PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανασυγκρότηση δίσκου μέσω MS-DOS



eebabs2000
28-06-08, 17:02
Γεια σας,

Γνωρίζετε μήπως με μια εντολή μπορώ να κάνω ανασυγκρότηση δίσκου μέσω MS-DOS; Ξέρω ότι για την εξέταση δίσκου είναι η εντολή scandisk... Από τότε που έβαλα έναν δεύτερο σκληρό δίσκο στο PC μου μόλις πάω να κάνω στον συγκεκριμένο δίσκο εξέταση ή ανασυγκρότηση μου λέει ότι δεν υπάρχει αρκετή μνήμη για να τρέξει η εφαρμογή, αλλά μέσω MS-DOS κάνει εξέταση κανονικά... Γνωρίζει κανείς την εντολή ή μήπως κάποιος έχει καμιά ιδέα γι΄αυτό το πρόβλημα? Ευχαριστώ!

JIMKAF
28-06-08, 17:48
φίλε eebabes2000 μπές εδώ : http://www.computerhope.com/msdos.htm#02 και πήγαινε στο all DOS commands και θα βρείς λογικά αυτό που θέλεις. :wink:

JIMKAF
28-06-08, 17:51
Επίσης και εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_DOS_commands

JIMKAF
28-06-08, 17:57
Αυτό που ζητάς είναι αυτο :


DEFRAG
Type: External (6.0 and later)

Syntax:

DEFRAG [d:] [/F][/S[:]order] [/B][/skiphigh [/LCD|/BW|/GO] [/H]
DEFRAG [d:] [/V][/B][/skiphigh] [/LCD]|/BW|/GO] [/H]

Purpose: Optimizes disk performance by reorganizing the files on the disk (new with DOS Version 6).

Discussion

You should start DEFRAG only from MS-DOS. Starting DEFRAG from a program such as Microsoft Windows may cause you to lose data. The following is a list of DEFRAG exit codes:

0 The defragmentation was successful.
1 An internal error occurred.
2 The disk contained no free clusters. To operate, DEFRAG needs 1 free cluster.
3 The user pressed CTRL+C to stop the process.
4 A general error occurred.
5 DEFRAG encountered an error while reading a cluster.
6 DEFRAG encountered an error while writing a cluster.
7 An allocation error occurred. To correct the error, use the SCANDISK command.
8 A memory error occurred.
9 There was insufficient memory to defragment the disk.

Options

/F Used to defragment files, ensuring that the disk contains no empty spaces between files.

/U Used to defragment files, leaving empty spaces between files.

/S Used to control the way in which files are sorted in their directories. Without this option, the current order of files will be maintained. You can use any combination of the following sort options . Do not put spaces between the values.

N Alphabetical order by name.
N- Reverse alphabetical order by name.
E Alphabetical order by extension.
E- Reverse alphabetical order by extension.
D By date and time, earliest first.
D- By date and time, latest first.
S By size, smallest first.
S- By size, largest first

/B Used to restart your computer after files have been reorganized.
/skiphigh Used to load DEFRAG into conventional memory, rather than in upper memory.

/LCD Specifies an LCD color scheme.
/BW Specifies a black and white color scheme.
/GO Used to disable the graphic mouse and graphic character set.
/H Used to move hidden files.

Example

If you want to load DEFRAG into conventional memory and run it specifying that the files on drive C be sorted alphabetically by name, enter the following:

defrag c: /f /sn /skiphigh

eebabs2000
30-06-08, 11:11
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...

eebabs2000
30-06-08, 18:15
Και όμως φίλε μου δε δουλεύει, λέει ότι το πρόγραμμα πρέπει να εκτελεστεί μέσα απ' τα windows... Τι κάνω τώρα? Καμιά ιδέα?

JIMKAF
30-06-08, 18:35
Υπάρχει μία εναλλακτική μην χρησιμοποιήσεις τη γραμμή εντολών από τα βοηθήματα αλλά κάνοντας επανεκκίνηση μπές στο DOS πριν φορτώσει τα Windows και επανέλαβε την ίδια διαδικασία αν δεν πετύχει ούτε τότε, το μόνο μετά που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις από το νετ κάποιο πρόγραμμα για defragment ώστε να παρακάμψεις το εργαλείο της ανασυγκρότησης των Windows αν δεν πετύχει ούτε αυτό τότε ανάφερε το εδώ στο φόρουμ και θα ξανάσκεφτώ τι άλλο μπορεί να γίνει πάντως πιστεύω ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα τα καταφέρεις γιοα να δούμε και τα ξαναλέμε! :wink:

eebabs2000
02-07-08, 10:52
Πάντα στο DOS από επανακκίνηση το τρέχω και δε δουλεύει. Τώρα για πρόγραμμα δεν έχω ψάξει ακόμα, μόλις δοκιμάσω θα σας πω αμέσως. Thanks!!!

JIMKAF
02-07-08, 14:33
Σου βρήκα το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις είναι το Ashampoo Magical Defrag και θα το κατεβάσεις από εδώ: http://tinyurl.com/5sm6bw είναι εξαιρετικό πρόγραμμα και κάνει τη δουλεία που θές. :wink:

eebabs2000
03-07-08, 16:25
Ευχαριστώ πολύ φίλε JIMKAF, το κατέβασα το πρόγραμμα αλλά επειδή έχω win98 δε τρέχει, στα ΧΡ πάλι παίζει μια χαρά. Θα βρω κάτι άλλο!!!

JIMKAF
03-07-08, 16:33
Φίλε μου ψάξε και όλο και κάτι θα βρείς αν θα βρώ εγώ κάτι πρώτος θα το αναφέρω κατευθείαν σε σένα που είσαι και ο άμεσα ενδιαφερόμενος! Υπάρχουν πάντως αρκετά προγράμματα! Αλήθεια γιατί έχεις ακόμα τα Windows 98? :? :wink:

eebabs2000
03-07-08, 16:56
Έχω ακόμα 98 (ευτυχώς τα SE) γιατί έχω ακόμα παλιό υπολογιστή... Μόλις τελειώσουν οι σπουδές με το καλό θα πάρω καινούργιο εργαλείο... Το θέμα είναι τώρα πως θα ανασυγκροτήσω το δίσκο!!! ΟΚ, αν βρω εγώ θα ενημερώσω...

JIMKAF
03-07-08, 17:11
ΟΚ τότε πάντως μπορείς να βάλεις και linux που τρέχουν μια χαρά σε παλιά μηχανήματα, άντε και καλή επιτυχία για το πτυχίο!

eebabs2000
04-07-08, 11:14
Ευχαριστώ φίλε μου, είμαι πάνω στην εξεταστική και κοντεύω να τελειώσω... Βρήκα αυτό (http://www.registry-clean.net/free-registry-defrag.htm) το πρόγραμμα. Θα το δοκιμάσω να δω τι κάνει...

JIMKAF
04-07-08, 11:36
Καλό φαίνεται

eebabs2000
07-07-08, 20:41
Τελικά μάλλον δεν κάνει! Μου κάνει επανακίννηση του PC και διορθώνει ένα αρχείο .dat από το φάκελο των windows στο C. Δε βλέπω να διορθώνει τα συμπλέγματα όπως ένα κανονικό πρόγραμμα ανασυγκρότησης. Θα ψάξω για άλλο!!!

djwzak
18-07-08, 04:24
Γεια χαρα φιλε eebabs2000,

Για WIN98 δεν νομιζω να βρεις καποιο εναλλακτικο του WinDefrag, στην αρχη θα σου προτεινα αυτο:
http://www.dirms.com/home/download/dirms_cl.asp
το οποιο ειναι φοβερο, ΔΕΝ δουλευει ομως στα WIN98 και ας ειναι κονσολα.
Το αναφερω απλα για να το κατεβασουν και οι υπολοιποι που εχουν ΧΡ και να αφησουν στην ακρη το κλασσικο WinDefrag το οποιο ειναι για τα μπαζα :)

Να προσπαθησω να δωσω αλλιως την λυση ομως:

1. Τι εννοεις οτι σου λεει οτι δεν εχει μνημη? Τι ακριβως λεει?
2. Απο οτι καταλαβα εχει 2 δισκους, ειναι γεματοι? Αν μπορεις πες μου την χωρητικοτητα τους και σε τι ποσοστο ειναι γεματοι.
3. Αν μπορεις μια συντομη περιγραφη του συστηματος (μητρικη, CPU, RAM, κ.λπ)

:)

eebabs2000
18-07-08, 15:57
Γεια σου φίλε djwzak

Ο κύριος δίσκος του συστήματος o C είναι 80GB και ο δεύτερος είναι 15GB. Από τον 80αρη χρησιμοποιώ 4GB και από τον 15αρη τα 12GB. Έχω RAM 192MB και CPU pentium III στα 733MHz. Δε θυμάμαι τώρα μοντέλο μητρικής, θα κοιτάξω και θα απαντήσω το βραδάκι αν είναι...

Στο 15άρη η ανασυγκρότηση γίνεται μια χαρά... Στον 80άρη μόλις πάω να κάνω ανασυγκρότηση μου βγάζει το μήνυμα: "Δεν υπάρχει αρκετή μνήμη για να συνεχιστεί αυτή η λειτουργία. Κλείστε ένα η περισσότερα προγράμματα και ξαναπροσπαθήστε" και ας μην είναι τίποτα ανοιχτό... Τι να συμβαίνει???

JIMKAF
18-07-08, 16:02
Μήπως όταν λέει μνήμη εννοεί τη RAM τα 192Mb είναι πολύ λίγα, αλλά θα μου πείς γιατί στον 15άρη κάνει κανονικά... Μήπως έχει πρόβλημα ο σκληρός; :?

eebabs2000
18-07-08, 16:07
Τον 80αρη δεν τον έχω πάνω από 11 μήνες, είναι καινούργιος. Σκέψου ότι ο 15άρης είναι όσα χρόνια έχω το PC (κοντά στα 9 χρόνια) και στη κυριολεξία πετάει...

djwzak
18-07-08, 16:53
Μαλιστα... εμενα παντως μου κανει εντυπωση που το BIOS σου τον βλεπει κανονικα σαν 80αρη... Συνηθως μητρικες τετοιας ηλικιας βλεπουν μεχρι 40Gb... Τελος παντων, οταν μας πεις τι μοντελο ειναι θα λυθει η απορια μου :)

Ενα πραγμα που σκεφτομαι, το οποιο δεν ξερω ποσο στεκει, ειναι οτι επειδη ειναι πολυ μεγαλος ο δισκος (για τα δεδομενα του BIOS & των win98), τα win98 υποθετουν οτι θα χρειαστουν και ενα μεγαλο μερος απο RAM για να κανουν την ανασυγκροτηση (το οποιο στην πραγματικοτητα δεν στεκει, αφου 4Gb μονο χρησιμοποιεις) και ετσι σου βγαζει αυτο το μηνυμα... Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

Σαν πρωτη λυση θα προτεινα, αν μπορεις να βρεις απο καπου καμια 128αρα RAM να βαλεις ακομη να δεις τι θα γινει, ολο και καποιος θα εχει ενα αντιστοιχο μηχανημα να σου δανεισει μια. Εχω και εγω να σου δανεισω αν μενεις Χανια :)

:)

JIMKAF
18-07-08, 16:55
Μήπως τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο λειτουργικό; Έχεις δοκιμάσει τη λύση του format; :cry:

eebabs2000
19-07-08, 17:22
Μαλιστα... εμενα παντως μου κανει εντυπωση που το BIOS σου τον βλεπει κανονικα σαν 80αρη... Συνηθως μητρικες τετοιας ηλικιας βλεπουν μεχρι 40Gb... Τελος παντων, οταν μας πεις τι μοντελο ειναι θα λυθει η απορια μου :)

Ενα πραγμα που σκεφτομαι, το οποιο δεν ξερω ποσο στεκει, ειναι οτι επειδη ειναι πολυ μεγαλος ο δισκος (για τα δεδομενα του BIOS & των win98), τα win98 υποθετουν οτι θα χρειαστουν και ενα μεγαλο μερος απο RAM για να κανουν την ανασυγκροτηση (το οποιο στην πραγματικοτητα δεν στεκει, αφου 4Gb μονο χρησιμοποιεις) και ετσι σου βγαζει αυτο το μηνυμα... Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

Σαν πρωτη λυση θα προτεινα, αν μπορεις να βρεις απο καπου καμια 128αρα RAM να βαλεις ακομη να δεις τι θα γινει, ολο και καποιος θα εχει ενα αντιστοιχο μηχανημα να σου δανεισει μια. Εχω και εγω να σου δανεισω αν μενεις Χανια :):)

Έψαξα για τα στοιχεία του υπολογιστή μου και δε τα βρήκα, τώρα μου είναι πολύ δύσκολο να βγάλω και να ανοίξω το κουτί για να δω τη μητρική έτσι όπως τα έχω.... Πάντως σ' αυτό που λες ότι τα win θεωρούν πως για μεγάλο δίσκο θα θέλουν και μεγάλη μνήμη νομίζω ότι έχεις δίκιο... Είμαι Αθήνα


Μήπως τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο λειτουργικό; Έχεις δοκιμάσει τη λύση του format;

Έχω κάνει πολλές φορές format αλλά δε γίνεται τίποτα, όλο τα ίδια μου βγάζει...

djwzak
19-07-08, 20:17
Το μοντελο της μητρικης σου μπορεις να το μαθεις απο την πρωτη οθονη που βγαζει ο υπολογιστης σου οταν ξεκιναει, εκει που μετραει μνημη RAM κ.λπ, φυσικα πατα και ενα Pause/Break για να προλαβεις να σημειωσεις.
Συνηθως βρισκεται στο τερμα κατω μερος, αλλα δεν αποκλειω να βρισκεται και πανω απο εκει που μετραει την RAM (εξαρταται απο τι μαρκα BIOS εχει).
Οπως και να'χει, σημειωσε οτι νομιζεις οτι εχει να κανει με μοντελο/κωδικο μητρικης. :)

Αν δεν τα καταφερεις ετσι, τοτε κατεβασε αυτο:

http://www.gtopala.net/download/siw.exe

ειναι δωρεαν προγραμμα που εμφανιζει ενα σωρο στοιχεια για το υλικο και το λογισμικο του υπολογιστη.
Το χρησιμοποιω παρα πολυ συχνα, ειναι φοβερα χρησιμο! :)


Τωρα στο προβλημα σου, σκεφτηκα παλι εναν μικρο πειραματισμο, αλλα χρειαζεται να ανοιξεις το κουτι... εκτος και αν εχεις τους δισκους σου σε συρταρια μπροστα.
Το πειραμα εχει ως εξης, βγαλε τον μικρο δισκο απο την τροφοδοσια και ξεκινα το μηχανημα ετσι να δεις τι γινεται...

eebabs2000
21-07-08, 16:14
Φίλε μου αυτό με το δίσκο το έχω δοκιμάσει πιο παλιά. Αν βγάλω το μικρό δε ξεκινάει καθόλου να μπει στα win... Φτάνει στο σημείο που μπουτάρει απ΄το δίσκο και αποτυγχάνει από τι θυμάμαι...

djwzak
21-07-08, 17:08
Λοιπον... ειμαι 99% σιγουρος οτι φταιει το BIOS στο προβλημα σου...

Να σε ρωτησω κατι αλλο, για αυτο που ειπες οτι εβγαζες τον μικρο και δεν ξεκινουσε τα win, τους εχεις στο ιδιο IDE καναλι?
Επισης, αν μπεις στο μενου του BIOS για τους δισκους, τον βλεπει πραγματι σαν 80αρη?
Ακομη μια ερωτηση, το IDE καλωδιο που εχεις τον 80αρη ειναι παλιο οπως το Pc ή εβαλες καποιο καινουργιο?

Για να σε βοηθησω καλυτερα πρεπει οπωσδηποτε να μου πεις μαρκα/μοντελο μητρικης & 80αρη δισκου. :)


Για να καταλαβεις τι εννοω, και εγω εχω ενα παλιο P3,του πηρα λοιπον και εγω καποια στιγμη εναν 80αρη Seagate Baracunda ATA για να του βαλω εξ'αρχης win κ.λπ. Εκανε λοιπον διαφορα κολπα ο υπολογιστης, τελικα με ψαξιμο απο εδω και απο εκει βρηκα οτι το BIOS του υπολογιστη μου δεν δεχεται πανω απο 40Gb δισκο (ακομη και με το πιο τελευταιο BIOS update) και επισης επρεπε να βαλω το jumper πανω στον δισκο με εναν ανορθοδοξο τροπο (αυτο το εμαθα απο την εταιρεια του δισκου) ωστε να δουλευουν ολα χωρις προβλημα.

billtech
21-07-08, 23:17
φιλε μου δοκιμασες να τον βαλεις τον δισκο σου σε ενα αλλο υπολογιστη ειτε με XP ειτε με 98?να δεις αν το κανει?
εγω ενα καλο προγραμμα που θα σου προτεινα ειναι το dskeeper 9 professional αλλα δεν χερω αν παιζει σε 98.

eebabs2000
23-07-08, 21:50
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα ψάξω όλα αυτά που μου είπατε και θα ξαναποστάρω, διότι δεν έχω internet στο σπίτι, αλλά σας γράφω από internet καφέ!!!

eebabs2000
17-09-08, 21:08
Γεια σας, άργησα αλλά δε ξέχασα! Βρήκα το μοντέλο της μητρικής μου και τις επιλογές που δίνει για τους σκληρούς από τα ΒΙΟS οι οποίες φαίνονται στα παρακάτω url. Αυτή τη στιγμή έχω τη πρώτη επιλογή

Η μητρική είναι: LEGEND QDI WORLDCLASS MAINBOARD
Advance9
http://img232.imageshack.us/my.php?image=bios1la6.png
http://img502.imageshack.us/my.php?image=bios2wg0.png
http://img155.imageshack.us/my.php?image=bios3nm3.png

Τι μπορεί να φταίει τελικά για την ανασυγκρότηση;