PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξηση εμβελειας πραγματικα



jeik
22-06-08, 16:46
Ισως πολλοι να το ξερουν ηδη αλλα εγω το διαπιστωσα και το επιβεβαιωνω σημερα.
Μετα απο πραγματικες δοκιμες (και αρκετες βολτες) παρατηρησα το εξης και αξιζει να το δοκιμασετε :>>>>>>>
οποιος χρησιμοποιει ground plane αλλα δεν θελει και τοσο κυκλικη εκπομπη μπορει αν ειναι σε σχετικο υψωμα:::::
να σκυψει την κεραια προς την περιοχη που τον ενδιαφερει περισσοτερο η καλυψη,
κι αυτο γιατι η εν λογω κεραια στελνει το σημα προς τα πανω αλλα τι να το κανεις αν
ακουγεσαι καλα στα 10 χιλ και στο 1 στην πολη εχεις διαλειψεις ?
Σε μενα τα ραντιαλς (3 στοιχεια) εχουν κλιση 45 μοιρες , ενω τωρα το ενα που
βλεπει προς την περιοχη το εκανα κατακορυφο προς το εδαφος και το κεντρικο γερνει σε περιπου 45 μοιρες .
Την ιδεα την πηρα απο τα διπολα (ξαπλωμενα σταυρωτα λαμδα) για κυκλικη εκπομπη που υπαρχουν σε σαιτ.
Ειδα σημαντικη διαφορα και η επομενη δοκιμη θα ειναι να στραβωσω ενα κλασικο διπολο 2Χ0,75 μετρα
σε σχημα ξαπλωμενου Λαμδα θα το συντονισω να δω τι θα κανει.
Βεβαια τα διπολα αυτα εχουν το στυλ γαμμα ματς αλλα θα το κανω κι αυτο αργοτερα.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος,ευχαριστω,Δοκιμαστε το !!!!!!
Πεστε μου τη γνωμη σας .

badsak
22-06-08, 18:34
Γεια σου δημητρη πατριωτη με τις δοκιμες σου!!!!!!!!!!
Τι λενε τα συστηματα που σου εδωσα δουλεψαν καλα??

electron
22-06-08, 19:14
Δημήτρη ενδιαφέρουσα η δοκιμή σου, βέβαια αλλάζοντας την γωνία των radials αλλάζει και η σύνθετη αντίσταση της κεραίας με ότι συνεπάγεται αυτό. Μέτά από αυτή την δοκιμή διαπιστωσες κάποια αλλαγή στα στάσιμα της κεραίας;

jeik
22-06-08, 20:08
γιασου badsak ,τα συστηματα σου δουλευουν τελεια μονο στο κινητο μου δεν βλεπω rds αλλα δεν πειραζει.Οταν αποφασισουν καποιοι να πληρωσουν αδρα θα τους τα γνωστοποιησω , θα σε ρωτησω τους τα βαλω και θα σου στειλω χοντρα ποσοστα, αν οχι τα κραταω για την παρτη μου για παντα κι αστους να πληρωνουν χιλιαδες για hardwear.
για σου Γιάννη , τα στασιμα δεν ανεβηκαν διοτι δεν πειραξα καθολου με τη γεωμετρια της κεραιας ,αλλα την εσκυψα ολοκληρη δηλ λυγισα τον ιστο στην ακρη του κατα 30+ μοιρες περιπου ωστε να γερνει και το κεντρο της γωνιας που σχηματιζεται μεταξυ του ενος ραντιαλ και του κεντρικου σημαδευει το κεντρο της πολης.

jeik
22-06-08, 20:10
το κεντρικο με το ραντιαλ εχουν περιπου 125 μοιρες γωνια

jeik
22-06-08, 20:14
εργοστασιακα 125 μοιρες , και η κεραια ειναι SIGMA ιταλικη για τους 45 ΜΗΖ αλλα την εκοψα στο μισο της μηκος και εκανα ολα τα στοιχεια το ενα μεσα στο αλλο ρυθμιζομενα για ολη τη μπαντα.

jeik
22-06-08, 20:18
κουφετα θα φαμε ?

badsak
22-06-08, 21:15
Αν εισαι εδω Φυσικα και θα φαμε κανονισε να εχεις αδεια να τα πουμε!!!

jeik
23-06-08, 00:11
η επομενη κινηση θα ειναι ΜΑΤ........... εεεεε θελω να πω ...
θα τη γυρισω ωστε να εχω δυο ραντιαλς απο κατω και πιστευω να γινει εκπομπη ......
κυκλικοαριστεροδεξιοστροφοανωκατω και πλαγιομετωπικη......οριζοντιοκαθετη.Για να δουμε.

jeik
23-06-08, 00:14
badsak η περιοχη σου εχει παραδοση στους ζουρναδες ,
:wink: δεν πρεπει να το χασω με τιποτα και μαλλον θα ειμαι πανω οταν γινει το σκηνικο. :lol: