PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί κάνουμε όταν υπάρχουν 2 Grounds



Κρεμμύδας Δημήτρης
07-07-08, 13:35
Καλησπέρα,

Έχω φτιάξει ένα κυκλωματάκι που μετράει ένα ψηφιακό σήμα και το δίνει σε ένα DAC (digital to analog)

Ο DAC (αφου περάσει απο έναν opamp) βγάζει ένα αναλογικό σήμα απο 0 - 5V

Αυτό που βγάζει είναι σωστό όταν το μετράω με το πολύμετρο

Ο αισθητήρας που θέλω να εισάγω το παραπάνω σήμα είναι η είσοδος ενός εγκεφάλου motec
Ο αισθητήρας αυτό έχει δύο επαφές. Η μία είναι το ground, η άλλη το σήμα

Έτσι το σήμα που παίρνω απο τον DAC το βάζω στην είσοδο του εγκεφάλου

Τώρα εάν συνδέσω το ground του αισθητήρα με το ground του αρχικού κυκλώματος όλα μηδενίζονται

Εαν συνδέσω το ground του αισθητήρα με το ground της μπαταρίας, τότε παίρνω ένδειξη αλλά απο 0 - 3 V


Συνοψίζοντας:
Έχω δύο ανεξάρτητα κυκλώματα:
Το πρώτο αυτό που παίρνει αρχικές μετρήσεις και λειτουργεί τον DAC
Το δεύτερο, αυτό του εγκεφάλου που παίρνει 0-12V απο την μπαταρία του αυτοκινήτου

Υπάρχει καμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει ή πώς και πού πρέπει να το ψάξω ;

Ευχαριστώ
Δημήτρης

chip
08-07-08, 09:31
Λίγο μπερδεύτικα όμως έλεγξε δύο περιπτώσεις... Ο DAC

chip
08-07-08, 09:40
Λίγο μπερδεύτικα όμως έλεγξε δύο περιπτώσεις...

1) Ο DAC σου οδηγείς ένα τελεστικό (υποθέτω τον τελεστικό που κάνει μετατροπή ρεύματος σε τάση). Αυτό το κύκλωμα του τελεστικού μπορεί να δώσει το ρεύμα που απαιτεί το κύκλωμα που το συνδέεις?

2) (πιο πιθανόνο) Το κύκλωμα που οδηγείς πιθανόν έχει διαφορική είσοδο δηλαδή αυτό που λες γείωση δεν είναι γείωση αλλά το (-) σήμα εισόδου και δεν μπορείς να το βάζεις στην γείωση. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει ο DAC σου να οδηγεί ένα κύκλωμα διαφορικής εξόδου. Μια καλή προσπάθεια για να διαπιστώσεις αν η είσοδος που αναφέρεσαι είναι διαφορική ή όχι είναι να ελέγξεις αν αυτή η γείωση είναι συνδεμένη με το (-) της τροφοδοσίας του εγκεφάλου. Αν αυτή η σύνδεση παρουσιάζει αντίσταση 0 δεν είναι διαφορική, αν όμως δεν είναι άμεσα συνδεμένη μάλλον δεν είναι απλά τα πράγματα.