PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση καμερας



pantkyp
27-06-08, 13:21
καλημερα . πως θα γίνει να μάθω για τις γειώσεις καμερων σε εξωτερικους χώρους για προστασία απο κεραυνους?

jeik
28-06-08, 00:39
βαλε χοντρο πολυκλωνο καλωδιο 6 mm απο το κελυφος του κουτιου της καμερας και
γειωσε το σε σωληνα υδρευσεως η ραβδο γειωσεως.
Αν βεβαια ο κεραυνος σωνει και καλα πεσει στην καμερα ( αν ειναι πιο ψηλα απο οποιαδηποτε κολωνα της ΔΕΗ )
πραγμα απιθανο , τοτε δεν τη σωζει τιποτα.
Αντικεραυνικη προστασια επισις προσφερουν οι αντιηλεκτροπληξιακοι διακοπτες
και καποια πολυμπριζα , αλλα μιλαμε για προστασια τροφοδοτικων και περιφεριακα της καμερας.

jeik
01-07-08, 01:41
Γεια σου πατριδα με λενε Δημητρη και ειμαι απο Σερρες 36 ετων , τελειωσα ηλεκτρονικος σε ΤΕΛ καποτε και εκανα και 5 εξαμηνα Μηχανολογος στα ΤΕΙ Σερρων αλλα δεν τραβουσα (επρεπε να παω ηλεκτρονικης αλλα που μυαλο )τωρα λογω δουλειας ζω σε ενα νησι,στειλε τηλεφωνο και οταν ανεβω πανω κατα τις 26 ιουλιου αν θες τα λεμε απο κοντα.Τωρα οσον αφορα το θεμα κεραυνος δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αν πεσει κεραυνος κοντα στην καμερα ,οχι πανω της το πιο κλασικο που θα την προστατευσει ειναι να περικλειεται απο μια τεχνιτη γειωση.Αυτη ανετα μπορει να ειναι το κλουβακι που βαζουμε μεσα την καμερα οταν ειναι ΕΞ. Χωρου (αυτο το μακροστενο καλυμα) το γειωνουμε αν βεβαια ειναι μεταλικο με το καλωδιο που σου ειπα.Απο κει και περα μπορει να αρπαξει υπερταση το κυκλωμα της απο τα καλωδια τροφοδοσιας ή audio - video, οποτε και αυτα πρεπει να ειναι μεσα σε μια μεταλικη γειωμενη σωληνα.Σαν ηλεκτρονικος που εισαι ξερεις οτι για να καταστραφει καποιο κυκλωμα πρεπει να εμφανιστει ταση μεγαλυτερη απο την επιτρεπομενη και αυτο ακριβως παμε να αποφυγουμε δηλ.γειωνεις οτιδηποτε καλυπτει τα καλωδια και την καμερα και ετσι ολα τα επαγωγικα ρευματα που θα εμφανιστουν κατα την πτωση του κεραυνου να βρουν μικροτερη αντισταση προς τη γη και να την κανουν προς τα κει αντι να κλεισουν κυκλωμα μεσα απο την καμερα.
Και επισης επαγωγικα θα υπαρξει και υπερταση μεσα απο το δυκτιο της ΔΕΗ που θα προσβαλει απ ευθειας το τροφοδοτικο της καμερας και τη συσκευη που δεχεται το βιντεο σημα και ειναι on line με την καμερα.Εκει πλεον βαζουμε και το πολυμπριζο ασφαλειας το οποιο υποτιθεται οτι αποκλειει οποιασδηποτε μορφης υπερταση προς το τροφοδοτικο (ΔΕΗ και κεραυνου).
Αν η καμερα αξιζει κανεις ολα αυτα , αν ειναι φτηνιαρικη ας την να καει και βαλε καινουρια γιατι για να κανεις ολα αυτα που λεω κοστιζει λιγακι παραπανω.Ισως και να μην καει ποτε χωρις να εχει προστασια αλλα ολα τα προαναφερομενα ειναι πιστευω οτι καλυτερο μπορουμε να κανουμε.
Βιβλια δεν ξερω αλλα με λεξεις κλειδια στο google θα βρεις απειρα για το θεμα , ισως και καλυτερες τεχνικες απο την δικη μου.
Χαρηκα ,Τα λεμε, ελπιζω να βοηθησα.

pantkyp
01-07-08, 12:45
Καλημερα. Eυχαριστώ Δημήτρη το τηλ μου αν το θες να στο δωσω στο e-mail σου. το δικο μου ειναι. pantelis2@in.gr . οποτε θες να τα πουμε. Με βοηθησες αρκετα. Δουλευω σε μια εταιρια που ασχολειται με αυτα και ετυχε μια δουλεια που πρεπει να κανουμε γειωσει σε μια εξωτερικη καμερα που καηκε απο κεραυνο. Εγω μενω στην Βουλγαρη κοντα στην Χαριλαου. Τα λέμε

pantkyp
01-07-08, 13:03
Παλι για την καμερα Δημητρη τι εννοεις οτιδηποτε καλυπτει τα καλωδια και την καμερα ? Ενταξει το κελυφος το γειωνουμε αλλα τα καλώδια Πως θα τα γειωσω?

GEWKWN
01-07-08, 15:22
εχω την εντυπωση οτι η φυσικη μιλαει για
προστασια απο κεραυνο σε ανθρωπους με κατασκευη
ενος κλωβου Φαρενταϊ δεν ξερω αν κατι τετοιο εχει
εφαρμογη σε καμερες απλα αν εχεις χρονο ψαξτο λιγο.

Nemmesis
01-07-08, 16:05
δεν σε βολευει να κανεις ενα κανονικα αλεξηκεραυνο κοντα στην καμερα? 5-10μετρα μαρκια απο την καμερα?

sakis
01-07-08, 19:14
την παρακατω φραση ισως να βρει και λυση στο προβλημα του .....

99,9% ΤΩΝ ΡΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΓΕΙΩΣΗ ........

babisko
01-07-08, 23:23
την παρακατω φραση ισως να βρει και λυση στο προβλημα του .....

99,9% ΤΩΝ ΡΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΓΕΙΩΣΗ ........

Αν με τον όρο "ρολογια" εννοείς τους μετρητές κατανάλωσης της ΔΕΗ, τότε προφανώς σημαίνει ότι στο κιβώτιο μετρητών ( = ρολογιών) της ΔΕΗ ο ουδέτερος που έρχεται από το δίκτυο της ΔΕΗ, ενώνεται με την γείωση της οικοδομής (θεμελιακή γείωση, ράβδο γείωσης κ.λ.π.) και θεωρείται ότι έχει το δυναμικό της γης, δηλαδή μηδέν.
Συγγνώμη αν παρερμήνευσα τον όρο ΡΟΛΟΓΙΑ.

jeik
02-07-08, 01:54
Τα καλωδια που φευγουν απο την καμερα τροφοδ+ηχος βιντεο θα μπουν σε μεταλικο σωληνα μεχρι το σημειο που μπαινουν στον εσωτερικο χωρο.Ετσι δεν θα βρει με τιποτα ο κεραυνος η τα παρακλαδια του το καλωδιο σου.Οτι φτανει στο γειωμενο σωληνα φευγει προς τη γη , και οτι στο γειωμενο κουτι της καμερας παλι προς τη γη.

pantkyp
02-07-08, 02:14
Δημητρη να σαι καλα. ευχαριστώ. οποτε θες τα λεμε.

