PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια με τεσσερα στοιχεια



nikradio
28-06-08, 00:41
Έχω κατασκευάσει ένα κεραιοσύστημα με τέσσερες κεραίες,η κάθε κεραία έχει τέσσερα στοιχεία(όπως είναι η γιανγκι με γκαμα ματσ με τρεία στοιχεία απλά ανάμεσα στο ενεργο στοιχειο και τον κατευθηντηρα έχει και άλλον κατευθηντηρα)Τα σχέδια για να τις φτιάξω μου τα έδωσε ένας γνωστό μου.Οι κεραίες συνδέονται με καβιτι .Από το κάβιτι στις κεραιες έχω βάλει RG 11U ,ετσι μου είπε να το κάνω γιατί μου είπε ότι η κάθε κεραια δεν είναι 50Ω και πρέπει να βάλω για προσαρμογή καλώδιο 75Ω.Το μήκος του καλωδίου μου είπε να το βάλω 11/4*λ*συντελεστη βράχυνσης καλωδιου. Την κάθε κεραια την έχω συντονίσει με 1:1 στάσιμα,και το όλο κεραιοσύστημα έχει και αυτό 1:1 στάσιμα. Όσες φορές έχω εκπέμψει φέναιται να δουλευει το σύστημα. Έχω όμως μια υποψια ότι οι κεραίες με το καλωδιο προσαρμογής (RG 11) μπορεί να μην είναι 50 Ω. Αν έχει φτιάξει κανεις κάτι τέτοιο, ¨η αν ξέρει πως μπορώ να συγουρευτώ ότι η κεραία είναι 50Ω

ΥΠ: Ο τύπος μου είπε ότι η κάθε κεραια είναι περίπου 25Ω

ReFas
28-06-08, 08:55
Γεια σου nikradio..

Θα σου γράψω όσα ξέρω και καταλαβαίνω...
Ο υπολογισμός που σου έδωσε είναι για να έχεις το μήκος του καλωδίου πολλαπλάσιο του λ/4 ... 11 λ/4 στην περίπτωσή σου.

Το κάθε δίπολο είναι πιθανόν 25ωμ, με τους δυο κατευθηντήρες και ανακλαστήρα πέφτει πολύ η αντίσταση...
Εφ'οσον είναι 25ωμ και βάζεις λ/4 μήκος 75 ωμ καλώδιο τότε παίρνεις 200ωμ στην άκρη του και συνδέοντας 4 παράλληλα έχεις 50ωμ... αυτο είναι το νοημα οσον σου είπε ο φίλος σου.

Αυτο που δε κατάλαβα είναι πως έφερες το κάθε δίπολο με 1/1 στάσιμα... 50ωμ :?: βάζοντας απ'ευθείας τη κάθοδο η και με το RG11 :?: :?:

nikradio
29-06-08, 21:04
Αυτο ούτε εγώ το καταλαβα πως γινεται αλλά έγινε.(με την θεωρία των κεραιών είμαι αρκετά άσχετος , αν και έχω φτιάξει αρκετές κεραίες με επιτυχία, βάση σχεδίων) Την κάθε κεραία την συντόνιζα με το κομάτι το RG 11, βέβαια από τον πομπό στην γύφυρα έβαζα rg214. Βέβαια κάτι δοκιμές που έκανα να συντονίσω τις κεραίες με καλώδιο RG 214 πάλι συντονίζαν με 1:1 στάσιμα και μάλιστα ο βραχικυκλωτήρας και το τμήμα του καλωδίου στο γκαμα μαστ είταν στην ίδια θέση.(κατά τον συντονισμό δεν μετακίνώ το σωληνάκι μέσα έξω αλλά κόβω σιγά σιγά το καλώδιο.
Ο συντονισμός έγινε με γέφυρα bird.