PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάφορες ερωτήσεις σχετικά με led... (φωτιστικά)



PCMan
01-07-08, 05:01
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Μεσ'τον μήνα θα αλλάξουμε όλο τον φωτισμό σε όλο το σπίτι και θα βάλουμε παντού led.
Αρχικά κοιτούσαμε για spot με led ισχύος αλλά δεν μας καλύπτουν γιατί φέγκουν ευθεία και έτσι θα πρέπει να βάλουμε πάρα πολλά.
Ύστερα κοιτάξαμε για spot με απλά led όπου έχουν και μισή τιμή απο τα ισχύος αλλά πάλι δεν ήμασταν ικανοποιημένοι απο τις μοίρες που φέγκουν.

Υστερα απο πολύ σκέψη, λέμε να πάρουμε πάρα πολλά led(400-500), να τα βάλουμε πάνω σε μια λαμαρίνα αλουμινίου, να την στραβώσουμε κυκλικά για να ποιάνει και τις 180 μοίρες και απο κάτω να μπει ένα φωτιστικό όπως είναι αυτό (http://www.shipelectric.gr/photo/photistika/photist_2.JPG) το στρόγγυλο στα αριστερά και με την αμμοβολή που έχει να σκορπάει το φως.

Αυτά για ένα φωτιστικό, θα φτιαχτούν άλλα 6-7 για όλους τους χώρους.

Τωρα ερωτήσεις για τα led:
Πως θα συνδεθούν? Παράλληλα ή σειρές?
Που θα συνδεθούν?
Σε τί τροφοδοσία?

Σκέφτομαι να βάλω έναν μετασχηματιστή με πολλά lm7812(η και 7824) στα οποία θα αντιστοιχούν 3 led σε σειρά ή όλα παράλληλα, μέχρι να φτάσω τα 1,5Α του κάθε lm.
Θέλω μέγιστη απόδοση και χαμηλότερη κατανάλωση(πόση?). Σε σειρά να τα βάλω η παράλληλα και γιατί?

Αν θέλετε προτείνετε καμια άλλη ιδέα.

ΥΓ. Έχω κι άλλες ερωτήσεις :P

lynx
01-07-08, 15:28
τις DECO LED της PHILIPS τις εχεις ακουσει? υπαρχουν στα μεγαλα σουπερ-μαρκετ κανουν 6Ε και ειναι 1W και μοιαζουν με τις κοινες
λαμπες, το φως διαχεεται στο χορο ομως για μενα η ισχυς τους ηταν μικρη και το cool white που πειρα δεν μου αρεσε για
το δωματιο μου...σαν λαμπα φθοριου φωτιζε.

moutoulos
01-07-08, 15:29
Τωρα ερωτήσεις για τα led:
Πως θα συνδεθούν? Παράλληλα ή σειρές?
Που θα συνδεθούν?
Σε τί τροφοδοσία?

Σκέφτομαι να βάλω έναν μετασχηματιστή με πολλά lm7812(η και 7824) στα οποία θα αντιστοιχούν 3 led σε σειρά ή όλα παράλληλα, μέχρι να φτάσω τα 1,5Α του κάθε lm.
Θέλω μέγιστη απόδοση και χαμηλότερη κατανάλωση(πόση?). Σε σειρά να τα βάλω η παράλληλα και γιατί?

Αν θέλετε προτείνετε καμια άλλη ιδέα.

ΥΓ. Έχω κι άλλες ερωτήσεις :P
Και γιατί να μπλέξεις με τροφοδοσίες και καλώδια, όταν μπορείς να βάλεις λάμπες (όλα τα socket MR16, Ε11, Ε14, GU10)
με LEDs εσωτερικά αυτών, και δουλεύουν στα 220 βόλτ ?.

Κοίτα παραδείγματα εδώ (http://shop.ebay.com/items/?_nkw=LED+spot&_fromfsb=&_trksid=m270) ,
ααα και πάντα warm white, απλά έχουν το φωτισμό της λάμπας πυρακτώσεως :wink: .

