PDA

Επιστροφή στο Forum : θετικα και αρνητικα των linux



johny16
25-06-08, 21:16
Γεια σας θα μπορουσατε να μου πειτε τα θετικα και αρνητικα των linux εχω ακουσει οτι επειδη ειναι ανοιχτου κωδικα μπορουν ανετα να σου χακαρουν τον υπολογιστη ισχυει κατι τετοιο?

dovegroup
25-06-08, 21:43
Γεια σας θα μπορουσατε να μου πειτε τα θετικα και αρνητικα των linux εχω ακουσει οτι επειδη ειναι ανοιχτου κωδικα μπορουν ανετα να σου χακαρουν τον υπολογιστη ισχυει κατι τετοιο?

Πιό πολύ απο τα Windows δεν έχεις φόβο... :hammer:

Λοιπόν...

ΥΠΕΡ

1. Αν δείς 64bit σε Linux δεν θα θέλεις να δείς Windows πάλι, και υπάρχει πολλά χρόνια τώρα....
2. Ιοί χαζοί έως ανύπαρκτοι...
3. Υπάρχουν διανομές ας πούμε Novell που σου δίνει απίστευτα τεράστια γκάμα λογισμικού επιπλέον για οτι φανταστείς...
4. Ασφάλεια τη θεωρώ δεδομένη και όσοι ξέρουν το καταλαβαίνουν...

ΚΑΤΑ

1. Αν δεν ξέρεις κονσόλα ή δεν έχεις κάποιον να ξέρει (Unix) και θέλεις να το έχεις για σοβαρούς επαγγελματικούς σκοπούς άστο καλύτερα, θές σίγουρα υποστίρηξη...εγκαταστάσεις εφαρμογών, απαιτούν αρκετές φορές ιδιαίτερες ρυθμίσεις σε επίπεδο κονσόλας.
2. Παιχνίδια οχι πολλά σοβαρά πράγματα...
3. Οδηγούς αν και υπάρχουν οι περισσότεροι είναι πιθανό να παιδευτείς...

JIMKAF
25-06-08, 23:01
Jhonny16 τα linux επειδή έχει τύχει παλαιότερα να εγκαταστήσω στον υπολογιστή μου παράλληλα με τα Windows το Ubuntu ένα βασικό θετικό που έχουν με βάση την εμπειρία μου είναι το ότι με χαμηλού επιπέδου υλικό μπορούν να στο κάνουν να δείχνει και φαινομενικά και ουσιαστικά πολύ υψηλότερο, έχουν τα περισσότερα πρωτοποριακές λειτουργίες και αξίζουν ακόμα και για κύριο λειτουργικό, στο ΠΑΣΟΚ που ξέρω χρησιμοποιούν μόνο linux για παράδειγμα. Τώρα όσο για το hacking πίστεψέ με είναι όσο ασφαλή είναι τα mac OS δλδ πολύ... Τα linux τα χρησιμοποιούν οι hackers για να κάνουν hacking και η μεγαλύτερη πλειοψηφία των hackers χρησιμοποιεί τα linux άρα θα είναι αντιδεοντολογικό να προκαλέσουν προβλήματα σε αυτό που υποστηρίζουν εξελίσουν και χρησιμοποιούν... Το πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει εγώ είναι το ότι δεν μπορούσα με την ίδια ευκολία που υπάρχει στα Windows να εγκαταστήσω τα προγράμματα αν όμως μάθεις τη λογική του θα διαπιστώσεις ότι τελικά ο ορθόδοξος τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός των linux και όχι των windows αλλά τέσπα αξίζει να τα δοκιμάσεις έστω και για πειραματικούς λόγους και εγώ γι'αυτό τα εγκατέστησα... :wink: :wink:

Panoss
26-06-08, 09:21
Φίλε JIMKAF, η εγκατάσταση - απεγκατάσταση προγραμμάτων στο Ubuntu είναι αηδιαστικά εύκολη.
Μέσω της προσθαφαίρεσης ή του Synaptic package manager.
Αρκεί να έχεις DSL.
Johny16, δοκίμασε το Ubuntu για να έχεις ιδία άποψη. Θα εκπλαγείς ευχάριστα.

