PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρουπολογιστές



Fxristost
11-06-08, 19:33
Καλησπέρα σε όλους σας!
Θα ήθελα να μάθω εαν μπορώ να βρω ένα καλό βιβλίο που να εξηγεί βήμα βήμα πως λειτουργεί ο προγραμματισμός των
μικρουπολογιστών και συγκεκριμένα του Ζ80. Ακόμα και PDF να είναι δεν έχω πρόβλημα.

Thank you!!

manos_3
13-06-08, 13:04
Μπες εδώ: http://www.penram.com/Microprocessor/Z80-Microprocessor.asp
http://www.amazon.com/Programming-Z80-Rodnay-Zaks/dp/0895880695
http://www.z80.info/z80lit.htm

Fxristost
13-06-08, 21:39
Σ' ευχαριστώ φίλε αλλά αντίστοιχα βιβλία ελληνικής έκδοσης έχουμε;

Lykos1986
13-06-08, 22:12
Σ' ευχαριστώ φίλε αλλά αντίστοιχα βιβλία ελληνικής έκδοσης έχουμε;

Χα χα!!! Αυτό ακούγετε σαν ανέκδοτο!!! Φυσικά δεν το λέω από κακία αλλά όπως όλα τα πράγματα στην Ελλάδα έτσι και αυτός ο τομέας πάσχει! Δεν κυκλοφορεί τίποτα από σοβαρά βιβλία του χώρου σε αυτήν την χώρα και αυτά που κυκλοφορούν είναι γραμμένα τουλάχιστον 10 χρόνια παλιά. Ακόμα και κανένα νέο να βρείς θα έχει γίνει σίγουρα μετάφραση από κάποιον φιλόλογο με καμιά σχέση με τα ηλεκτρονικά ή ακόμα και από κάποιο παν-άσχετο ηλεκτρονικό οπότε μάλλον θα σε μπερδέψει και θα σε αποπροσανατολίσει παρά θα σε βοηθήσει.

Προσωπική μου άποψη είναι να διαβάζεις Αγγλικά βιβλία. Είναι πάντα ενημερωμένα, βρίσκεις βιβλία για τα πάντα και είναι πολύ καλογραμμένα. Δεν λέω μπορεί στην αρχή να δυσκολευτείς λίγο με την γλώσσα (ειδικά με την ορολογία) αλλά με τον καιρό θα συνηθίσεις και θα είναι σαν να διαβάζεις ένα ελληνικό! Από την άλλη θα μου πεις πως είναι πολύ ακριβά. Αν όμως ψάξεις λίγο τα βρίσκεις και με μηδενική τιμή! :wink:

Εεεεεεε... εννοώ πως μπορείς να τα δανειστείς από κάποιο φίλο σου και να τα διαβάσεις... μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό! Αν και από ότι ξέρω και αυτό είναι παράνομο αφού πάνω στο βιβλίο γράφει πως είναι για αυστηρός προσωπική χρήση! Ε, υπάρχει και η λύση της βιβλιοθήκης ( Χα χα χα!!! Ακόμα ένα ανέκδοτο για σήμερα!!! :lol: )




PS:
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι παν-άσχετοι Έλληνες μεταφραστές είναι ότι προσπαθούν να δημιουργήσουν νέους όρους ( μέσο ελεύθερης μετάφρασης ) για την διεθνής ορολογία που υπάρχει! Το αποτέλεσμα φυσικά που βγαίνει είναι σαν να προσπαθείς να μεταφράσεις την ελληνική έκφραση "κάτι τρέχει στα γύφτικα" κάνοντας την στα Αγγλικα "something run in the gypsy houses"!!!

Fxristost
13-06-08, 23:08
Thanx dude! To πιασα το υπονοούμενό σου.
Μάλλον θα αρκεστώ στο "δανεισμό" απο κάποια καλή "ηλεκτρονική βιβλιοθήκη" :wink:

Ωστόσο νόμιζα οτι κάποιος απο εδώ μέσα που είναι ή ήταν φοιτητής σε κάποιο τμήμα ηλεκτρονικής (ή ανάλογο τμήμα) θα είχε κάποιο μάθημα βασισμένο στους μικρουπολογιστές και στην εξήγηση της λειτουργίας τους απο Ελληνα καθηγητή.

chip
14-06-08, 00:38
Γνωρίστε τους μΕ με την οικογένεια του Ζ80 Υλικό-Προγραμματισμός-Περιφερειακά-Εφαρμογές
των Ι. Αγγελόπουλους και Γ. Σύρκος (του 1992)
κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλό βιβλίο.

Fxristost
14-06-08, 12:08
Ξέρεις να μου πεις το ISBN ή απο ποιές εκδόσεις είναι;;

manos_3
15-06-08, 20:37
Φίλε εμείς στης σχολή δεν ασχολούμαστε με αυτόν τον μικροελεγκτή-μικροεπεξεργαστή αλλά με τον 8051 καθώς ο Z80 είναι πολύ παλιός και δύσκολα μπορείς να τον συναντήσεις να διαδάσκεται σε κάποια σχολή...

chip
16-06-08, 09:51
Δυστυχώς δεν έχει ISBN το βιβλίο. Το είχα πάρει (το 1992) από τον Παπασωτηρίου.
Ο Z80 είναι παλιός μεν αλλά εξαιρετικός για να μάθει κάποιος μικροεπεξεργαστές και για μικροελεγκτές λόγω της αρχιτεκτονικής του.
Εκτός αυτού το τι είναι παλιό και τι συμφέρει είναι σε μαγάλο βαθμό θέμα marketing αλλά και θέμα εφαρμογής. Άλλωστε ο Z80 δεν κυκλοφορεί μόνο στην παλιά μορφή που τον ξέρουμε αλλά υπάρχει και σαν Z80 Acclaim με πολυ μνήμη με δυνατότητα δικτύωσης και με λειτουργία στα 50MHz. Ακόμα κυκλοφορούν σύγχρονοι Z80 με υψηλή ταχήτητα και πολλά περιφερρειακά από την rabbbit semiconductors (www.rabbit.com). Φυσικά υπάρχουν και Ζ80 στο στιλλ μικροελεγκτή από τη zilog από την αρχή της δεκαετίας του 90 (σειρά IPC).