PDA

Επιστροφή στο Forum : Διασύνδεση 3ων UARTs



Lykos1986
14-06-08, 20:23
Έχω μια σπαζοκεφαλιά εδώ και μερικές μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω. Το πρόβλημα έχει ως εξής:

Έχουμε τρεις διατάξεις, έστω Α, Β και Γ.
Η κάθε μία έχει και από ένα hardware UART.
Με ποιόν τρόπο θα συνδέσουμε και τα τρία UARTs μαζί (χωρίς την προσθήκη κάποιου) μηχανικού εξαρτήματος, βλέπε διακόπτη, έτσι ώστε η διάταξη Α να μπορεί να επικοινωνήσει με την Β, η Β να μπορεί να επικοινωνήσει με την Γ και τέλος η Γ να μπορεί να επικοινωνήσει με την Α;

Η επικοινωνίες μεταξύ των διατάξεων θα είναι πάντα αμφίδρομες. Δηλαδή η κάθε διάταξη θα έχει πάνω της RX και TX.


PS:
Μία λύση ήταν να βάλω κάποιων κώδικα στις διατάξεις αυτές και να ορίσω μια διεύθυνση για την κάθε μία από αυτές. Έτσι με μία συνδεσμολογία δακτυλίου θα μπορούσα να μεταβιβάζω την πληροφορία στη διάταξη που εγώ ήθελα. Το πρόβλημα εδώ είναι πως σε δύο από τις διατάξεις δεν μπορώ να φορτώσω κώδικα...

Μια δεύτερη λύση που σκέφτηκα είναι μέσο ενός "προσαρμοσμένου δακτυλίου" όπου θα υπάρχουν κάποια "bypass" πάνω σε αυτών. Με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσα να παρακάμψω κάποια διάταξη όταν εγώ το ζητούσα.

Βασικά έχω και άλλες λύσεις αλλά λόγο ότι θα πρέπει να γίνει "μπάλωμα" σε κάποιο υπάρχον PCB ο χώρος που έχω για να βάλω έξτρα υλικά είναι πολύ περιορισμένος. Οπότε υπέθεσα ότι ίσως υπάρχει μια έξυπνη λύση που δεν την έχω σκεφτεί ακόμα.

gsmaster
15-06-08, 01:45
Γιατί δεν κάνεις ένα επιπλέον softwarικο uart ? Μπορείς να δουλέψεις με περισσότερα απο ένα uart σε έναν μικροελεκτή.

Δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορείς να φορτώσεις κώδικα, είναι στανταρ κατασκευές?

Κάτι άλλο που σκέφτηκα τώρα είναι να συνδέσεις τις δύο διατάξεις μεταξύ τους και να βάλεις και την τρίτη στα ίδια καλώδια με την διαφορά ότι θα το βάλεις σε softwarικη uart για να μπορείς να αλλάζεις τα πιν απο Tx σε Rx για να διαβάσεις ή να στείλεις σε όποια συσκευή θέλεις. Έτσι βέβαια δεν θα καταλάβαίνουν οι δύο συσκευές τι είναι αυτό που διαβάζουν ....
Α, βάλε και απο καμια αντίσταση στα Tx μην κάψεις κανα πιν.

Lykos1986
15-06-08, 01:57
Γιατί δεν κάνεις ένα επιπλέον softwarικο uart ? Μπορείς να δουλέψεις με περισσότερα απο ένα uart σε έναν μικροελεκτή

Ναι, το ξέρω πως μπορώ να δουλέψω με παραπάνω από ένα Software UARTs αλλά δεν υπάρχει περισσευούμενο pin για κάτι τέτοιο.



Δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορείς να φορτώσεις κώδικα, είναι στάνταρ κατασκευές?
Αν εξαιρέσουμε την μία διάταξη που είναι ο μC οι άλλες δύο είναι GSM Modem και USB οπότε και δεν μπορώ να βάλω κώδικα στις δύο τελευταίες...