PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμματισμος με c



johny16
14-06-08, 19:49
Καλησπερα παιδια! Λοιπον θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να στειλω κωδικα στην σειριακη θυρα η ακομη και στην usb.Εχουμε κανει καποια πραματα στο ΤΕΙ στο β εξαμηνο στο μαθημα του προγραμματισμου αλλα οχι τοσο προχωρημενα.Ο compiler που χρησιμοποιω ειναι το DEV-C.

manos_3
15-06-08, 20:33
Πω πω ρε μεγάλε,έβαλες και τελείες...Και εις ανώτερα...

xampos
15-06-08, 22:34
Δεν μπορω να καταλαβω τι θελεις να κανεις θελεις κωδικα που να ελεγχει τη σειριακη θυρα απο το pc σου ή να προγραμματισης καποιο ολοκληρωμενο π.χ εναν μικροελεκτη με την σειριακη σου θυρα

johny16
16-06-08, 01:07
Βασικα θελω να στελνω δεδομενα και για μικροελεκτη αλλα και για ποιο απλα κυκλωματα πχ:
να αναβω ledakia τα οποια θα συνδεονται στην σειριακη να τα κανω να αναβοσβηνουν και τετοια.

gsmaster
16-06-08, 13:09
Ο πιο απλός τρόπος να στείλεις κάτι μέσω σειριακής είναι το HyperTerminal των Windows. Θα το βρεις στο μενού Έναρξη/Βοηθήματα/Επικοινωνίες.
Υπάρχουν και άλλα προγραμματάκια σαν το hyperterminal που έχουν και επιπλέον δυνατότηττες.

johny16
16-06-08, 13:48
Αν και δεν το βρισκω το hyperterminal αυτο θελω ειναι να το κανω μεσω του Dev-C για να μαθω καλυτερα προγραμματισμο να προγραμματιζω μΕ .Για αυτο ρωτω πως μπορω να στελνω δεδομενα μεσω σειριακης.Και μεσω usb η και παραλληλης ακομα δεν με χαλαει καθολου!

th_shak
16-06-08, 14:27
Ρίξε μια ματιά στο Link αν και θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με VB για τέτοιες εφαρμογές. Για USB αστό μην το ψάχνεις θες πολύ δουλειά και εμπειρία.

http://www.control.com/1026187785/index_html

Ψάξε και στο Google τίποτα.

johny16
16-06-08, 18:08
Nα σου πω την αληθεια ειχα ασχοληθει με vb6.0 στο τεχνικο η εντολη για να στειλεις στην παραλληλη τα δεδομενα ειναι Οut &378H αν θυμαμαι καλα αλλα ειναι ψιλο ερασιτεχνικο και δεν νομιζω οτι η visual basic χρησιμοποιειται τοσο επαγγελματικα.Αλωστε οσους καθηγητες ρωτησα απο το τει μου ειπαν ασχολησου με την C που χρησιμοποιειται περισσοτερο επαγγελματικα και εχει παρα πολλες εφαρμογες.Εγω κυριως θελω να ασχοληθω με τον προγραμματισμο μΕ αλλα πριν το κανω αυτο θελω να δω πως μπορω να χειριστω το προγραμμα ετσι ωστε να στελνω δεδομενα στην εξοδο.Ετσι λοιπον ειπα να ξεκινησω με κατι απλο και γι αυτο ανεφερα τα λεντακια.

th_shak
17-06-08, 11:57
Ο προγραμματισμός μC με αυτόν τον προγραμματισμό που θέλεις να κάνεις δεν έχει και πολλά κοινά στοιχεία εκτός από τη γλώσσα. Βρές κανένα βιβλίο για προγραμματισμό μC σε γλωσσα C (οχι για 8051). Είσαι φοιτητής στα Χανιά; Εγώ εκεί είμαι. Ποιον καθηγητή ρώτησες και σου είπε αυτή τη μα....ία για την VB;

johny16
19-06-08, 00:32
δεν μπορω να σου πω ονομα αλλα μου ειπε αυτο οτι ειναι πολυ ερασιτεχνικο και εχω αρχισει να το πιστευω γιατι δεν το βλεπω να χρησιμοποιειται πουθενα :roll:

th_shak
19-06-08, 13:20
Καλά δεν θα καθίσουμε να ασχοληθούμε με το τι είπε ο ένας και ο άλλος. Σημασία έχει ότι με τη VB γίνονται εφαρμογές στη βιομηχανία (αυτοματισμοί SCADA κ.α.) που δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πληρώνονται. Η επιλογή της γλώσσας είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση. Η C είναι απαραίτητη έτσι κι αλλιώς αν ασχοληθείς σοβαρά με μικροελεγκτές.

JIMKAF
28-06-08, 13:04
Γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο, δλδ φτιαξε το πρόγραμμα που θές να τρέξει ο μικροελενχτής στο dev-C και μετά προσάρμοσε στο κύκλωμα μία e-prom μνήμη στην οποία μετά θα αποθηκεύσεις το πρόγραμμα σου και από εκεί θα τρέχει ο μικροελεγκτής το πρόγραμμα για να περάσεις στην μνήμη το πρόγραμμα το κάνεις και από το dev-C.