PDA

Επιστροφή στο Forum : RG 213 ?



jeik
25-06-08, 00:40
παιδια συγκρινα το απλο 213 που δοκιμαζω εδω και πολυ καιρο με ενα σαν 213 ιδιας διατομης
αλλα με χοντρο μονό κεντρικο αγωγο (χωραει ακριβως στο κεντρικο του κοννεκτορα so 239 )
και εχει και χαλκοταινία αναμεσα στο πυκνο μπλεντάζ και την ψιχα.
Δεν ειδα καμία διαφορα στην εκπομπη, ειναι στο ίδιο μηκος με το παλιο 12 μετρα στους 100ΜΗΖ ,
αραγε επειδη ειναι λιγα τα μετρα δεν βλέπω διαφορα προς το καλυτερο η προς το χειρότερο?.
Ποιο μπορει να ειναι ? εχει μαυρο περιβλημα αλλα σβησμένα στοιχεια.

ReFas
25-06-08, 01:39
Το Aircom Plus μάλλον έχεις... αν είναι "κούφια" και η ψύχα σχετικά,τοτε αυτό είναι.

Το RG213 είναι ενα κανονικά, δεν έχει απλό και και οτιδηποτε άλλο....αν βρείς δηλαδή καλώδιο να γράφει αρτζι213 και να
εχει ένα κεντρικό τότε δέν είναι RG213 ασχετα τι γράφει πάνω.

Διαφορά δεν πρόκειται να δείς γιατί 12 μέτρα RG213 στα FM έχει περίπου 0,8db εξασθένιση οπότε δεν έχεις να κερδίσεις κάτι βάζοντας οποιοδήποτε αλλο καλύτερο καλώδιο ανεξαρτήτου μήκους και απωλειών.

(Το AircomPlus έχει τη μισή εξασθένιση απο το RG213)

jeik
25-06-08, 02:02
Σ'ευχαριστω για την πληροφορια

Τρελός Επιστήμονας
25-06-08, 10:09
Το καλώδιο που γράφει RG8 ή RG213 και έχει μονόκλωνο κεντρικό αγωγό ουσιαστικά είναι Belden 9913 ή παρόμοιο και δεν είναι το κανονικό 213. Συνήθως παρουσιάζει χαμηλώτερες απώλειες.

ReFas
25-06-08, 16:26
Γεια σου Τ.Ε. :)

Το Belden 9913 γράφει πάνω και RG213?

Πάντως το καλώδιο που έχει ο jeik δεν είναι το 9913 γιατί αυτό έχει επικασσιτερωμένο χαλκό στη πλεξούδα και φύλλο αλουμινίου επιπρόσθετη μόνωση..

jeik
25-06-08, 16:43
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις , η ερωτηση μου απλως εγινε και για ενημερωση δικη μου αλλα
και για οποιονδηποτε ψαχνεται και τον τρωει σαν εμενα η αμφιβολια
"αν εβαζα τον ταδε τυπο καλωδιου μηπως θα ακουγομουνα καλυτερα ? ".
Τουλαχιστον να το χωνεψω πλεον οτι στα 10 ως 15 μετρα οτι καλωδιο RF 50Ω και να βαλω ,
θα ειναι μια απ τα ιδια σε αποδοση και να τελειωνει η ιστορια.
Θα την ψαξουμε με τις κεραιες τωρα.

ReFas
25-06-08, 16:59
Οποιοδήποτε καλώδιο απο RG213 και πάνω ναι.... είναι όλα σχετικά με το τι θες να κάνεις, τι ισχύ παίζεις...

Για μικρές ισχύς και μικρά μήκη 5-6 μέτρα... και ένα "κανονικό" RG58 είναι εντάξει.

Μέχρι 400W και μήκος αυτο που λές νομίζω το RG213 είναι το πιο βολικό απο όλες τις πλευρές... απο κόστος, απο ευχρηστία απο μόνωση σε καιρικά....

jeik
26-06-08, 01:54
:ok: :ok: :ok:

ReFas
29-06-08, 19:04
Δημήτρη jeik γεια σου…

Αν έχεις όρεξη να κάνεις δοκιμές και έχεις κάποιο σχετικά αξιόπιστο βατομετρο , σαν την Bird 43 π.χ. , ένα πομπό να μπορείς να ρυθμίσεις ισχύ, και είσαι επαρχεία με σχετικά άδεια συχνότητα που κάνεις δοκιμές, σου προτείνω να κάνεις τα εξής.
Βάλε την ισχύ του πομπού περίπου 4-5 φορές πιο κάτω από την μάξιμουμ και πήγαινε σε μία απόσταση τέτοια που το σήμα σου θα έχει πέσει αρκετά, τόσο που να παλεύει να σπάσει το φύσημα( καλό είναι να μήν πας πίσω απο κάποιο βουνό που το σήμα θα πέσει απότομα, πήγαινε κάπου που θα έχεις μια σχετική οπτική επαφή ), και με κάποιον που θα είναι στον πομπό ανεβοκατέβασε την ισχύ σου και κάνε τις παρατηρήσεις σου ακούγοντας το αποτέλεσμα.
Καλό είναι εκτός από τον δέκτη του αυτοκινήτου να έχεις και κάποιο απλό αναλογικό, ένα τρανζιστοράκι φορητό ίσως, που θα καταλαβαίνεις καλύτερα τις αλλαγές.
Μετάτρεψε τις αλλαγές ισχύος σε db για να έχεις ένα άμεσο τρόπο σύγκρισης με αλλαγές καλωδίων κεραιών κτλ.
Για παράδειγμα αν πας από τα 15W στα 20W είναι μια αύξηση 1,25db και θα μπορείς να δεις ποια είναι η όποια διαφορά στη πράξη.


Αν το κάνεις και θέλεις, πες μας τι είδες.

jeik
29-06-08, 20:51
το πιο αξιοπιστο συστημα θα ηταν αυτο που λες , και το εχω σκεφτει εδω και πολλα χρονια δηλ. στο σπιτι
καποιου κολλητου να εγκαταστησω μονιμα 1 δεκτη με signal meter και σταθερη εξωτερικη κεραια και
μια καμερα να βλεπει το signal meter και θα μεταδιδει την εικονα απ ευθειας σε μενα ,ειτε με βιντεοπομπο
η μεσω ιντερνετ και να βλεπω επι τοπου τις οποιες δοκιμες θα κανω αλλα δυστυχως δεν κατεστη δυνατο,
δεν βολευει γιατι ειπαμε δεν μπορεις ευκολα να βρεις κολλητο με τα ιδια ενδιαφεροντα με μας ,μαλλον
θα το γυρισω στο ποδοσφαιρο .........προς το παρον ειπαμε , κανουμε τη χρονοβορα διαδικασια να πλακωνωμαστε
στις βολτες με το αυτοκινητο για να καταλαβουμε την όποια αλλαγη στο σημα (αν την καταλαβουμε)

Τρελός Επιστήμονας
30-06-08, 09:44
Καλημέρα, ήμουν κάποιες μέρας απών λόγω βλάβης, επανήλθα όμως. Έχω δει σε εγκαταστάσεις ραδιοζεύξης κινητής τηλεφωνίας καλώδιο που έγραφε BELDEN RG8 9913 και, ουσιαστικά, ήταν το BELDEN 9913 με μονόκλωνο κεντρικό αγωγό και θωράκιση από αραιό πλέγμα και φύλλο αλουμινίου. Η συμπεριφορά του ήταν σαν του AIRCOM PLUS αλλά δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία του αυτή τη στιγμή.

jeik
28-10-08, 00:19
Γεια σας .

Ξαναγραφω στο θεμα διοτι εκανα μια σημαντικη διαπιστωση.

Ξαναδοκιμασα το συγκεκριμενο καλωδιο (το ''αγνωστων στοιχειων με μονοκλωνο κεντρικο) στα VHF και διαπιστωσα οτι σε σχεση με το rg213 που χρησιμοποιουσα η διαφορα ηταν εκπληκτικα καλυτερη !!!!

Απο την αυξημενη εμβελεια που επετευχθει , φαινοταν σαν να διπλασιασα την ισχυ εκπομπης !!!!!
Σημειωνω οτι η ισχυς ηταν και στις 2 περιπτωσεις ακριβως η ιδια.

Δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν:

1. Ή το 213 που εχω ειναι μαπα , (κοστολογηθηκε με 1 ευρω το μετρο ενω πουθενα δεν το βρηκα σε τιμη κατω απο 2 ευρω).

2.Το αγνωστο που διαθετω ξερω οτι χρησιμοποιουνταν σε ραδιοζευξη στον 1GHZ και μαλλον ειναι αυτο που λετε το BELDEN ,και εμφανιζει τελικα και στα VHF (144) τεραστια διαφορα αποδοσης σε σχεση με το 213

Ποια ειναι τα κρητηρια ενος καλου 213 ?
Το δικο μου 213 γραφει RG213 star cables , ειναι ευκαμπτο με πολυκλωνο κεντρικο και πυκνο μπλενταζ , δεν το βλεπω ομως για μαπα , αν και η τιμη 1 ευρω ειναι υποπτη , τι λετε ?

Αν δεν ειναι μαπα , τοτε ενα 213 εχει στα VHF την μιση αποδοση σε σχεση με το αλλο που οπως ειπωθηκε ειναι BELDEN.

radioamateur
28-10-08, 00:29
Απο καιρό σκεφτόμουν να δοκιμάσω ένα καλλώδιο καλύτερης ποιότητας σε σχέση με το RG214 που χρησιμοποιήσα τελευταία.
Βρήκα τα κάτωθι
ΚΑΛΩΔΙΟ AIRCELL 7 (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=588)
ΚΑΛΩΔΙΟ AIRCOM PLUS (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=589)
ΚΑΛΩΔΙΟ ECO FLEX 15 (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=1282)
ΚΑΛΩΔΙΟ H-2000-FLEX (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=593)

Ποιο κατα τη γνώμη σας θεωρείτε καλύτερο;

nikos-b
28-10-08, 03:18
παιδιά το eρκομ δεν είναι καλό μαζεβει υγρασία πολύ εύκολα ..σαν μιλάω εκ πήρας tην διαφορά 8α την δείτε όχι άμεσα αλλά αν το αφήσετε κανένα χειμώνα θα το καταλάβετε εμένα έσταζε στην κυριολεξία ο κονεκτορας ..κάτι αντίστοιχο του ερκομ είναι:thumbup1: το H-500 THE BEST !!

jeik
28-10-08, 19:43
Απο καιρό σκεφτόμουν να δοκιμάσω ένα καλλώδιο καλύτερης ποιότητας σε σχέση με το RG214 που χρησιμοποιήσα τελευταία.
Βρήκα τα κάτωθι
ΚΑΛΩΔΙΟ AIRCELL 7 (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=588)
ΚΑΛΩΔΙΟ AIRCOM PLUS (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=589)
ΚΑΛΩΔΙΟ ECO FLEX 15 (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=1282)
ΚΑΛΩΔΙΟ H-2000-FLEX (http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=593)

Ποιο κατα τη γνώμη σας θεωρείτε καλύτερο;

που γραφει τα χαρακτηριστικα τους ?

Αν θες μερικα μετρα ολα ειναι καλα ,ά και δεν ειπες και συχνοτητα.

radioamateur
06-11-08, 01:58
VHF jeik
Ποια η διαφορά μεταξύ H-2000 και H-500;Ποιό είναι καλύτερο;
Γνωρίζει κανείς;

radioamateur
11-11-08, 23:49
Που πουλάνε στην Αθήνα καλώδια Η-500 & Η-2000;Γνωρίζει κανείς;

jeik
12-11-08, 00:48
Που πουλάνε στην Αθήνα καλώδια Η-500 & Η-2000;Γνωρίζει κανείς;

μα στο λινκ που παραθετεις :http://kapatech.gr/catalog/product_info.php?cPath=80_160&products_id=593
αναφερεις το καταστημα !

radioamateur
12-11-08, 02:42
Ρώτησα αλλά δεν ....

jeik
12-11-08, 04:15
A' , καταλαβα :glare: δεν τραβανε και το γυρισανε στα κινεζικα γκαντζετακια κι αυτοι.
Τους ειπες τουλαχιστον να μην κρατανε τσαμπα το μαγαζι ? ας το κλεισουν.
Ρωτησε στον ραδιο 741.
Τουλαχιστον εχει παρα πολλα για ΡΦ.

Γιώργος 231
12-11-08, 09:55
A' , καταλαβα :glare: δεν τραβανε και το γυρισανε στα κινεζικα γκαντζετακια κι αυτοι.
Τους ειπες τουλαχιστον να μην κρατανε τσαμπα το μαγαζι ? ας το κλεισουν.
Ρωτησε στον ραδιο 741.
Τουλαχιστον εχει παρα πολλα για ΡΦ.

Δημητρη οτι καλωδιο αγορασα απο τον 741, το πληρωσα ακριβα, και η ποιοτητα ηταν μαπα.

(πχ πουλαει RG58 που δεν ειναι επαργυρο, και εξωτερικα εχει 10 τριχες ! ! !)

οπως ειπες, καλλιτερα 1,4 ευρω απο 1 ευρω το μετρο, αλλα να ξερεις τι αγοραζεις.

Για θεσσαλονικη εγω παω στον Καραογλου που εχει τρελη γκαμα καλωδιων και επι τοπου σου βαζει και τα κονεκτορ. (χωρις να χρεωνει φυσικα) και εχει καλες τιμες

radioamateur
13-11-08, 00:19
Για τους γνώστες γνωρίζει κανείς κάποιο εναλλακτικό καλώδιο στις διαστάσεις του RG214 με μονόκλωνο αγωγό εκτός του H-500, H-2000 που να κυκλοφορεί στην Αθήνα;
Τα φώτα σας παρακαλώ!:-k

Γαληνίτης
16-01-09, 02:31
Συνοψίζοντας και ξεκαθαρίζοντας ορισμένα πράγματα, ας έχουμε υπ'όψη τα εξής:

-Κανένα καλώδιο δεν είναι τέλειο και κανένα δεν είναι "άχρηστο". Η επιλογή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες -και όχι μόνο από την εξασθένιση-.
-Τα καλώδια με αφρώδες διηλεκτρικό έχουν μικρότερη εξασθένιση από εκείνα με συμπαγές, όπως το RG213, δεν μπορούμε όμως να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Eπίσης είναι πιο ευαίσθητα μηχανικά και στην υγρασία κλπ.
-Το RG213U αντικατέστησε το RG8U σαν standard ομοαξονικό καλώδιο (coaxial) 50 Ω στρατιωτικών προδιαγραφών (MIL-SPEC) - HΠA. Πλεονεκτεί του RG8U (το οποίο συνεχίζει να κατασκευάζεται, αλλά όχι με τις υποχρεωτικές ΜIL-SPEC προδιαγραφές πλέον) κατά το ότι έχει επτάκλωνο αντί συμπαγή κεντρικό αγωγό και εξωτερικό μανίκι πιο ανθεκτικό στην UV ακτινοβολία. Σήμερα κυκλοφορούν διάφοροι τύποι "RG8". (-Μ, -Χ κλπ.)
-Το RG213 στο αναφερόμενο μήκος των 12 m έχει αμελητέα εξασθένιση στους 100 ΜΗz και η αντικατάστασή του με ακριβότερο δεν αξίζει τον κόπο. Π.χ. αλλάζοντάς το με Aircom plus δεν κερδίζουμε παρά λιγότερο από μισό dB. Για μήκος της τάξης των 6 m, ακόμα και το περιφρονημένο RG58 δεν είναι "άχρηστο".
-Ακόμα και σε μήκος 30m, η εξασθένιση του RG213 είναι μικρότερη από 2.5dB, ώστε δεν φτάνει τη μισή μονάδα S στο Smeter του δέκτη (1μονάδα=6dB). Αντικαθιστώντας το με Belden 9913 δεν θα κερδίσουμε παρά λιγότερο απο 1dB (1/6 της μονάδας) και δεν θα φανεί διαφορά στο Smeter. Ακόμα και με Echoflex η διαφορά θα είναι λιγότερο από 1.5 dB. Mόνο με το δύσκαμπτο (και δύσχρηστο για τη συγκεκριμένη εφαρμογή) LDF 4-50 (heliax) θα πετύχουμε διαφορά 1.8 dB, μόλις διακριτή στο Smeter.
-Η εξασθένιση του RG214 (διπλή θωράκιση) και του H100 (δύσκαμπτο, μονόκλωνος κεντρικός αγωγός, διπλή θωράκιση) είναι η ίδια με του RG213.
-To RG8 δεν πλεονεκτεί σε τίποτα από το RG213 και έχουν την ίδια εξασθένιση, ασχέτως συχνότητας. Η μικρότερη εξασθένιση που έχει αναφερθεί, ιδιαίτερα σε ψηλότερες συχνότητες, δεν αφορά παρά παραλλαγές του με αφρώδες και όχι συμπαγές διηλεκτρικό. Σαν εκείνη στην οποία αναφέρθηκε ο "Τρελός Επιστήμων". Ακόμα όμως και το RG8 Foam, δεν έχει παρά μόλις 1dB μικρότερη εξασθένιση ανά 30m στους 100 MHz.
-Οι εξασθενίσεις που αναφέρονται στους πίνακες των κατασκευαστών είναι κατά προσέγγιση ενδεικτικές ονομαστικές τιμές, για το σκοπό της σύγκρισης. Τις πραγματικές απώλειες της γραμμής μπορούμε να τις μετρήσουμε εύκολα και αντικειμενικά, συνδέοντας στη γραμμή ένα εικονικό φορτίο 50Ω αντί κεραίας και μετρώντας την ισχύ P1 και P2 στην αρχή και το τέρμα της γραμμής.

Η εξασθένηση σε dB=10 log P1/P2.

-Εκτός από τον τύπο του καλωδίου, παίζει ρόλο και η παλαιότητα κλπ. Επίσης η προέλευση και η αξιοπιστία τού κατασκευαστή.
-Εκτός από το καλώδιο, ας μην ξεχνάμε ότι απώλειες προκαλούν και οι κονέκτορες.

jeik
16-01-09, 02:47
Γεια σας .

Ξαναγραφω στο θεμα διοτι εκανα μια σημαντικη διαπιστωση.

Ξαναδοκιμασα το συγκεκριμενο καλωδιο (το ''αγνωστων στοιχειων με μονοκλωνο κεντρικο) στα VHF και διαπιστωσα οτι σε σχεση με το rg213 που χρησιμοποιουσα η διαφορα ηταν εκπληκτικα καλυτερη !!!!

Απο την αυξημενη εμβελεια που επετευχθει , φαινοταν σαν να διπλασιασα την ισχυ εκπομπης !!!!!
Σημειωνω οτι η ισχυς ηταν και στις 2 περιπτωσεις ακριβως η ιδια.

Δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν:

1. Ή το 213 που εχω ειναι μαπα , (κοστολογηθηκε με 1 ευρω το μετρο ενω πουθενα δεν το βρηκα σε τιμη κατω απο 2 ευρω).

2.Το αγνωστο που διαθετω ξερω οτι χρησιμοποιουνταν σε ραδιοζευξη στον 1GHZ και μαλλον ειναι αυτο που λετε το BELDEN ,και εμφανιζει τελικα και στα VHF (144) τεραστια διαφορα αποδοσης σε σχεση με το 213

Ποια ειναι τα κρητηρια ενος καλου 213 ?
Το δικο μου 213 γραφει RG213 star cables , ειναι ευκαμπτο με πολυκλωνο κεντρικο και πυκνο μπλενταζ , δεν το βλεπω ομως για μαπα , αν και η τιμη 1 ευρω ειναι υποπτη , τι λετε ?

Αν δεν ειναι μαπα , τοτε ενα 213 εχει στα VHF την μιση αποδοση σε σχεση με το αλλο που οπως ειπωθηκε ειναι BELDEN.

Εμμενω στην διαπιστωση μου οτι το 213 που δοκιμασα εγω ειναι μαπα , αφου ειδα ''διαφορά'' βαζοντας το μονοκλωνο , 12 μετρα ολα κι ολα .
Το θεμα ηταν το εξης :Αν υπαρχει η δυνατοτητα να διακρινουμε το καλωδιο απο καποια οπτικα χαρακτηριστικα ή εστω την προελευση του (εργοστασιο , μαρκα κλπ )

ReFas
16-01-09, 11:51
[quote=Γαληνίτης]Το RG213U αντικατέστησε το RG8U σαν standard ομοαξονικό καλώδιο (coaxial) 50 Ω στρατιωτικών προδιαγραφών (MIL-SPEC) - HΠA. Πλεονεκτεί του RG8U (το οποίο συνεχίζει να κατασκευάζεται, αλλά όχι με τις υποχρεωτικές ΜIL-SPEC προδιαγραφές πλέον) κατά το ότι έχει επτάκλωνο αντί συμπαγή κεντρικό αγωγό και εξωτερικό μανίκι πιο ανθεκτικό στην UV ακτινοβολία. Σήμερα κυκλοφορούν διάφοροι τύποι "RG8". (-Μ, -Χ κλπ.)
quote]

Μια μικρή διόρθωση, ετσι για την ιστορία..
Το αρχικό RG-8/U είχε 52ohm αντίσταση και πολύκλωνο κεντρικό, 7 σύρματα 21awg.
Μπορεί να δεί κάποιος στο handbook του arrl 1959 αλλά και στο reference data for radio engineers του 1946, αλλά και αλλού φαντάζομαι σε βιβλία της εποχής...
Οτι σημερινό καλώδιο γράφει RG--- συνήθως αναφέρεται στις εξωτερικές διαστάσεις, για να ξέρει ο καινούριος τεχνικός τι κονεκτορ θα βάλει, μιας και τουλάχιστον στην αμερική μεγάλωσαν γενιές με το RG8 RG58 και τα υπόλοιπα.
Η στρατιωτική προδιαγραφή έχει πάψει πια και δεν ισχύει.
Εχω γράψει σχετικά μερικά πραγματά και εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36027&page=6

Γαληνίτης
16-01-09, 17:09
...Μια μικρή διόρθωση, ετσι για την ιστορία..
Το αρχικό RG-8/U είχε 52ohm αντίσταση και πολύκλωνο κεντρικό, 7 σύρματα 21awg.
Μπορεί να δεί κάποιος στο handbook του arrl 1959 αλλά και στο reference data for radio engineers του 1946, αλλά και αλλού φαντάζομαι σε βιβλία της εποχής...
Οτι σημερινό καλώδιο γράφει RG--- συνήθως αναφέρεται στις εξωτερικές διαστάσεις, για να ξέρει ο καινούριος τεχνικός τι κονεκτορ θα βάλει, μιας και τουλάχιστον στην αμερική μεγάλωσαν γενιές με το RG8 RG58 και τα υπόλοιπα.
Η στρατιωτική προδιαγραφή έχει πάψει πια και δεν ισχύει.
Εχω γράψει σχετικά μερικά πραγματά και εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36027&page=6
Ευχαριστώ για τις πολύ ενδιαφέρουσες επισημάνσεις σου. Η μελέτη και γνώση της ιστορίας είναι πολύ χρήσιμη.
Τα 50 Ω είναι η κατά προσέγγιση ονομαστική τιμή της Ζο για τον συγκεκριμένο τύπο καλωδίου. Τιμές όπως 52 Ω πχ., που αναφέρονται στο καλώδιο ενός συγκεκριμένου κατασκευαστή, δεν διαφέρουν ουσιαστικά από αυτή την ονομαστική τιμή (50Ω), που είναι η ίδια για το RG-213/U, RG8A/U κλπ.
Έτσι πχ. για το RG-8A/U, στο ARRL Handbook του 1969, σ.347 αναφέρεται Ζο 53 Ω , σε πίνακα με την υποσημείωση : "Amphenol type numbers and data. Παρόμοιες γραμμές μπορεί να κατασκευασθούν από άλλους κατασκευαστές, αλλά τιμές όπως απώλειες και μέγιστη ισχύς μπορεί να διαφέρουν". Επίσης, στην ίδια σελίδα: "Αυτό το solid ομοαξονικό καλώδιο διατίθεται συνήθως σε impedances aproximating 50 Ω".

electron
26-09-10, 20:56
Αν και το συγκεκριμένο thread είναι αρκετά παλιό θα αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μου από το καλώδιο Η2000 Flex που πρόσφατα δοκίμασα. Καταρχήν οι διαφορές του σε σχέση με το 213 είναι στο ότι ο κεντρικός του αγωγός είναι μονόκλωνος και στο μπλετάζ του έχει επιπλέον μεταλλική ταινία. Ως εξωτερική διαμέτρο έχει ελαφρώς μικρότερη κατά μερικά δέκατα από το 213. Το δοκίμασα όπως προείπα σε κεραία με κάθοδο που είχε 213 και το οποίο δεν ήταν απόλυτα κομμένο στην συχνότητα εκπομπής, έτσι οταν το αντικατέστησα με το Η2000, κομμένο ακριβώς στην συχνότητα εκπομπής, χρειάστηκε να συντονιστεί εκ νέου η κεραία ,(gp sirio).

Δυστυχώς αναγκάστικα να το χρυσοπληρώσω 3,5 περίπου ευρώ το μέτρο από την kapatech.gr μια και δεν υπάρχει πουθενά αλλού, + 26 ευρώ τα μεταφορικά.

Acinonyx
26-09-10, 23:59
Το δοκίμασα όπως προείπα σε κεραία με κάθοδο που είχε 213 και το οποίο δεν ήταν απόλυτα κομμένο στην συχνότητα εκπομπής, έτσι οταν το αντικατέστησα με το Η2000, κομμένο ακριβώς στην συχνότητα εκπομπής, χρειάστηκε να συντονιστεί εκ νέου η κεραία ,(gp sirio).


Κάτι δεν πάει καλά με το κεραιοσύστημά σου. Η αλλαγή γραμμής μεταφοράς δε θα έπρεπε να σου αποσυντονίσει την κεραία..

Που μετράς τα στάσιμα;

jeik
27-09-10, 00:51
Οποτε , μαλλον εχω το Η2000 , αλλα οταν το μετρησαμε με τον γιωργο231 με τον αναλυτη , εβγαζε μια παλαβιαρικη αντισταση ναι μεν γυρω στα 50 ωμ ,αλλα με κατι αλοκοτες διακυμανσεις !!!!

Γιώργος 231
27-09-10, 03:00
Οποτε , μαλλον εχω το Η2000 , αλλα οταν το μετρησαμε με τον γιωργο231 με τον αναλυτη , εβγαζε μια παλαβιαρικη αντισταση ναι μεν γυρω στα 50 ωμ ,αλλα με κατι αλοκοτες διακυμανσεις !!!!

Δημητρη, δεν νομιζω να ηταν Η2000.
Τα ιδια ακριβως παλαβα, τα ειδα και με ενα 213 παλιο, που το ειχα για καβατζα.
Προσωπικα πιστευω οτι η υγρασια ειχε βαλει το χερι της στο καλωδιο.

electron
27-09-10, 06:56
Κάτι δεν πάει καλά με το κεραιοσύστημά σου. Η αλλαγή γραμμής μεταφοράς δε θα έπρεπε να σου αποσυντονίσει την κεραία..
Που μετράς τα στάσιμα;

Μου φαινεται λίγο απίθανο να υπάρχει πρόβλημα με την κεραία γιατί είναι εργοστασιακή και όχι κάποια ιδιοκατασκευή. Εξάλλου η συμπεριφορά της κατά την εκπομπή θα έλεγα ότι είναι αρκετά καλή. Τα στάσιμα τα βλέπω στην έξοδο του πομπού.

H3
27-09-10, 11:52
Κάτι δεν πάει καλά με το κεραιοσύστημά σου. Η αλλαγή γραμμής μεταφοράς δε θα έπρεπε να σου αποσυντονίσει την κεραία..

Που μετράς τα στάσιμα;

Αυτο ειναι φυσιολογικο ,τα καλωδια εχουν διαφορετικο velocity factor
και αυτο επηρεαζει τα ηλεκτρικα μηκη των καλωδιων, πρεπει να γινει υπολογισμος του μηκους της γραμμης μεταφορας συμφωνα με το νεο καλωδιο

sigmacom
27-09-10, 12:30
Δεν γίνεται ένα φορτίο 50Ω (είτε dummy, είτε κεραία) να εμφανίζει διαφορετικά στάσιμα αλλάζοντας την γραμμή μεταφοράς.
Η οι κοννέκτορες / το καλώδιο έχει πρόβλημα, ή το φορτίο δεν είναι 50Ω όπως είπε και ο Acinonyx.

H3
27-09-10, 13:59
Δεν γίνεται ένα φορτίο 50Ω (είτε dummy, είτε κεραία) να εμφανίζει διαφορετικά στάσιμα αλλάζοντας την γραμμή μεταφοράς.
Η οι κοννέκτορες / το καλώδιο έχει πρόβλημα, ή το φορτίο δεν είναι 50Ω όπως είπε και ο Acinonyx.

Μην σου φαινεται περιεργο συμβαινει πολυ συχνα στην πραγματικοτητα , συνηθως φταινε οι μετρητες SWR ,δεν ειναι ακριβως 50 Ω ,αλλα καμια φορα και το μηχανημα ουτε και αυτο ειναι ,παντως ο χρηστης λει οτι εχει αχοληθει με το μηκος του καλωδιου ,αρα μαλλον ειχε σχετικα προβληματα SWR ,εκτος και εαν η κεραια του εχει προβλημα

electron
27-09-10, 14:53
Θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη. Εγώ αυτή την διαφορά την βρίσκω λογική για τους λόγους που αναφέρθησαν. Η περίπτωση της κεραίας να έχει πρόβλημα δεν νομίζω γιατί δεν έχει γίνει καμιά προσπάθεια τουλάχιστον από μέρους μου,τροποποιήσεως της. Επίσης επαναλαμβάνω ότι ως συμπεριφορά κατά την εκπομπή δεν μου έχει δώσει το δικαίωμα να πω ότι κάτι δεν πάει καλά. Το καλώδιο πάλι να έχει πρόβλημα, τι να πω.Καινούργιο είναι, τους κονέκτορες τους πρόσεξα ιδιαίτέρως, δεν θα φτιάξω εξάλλου πρώτη φορά κάτι τέτοιο και επιπλέον δεν αγόρασα κονέκτορες του κιλού.

H3
27-09-10, 16:17
Θα συμφωνήσω με τον Μπάμπη. Εγώ αυτή την διαφορά την βρίσκω λογική για τους λόγους που αναφέρθησαν. Η περίπτωση της κεραίας να έχει πρόβλημα δεν νομίζω γιατί δεν έχει γίνει καμιά προσπάθεια τουλάχιστον από μέρους μου,τροποποιήσεως της. Επίσης επαναλαμβάνω ότι ως συμπεριφορά κατά την εκπομπή δεν μου έχει δώσει το δικαίωμα να πω ότι κάτι δεν πάει καλά. Το καλώδιο πάλι να έχει πρόβλημα, τι να πω.Καινούργιο είναι, τους κονέκτορες τους πρόσεξα ιδιαίτέρως, δεν θα φτιάξω εξάλλου πρώτη φορά κάτι τέτοιο και επιπλέον δεν αγόρασα κονέκτορες του κιλού.

Βρες ενα καλο dummy load ,να ειναι δηλαδη 50 Ω ,μετρα το και με ενα καλο
πολυμετρο , βαλε και ενα καλο coaxial καλωδιο επεισης οσο πιο κοντα γινεται στα 50 Ω (δες τις προδιαγραφες του ) .Βαλε πανω το μηχανημα ,και μετρα τα SWR ,τουλαχιστον θα δεις τι γινεται χωρις κεραια ,εαν ολα ειναι 50 Ω τα στασιμα θα πρεπει ειναι ελαχιστα ,ετσι θα εχεις μια πρωτη εκτιμηση

Γιώργος 231
27-09-10, 23:54
Παιδια, sorry, χωρις αναλυτη δυσκολα μπορεις να βρεις αν εχει προβλημα το καλωδιο.

Προσωπικα, ειδα οτι, ειχα φαει μηνες να βρω γιατι δεν μου παιζει μια κεραια, και το πρωτο που ειχα ψαξει για πιθανο προβλημα
ηταν το "γνωστο" 213.

Φυσικα και το ειχα βαλει στο φορτιο, και φυσικα δεν ειχε καθολου swr.... αρα, εσφαλμενα πιστευα οτι ... δεν ειχε προβλημα το καλωδιο .... ΤΡΙΧΕΣ

Ευτυχως που στο τεστ κεραιων το εβγαλα για δοκιμη και καταλαβα γιατι υπηρχαν εκεινα τα αρχαια προβληματα.
δεν σας παραθεσω τα παλια ποστ, αλλά ειχα φαει τρελο κολλημα.

Οσο για το μηκος της καθοδου, πρακτικα, αν δεν υπαρχει καποιο άλλο προβλημα, οσο και να ειναι μηκος, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ SWR δεν θα δειτε

electron
28-09-10, 07:13
Εγώ θα επισημάνω για άλλη μια φορά μερικά πράγματα που για κάποιούς μπορεί να θεωρούνται ασήμαντα αλλά πιστεύω ότι κάνουν την διαφορά. Καταρχήν να πω ότι δεν μιλάμε για ιδανικές καταστάσεις όταν στήνουμε ένα κεραισύστημα το οποίο σημαίνει τα εξής:

1.Κανένα καλώδιο δεν μπορεί να θεωρηθεί ιδανικό ως προς τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του που τα δίνει η θεωρία.
2.Καμία κεραία επίσης δεν μπορεί να θεωρηθεί ιδανική.
3.Το σημείο που θα στηθεί μια κεραία παίζει επίσης ρόλο π.χ.Τι έδαφος βρίσκεται κάτω από αυτή, σε τι ύψος την τοποθετούμε, αν υπάρχουν κοντά της αντικείμενα που μπορεί να επιρεάζουν την ακτινοβολία της.
4.Με τι όργανα μετράμε τον λόγο στασίμων και ισχύος.(δεν έχουν όλοι γέφυρα bird και φυσικά κάποιο αναλυτη του τύπου mfj).
5.Ακόμα και ένας πομπός μπορεί να μην έχει ως απόλυτη τιμή σύνθετης αντίστασης εξόδου τα 50Ωμ.

Tέλος να πω ότι ο συντονισμός που χρειάστηκε να κάνω στην κεραία προκειμένου να φέρω τον λόγο στασίμων σε ποιό αν θέλετε επιθυμητό επίπεδο, δεν είχε την τρομερή απόκληση σε σχέση με την πρόηγούμενη κατάσταση.Δηλαδή με το νέο καλώδιο μου ανέβηκε από 1.3 που ήταν, στο 1.5 και με τον νέο συντονισμό το έφερα στο 1.2 παιζοντας μόνο με το radiator.Πιθανόν αν έπαιζα και με τα radials να το έφερνα στο ιδανικό 1.1

Acinonyx
28-09-10, 18:37
Η συχνότητα συντονισμού και η σύνθετη αντίσταση εισόδου της κεραίας δεν εξαρτώνται σε καμία περίπτωση από την γραμμή μεταφοράς.

@electron, σωστά! Η χαρακτηριστική συνθ. αντίσταση του καλωδίου δεν είναι ποτέ ακριβώς 50Ω όπως επίσης και ο συντελεστής ταχύτητας ποτέ ακριβώς 0,66.

Κανονικά τα στάσιμα μετρώνται κάτω ακριβώς από την κεραία για να έχουμε σωστή ένδειξη. Αν μετρηθούν αμέσως μετά τον πομπό η ένδειξη είναι πάντα μικρότερη για τρεις λόγους:
Η εξερχόμενη ισχύς παρουσιάζεται μεγαλύτερη από αυτή που φτάνει στην κεραία αφού όταν φτάσει εκεί θα έχει κάποια εξασθένηση από τη γραμμή μεταφοράς
Η επιστρεφόμενη ισχύς παρουσιάζεται μικρότερη από αυτή που επιστρέφει από την κεραία αφού μέχρι να φτάσει στην γέφυρα θα έχει κάποια εξασθένηση από τη γραμμή μεταφοράς
Η γραμμή μεταφοράς μπορεί να μην είναι ακριβώς κομμένη σε πολλαπλάσιο του λ/2 και να λειτουργεί ως matcher

Επειδή η γραμμή μεταφοράς λειτουργεί ως «μετασχηματιστής» συνθ. αντίστασης όταν δεν είναι πολλαπλάσιο του λ/2 και το φορτίο μη-ωμικό, είναι πιθανό να αποσυντόνισες την κεραίας για να καταφέρεις να εμφανίσεις 50Ω στον πομπό. Αυτό, πρώτον, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν στάσιμα στη γραμμή και δεύτερον, πιθανόν να έχει χαλάσει το διάγραμμα ακτινοβολίας αφού άλλαξε ο συντονισμός της κεραίας.

Υ.Γ. Τι δυνατότητες προσαρμογής σου δίνει η κεραία; 1/4λ δεν είναι; Μπορείς π.χ. να παίξεις με τη γωνία των radials;

electron
28-09-10, 18:49
Τουλάχιστον θεωρητικά υπολόγισα το πόσα μέτρα θα είναι η κάθοδος, επομένως το ενδεχόμενο να μην είναι πολλαπλάσιο του λ/2 δεν ισχύει. Όσο για την συμπεριφορά του λοβού της κεραίας θα προσπαθήσω να τον διερευνήσω πρακτικά βάση της ακρόασης σε διάφορα σημεία, έχοντας πρότερη εικόνα.
Σχετικά με την μέτρηση του λόγου στάσιμων και ισχύος έχεις δίκιο ότι ο σωστότερος τρόπος είναι αυτός στο σημείο τροφοδότησης της κεραίας,ωστόσο και η προηγούμενη εικόνα που είχα με κάθοδο το 213 ήταν πάλι απ ευθείας στην έξοδο του πομπού επομένως αν και θεωρητικά μη απόλυτα ενδεδειγμένη πρακτική, οι μετρήσεις του πριν με το μετά έγιναν επί ίσοις όροις.

Η κεραία είναι ground plane λ/4 και δεν μου δίνει το δικαίωμα να παίξω με την γωνία των radials.

Acinonyx
29-09-10, 12:05
Όσο και να υπολογίσεις θεωρητικά το μήκος της γραμμής για πολλαπλάσιο του λ/2, στην πράξη θα σου βγει αλλού για αλλού. Η τεχνική για να κόψεις την γραμμή μεταφοράς σε πολλαπλάσιο του λ/2 είναι η εξής:


Συνδέεις την είσοδο της γέφυρας κατευθείαν στον πομπό
Συνδέεις την έξοδο της γέφυρας κατευθείαν σε ένα Τ-adaptor
Συνδέεις τον ένα κλάδο του Τ κατευθείαν σε dummy load 50Ω
Συνδέεις την γραμμή μεταφοράς στο άλλο κλάδο του Τ
Κόβεις από την άλλη άκρη της γραμμής μεταφοράς μικρά κομματάκια μέχρι να δεις στάσιμα 1:1 στη γέφυρα


Η παραπάνω τεχνική εκμεταλέυεται το γεγονός ότι η γραμμή παρουσιάζει άπειρη συνθ. αντίσταση σε μήκη πολλαπλάσια του λ/2. Οπότε ξέρεις ότι πετύχες το μήκος όταν τα στάσιμα είναι 1:1 δηλαδή όταν βλέπεις μόνο το παράλληλο dummy load.

Με την ίδια τεχνική φυσικά μπορεί κάποιος να κόψει και λ/4 πολλαπλάσια, αν τα χρειάζεται κάπου. Εκεί η γραμμή πρέπει να βραχυκυκλώνεται στην άκρη ώστε να παρουσιάζει άπειρη σύνθ. αντίσταση.

electron
29-09-10, 14:51
Όντως αυτός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος που σου δίνει πρακτικά το σωστό μήκος της καθόδου.Δυστυχώς όμως τεχνητό φορτίο δεν διαθέτω για να έκανα αυτή την δουλειά,επομένως αρκούμε σε ότι έχω κάνει. Ωστόσο η παραπάνω μέθοδος που περιγράφεις ομοιάζει με την χρήση του stub στην έξοδο ενός πομπού.

spa
29-09-10, 20:31
καλησπερα σε ολουσ λοιπον ωραια ολα αυτα με τα dummu loand κλπ κλπ οταν μπη η κεραια απανο η καθοδο δεν θα επιρεαζετε απο την κεραια εστο λιγο γιατι αλλο το dummu που ξερουμε δεν εχει αντινοβολια και οτι ειναι 50ωμ ενο η κεραια ισωσ να μην ειναι 100% 50 ωμ η να ειναι 55 ωμ εκει τι κανουμε ... η ακομα αν περναει ρευμα στην καλτζα που στα fm h vhf περναει 100% το εχο δη αυτο εκει κανη αλλα η εκπομπη και αλλα βλεπησ στην γεφυρα επομενοσ δεν υπαρχουν σωστεσ συνθηκεσ για καμοια κεραια .. θελο τα δικα σασ σχολια kωστασ.