρα καταλαβα τι λες... αλλα και παλι επειδη μεγαλωνει οπως λες η αντισταση λογο της θερμοκρασιας το ρευμα θα κατευει...
δεν θα ανεβει... αν και αυτο που λες δεν παιζει και τοσο ρολο τοσο η θερμοκρασια στην τιμη της αντιστασης του πηνιου ειδικα μαλιστα οταν μιλαμε για ενα πηνιο τοσο μικρης αντιστασης (περιπου 200Ω)

DT200
12-06-08, 00:54
με αποτελεσμα οσο θα ειναι οπλισμενο θα καταναλωνει ισχυ.. πραγμα που δεν με εξυπηρετει καθως το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα θα ειναι οπλισμενο..
Φίλε Hgetis το ψάχνεις πάρα πολύ και έχεις μπερδευτεί
εσύ αυτό που θέλεις είναι ότι, όταν κάνεις καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου
να μην χρειάζεται να ενεργοποιείς με οποιοδήποτε τρόπο την οθόνη αλλά να είναι
σε αναμονή ώστε να εκκινεί αυτόματα μαζί με το αυτοκίνητο , σωστά ?
αυτό το πετύχεις με το ρελέ που λέμε από την πρώτη στιγμή χωρείς
προβλήματα και άνετα για 10 - 15 ημέρες , τί παραπάνω ζητάς ?

τώρα, στην περίπτωση που χρειάζεσαι μεγαλύτερο διάστημα αναμονής, τότε θα κόβεις
το ρελέ με τον διακόπτη σου και ούτε γάτα ούτε ζημιά .

πάντως να ξέρεις ότι δεν θα έπρεπε να ανησυχείς για τα 100mA του ρελέ αλλά για το
ρεύμα αναμονής της οθόνης ή ότι άλλο τροφοδοτείς ...

Nemmesis
12-06-08, 00:57
με αποτελεσμα οσο θα ειναι οπλισμενο θα καταναλωνει ισχυ.. πραγμα που δεν με εξυπηρετει καθως το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα θα ειναι οπλισμενο..
Φίλε Hgetis το ψάχνεις πάρα πολύ και έχεις μπερδευτεί
εσύ αυτό που θέλεις είναι ότι, όταν κάνεις καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου
να μην χρειάζεται να ενεργοποιείς με οποιοδήποτε τρόπο την οθόνη αλλά να είναι
σε αναμονή ώστε να εκκινεί αυτόματα μαζί με το αυτοκίνητο , σωστά ?
αυτό το πετύχεις με το ρελέ που λέμε από την πρώτη στιγμή χωρείς
προβλήματα και άνετα για 10 - 15 ημέρες , τί παραπάνω ζητάς ?

τώρα, στην περίπτωση που χρειάζεσαι μεγαλύτερο διάστημα αναμονής, τότε θα κόβεις
το ρελέ με τον διακόπτη σου και ούτε γάτα ούτε ζημιά .

πάντως να ξέρεις ότι δεν θα έπρεπε να ανησυχείς για τα 100mA του ρελέ αλλά για το
ρεύμα αναμονής της οθόνης ή ότι άλλο τροφοδοτείς ...

+1

DT200
12-06-08, 01:01
H πράξη δείχνει ότι όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία αλλάζει (μεγαλώνει) η αντίσταση στο πηνίο !!!
φίλε driver πραγματικά θαυμάζω την επιμονή σου και μου κάνει εντύπωση που ακόμα
βρίσκεις επιχειρήματα για να στηρίξεις την άποψη σου, αλλά θα ήταν καλύτερα να
μην επιμείνεις άλλο διότι όλα αυτά που γράφεις είναι αμελητέα και στην πράξη
δεν επιφέρουν καμία αλλαγή .

πάντα φιλικά Γιάννης.

