PDA

Επιστροφή στο Forum : Φουρνοι μικροκυματων - γιατι δεν γινονται μεγαλυτεροι?



baladofatsas
18-06-08, 14:16
Γεια σας και παλι!
Σημερα καναμε στην σχολη το τελευταιο μαθημα θεωριας στο μαθημα των Μικροκυματων. Μας ειπε λοιπον ο καθηγητης οτι μια πιθανη ερωτηση για τιε εξετασεις μπορει να ειναι "γιατι δεν μπορουμε να φτιαξουμε ενα φουρνο μικροκυματων με διαστασεις μεγαλυτερες απο αυτους που υπαρχουν".

Ξερω λοιπον οτι οι φουρνοι για να ψησουν πρεπει να δημιουργησουν στασιμα κυματα στο εσωτερικο τους και γι αυτο το μηκος τους πρεπει να ειναι ακεραιο πολλαπλασιο του λ/2 του κυματος.

Μπορουμε δηλαδη να τον κανουμε αρκετα μακρυτερο??

Τις αλλες διαστασεις γιατι δεν μπορουμε να τις μεγαλωσουμε?

Επιστήμων
18-06-08, 16:36
Χωρίς να ξέρω τίποτα απο μικροκύματα υποθέτω ότι οι διαστάσεις
των φούρνων μικροκυμάτων είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ
του μήκους κύματος που ανακλάτε στον εσωτερικό χώρο και
των διαστάσεων ενός κοινού πιάτου(φαγητού) έτσι ώστε να
μπορεί κάποιος να ψήσει το φαγητό του . :D

lordi
18-06-08, 17:58
Αν μάθεις πες μας, θα με ενδιέφερε η απάντηση! Thnx!

dalai
18-06-08, 18:33
Η πιο απλη απαντηση θα μπορουσε να ειναι οτι ενασ φουρνος μικροκυματων δεν θα μπορουσε να ψυσει ομοιομορφα οποιοδηποτε φαγητο του οποιου η ακτινα ειναι πιο μεγαλη απο το λ του μικροκυματος. Δηλ αν το μικροκυμα διεισδύει μεχρι καποια εκατοστα μεσα π.χ. στο κρεας αν αυξαναμε τον ογκο του κρεατος δεν θα μπορουσε να φτασει στο εσωτερικο και θα εμενε αψητο.Αν προσπαθουσαμε να αυξησουμε τα watt τοτε θα καιγονταν τα εξωτερικα στρωματα... Ισως για'υτο δεν κανουν μεγαλητερους φουρνους μικροκυματων

baladofatsas
18-06-08, 18:33
Δεν πρεπει να ειναι ετσι. Το συγκεκριμενο μεγεθος των φουρνων μικροκυματων ειναι σταθερο λογο της συχνοτητας που χρησιμοποιουν και ειναι περιπου 2GHz. Γι αυτο ειμαι σχεδον σιγουρος.
Γιατι ομως??

Αυτο που ξερω ειναι οτι:
Αφου η συχνοτητα ειναι περιπου 2GHz, απο τον αγαπημενο τυπο c=λ*f συμπεραινουμε οτι λ=0,15m δηλ 15cm.
Το μηκος του φουρνου πρεπει να ειναι δηλαδη ακεραιο πολλαπλασιο του λ/2 δηλ πολλαπλασιο των 7,5cm.

αν καποιος εχει φουρνο ας το μετρησει για να επιβεβαιωθουμε... :lol:

tasosmos
18-06-08, 18:35
Αν και δεν το εχω ψαξει ισως αν αυξηθει το μεγεθος του φουρνου θα πρεπει να μειωθει η συχνοτητα που εκπεμπει ωστε να μεγαλωσει το μηκος κυματος (για να εχουμε στασιμα παλι), οποτε δεν θα εχουμε θερμανση.

Εννοειται δεν ειμαι σιγουρος για τα παραπανω, δεν εχω ιδεα γυρω απο το θεμα...

dalai
18-06-08, 18:36
Μην ξεχνας οτι ηδη παρατηρητε το φαινομενο του αψητου εσωτερικου. Δε νομιζω οτι μπορουν να αυξησουν αλλο τον ογκο τους.

dalai
18-06-08, 18:38
Αν και δεν το εχω ψαξει ισως αν αυξηθει το μεγεθος του φουρνου θα πρεπει να μειωθει η συχνοτητα που εκπεμπει ωστε να μεγαλωσει το μηκος κυματος (για να εχουμε στασιμα παλι), οποτε δεν θα εχουμε θερμανση.

Εννοειται δεν ειμαι σιγουρος για τα παραπανω, δεν εχω ιδεα γυρω απο το θεμα...

Το μηκος κυματος ειναι " κλειδωμένο " και δεν εχει να κανει με στάσιμα. Ειναι η συχνοτητα που απορροφάτε πιο πολυ απο τα μορια του νερου (συντονισμος). Αν αλλαξει αυτο, απλως δεν θα ζεστενεται το νερο που εχουν μεσα οι τροφες.

tasosmos
18-06-08, 18:44
Αυτο εννοουσα με το "δεν θα εχουμε θερμανση" αν αλλαξει η συχνοτητα (οποτε και το μηκος κυματος).

ta03
19-06-08, 01:07
Για δειτε τι λεει εδω:
http://www.freepatentsonline.com/3975606.html

Ειδικοτερα:
In the past the oven dimensions of a high frequency-heated cooking apparatus have been determined in the following manner:

1. The oven dimensions are determined based on the dimensions of dishes, tablewares or the like actually used.

2. The oven dimensions are selected such that the length of one side thereof does not match an integral multiple of a quarter wavelength considering the fact that it is preferable for better electric field distribution in the oven not to produce a standing wave in the oven.

3. The oven dimensions are determined such that the number of resonant modes produced in the oven within the frequency variation range during the operation of a magnetron increases.

soulhealer
06-08-08, 17:24
ισχύει όντως αυτό που λέει ο δάσκαλος?
οι εταιρίες έχουν άλλη άποψη
http://www.apothema.gr/Product/5-1-30-7519/Whirlpool/AMW_535_IX_Inox.html
http://hellas.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=050402&categoryId=050402&parentId=0504&modelCodeDisplay=MH-6387PRL&model=NOTHING
μιλάμε για ανταγωνισμό 40-23 lt
και με μαθηματικά δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια νορμάλ αντιστοιχία μέσω κάπου τύπου που να συνδέει τους δυο φούρνους (βάση των διαστάσεων και όχι της ισχύος)

επίσης ξέρω ότι τα μικροκύμματα (2Ghz )έχουν διαπεραστική ικανότητα 3 cm γι αυτό και τροφές με μεγαλύτερο όγκο θέλουν περισσότερη ώρα για να ζεσταθούν στο εσωτερικό τους..
και ο λόγως που γυρίζει το πιατέλο είναι για ομοιομορφότερη κατανομή της ενέργειας

agis68
22-03-12, 10:59
http://periplanomeno.wordpress.com/author/periplanomeno/page/32/
εχει ένα ενδιαφέρον αρθρο για τα μυστικα του φουρνου μικροκυμάτων

-nikos-
22-03-12, 11:12
http://periplanomeno.wordpress.com/author/periplanomeno/page/32/
εχει ένα ενδιαφέρον αρθρο για τα μυστικα του φουρνου μικροκυμάτων

πολυ καλο !!!!!
να κανω και εγω μια ερωτηση
μπορουμε να αφερεσουμε την ''κεραια'' του φουρνου για στοχευμενη χρηση
η δουλευει μονο μεσα στο φουρνο ???

maouna
22-03-12, 11:21
απαγορευεται.

agis68
22-03-12, 11:24
NO WAY!!!!!