PDA

Επιστροφή στο Forum : χρησιμοτητα διοδων



johny16
07-07-08, 16:57
Καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης εκτος απο ημιανορθωση και ανορθωση , αναριχηση και ψαλιδισμο θετικης η αρνητικης κορυφης και σταθεροποιησης τασης ποια αλλη ειναι η χρησιμοτητα των διοδων και των διοδων ζενερ? Ρωταω γιατι εχω δει διοδους σε τρανζιστορ (δεν λεω για τον ενισχυτη push-pull εκει μου εχουν πει τι κανουν οι διοδοι)
συνδεδεμενες αναμεσα στον συλεκτη και τον εκπομπο ,εχω δει στην βαση ,εχω δει διοδους ζενερ να συνδεονται σε ενα κυκλωμα και να γειωνονται, εχω δει ζενερ να ειναι σε σειρα δλδ η αναδος της μιας να βλεπει την ανοδο της αλλης και ολα αυτες τις συνδεσμολογιες.Ξερετε ποιος ειναι ο ρολος τους σε ενα κυκλωμα εκτος της ανορθωτικης διαταξης?

Ευχαριστω!

xampos
07-07-08, 19:35
Σε τρανζιστορ σθνηθως μπανει για τα ρευματα απο την εκφορτωση του πηνιου οταν μιλαμε για επαγωγικο φορτιο το αλλο που λεσ με τισ δυο διοδουσ zener αναστροφα πολωμενεσ συνηθωσ μπαινει σε σημεια οπου θελουμε σταθεροποιηση και η ταση στο σημειο εκεινο δεν ειναι μονοπολικη π.χ στην εξοδο ενος τελεστικου κατα την θετικη φορα σταθεροποιει η αναστροφα πολωμενη διοδος και η αλλα απλα αγει (δηλαδη 0.7 στα ακρα της)και κατα την αρνητικη αγει η αλλη και σταθεροποιει η αλλη ολο αυτο παντα σε σειρα μιασ αντιστασης και ετσι εχεισ εξοδο σταθεροποιημενη ,επισης υπαρχει ο σχηματοποιητης ημιτονου ενα κυκλωμα με 6 διοδουσ το οποιο κανει το τριγωνικο σημα ημιτονικο

johny16
09-07-08, 00:49
απλα εγω εχω δει διοδο σε τρανζιστορ χωρις να υπαρχει καπου πηνιο βασικα ειχα δει ενα κυκλωμα που ελεγαν πως ειναι κυκλωμα switching.

kopla
09-07-08, 03:46
Δώσε κάποιο σχηματικό για να πάρεις πιο σαφή απάντηση.

Nemmesis
09-07-08, 15:47
απλα εγω εχω δει διοδο σε τρανζιστορ χωρις να υπαρχει καπου πηνιο βασικα ειχα δει ενα κυκλωμα που ελεγαν πως ειναι κυκλωμα switching.

αν ηταν κυκλωμα switching πολυ πιθανον να ηταν για κανα μοτερ η πηνειο.. δεν ειναι ανακγη να ειναι πανω στο κυκλωμα...

robotakias
09-07-08, 18:35
θυμήθηκα οτι στο κύκλωμα ΡΥ.Δ.Ε.Ρ. που είχαμε κάνει, είχαμε βάλει δίοδο σε σημείο όπου υπήρχε πηνίο για να προστατεύουμε το τρανζίστορ απο το ρεύμα που αποθηκεύεται στο πηνίο. Επειδή το πηνίο "αποθηκεύει" ρεύμα, το ρεύμα που θα επιστρέψει κάποια δεδομένη στιγμή μπορεί να είναι αντίθετης φοράς απο αυτό που θέλουμε εμείς, οπότε βάζοντας τη δίοδο του υποδεικνύουμε έναν δρόμο διαφυγής για να μην προκαλέσει προβλήματα σε κάποιο σημείο του κυκλώματος.. :D

manos_3
09-07-08, 19:34
To πηνίο δρα ως μπαταρία και έτσι το κύκλωμα στο οποίο εμπεριέχεται δεν αποκτά αμέσως από το 0 την μέγιστη τιμή του.Απλά αποθηκεύει ρεύμα και το αναστρέφει με αντίθετη πολικότητα(ΑΝΤΙ-ΗΕΔ)...