Hgetis
12-06-08, 11:47
με αποτελεσμα οσο θα ειναι οπλισμενο θα καταναλωνει ισχυ.. πραγμα που δεν με εξυπηρετει καθως το μεγαλυτερο χρονικο διαστημα θα ειναι οπλισμενο..
Φίλε Hgetis το ψάχνεις πάρα πολύ και έχεις μπερδευτεί
εσύ αυτό που θέλεις είναι ότι, όταν κάνεις καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου
να μην χρειάζεται να ενεργοποιείς με οποιοδήποτε τρόπο την οθόνη αλλά να είναι
σε αναμονή ώστε να εκκινεί αυτόματα μαζί με το αυτοκίνητο , σωστά ?
αυτό το πετύχεις με το ρελέ που λέμε από την πρώτη στιγμή χωρείς
προβλήματα και άνετα για 10 - 15 ημέρες , τί παραπάνω ζητάς ?

τώρα, στην περίπτωση που χρειάζεσαι μεγαλύτερο διάστημα αναμονής, τότε θα κόβεις
το ρελέ με τον διακόπτη σου και ούτε γάτα ούτε ζημιά .

πάντως να ξέρεις ότι δεν θα έπρεπε να ανησυχείς για τα 100mA του ρελέ αλλά για το
ρεύμα αναμονής της οθόνης ή ότι άλλο τροφοδοτείς ...
γιαννη καλημερα!
για να το κανω ξεκαθαρο ακομη μια φορα για να μην μπλεχτουμε περισσοτερο με αναλυσεις.. :)

το ρελε καταρχην ειναι ο γενικος/κεντρικος διακοπτης παροχης ρευματος σε ολο το συστημα (οθονη, Η/Υ, hubs, κλπ) ο οποιος απομονωνει το ρευμα απο την μπαταρια προς το συστημα.. ΔΕΝ θελω να το χρησιμοποιήσω για αυτοματισμο, απλα και μονο ως διακοπτη ON/OFF (απλα δεν βρηκα διακοπτη συμαζεμενο να πληρει προδιαγραφες τοσων Αμπερ).

Απο εκει κ περα ο διακοπτης αυτος (το ρελε δλδ) θα ειναι μονιμα ανοιχτο καθως 1ον) η οθονη και τα hubs εχουν το δικο τους ρελεδακι το οποιο λειτουργει ως αυτοματισμος (κατα την εκκινηση του αυτ/του ενεργοποιουνται) και 2ον) ο Η/Υ διαθετει startup/shutdown controller. Αυτα λοιπον ειναι που λειτουργουν ως αυτοματισμοι στο αυτοκινητο και αυτο το ζητημα εχει λυθει..

Συνεπως το μονο που λειπει ειναι ο Γενικος διακοπτης που θα αποκοπτει σε εξαιρετικες περιπτωσεις χειροκινητα και μονον (πχ για λογους συντηρησης του Η/Υ ή γιατι θα μεινει για ενα μηνα το αμαξι ακινητο, κλπ) την παροχη ρευματος. Αυτη τη δουλεια την αναλαμβανει το ρελε αυτο (και παλι να τονισω οτι το χρησιμοποιω επειδη δεν βρηκα εναν απλο διακοπτη).

το μονο που θα ηθελα να ξερω ειναι εαν αυτα τα ρελε βγαινουν σε δυο τυπους: με και χωρις "αυτοσυγκρατηση" (change-over) ο οποιος και θα με ενδιεφερε καθως η ο τροπος λειτουργιας του πλησιαζει πολυ την λειτουργια ενος κλασικου διακοπτη ΟΝ/ΟFF! :)

Φιλικα
Θανος

ΥΓ.
Θα ηθελα και παλι να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!

DT200
12-06-08, 17:57
η λύση με το ρελέ είναι τέλεια αλλά,
για αυτό που θέλεις εγώ θα έβαζα μία ασφάλεια στην γραμμή (μάλλον την έχεις ίδει)
και θα τράβαγα την ασφάλεια σε αυτές τις ειδικές περιπτώσεις.

Nemmesis
12-06-08, 21:26
η λύση με το ρελέ είναι τέλεια αλλά,
για αυτό που θέλεις εγώ θα έβαζα μία ασφάλεια στην γραμμή (μάλλον την έχεις ίδει)
και θα τράβαγα την ασφάλεια σε αυτές τις ειδικές περιπτώσεις.

πρακτικο μυαλο... :P

Hgetis
13-06-08, 10:52
Γιαννη δεν εχεις και αδικο! :) Ασφαλεια υπαρχει (την εχω στον χωρο της μπαταριας στη μηχανη) απλα ηθελα κατι πιο βολικο μεσα στην καμπινα του αυτοκινητου..! :)

BILL_Mastoras
26-09-10, 13:33
Κάτι σχετικό με το θέμα αυτό θέλω να ρωτήσω και εγω,γιατί μπερδεύτηκα...

Έχω το τροφοδοτικό για το car pc μου που είναι στα 320W και είναι συνδεδεμένο κατευθείαν πάνω στην μπαταρία του αυτοκινήτου.

Όμως αυτό ακόμα και κλειστό καταναλώνει απο την μπαταρία!

Σκέφτηκα λοιπόν και ύστερα απο πρόταση, να βάλω ένα ρελέ normal open με 4 επαφές. Το ρεύμα για την εντολή να το παίρνει απο το γύρισμα του κλειδιού (2 ποδαράκια στο ρελέ) και και να κόψω το άκρο + του καλωδίου που πάει στο τροφοδοτικό και να το συνδέσω στο ρελέ (τα άλλα δυο ποδαράκια) .

Διάβασα όμως παραπάνω ότι το ρελέ θα καταναλώνει πάλι ρεύμα ακόμα και όταν το τροφοδοτικό είναι κλειστό (αυτοσυγκράτηση)!?!

Μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει???Εχω μπερδευτεί!Θα έχω κατανάλωση πάνω στο ρελέ ακόμα και όταν το τροφοδοτικό είναι κλειστό???

Υ.Γ Με βάση τον υπολογισμό το τροφοδοτικό καταναλώνει 320/12=26.6Α άρα πάω για έναν στα 30Α σαν αυτόν http://www.eziautoparts.com.au/relay-normal-open-contacts-4-pin.html

Ευχαριστώ πολύ :)

navar
26-09-10, 19:38
το ρελέ θα δουλεύει και θα καταναλώνει αυτά περίπου τα 100ma , ΟΤΑΝ γυρνάς τον διακόπτη και οπλίζει !
αλλιώς δεν θα γίνεται τίποτα , μιάς και το gnd ναι θα είναι μόνιμα συνδεμένο αλλα η τάση κομμένη από των διακόπτη !
με μία επαφή δεν έχουμε κατανάλωση !

τα 320watt όντως είναι 27amps αλλα κατα πάσα πιθανότητα να μην τα καταναλώνεις αυτά , το οτι είναι ονομαστικά τόσο δεν σημαίνει οτι τραβάει το pc τόσο !
ψάξε μια στο google για PSU Calculator για να δείς πόσο καταναλώνει το πιτσί σου με βάση τα στοιχεία που θα συμπληρώσεις !

πάντως άσχετα με τα παραπάνω , καλό ειναι το 30amps ρελε, να έχεις και ένα περιθώριο , μήν το δουλευεις στο όριο του !

BILL_Mastoras
26-09-10, 20:50
το ρελέ θα δουλεύει και θα καταναλώνει αυτά περίπου τα 100ma , ΟΤΑΝ γυρνάς τον διακόπτη και οπλίζει !
αλλιώς δεν θα γίνεται τίποτα , μιάς και το gnd ναι θα είναι μόνιμα συνδεμένο αλλα η τάση κομμένη από των διακόπτη !
με μία επαφή δεν έχουμε κατανάλωση !!

Ωραία!!!!:):):) Eυχαριστώ πάρα πολύ!

100mA είναι ελάχιστο πιστεύω μπροστά στη bosch S5 με 77mah...

Οπότε δεν κινδυνεύω να ξελιγώσω την μπαταρία μου λογικά...:confused1:

Oσο για τα Α θα πάω σε 30 για να είμαι σίγουρος...

Με αυτό το calculator http://extreme.outervision.com/PSUEngine και με πολλά παραπάνω πράγματα εξ'επίτηδες βαλμένα έβγαλα 216W...Με τα 320W είμαι κομπλέ...:)

Και πάλι ευχαριστώ!!!:001_smile: