PDA

Επιστροφή στο Forum : Gamma match



kotsos
20-06-08, 14:35
Παιδια καλησπερα.

Εχω φτιαξει μια Gamma match κεραια.

Δεν μπορω να υπολογισω το ποσο πρεπει να κοψω το εσωτερικο του καλωδιου απο RG 213 που μπαινει μεσα στο Gamma.

Το θελω για τους 88 MHz , ξερετε ποσο θα το κοψω , υπαρχει καποιος τυπος?


Ευχαριστω .

kotsos
23-06-08, 14:24
Δεν ασχολιθει κανενας?

kostas30
23-06-08, 17:48
0.05 x L ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ 17CM

dj kostas
23-06-08, 23:57
ετσι ακριβως ειναι και το σωλινακι που βαζεις το καλωδιο ειναι 2 χ 0,05 χ λ

kotsos
24-06-08, 13:33
Τι εννοεις 2x 0.05 χλ?

Το μηκος του στοιχειου (οχι το σωληνακι) το εκοψα 144 cm.Και ακριβως στη μεση εβαλα το τετραγωνο αλουμινιο 3x3. Σωστο ειναι ?

Το σωληνακι ποσο πρεπει να το κοψω?

Αν κοψω 17 cm απο το εσωτερικο του RG 213 για το σωληνακι θα ειναι ενταξει?

Το εσωτερικο του RG 213 μεσα στο σωληνακι πρεπει να κολληθει αμεσως στο τυπου Ν φις, χωρις να προεξεχει πολυ απο το σωληνακι?

Συγνωμη αν σας ζαλισα...!


Ευχαριστω πολυ

billos1989
24-06-08, 13:38
0.05 ειναι καθαρος αριθμος τον πολαπλασιαζεις επι L (L=300/ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΕΚΠΟΜΠΗΣ) και το αποτελεσμα ειναι το μηκος του καλωδιου.το ποσο μεσα θα το βαλεισ στο αλουμινιο δεν ειναι στανταρ και θα πρεπει να πειραματιστεις αρκετα με αυτο διοτι ειναι ενα μερος συντονισμου της κεραιας σου,το αλλο βημα συντονισμου ειναι το μανταλακι που πιανει το αλουμινιο με το μεγαλο στοιχειο το(-) της κεραιας.θα φας αρκετες ωρες για να την συντονισεις.ελπιζω να εχεις γεφυρα γιατι αλλιως δεν γινεται τπτ...καλα πειραματα![/list]

dj kostas
24-06-08, 14:11
το σοληνακι θα το κοψης το 2χ17=34 cm

AKIS
24-06-08, 15:17
0.05 ειναι καθαρος αριθμος τον πολαπλασιαζεις επι L (L=300/ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΕΚΠΟΜΠΗΣ) και το αποτελεσμα ειναι το μηκος του καλωδιου.το ποσο μεσα θα το βαλεισ στο αλουμινιο δεν ειναι στανταρ και θα πρεπει να πειραματιστεις αρκετα με αυτο διοτι ειναι ενα μερος συντονισμου της κεραιας σου,το αλλο βημα συντονισμου ειναι το μανταλακι που πιανει το αλουμινιο με το μεγαλο στοιχειο το(-) της κεραιας.θα φας αρκετες ωρες για να την συντονισεις.ελπιζω να εχεις γεφυρα γιατι αλλιως δεν γινεται τπτ...καλα πειραματα![/list]

ακου τον Βασιλη ειναι ειδικος σε αυτα........ :D :D :D :D :D :D

kotsos
25-06-08, 11:04
Eυχαριστω παιδια, θα το δοκιμασω.

kotsos
19-07-08, 12:51
Δεν γινετε τιποτα ρε παιδια , οτι και να κανω δεν πεφτουν κατω απο 2 W τα επιστρεφομενα !! Και η κεραια πρεπει να πνιγει το σημα, ενω βγαζει 30 W, ουτε 2 χιλιομετρα δεν ακουγομαι!!!!

Τι να φταιει ,δεν μπορω να καταλαβω!!

Εχω 15μετρα καλωδιο Heliax 1000 1/4 της ιντσας

Μπορει να μου πει καποιος ακριβως φτιαχνουμε μια gamma match?

Eυχαριστω .

tzitzikas
19-07-08, 13:06
http://www.geocities.com/tzitzikas_ee/kataskeues.htm

θα βρεις εκει ενα αρχειο για κατασκευη κεραιας. για το RG 213 που μπαινει μεσα στο Gamma θα χρειαστει σιγουρα να πειραματιστεις για να ριξεις τα στασιμα

radioamateur
19-07-08, 13:19
Θα ήθελα να κατασκευάσω τη Gamma Match με δύο ή τρεις κατευθυντήρες.Γνωρίζει κανείς πως θα υπολογίσω τις αποστάσεις.Έχω το γνωστό σχέδιο της Τεχνικής Εκλογής το οποίο δουλεύει άψογα με έναν όμως κατευθυντήρα.

aeonios
20-07-08, 00:54
Radioamateur δες αυτό: http://vk5dj.mountgambier.org/Yagi/yagisetup.exe για πειραματισμό!


Εχω φτιάξει με τους υπολογισμούς του 2 yagi ήδη στα vhf, uhf με gamma match (και ας μην το δείχνει στο γράφημα που έχει κλειστό δίπολο) και παίζουν τζάμι!
Στα fm δεν έχω κάνει κατασκευή αλλά δεν βρίσκω γιατί να μην είναι και εκεί ΟΚ.

radioamateur
20-07-08, 04:19
Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση!

kotsos
22-07-08, 20:49
Θα ήθελα να κατασκευάσω τη Gamma Match με δύο ή τρεις κατευθυντήρες.Γνωρίζει κανείς πως θα υπολογίσω τις αποστάσεις.Έχω το γνωστό σχέδιο της Τεχνικής Εκλογής το οποίο δουλεύει άψογα με έναν όμως κατευθυντήρα.

Φιλε μου μπορεις να το ανεβασεις το σχεδιο αυτο να το δοκιμασω και εγω ή μπορεις να μου πεις πως γινετε!!

Ευχαριστω

radioamateur
04-11-08, 01:32
Στο σχεδιο της Τεχνικής εκλογής γίνεται λόγος για τις αποστάσεις μεταξύ ανακλαστήρα διπολου και διπόλου κατευθυντήρα.
Γνωρίζει κανείς αν οι αποστάσεις αυτες αναφέρονται απο κέντρο σε κέντρο στοιχείου με στοιχείου ή απλά μεταξύ των στοιχείων;Όπως καταλαβαίνετε αν χρησιμοποιηθούν χοντρά στοιχεία τότε οι αποκλίσεις θα είναι τεράστοιες.
Πάρτε και το σχέδιο που είχε δημοσιευθεί παλαιότερα στην ενότητα των κατασκευών σε αυτό το site http://free.file-works.com/Download.cfm?c=XLCMbm85gxy7
Επανέρχομαι επίσης στο θέμα κατασκευής yagi με gamma match τριών τεσσάρων ή περισσοτέρων στοιχείων κεραίας πάντα με gamma match.
Κάποιο εναλλακτικός τρόπος υπολογισμού των κατευθυντήρων και των αποστάσεων σε περιπτωση κεραίας περισσοτέρων στοιχείων υπάρχει;
Δυστυχώ το σχέδιο της Τεχνικής Εκλογής περιορίζεται μόνο σε gamma match με τρία στοιχεία.
Ευχαριστώ!

dj kostas
16-04-11, 16:17
γεια χαρα

εχω μια απορεια.
εκπεμπω στους 89,2 και εχω κοψει το καλωδιο που μπενει μεσα στο σοληνακι gamma 0,168 cm . To σολινακι το εκοψα χ2 διλαδη 0,32 περιπου, και δεν επεφταν τα στασιμα μεχρι που εβαλα σοληνακι 40 cm και πιρα 1.1 στασιμα. η ερωτηση μου ειναι θα ακτινοβολει καλα η κερεα με αυτο το μηκος σοληνακι; Με ειπε καποιος τεχνικος οτι με διαφορετικο μηκος σωλινακι εχει διαφορα η ακτινοβολια και οτι μπορει να το κανω να εκπεμει 5 φορες καλυτερα με αλλο μηκος.... εσεισ τι λετε;