jeik
02-07-08, 02:45
Επισις τονιζω οτι αν πεσει κεραυνος στα 5 - 10 μετρα την ''εβαψε'' οτιδηποτε μεταλικο και γενικως καλος αγωγος του ηλεκτρισμου υπαρχει κοντα λογω των πολλων κιλοβολτ και αμπερ που θα προσπαθησουν να αποροφηθουν απο τη γη περνωντας απο οποιοδηποτε σημειο , οποτε χαμος !!!!!!

sakis
02-07-08, 13:03
να προσεχεις τις συμβουλες που δινεις στα μελη του φορουμ .....καποιοι απο τα παιδια μπορει να τις λαβουν υποψιν τους σοβαρα και στο μελλον αν κινηθουν συμφωνα με αυτες μια και τωρα ειναι μαθητες οι σπουδαστες αλλα και καποιοι απο τα παιδια μπορει να ειναι επαγγελματιες να ακολουθησουν την συμβουλη σου και να μπλεξουν σε αλλα πραγματα .....

ΘΕΜΑ ΠΡΩΤΟ !!
η γειωση προστασιας για οποια συσκευη αναφορικα κεραυνους κλπ κλπ πρεπει να ειναι απαραιτητα ΔΙΑΦΟΡΙΚΗ σε σχεση με την γειωση του ηλεκτρικου πινακα η τσπ την γειωση της ΔΕΗ ..... ο λογος ειναι οτι αρχικα οι γειωσεις που κανει η δεη κατω απο το ρολοι με μια απλη σωληνα στο εδαφος ειναι οριακα ανεπαρκεις με αποτελεσμα και σε συνδυασμο με την ουδετερογειωση μερος του κεραυνου να ξαναδιοχετευεται μεσα στην συκευη μεσω της ουδετερογειωσης ...... αναλυσε το κυκλωμα και θα καταλαβεις τι εννοω ...... εκτος φυσικα αν δεν εχει ουδετερογειωση

φυσικα η προστασιες ισχυουν για τα "ρεστα" ενος κεραυνου που μπορει να πεσει κοντα καπου στην περιοχη σε καλωδια δεη η οτε ..... αυτα με διαφορες μεθοδους μπορει να προστατευθουν ..... αλλα αν πεσει κεραυνος κατευθειαν πανω σε καμερα η αλλη συσκευη ....απλα δεν θα μεινει κολυμπηθροξυλο
ΘΕΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ

η συμβουλη που εδωσες στον τυπακου που θελει να ακουει την πολιτικη αεροπορια δεν παιζει για τα ραδιοφωνα της στοας φεξη ειναι φμ ενω η αεροπορικη μπαντα ειναι ΑΜ ......

jeik
02-07-08, 17:01
1. Συμφωνω εν μερει με αυτα που λες αλλα δεν ανελυσες τιποτα ως τωρα ως προς τον τροπο τελικα της γειωσης της καμερας και στα δυο ποστ που εβαλες .Τωρα ο ''τυπακος'' που πολυ αστοχα τον ονοματιζεις ετσι , ειναι ενας εφηβος που εχει στο φορουμ
ψευδωνυμο και ονομα , αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Αυτο που θελεις να πεις ειναι οτι ειμαι αναξιοπιστος και λεω αναληθειες στο φορουμ ?
Οταν τεθηκε το θεμα με την γειωση ποσταρες ενα γριφο για να τον αναλυσουμε αντι να δωσεις μια απλη απαντηση.Αναλυσε το εσυ που το ξερεις να δουμε τι λες, εγω δεν μιλησα πουθενα για γειωση της ΔΕΗ , δεν μας ενδιαφερει,μπορει να μην υπαρχει.Μιλησα για δικη μας γειωση αν διαβασες.
2. Ανελυσα πιο πριν αυτα που ακουσα στον δεκτη μου και θα ζητησω συγνωμη απο τον ''τυπακο'' σου αμεσως
τωρα για την λαθος πληροφορια που εδωσα ,ηδη παραδεχτηκα το λαθος μου δημοσια για το παρανομο της ακροασης της πολιτικης αεροποριας.
3. Δεν βγηκα στο φορουμ ως καθηγητης πανεπιστημιου για να καταστρεψω η να μπλεξω τους μαθητες και τους επαγγελματιες που οπως λες θα ακολουθησουν αμέσως τις συμβουλες μου αλλα να πω τη γνωμη μου και να δεχτω τις οποιες παρατηρησεις για τα λεγομενα μου και να παρω πισω οτι εγραψα λαθος ποσταροντας αμεσως την παραδοχη μου και τη συγνωμη μου και αυτοι που τις διαβαζουν θα κρινουν και θα συγκρινουν για το σωστο.Ευχαριστω για την αναγνωση του μυνηματος μου.

sakis
02-07-08, 20:39
να τσιτωνεσε ....τοσες και τοσες λαλακιες εχουν ακουστει ....δεν θα μας χαλασει μια παραπανω ειτε ειναι δικια μου ειτε ειναι δικια σου ...δεν ειναι εκει το θεμα μας....ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕς ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΚΑΚΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ....ΜΑΛΛΟΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙς ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ....


για το θεμα της πολιτικης αεροποριας εγινε κατανοητο τελιωσαμε εδω

το θεμα της γειωσης ειναι αρκετα σοβαρο και θελει και αρκετα μεγαλη αναλυση .....ο ΓΡΙΦΟΣ οπως τον αποκαλεσες "επεσε" ετσι μονο και μονο για να δω αν καποιος ξερει και μπορει να καταλαβει τι ηταν αυτο που ειπα και κατατο ποσο μετα απο αυτο μπορει να "αναλυσει" καθολου το κυκλωμα ...... ο τονος μπορει να ειναι και λιγο σκληρος μια και μιλαμε για θεματα ασφαλειας ....

ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ....... ( ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΤ )
Η δεη κανει ουδετερογειωση γιατι ετσι την συμφερει για λογους ασφαλειας .... Για παραδειγμα η κυρα μαρια σιδερωνει στο σπιτι της το οποιο δεν εχει ρελαι διαφυγης και εχει διαροη το ηλεκτρικο σιδερο ΠΧ καλωδιο σκισμενο που ακουμπαει στην γειωση σε αυτη την περιπτωση ακουμπαει και στον ουδετερο ( λογο ουδετερογειωσης )

ετσι λοιπον η δεη κερδιζει οτι ΠΕΦΤΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΡΟΗ !!!!!!!!

σε περιπτωση που η γειωση της κυραμαριας εχει σαπισει ( πραγμα πολυ κοινο και ειδικοτερα στην επαρχια μια και το σπιτι ηλεκτροδοτηθηκε το 1965 και εκτοτε κανεις δεν ελεξε την γειωση ) τοτε σε μια διαρροη και παλι η ασφαλεια θα πεσει ......

ΑΝ ΟΜΩΣ Η ΓΕΙΩΣΗ ΕΧΕΙ ΣΑΠΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΓΕΙΩΣΗ ΤΟΤΕ Η ΚΥΡΑ ΜΑΡΙΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΘΥΜΑΡΑΚΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΣΓΟΥΡΟ ΜΑΛΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑ

στην δικια μας περιπτωση αν η καμερα ειναι συνδεμενη στη γειωση του κτιριου η οποια οπως συνηθως ειναι οριακα ανεπαρκης και πεσει ενας κεραυνος καπου κοντα σε καλωδιο της δεη η καπου αλλου ακομα και οταν υπαρχει ασγαλιστικο η και πολυπριζο ασφαλειας του οποιυ η δουλεια ειναι να ΕΚΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΤΑΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΓΗ ΜΕ ΤΑ VDR ARRESTER ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ..... ολο αυτο ειναι δωρον αδωρον μια και αρκετα μεγαλη ποσοτητα ρευματος θα επιστρεψει μεσα απο τον ουδετερο ακομα και να το μεγαλυτερο ρευμα εχει ηδη εκτραπει ως προς γη και θα καταστρεψει την συσκευη μας .....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΦΗΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΩΣ ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΓΝΩΣΤΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΕΛΛΑ ΦΡΑΓΚΑ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥΠΡΙΖΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΑΧΡΗΣΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΓΕΙΩΣΗ .......Η ΑΠΛΑ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΓΕΙΩΣΗ ....

τελος για την λεπτομερια δεν αρκει η μεταλλικη σωληνα που ακουμπαει στον τοιχο για να παρεχει διαφορικη γειωση ασφαλειας σε μια καμερα ...θελει κατι παραπανω


ευτουνα απο μενα

jimk
02-07-08, 20:50
ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο SAKIS ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΠΕΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΖΙΖΖΖΖΖΖ

jeik
02-07-08, 23:17
1.Δεν μιλαμε για ρευμα ΔΕΗ αλλα για κεραυνο.Διαβασε το πρωτο ποστ και θα δεις οτι εχω δικιο οσον αφορα την γειωση.
Δεν αναφερω πουθενα να γειωθει το καλυμα η ο σωλήνας σε γειωση της ΔΕΗ η ουδέτερο ουτε τίποτα , ειπα οτι τα γειωνουμε σε ΣΩΛΗΝΑ ΥΔΡΕΥΣΕΩΣ (οχι κανεναν πεταμενο στην αυλή) , Η ΡΑΒΔΟ ΓΕΙΩΣΕΩΣ το καταλαβες κουμπαρε.
Οσοι διαβασουν το ποστ ολοκληρο θα καταλαβουν.
Εσύ φαγωθηκες με την ουδετερογειωση και τα υπολοιπα.Αν ηταν θα του ελεγα του ανθρωπου γειωσε το στην γειωση του δικτυου της ΔΕΗ !!!!!
αλλα δεν το ειπα και δεν καταλαβαινω γιατι αναφερες οολη αυτη την ιστορια.
Που εγραψα εγω για σωληνα ακουμπησμενη στον τοιχο ? και γειωση κτριου ? δεν καταλαβαινω, ολα ειναι γραμμενα και φαινονται,διαβασε τα ξανα.Sakis δεν σε παρεξηγω γιατι εχω διαβασει πολλα ποστ σου και ξερω το περιεργο στυλ που χρησιμοποιεις οταν ποσταρεις και μπορει να παρεξηγηθει απο πολλους.
Στενοχωριεμαι γιατι κατα τα λεγομενα σου φαινεται οτι εδωσα μια καταστροφικη και επικινδυνη συμβουλή .Ελεος !! διαβαστε το πρωτο ποστ.

dimitris_p
23-09-08, 01:53
Oi κεραυνοί προτιμάν συνήθως να πέφτουν σε ψηλά σημεία και συγκεντρώνουν την δύναμή τους σε μικρο εμβαδον.γι αυτο και τα αλεξικεραυνα εχουν μια μυτη στο πανω μερος τους.το θεωρο αδυνατο να χτυπισει κεραυνος ενα εξωτερικο κουτι cameras...

jeik
04-10-08, 22:24
τα παραπανω μετρα θα προστατευσουν απο τα παρακλαδια της εκκενωσης και οχι απο τον ιδιο που κατα πασα πιθανοτητα θα πεσει καπου διπλα και οχι σωνει και καλα πανω στη θηκη της καμερας , ειπαμε οτι αν πεσει πανω της .......καληνυχτα σε ολο το συστημα (αποκα'ί'δια), αλλα η θηκη θα ειναι πιο χαμηλα απο τυχον μυτερο σημειο.Δεν θα ειναι η καμερα η αιτια να πεσει κεραυνος !!!
παραδιπλα θα πεσει αλλα ολα τα μεταλικα σημεια γυρω θα τα διαπερασει το ρευμα .