JIMKAF
26-06-08, 11:32
Φίλε Panoss εκτός από τις προκαθορισμένες εφαρμογές που όντως είναι εύκολη η εγκατάστασή τους με τους τρόπους που προτείνεις υπάρχουν και περιπτώσεις όμως που πρέπει να εγκαταστήσεις εφαρμογές με τη βοήθεια του τερματικού δεν ξέρω αν το ξέρεις... και εκεί τα πράγματα μπερδεύονται λίγο για έναν αρχάριο χρήστη. Δεν λέω εσύ μπορεί να παίζεις στα δάκτυλα το ubuntu και να μην έχεις πρόβλημα. :?

Panoss
26-06-08, 16:44
Όχι δεν το παίζω στα δάχτυλα. Δεν χρειάζεται να το παίζεις στα δάχτυλα.
Λέω ότι απλώς το έχουν φτιάξει τόσο καλά που τα windows μοιάζουν δύσκολα (στην εγκατάσταση προγραμμάτων) σε σύγκριση με το Ubuntu!!
H μόνη περίπτωση που χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την κονσόλα, ήταν για την εγκατάσταση του εκτυπωτή.

JIMKAF
26-06-08, 17:58
Φίλε Panoss δεν λέω στις περισσότερες των περιπτώσεων χρησιμοποιείς το synaptic package manager ή το μενού ενημερώσεων και εγκατάστασης προγραμμάτων αλλά θα σου πώ μια περίπτωση που χρειάζεσαι το τερματικό εάν πάρεις το περιοδικό LINUX format GR περιέχει κάθε φορά CD με προγράμματα κανένα από αυτά δεν μπορείς να τα εγκαταστήσεις χωρίς το τερματικό και τις απαραίτητες εντολές που θυμίζουν DOS και εκεί για έναν χρήστη που το αντιμετωπίζει πρώτη φορά φαίνεται πιο δύσκολο σίγουρα από τα Windows στα οποία με ένα διπλό κλικ σε όλες τις περιπτώσεις κάνεις την δουλεία σου. Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο εάν δεν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και μάλιστα γρήγορη πως θα κατεβάσεις τα προγράμματα από το synaptic package manager ή από το άλλο μενού προγραμμάτων; Βέβαια πιστεύω πως θα συμφωνήσουμε στο ότι μπροστά σε αυτά που δίνει το Linux γενικότερα αυτό το θέμα των εγκαταστάσεων είναι μικρό... :wink:

Panoss
26-06-08, 18:18
Γι αυτό λέω:

Φίλε JIMKAF, η εγκατάσταση - απεγκατάσταση προγραμμάτων στο Ubuntu είναι αηδιαστικά εύκολη.
Μέσω της προσθαφαίρεσης ή του Synaptic package manager.
Αρκεί να έχεις DSL.

ice25
26-06-08, 20:10
Παιδιά αίσιος 8 μήνες χωρίς windows.άλλα με ubuntu σε laptop με 64bit cpu.Τα προγράμματα που χρειάστηκα τα βρήκα ολα στο synaptic ..drivers τα βρήκε όλα.κάποιες εντολές σε consola χρειάστηκε για το ασύρματο

υπάρχει πολύ υποστήριξη απο την κοινότητα.εγω όποια απορεια ειχα-εχω βρίσκω απάντηση με μια μικρη αναζήτηση στο google.


Για ασφάλεια???δεν έχω καν αντιβιοτικό...και ναι μπορεί να υπάρξει υπολογιστής χωρίς αντιβιοτικό -antispyware κτλ κτλ.

JIMKAF
26-06-08, 20:36
Ωραίος ο ice 25 όλοι Linux κάτω ο Gates users όλων των εθνών ενωθείτε...
Ένα επίσης θετικό του Linux είναι το ότι εάν γνωρίζεις από προγραμματισμό μπορείς να συμβάλεις στην ανάπτυξη προγραμμάτων μέσα από την κοινότητα και έτσι να μάθεις και περισσότερα και να βοηθήσεις στη λύση των προβλημάτων.
Το laptop των εκατό $ του δικού μας του Νεγρεπόντε βασίζεται σε linux και κάνει τα πάντα...

pet
26-06-08, 21:49
κάνει και τα κοάλα

JIMKAF
26-06-08, 21:51
Ότι θές κάνει και κοάλα και ότι γουστάρεις 8) 8) 8)

aeonios
27-06-08, 09:34
Eπίσης στα κατά

α) δεν υπάρχουν λύσεις ERP για επιχειρήσεις.

β) δεν υπάρχουν τόσο καλά εργαλεία ανάπτυξης εφαρμογών (πάντα σε σχέση με τα win$ και το .ΝΕΤ περιβάλλον)

γ) δεν υπάρχουν ακόμα κοινά αποδεκτά πρότυπα στην πιστοποίηση γνώσης του Λ.Σ.

δ) σίγουρα στα windows υπάρχουν απείρως περισσότερα malware αλλά τα προβλήματα και στην πλατφόρμα του linux είναι υπαρκτά και ανεβαίνουν σε αριθμούς http://www.internetnews.com/dev-news/article.php/3601946

στα υπέρ:
Το Linux κάθε μέρα γίνεται καλύτερο. Τα windows, όχι!

^Active^
27-06-08, 14:08
Σχεδον ολες της εφαρμογες που ειχα στα Windows τις εχω πλεον στο Ubutnu.... Ας ειναι καλα το Wine και ειμαι και νομιμος πλεον !!! Οσες εφαρμογες θελω τις βρισκω απο το Synaptic. Και το απστευτο ειναι οτι το World of Warcraft τρεχει καλυτερα σε Linux :D :lol:

JIMKAF
27-06-08, 14:14
Δλδ στο Ubuntu υπάρχει το Nero 8 με το οποί κάνεις τα πάντα... Εγώ όταν είχα Ubuntu δεν υπήρχε και δεν είχα βρεί αντίστοιχο τόσο καλό πρόγραμμα :wink:

^Active^
27-06-08, 14:17
Nero Linux 3
The Next-Generation Burning Application for the Linux OS
http://www.nero.com/eng/linux3.html ;) Αλλα υπαρχουν και αλλα προγραμματα εξισου καλα ... μαλλον δεν το εψαξες πολυ.

JIMKAF
27-06-08, 14:32
Καλά το ότι δεν το έψαξα πολύ είναι σίγουρο, χρειάστηκε φίλε μου να κάνω φορμάτ όταν το είχα βάλει, συγκεκριμένα είχα εγκαταστήσει το Ubuntu 8.04, γιατί είχα Windows και Linux μαζί και κάποιο πρόβλημα υπήρχε, πάντως μπράβο τι να πώ, μάλλον εξελίσσεται πολύ δυναμικά σε αντίθεση με τα Windows που είπε και ένας άλλος φίλος, όσο για το WoW είναι λογικό να τρέχει καλύτερα μιας και από ότι φαίνεται τα γραφικά στο Linux είναι κλάσης ανώτερα πρέπει να έχει να κάνει με την μηχανή των γραφικών που χρησιμοποιεί.

xifis
27-06-08, 15:03
εμενα προσωπικα τα LINUX μονο για εφε μου φαινονται."ΑΤΣΣΣΣΣ εχω LINUX στο PC ειμαι πολυ εμπειρος..."
εχω δοκιμασει για λιγο την LIVE εκδοση,ομορφη ηταν,μπουταρε αμεσως απτο cd,δε την εψαξα ενδελεχως βεβαια.

απο γνωμες τριτων κ δικη μου,αν δεν εισαι κομπιουτερακιας καιλας (με τη καλη εννοια),δεν αξιζει ναχεις λινουξ.πρεπει νασαι μερακλης με τα κομπιουτερ,κ οχι ο ανθρωπος που θελει να παιξει,να δει μειλ,να σερφαρει κλπ.να χαιρεσαι γραφοντας ρουτινες δηλ.

αλλα μονο κ μονο που δεν υποστηριζονται drivers κ προγραμματα των WINDOWS ειναι μεγαλο μειονεκτημα.αρα μη το περιτριγυρiζουμε κ πολυ,φιλοτιμη προσπαθεια,αλλα ο κοσμος τρεχει με windows,τι να κανουμε.

^Active^
27-06-08, 15:15
Φιλε μου αυτο λεμε τοση ωρα οτι ακομα και απλοι χρηστες μπορουν να χειριστουν το Linux και μαλιστα το Ubuntu που ειναι πιο user friendly. Ειδικα αν ειναι να κανεις απλα πραγματα οπως mail και τα σχετικα που λες . Σε αντιθεση με τα Windows και ειδικα τα sVista το Linux εχει ολους τους drivers χωρις να περασεις κατι. Σπανιες οι περιπτωσεις που χρειαστικε να προσθεσω εγω drivers. Και ποιος σου ειπε εσενα οτι Windows προγραμματα δεν τρεχουν στο Linux? Κανε ενα search για Wine linux και θα καταλαβεις...Και παρεπιπτοντως σε ερευνες που εχουν κανει ανεξαρτητες πηγες ειναι πιο ευκολο να κανεις εγκατασταση Linux και οχι Windows και μιλαμε παντα για εναν απλο χρηστη (οχι σε dual boot περιβαλον εκει περιπλεκεται λιγο το θεμα).

JIMKAF
27-06-08, 15:16
Όντως ο κόσμος τρέχει τα Windows , δυστυχώς :x

^Active^
27-06-08, 15:18
Πως τα τρεχει ομως? Και μην μου πεις οτι εσυ τα εχεις αγορασμενα? (χωρις παρεξηγηση) Ενω πλεον με Linux ειμαι και νομιμος ;)

JIMKAF
27-06-08, 15:42
Τα τρέχει εκνευριστικά..., νομίζω αυτό αρκεί, χωρίς φυσικά παρεξήγηση τα περισσότερα τα τρέχω σπασμένα αλλά τα Windows τα έχω αυθεντικά και μιλώ ειλικρινά, :x δεν το συζητώ η δεοντολογία που διέπει το Linux είναι η πιο ντόμπρα και η πιο συμπαθείς και για ιδεολογικούς λόγους πιστεύω από όλους μας. :wink: Αλλά τι να κάνουμε φίλε ^Active^ οι περισσότερες εφαρμογές είναι για Windows και οι περισσότερες εταιρίες και το δημόσιο χρησιμοποιεί τα αναθεματισμένα Windows που όλοι βρίζουμε και σχεδόν όλοι τα χρησιμοποιούμε ως βασικό λειτουργικό. :wink: :wink:

Panoss
27-06-08, 16:15
Ένα θετικό του Linux θα αναφέρω: όσα προγράμματα και να του βάλεις (το δικό μου πρέπει να χει καμιά διακοσαριά), ΔΕΝ παθαίνει τίποτις..
Κάτι που ξέρουμε ότι με τα Windows...έχει κομματάκι δραματικές συνέπειες...
Δεν έχω τίποτα προσωπικό με το Bill. Απλώς δε μου αρέσει το μονοπώλιό του.
Δε θα ταν λίγο παράξενο π.χ το 90% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν να ναι Cryshler?

Εγώ τα Linux τα 'βαλα γιατί πρέπει να μαι νόμιμος (έχω επιχείρηση). Περιέργως μου βγήκαν καλύτερα από τα Win!!

JIMKAF
27-06-08, 17:06
To ιδανικότερο είναι να έχεις δύο PC και στο ένα να έχεις τα Windows και στο άλλο τo Linux.

manos_3
27-06-08, 17:11
Ή ένα PC με δύο σκληρούς(ή δύο partitions) και στον ένα σκληρό τα Windows ενώ στον άλλο τα Linux...

JIMKAF
27-06-08, 17:35
Σωστό και αυτό, αρκεί να μπορείς να λειτουργείς και τα δύο ξεχοριστά. :wink:

ice25
27-06-08, 22:11
nero η και k3b. για κατι που κάνει την ιδια δουλεία .


α και χωρις crak

Nemmesis
27-06-08, 22:25
Σχεδον ολες της εφαρμογες που ειχα στα Windows τις εχω πλεον στο Ubutnu.... Ας ειναι καλα το Wine και ειμαι και νομιμος πλεον !!! Οσες εφαρμογες θελω τις βρισκω απο το Synaptic. Και το απστευτο ειναι οτι το World of Warcraft τρεχει καλυτερα σε Linux :D :lol:

φιλε πουλαω το account μου στο wow... αν θελεις η ξερεις κανεναν που να θελει ριξε pm... εδω και 8μηνες ελιξε και απο τοτε δεν εβαλα καρτα... εχω 2 70ριδες χορνταδες στον jenjuros server... πολυ καλη τιμη..

dovegroup
27-06-08, 23:04
Eπίσης στα κατά

α) δεν υπάρχουν λύσεις ERP για επιχειρήσεις.

β) δεν υπάρχουν τόσο καλά εργαλεία ανάπτυξης εφαρμογών (πάντα σε σχέση με τα win$ και το .ΝΕΤ περιβάλλον)

γ) δεν υπάρχουν ακόμα κοινά αποδεκτά πρότυπα στην πιστοποίηση γνώσης του Λ.Σ.

δ) σίγουρα στα windows υπάρχουν απείρως περισσότερα malware αλλά τα προβλήματα και στην πλατφόρμα του linux είναι υπαρκτά και ανεβαίνουν σε αριθμούς http://www.internetnews.com/dev-news/article.php/3601946

στα υπέρ:
Το Linux κάθε μέρα γίνεται καλύτερο. Τα windows, όχι!
a) Υπάρχουν...πολλά... :)

dovegroup
27-06-08, 23:06
Σχεδον ολες της εφαρμογες που ειχα στα Windows τις εχω πλεον στο Ubutnu.... Ας ειναι καλα το Wine και ειμαι και νομιμος πλεον !!! Οσες εφαρμογες θελω τις βρισκω απο το Synaptic. Και το απστευτο ειναι οτι το World of Warcraft τρεχει καλυτερα σε Linux :D :lol:

φιλε πουλαω το account μου στο wow... αν θελεις η ξερεις κανεναν που να θελει ριξε pm... εδω και 8μηνες ελιξε και απο τοτε δεν εβαλα καρτα... εχω 2 70ριδες χορνταδες στον jenjuros server... πολυ καλη τιμη..
Ολα καλά με τα On-Line RPG με τα λοιπά.?:D

xifis
28-06-08, 01:30
θα τα ψαξω καλυτερα anyway.
εχουμε που χουμε windows,εκει μαθαμε τι να γινει.δε μπορει ναναι λυση το να βαλουμε λινουξ για να απαλλαγουμε απο ενα ελλατωματικο λειτουργικο.(τα windows δηλαδη,που καθε τοσο ολο κ κατι προβληματα θα βγαζουν.ακυρα τελειως χωρις εξηγηση.φτανει λοιπον ιοι,dialers κυριως,που σε χρεωνουν κ ολοκληρο λειτουργικο σε αφηνει ξεκρεμαστο.χωρια τα υπολοιπα.)

οπως κ ναχει...η μεταβαση ειναι δυσκολη.σαν να οδηγας δεξιοτιμονο στην ελλαδα.η απο αυτοματο να πηγαινεις σε χειροκινητο.

Revus
28-06-08, 10:16
Δεν είναι τόσο δύσκολη όσο νομίζεις! Αν ξεκινήσεις με ubuntu (πλέον λογική επιλογή για κάποιον που δεν έχει ξαναδεί linux) τα πράγματα είναι πολύ απλά. Η online υποστήριξη δε σου δίνει διεξόδους όπου και αν υπάρξει πρόβλημα. Βλέπε http://ubuntuguide.org και http://ubuntuforums.org
Δύο πράγματα χρειάζονται μόνο: Όρεξη και χρόνος.

Α και να βάλεις στη θέση του δεξιού σου χεριού το google!

JIMKAF
28-06-08, 12:36
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο revus δεν είναι τόσο δύσκολη όσο νομίζεις η μετάβαση αρκεί να έχεις όρεξη να ασχοληθείς... :wink: