PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως συνδεω ενα wifi router υπαρχον δικτυο.



ta03
10-06-08, 16:14
Παιδια εχω ενα δικτυακο προβλημα. Εχω ενα Modem-router που συνδεεται στην dsl (US robotics, αυτο που εδινε η forthnet και μοιραζει ενσυρματα την dsl σε υπολογιστες) και ενα wifi router (linksys wrt54gc). Θελω να βαλω το wifi ap στο δικτυο για να μοιραζει ασυρματα την dsl. Ξερετε πως μπορει να γινει αυτο; Επισης διαθετω και ενα ethernet switch να χρειαζεται.




ΥΓ:Και ΝΑΙ ειμαι ασχετος απο δικτυα! Εμενα το κολλητηρι ειναι ο αγαπημενος μου φιλος.

xampos
10-06-08, 16:52
το wifi router ειναι και μοντεμ μαζι αν ναι τοτε το συνδεεις κανονικα οπος το αλλο αλλιωσ παιρχεισ την εξοδο του μοντεμ σου λογικα ethernet και την βαζεισ στην εισοδο του wifi router και ετσι εχεις και ασυρματο δυκτιο αλλα απο οτι ειδα στο site της ειναι router και μοντεμ μαζι αρα το συνδεεισ κανονικα δηλαδη τροφοδοσια γραμμη τηλεφωνου βαζεισ την ethernet ανοιγεις τον explorer και γραφεις (τουλαχιστον σε εμενα αυτο ειναι) 192.168.2.1 και βαζεις τους κωδικους σου και κοιτας στην επιλογη για wifi να ειναι ενεργοποιημενη βαζεις και τους κωδικους σου για το ασυρματο δικτυο για να μην εχεις και κανα γειτωνα παρεα και εισαι ετοιμος αν καταλαβα καλα την ερωτηση σου.

aeonios
10-06-08, 17:15
Επιπλέον, σε κάθε πισι που συνδέεται ασύρματα με το linksys δίνεις καρφωτή IP στο TCP/IP Properties από το εύρος 192.168.1.Χ όπου Χ ακέραιος από 2 ως και το 254 και subnet mask 255.255.255.0 και μετά gateway 192.168.1.1 και DNS 194.219.227.2 και secondary DNS 193.92.150.3. Aπενεργοποίησε και το DHCP service του Linksys.

babisko
10-06-08, 22:16
Εγώ θα έβαζα μόνο το linksys wrt54gc στην γραμμή adsl, θα έβαζα πάνω στην ethernet πόρτα του το switch που έχεις ήδη, πάνω στο switch θα έβαζα τους υπολογιστές που συνδέονται ενσύρματα στο US robotics και θα είχα και ρεζέρβα το US Robotics.