PCMan
01-07-08, 17:34
τις DECO LED της PHILIPS τις εχεις ακουσει? υπαρχουν στα μεγαλα σουπερ-μαρκετ κανουν 6Ε και ειναι 1W και μοιαζουν με τις κοινες
λαμπες, το φως διαχεεται στο χορο ομως για μενα η ισχυς τους ηταν μικρη και το cool white που πειρα δεν μου αρεσε για
το δωματιο μου...σαν λαμπα φθοριου φωτιζε.
1W δεν φτάνει ούτε για πλάκα. Αντε πες να βρείς με 3W που πάλι δεν φτάνει...
Θα πρέπει να γεμίσουμε το ταβάνι με τρύπες γιατί για να φωτιστεί ένας χώρος 70τετραγωνικών(σαλόνι+κουζίνα) θέλει πάρα πολλές.
Αυτές τις deco δεν τις ξέρω αλλά αν είναι κάτι σαν κι αυτό (http://www.nam.lighting.philips.com/us/ssl/display.php?mode=5)(αλλά μόνο σε άσπρο) , δεν θα έιναι λίγο άσχημες μέσα στο σαλόνι μια και θα είναι και πολλές?


Και γιατί να μπλέξεις με τροφοδοσίες και καλώδια, όταν μπορείς να βάλεις λάμπες (όλα τα socket MR16, Ε11, Ε14, GU10)
με LEDs εσωτερικά αυτών, και δουλεύουν στα 220 βόλτ ?.

Κοίτα παραδείγματα εδώ ,
ααα και πάντα warm white, απλά έχουν το φωτισμό της λάμπας πυρακτώσεως ;) .
Γιατι αυτές τις λάμπες τις έχω δεί και από κοντά και όλες φωτίζουν μόνο ευθεία + ότι θα χρειαστούμε πάρα πολλές για να καλύψουν όλο τον χώρο.
Τωρα, αν εννοείς να βάλω τέτοια spot μέσα σ'αυτό το γυάλινο φωτιστικό που λέω πιό πάνω για να απλώνεται το φως γίνεται αλλά δεν συμφαίρει...
1000 led έχουν 30ευρά ενώ αυτά βγαίνουν πολύ παραπάνω + ότι σε ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ απο αυτά τα spot μπορώ να βάλω dimmer.

Σίγουρα μπορώ να μην βάλω μετασχηματιστές, πολλά καλώδια και συνδέσεις, απλά συνδέοντας τα στα 220 αλλά νομίζω ότι θέλει πολύ καλό τροφοδοτικό για να μην τρέμουν.

Έχω φύγει απ'τα σπότ για τους παραπάνω λόγους και καταλήγω εδώ.

Ο καλύτερος, αποδοτικότερος και οικονομικότερος τρόπος να τα συνδέσω ποιός έιναι?

Το φώς της πυρακτώσεως το έχω σιχαθεί. Δε θέλω να βλέπω με τίποτα κίτρινο φως.
Γιατί warm white και όχι κάτασπρο?

DT200
01-07-08, 20:51
εγώ μόνο ένα θα πω, έχεις λύσει το πρόβλημα
των ενώσεων (Π.Χ. PCB) ?
στο λέω, διότι έχω κάνει μία κατασκευή για Stop αυτοκινήτου και κουράστηκα αρκετά.

PCMan
01-07-08, 20:56
Δεν θα μπει πλακέτα.
Θα μπουν όλα τα led σε μια λαμαρίνα και θα στραβωθούν τα ποδαράκια τους εκεί που πρέπει να κολληθούν. Ύστερα λίγο καλάι και τέλος.
Δεν είναι πρόβλημα για μένα..

moutoulos
01-07-08, 23:09
Το κάθε ένα απο αυτά τα LED δουλεύει με 3-3,5 VDC.
Εσύ θα πρέπει:
ή να φτιάξεις ένα τροφοδοτικό 3,5 VDC 40A :shock: και να τα βάλεις όλα παράλληλα, (για να καλύψεις τα 1000 LEDs),
πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν σε συμφέρει.
ή να παραλληλίζεις τα LEDs κατά κάποια λογική βέβαια, και να γλυτώσεις πολλά Α. Τ ι εννοώ? 4 LED σε σειρά 14VDC στα άκρα,
ή 8 LED σε σειρά 28VDC στα άκρα.
Δηλαδή βάζεις παράλληλα σειρές όπως παρακάτω ...

8 LED σε σειρά 28VDC στα άκρα
8 LED σε σειρά 28VDC στα άκρα
8 LED σε σειρά 28VDC στα άκρα
8 LED σε σειρά 28VDC στα άκρα, κτλ ...

Σου επισυνάπτω δυο σχέδια ένα δικό μου και ένα απο ελέκτορ.
Σίγουρα θα σε βοηθήσουν :wink:

lynx
02-07-08, 02:37
τι ακριβως κανει η αντισταση R1 παραλληλα με τον πυκνωτη?

moutoulos
02-07-08, 06:20
τι ακριβως κανει η αντισταση R1 παραλληλα με τον πυκνωτη?
Εκτελεί τη δουλειά του μετασχηματιστή ...

PCMan
02-07-08, 17:34
moutoulos ευχαριστώ πολύ για τα κυκλώματα. Σίγουρα βοήθησαν πολύ :D
Εχω κάποιες ερωτήσεις.

1)Αν κάνω σειρές των 93 led και τα βάλω στην μπρίζα κατευθείαν με μια γέφυρα(ή και τον πυκνωτή με την αντίσταση πριν την γέφυρα όπως στο κύκλωμα του ελέκτορ) τι θα γίνει?

2)Ενα led τραβάει 40ma. 2 led τραβάνε 40+40ma. 2 led στη σειρά πόσο τραβάνε?

3)Δύο led παράλληλα έχουν μία φωτεινότητα Α. Δύο led στη σειρά έχουν την ίδια φωτεινότητα?

babisko
02-07-08, 18:06
moutoulos ευχαριστώ πολύ για τα κυκλώματα. Σίγουρα βοήθησαν πολύ :D
Εχω κάποιες ερωτήσεις.

1)Αν κάνω σειρές των 93 led και τα βάλω στην μπρίζα κατευθείαν με μια γέφυρα(ή και τον πυκνωτή με την αντίσταση πριν την γέφυρα όπως στο κύκλωμα του ελέκτορ) τι θα γίνει?

2)Ενα led τραβάει 40ma. 2 led τραβάνε 40+40ma. 2 led στη σειρά πόσο τραβάνε?

3)Δύο led παράλληλα έχουν μία φωτεινότητα Α. Δύο led στη σειρά έχουν την ίδια φωτεινότητα?

1. Θεωρητικά θα λειτουργήσει, γιατί 3,5 X 93 = 325,5 V, περίπου όση θα είναι και η τάση του δικτύου με την ανόρθωση αλλά δεν συνιστάται για λόγους ασφαλείας. Σ' αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται ο πυκνωτής και η αντίσταση όπως στο κύκλωμα του ελέκτορ, αλλά μια γέφυρα ανόρφωσης και ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής εξομάλυνσης, που να αντέχει όμως στα 400V τουλάχιστον. Επίσης καλό είναι να συνδεθεί μια αντίσταση σε σειρά με τα leds για περιορισμό του ρεύματος.

2. Άν ένα led τραβάει 40 mA, 2 leds συνδεδεμένα παράλληλα τραβάνε 40 + 40 mA και όταν συνδεθούν σε σειρά 2 leds, τότε τραβάνε τόσα mA όσα χρειάζεται μόνο ένα (δηλαδή 40 mA) και χρειάζονται διπλάσια τάση από όση θέλει το καθένα.

3. Δύο leds παράλληλα συνδεμμένα έχουν την ίδια φωτεινότητα, όταν είναι ίδια ακριβώς. Αν διαφέρουν (π.χ. διαφορετικός κατασκευαστής, διαφορετική παρτίδα παραγωγής κ.λ.π.) θα διαρρέονται από διαφορετικό ρεύμα και φυσικά θα έχουν διαφορετική φωτεινότητα, αλλά ή διαφορά μπορεί να είναι πολύ μικρή, ίσως και ανεπαίσθητη και μη αντιληπτή. Τώρα αν συνδεθούν σε σειρά, θα διαρρέονται από το ίδιο ρεύμα και η διαφορά στην φωτεινότητα θα είναι μικρότερη. Η φωτεινότητα βέβαια εξαρτάται και από τα χαρακτηριστικά του κάθε led, άσχετα αν διαρρέονται όλα από το ίδιο ρεύμα.

moutoulos
02-07-08, 18:41
Νίκο μας κάλυψε ο Μπάμπης, εσένα στην απορία σου, και εμένα απο το να σου γράψω αυτά που έγραψε ο Μπάμπης.
Γειά σου Μπάμπη :psonio::ok: .

Καλά εισαι βρε φίλε ??

babisko
02-07-08, 19:49
Γεια σου Γρηγόρη, μας έπιασαν οι ζέστες για τα καλά και εμάς εδώ στα ψηλά, φαντάζομαι εσείς εκεί θα έχετε αρκετή ζέστη, αλλά έχετε και την θάλασσα κοντά. :ok:
Είπα να σε ξεκουράσω και να απαντήσω εγώ για σένα τις απαντήσεις του φίλου μας και κοντοχωριανού μου Νίκου. :lol: :lol:

darthtony
02-07-08, 20:24
η αντίσταση και ο πυκνωτής, πώς κάνουν τη δουλειά του μετασχηματιστή?

Nemmesis
02-07-08, 20:28
εγω παλι θα προτεινα ενα καλο τροφοδοτικο και τα λεντ να ελενχωνται με PWM ετσι κερδιζεις σε καταναλωση καθως το ματι μας δεν καταλαβαινει διαφορα σε φωτεινοτικα οταν εχουμε PWM πανο απο 40%... και επισης κανεις το PWM ρυθμιζομενο και εχεις ετοιμα και τα dimmer σου.

PCMan
02-07-08, 21:42
Να 'στε καλά ρε παιδιά για τις απαντήσεις :D

Μπάμπη
1)
α) Γιατι δεν συνιστάται?
β)Ο ηλεκτρολυτικός και η αντίσταση(πόσα W) τι τιμές έχουν?

2)ok

3)ok


Ένα led με 10000MCD και ένα led με 17000MCD έχουν μεγάλη διαφορά στον φωτισμό?

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος συνδεσμολογίας τελικά?
Ας υποθέσουμε ότι θα μπούν ~500 led σε κάθε φωτιστικό.

Στα 220V? Είπαμε δεν συνιστάται αλλά 93*5=465led , 5*0.040A=200mA , 0.200A*325.5V=65.1W κατανάλωση το ένα φωτιστικό.
Στα 28V = 8*58=464led , 58*0.040A=2.32A , 2.32A*28V=64.96W κατανάλωση το ένα φωτιστικό + τις απώλειες του μετασχηματιστή.
Στα 3,5V = 465*0.040A=18.6A , 18.6A*3.5V=65.1W κατανάλωση το ένα φωτιστικό + τις απώλειες του μετασχηματιστή.

H Κατανάλωση είναι η ίδια αλλα τί συμφαίρει και τί είναι καλύτερο όσον αφορά την διάρκεια ζωής?

Παναγιώτη μπορείς να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό το PWM,πως κερδίζω ενέργεια απο αυτό, πως θα γίνει ρυθμιζόμενο και πως συνδέεται στα led?
Μεχρι τώρα ήξερα ότι είναι έλεγχος στροφών σε κινητήρες.

xifis
02-07-08, 22:46
επειδη ειπατε για τα σποτακια με led,θελω να πω την εμπειρια μου σχετικα.

ειχα παρει παλιοτερα μερικα τετοια σποτ κ τα ειχα βαλει στο εσωτερικο του πισιου για μουρη.ηταν 12 βολτ ολοιδια με τα 220 εξωτερικα.ειχαν 15 λεντ νομιζω το καθενα.ε μετα απο λιγο καιρο αφου εφεγγαν κανονικα αρχισαν καποια λεντ να σβηνουν,κ καποια αλλα αναβοσβηναν ακανονιστα κ "τρελλα".εσωτερικα ειχαν την πλακετα,κ πανω της μια αντισταση,ενω παραδιπλα ενα τσιπακι με 4 ποδια,που αποτι ειδα μετα απτο datasheet ηταν "καμποσα βολτ" rectifier.τι το ηθελε σε σποτ 12 βολτ μη ρωτησετε!ισως ηταν ευραιας τροφοδοσιας.

τωρα για το φιλο κ τις λαμαρινες,πολυ μανουρα για το τπτ.σκεφτηκες να κανεις κρυφο φωτισμο με γυψοσανιδες γυρω γυρω πχ κ να βαλεις φθοριου?η κ μια φθοριου να πεταξεις πανω στο συνθετο,θα αλλαξει η εικονα του χωρου.

PCMan
05-07-08, 21:32
xifis πολυ μανούρα (δεν με πειράζει βέβαια) αλλά θα έχει αποτέλεσμα.
Γυψοσανίδες θα μπούν(γιατί θα μπεί μόνωση απο πάνω) και μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε με τον κρυφό φωτισμό (βέβαια εκτός απο φθορίου γιατί μου την σπάνε σαν λάμπες και δεν μπορώ να βάλω ροοστάτη).
Το θέμα μας είναι ο κύριος φωτισμός.

Μπορεί κάποιος να απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις?

PCMan
09-07-08, 03:21
Ακούει κανέις? :?

Nemmesis
09-07-08, 15:49
ακουμε πες... PWM γιναιτε οπου θες... δεν στο youtube "PWM LED" και θα δεις αρκετα..

PCMan
09-07-08, 17:56
Ακούτε αλλα δεν απαντάτε...
Κανένα κύκλωμα έχουμε? Δεν μπορώ να μπω youtube. Απο κινητό η dial up μπαίνω.

babisko
09-07-08, 18:14
Γειά σου ρε Νίκο με τις ωραίες ιδέες για φωτιστικά :)


1)
α) Γιατι δεν συνιστάται?
β)Ο ηλεκτρολυτικός και η αντίσταση(πόσα W) τι τιμές έχουν?

α) για τον ίδιο λόγο που δεν συνιστάται η τροφοδοσία διαφόρων κυκλωμάτων απευθείας από το δίκτυο της ΔΕΗ (επικινδυνότητα).
β) Ο ηλεκτρολυτικός μπορεί να είναι μικρός σε χωρητικότητα (π.χ. 220μF), αλλά να αντέχει σε τάση λειτουργίας τουλάχιστον 400VDC. Η γέφυρα ανόρθωσης μπορεί να είναι οποιαδήποτε που να αντέχει πάνω από 400 VAC και ρεύμα πάνω από 100mA, (σχεδόν όλες οι γέφυρες που υπάρχουν αντέχουν στο 1Α) ή 4 διοδάκια 1Ν4004-1Ν4007 σε συνδεσμολογία γέφυρας.

dalai
19-07-08, 19:58
xifis πολυ μανούρα (δεν με πειράζει βέβαια) αλλά θα έχει αποτέλεσμα.
Γυψοσανίδες θα μπούν(γιατί θα μπεί μόνωση απο πάνω) και μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε με τον κρυφό φωτισμό (βέβαια εκτός απο φθορίου γιατί μου την σπάνε σαν λάμπες και δεν μπορώ να βάλω ροοστάτη).
Το θέμα μας είναι ο κύριος φωτισμός.

Μπορεί κάποιος να απαντήσει στις παραπάνω ερωτήσεις?

Μπορει να μπει ροοστατης σε λαμπες φθοριου. Ειναι ενα κυκλωμα ελεγχου ρευματος οποτε μεταβαλεται η φωτεινωτητα .
Δυστυχως δεν γνωριζω παραπανω για το κυκλωμα, αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο γιατι το εχω δει να λειτουργει (πολυ καλος ελεγχος φωτεινοτητας, χωρις τρεμοπαιγμα)

mrelectro
15-06-11, 21:23
Χέρομαι όταν βλέπω ανθρώπους με υπομονή και επιμονή να φτιάξουν να κατασκευάσουν πάνω σε λάμαρίνα 500 τρύπες, κόληση απο ποδαράκι σε ποδαράκι, τροφοδοτικά!
Και η αστοχία υλικού ; Και αν ενα λεντακι είναι μάπα απ το εργοστάσιο ;
ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΙΚΟ ! Να το βγάλεις και φωτό να τον τρελάνουμε τον Κινέζο. Ξεκίνα εσυ και όλοι θα σε βοηθήσουμε.
Ααααα βρε Ελληνα οταν θέλεις τι φτιάχνεις !!!

GeorgeVita
15-06-11, 22:01
... Να το βγάλεις και φωτό να τον τρελάνουμε τον Κινέζο...
Μιχάλη το μήνυμα που "απάντησες" γράφτηκε πριν από 1061 ημέρες!
Τότε οι Kινέζοι ΔΕΝ βάζανε αντιστάσεις στα φωτιστικά με LED με αποτέλεσμα να καίγονται σε λίγες μέρες λειτουργίας!
G

mrelectro
15-06-11, 22:49
Απλά Γιωργο μου ηθελα να δω αν ο Νίκος άνοιξε τις 500 τρύπες στο ενα φωτιστικό....:thumbup1:

744
18-08-11, 23:45
Και μένα με τρώει η απορία. Τελικά οι τρύπες γίναν?

Πάντως εχώ αντικαταστήσει 4χ50W σποτ αλογόνου 220v, GU10 με LED 3W (3x1 Watt) με εκπληκτικά αποτελέσματα.

Τόσο που τα εμπορεύομαι κιόλας. Για φωτισμό όμως όπως μια παλιά κλασική λάμπα γλόμπος, παιδιά μη περιμένετε το ίδιο αποτέλεσμα με LED. Είναι νωρίς ακόμα και όσες εταιρίες βγάλαν είναι απλησίαστα από θέμα τιμής.

Σε κανα 2 χρόνια πιστεύω θα είναι τα πράγματα πολύ καλύτερα.

Γιάννης

PCMan
19-08-11, 01:56
ΧΑχΑαχαχχαΧΑΧΑ!!!!!!!!


Διάβασα τα 3-4 τελευταία μηνύματα και είπα "καλά, ποιός μακάκας είναι αυτός που θα καθόταν να ανοίξει 500 τρύπες για ένα φωτιστικό?"!!!
Μετά κάτι άρχισα να θυμάμαι!!! και λέω "λες?"
:001_tt2::lool::001_tt2::lool:

Το είχα ξεχάσει τελείως παιδιά! :001_tt2: Ούτε καν θυμόμουν ότι μου είχε μπει η ιδέα να φτιάξω τέτοιο πράγμα!

Όχι, το φωτιστικό δεν φτιάχτηκε!
Μπήκαν σποτ αλογόνου G10 στα 220V στην οροφή. Δεν βάλαμε λεντ λόγω κόστους.

ΥΓ. Μου λύθηκε κιόλας η απορία για το πότε φτιάξαμε την οροφή! Σήμερα κιόλας το συζητούσαμε και δεν θυμόταν κανείς πότε την φτιάξαμε!

mrelectro
19-08-11, 12:01
ΧΑχΑαχαχχαΧΑΧΑ!!!!!!!!


Διάβασα τα 3-4 τελευταία μηνύματα και είπα "καλά, ποιός μακάκας είναι αυτός που θα καθόταν να ανοίξει 500 τρύπες για ένα φωτιστικό?"!!!
Μετά κάτι άρχισα να θυμάμαι!!! και λέω "λες?"
:001_tt2::lool::001_tt2::lool:

Το είχα ξεχάσει τελείως παιδιά! :001_tt2: Ούτε καν θυμόμουν ότι μου είχε μπει η ιδέα να φτιάξω τέτοιο πράγμα!

Όχι, το φωτιστικό δεν φτιάχτηκε!
Μπήκαν σποτ αλογόνου G10 στα 220V στην οροφή. Δεν βάλαμε λεντ λόγω κόστους.

ΥΓ. Μου λύθηκε κιόλας η απορία για το πότε φτιάξαμε την οροφή! Σήμερα κιόλας το συζητούσαμε και δεν θυμόταν κανείς πότε την φτιάξαμε!



Γεια σου Νικο μεγάλε...
Μας τρέλανες για λίγο αλλα το ξεπεράσαμε !
Νομίζαμε οτι κάνεις παραγωγή πάνελ και δεν προλάβαινες να μας μιλήσεις....
Να είσαι καλά Φιλέ:biggrin:

steliosfos
02-10-11, 05:36
μπωρεις να βαλεισ χορεισ φοβο λαμπα Τ5 που ειναι οτι καλιτερο για κρυφω αλλα και για βασικω φωτησμο και πανο απο ολα ντιμαροντε