PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχεία .hex



goku_1607
29-06-08, 23:02
Είμαι βασικά λίγο ασχετούλης αλλά προσπαθώ...
Τα αρχεία hex τι είδους αρχεία είναι και με τι πρόγραμμα ανοίγουν;
Αν μπορεί ας μου απαντήσει κανείς!!!
:shock:

Nemmesis
30-06-08, 00:15
ΠΑΤΡΙΔΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!
λοιπον πρωτα απο ολα καλωσηρθες φιλε...
τα hex ουσιαστηκα ειναι αρχεια τα οποια περιεχουνε μεσα το προγραμμα για μικροελεγκτες... μπορεις να τα ανοιξεις με το σημειοματαριο και οπως θα δεις περιεχουν δεκαεξαδικα ψυφια... εξου και η καταλαληξη .hex (hexadecimal) απο οσο ξερω δεν υπαρχουν σοβαρα προργαμματα τα οποια να ανοιγουν τα αρχεια hex για να επεξεργαστουν το προγραμμα του μΕ που ειναι αποθηκευμαινο... τα αρχεια αυτα παραγονται απο τους compilers που εχουν οι γλωσσες προγραμματισμου οπως η C ή η basic κτλ...

manos_3
30-06-08, 12:11
Οι μικροελεγκτές διαχειρίζονται βασικά 16μπιτους αριθμούς και τα προγράμματα στα οποία γράφουμε τις εντολές έτσι ώστε να εκτελέσουμε τις κατάλληλες λειτουργίες στον μικροελεγκτή-μικροεπεξεργαστή(C++,Assemply κ.τ.λ.) μετατρέπουν τον πυγαίο αυτό κώδικα σε 16μπιτο κώδικα(hex)...

JIMKAF
30-06-08, 14:13
Μιά ερώτηση και από εμένα υπάρχει περίπτωση να μπορεί να μετατραπεί το αρχείο αυτό .hex αν είναι φτιαγμένο από c++ σε .cpp
έτσι ώστε να μπορέσεις να κάνεις κάποιες διορθώσεις στον πηγαίο κώδικα του προγράμματος που τρέχει στα 16bits------> .hex ??? :?: :?: :?:

kopla
30-06-08, 22:18
Οι μικροελεγκτές διαχειρίζονται βασικά 16μπιτους αριθμούς και τα προγράμματα στα οποία γράφουμε τις εντολές έτσι ώστε να εκτελέσουμε τις κατάλληλες λειτουργίες στον μικροελεγκτή-μικροεπεξεργαστή(C++,Assemply κ.τ.λ.) μετατρέπουν τον πυγαίο αυτό κώδικα σε 16μπιτο κώδικα(hex)...

Οι midrange mcs ( πχ 16F ) έχουν πυρήνα 14bit ( max τιμη 3FFF ). Οι base-line ( πχ 10F ) είναι 12bit.
Οι δε 18F για παράδειγμα είναι high performance, 8bit αρχιτεκτονική αλλά 16bit core.

Επειδή οι πυρήνες είναι πάνω απο 8 bit, ο πρόγραμμα της flash γραφεται ανα 2 byte δλδ 16bit.
Συμφωνείς? :o