PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για (μεγάλες ) μπαταρίες



ironman
09-07-08, 00:27
καλησπερα...εχω την εξης διαταξη και θελω να μου δωσετε τις γνώσεις σας...

μια γεννητρια 8KW η οποια βγαζει ταση 110Volt και τροφοδοτει εναν φορτιστη...Αυτος ο φορτιστης μετατρεπει τα 110 σε 12 συνεχες ( η καπου εκει) ωστε να φορτισει 3 μπαταριες 12Voltες (παραλληλα συνδεδεμενες, κλειστου τυπου,130Ah η καθεμια)..ο φορτιστης αυτος μπορει να δωσει εως 50Ampere. Το θεμα ειναι οτι θελω αυτες οι μπαταριες να φορτιζουν πιο γρηγορα.
Η σκέψη ειναι να τοποθετησω αλλον ενα ιδιο φορτιστη παραλληλα με τον πρωτο ουτως ωστε να τους δινω περρισοτερο ρευμα...
απο οσο ξερω αυτο δεν ειναι οτι πιο ενδεδειγμενο διοτι θα φθαρουν πιο ευκολα οι μπαταριες (νομιζω).Μπορει καποιος να μου πει αν οντως γινεται αυτο που λεω και τι επιπτωση θα εχω στις μπαταριες?τιθεται καποιο αλλο ζητημα ασφαλείας?

jeronimo
09-07-08, 08:14
Νομίζω ότι χρειάζεσαι έναν φορτιστή που τουλάχιστον 150Ampere. Και θα τον βρεις από ανυψωτικά μηχανήματα δουλεύουν με μπαταρίες.

kopla
09-07-08, 14:33
Αλλιώς κάνε τα 3 - 2 8)
Βάλε 2 μπαταρίες για φόρτιση, ώστε να μπορείς να αυξήσεις "παθητικά" το ρεύμα ( χωρίς τη χρήση 2ου φορτιστή ).
Βεβαίως η αργή φόρτιση είναι η καλύτερη. Δεν έχω σχοληθεί με φόρτιση μπαταριών, αλλά νομίζω πως η γρήγορη φόρτιση προσδίδει 'μνήμη' στη μπαταρία

otakis
09-07-08, 16:13
καλησπερα...εχω την εξης διαταξη και θελω να μου δωσετε τις γνώσεις σας...

μια γεννητρια 8KW η οποια βγαζει ταση 110Volt και τροφοδοτει εναν φορτιστη...Αυτος ο φορτιστης μετατρεπει τα 110 σε 12 συνεχες ( η καπου εκει) ωστε να φορτισει 3 μπαταριες 12Voltες (παραλληλα συνδεδεμενες, κλειστου τυπου,130Ah η καθεμια)..ο φορτιστης αυτος μπορει να δωσει εως 50Ampere. Το θεμα ειναι οτι θελω αυτες οι μπαταριες να φορτιζουν πιο γρηγορα.
Η σκέψη ειναι να τοποθετησω αλλον ενα ιδιο φορτιστη παραλληλα με τον πρωτο ουτως ωστε να τους δινω περρισοτερο ρευμα...
απο οσο ξερω αυτο δεν ειναι οτι πιο ενδεδειγμενο διοτι θα φθαρουν πιο ευκολα οι μπαταριες (νομιζω).Μπορει καποιος να μου πει αν οντως γινεται αυτο που λεω και τι επιπτωση θα εχω στις μπαταριες?τιθεται καποιο αλλο ζητημα ασφαλείας?

ο κανόνας λέει τις μπαταρίες να τις φορίζουμε με ρεύμα αντίστοιχο στο 1/10 της ονομαστικής τους χωρητικότητάς τους (C/10 rate charge).
πρακτικά αυτό σημαίνει ότι για τα 390ah συνολικής χωρητικότητας, χρειάζεσαι 39a.
όσο αυξάνεις το ρεύμα (διπλάσιο-C/5 έως κ πενταπλάσιο-C/2), τόσο πιο γρήγορα φορτίζεις, αντιστοίχως όμως μειώνεις τη ζωή της μπαταρίας σου ταχύτατα!
επίσης από την ενέργεια που δίνεις οι μπαταρίες σου "αξιοποιούν" μονάχα το 60-65%. το υπόλοιπο είναι θερμότητα.
έτσι πρέπει να παρατείνεις κατά μερικές ώρες ακόμη τη φόρτιση ώστε να πάρεις 100% φορτισμένους συσωρευτές.

δε μπορείς, συνεπώς, να τα έχεις όλα στη ζωή αυτή :wink:

ironman
09-07-08, 16:28
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...

οποτε μαλλον παω για δευτερο φορτιστη αφου με τον ενα εδινε κοντα στα 16Α σε καθε μπαταρια (θα θερμαινονται πιο πολυ αλλα τουλαχιστον θα φορτισουν γρηγοροτερα που ειναι το ζητουμενο στην παρουσα στιγμη...)...σας ευχαριστω και παλι... :)

sakis
13-07-08, 19:33
καλησπερα...εχω την εξης διαταξη και θελω να μου δωσετε τις γνώσεις σας...

μια γεννητρια 8KW η οποια βγαζει ταση 110Volt και τροφοδοτει εναν φορτιστη...Αυτος ο φορτιστης μετατρεπει τα 110 σε 12 συνεχες ( η καπου εκει) ωστε να φορτισει 3 μπαταριες 12Voltες (παραλληλα συνδεδεμενες, κλειστου τυπου,130Ah η καθεμια)..ο φορτιστης αυτος μπορει να δωσει εως 50Ampere. Το θεμα ειναι οτι θελω αυτες οι μπαταριες να φορτιζουν πιο γρηγορα.
Η σκέψη ειναι να τοποθετησω αλλον ενα ιδιο φορτιστη παραλληλα με τον πρωτο ουτως ωστε να τους δινω περρισοτερο ρευμα...
απο οσο ξερω αυτο δεν ειναι οτι πιο ενδεδειγμενο διοτι θα φθαρουν πιο ευκολα οι μπαταριες (νομιζω).Μπορει καποιος να μου πει αν οντως γινεται αυτο που λεω και τι επιπτωση θα εχω στις μπαταριες?τιθεται καποιο αλλο ζητημα ασφαλείας?

ο κανόνας λέει τις μπαταρίες να τις φορίζουμε με ρεύμα αντίστοιχο στο 1/10 της ονομαστικής τους χωρητικότητάς τους (C/10 rate charge).
πρακτικά αυτό σημαίνει ότι για τα 390ah συνολικής χωρητικότητας, χρειάζεσαι 39a.
όσο αυξάνεις το ρεύμα (διπλάσιο-C/5 έως κ πενταπλάσιο-C/2), τόσο πιο γρήγορα φορτίζεις, αντιστοίχως όμως μειώνεις τη ζωή της μπαταρίας σου ταχύτατα!
επίσης από την ενέργεια που δίνεις οι μπαταρίες σου "αξιοποιούν" μονάχα το 60-65%. το υπόλοιπο είναι θερμότητα.
έτσι πρέπει να παρατείνεις κατά μερικές ώρες ακόμη τη φόρτιση ώστε να πάρεις 100% φορτισμένους συσωρευτές.

δε μπορείς, συνεπώς, να τα έχεις όλα στη ζωή αυτή :wink:

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΝΙΚΕΛΙΟΥ ΚΑΔΜΙΟΥ ΜΑΛΛΟΝ .....

αν ακολουθησεις τους κανονες αυτους γαι φορτιση μπαταριων μολυβδου οπου κατα πασα πιθανοτητα εχει ο φιλος μας μαλλον θα τις πηδηξεις ......

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑΜς ΠΕΙ ΠΡΩΤΑ Ο ΦΙΛΟς ΤΙ ΤΥΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΜΠΑΡΟΥΦΕς ΟΛΟΙ ΜΑΣ ......

οι μπαταριες αυτοκινητου ...... οι μπαταριες σκαφων ( τυπου τζελ ).....και οι μπταριες μολυβδου εχουν καθε μια τον δικο τους τροπο φορτισης .......

επισης διαφορετικους κυκλους ζωης και τελος ο κανονας λεει οτι οσο πιο βαρβαρα ( γρηγορα ) φορτιζεις μαι μπαταρια τοσο πιο πολυ της μειωνεις την ζωη

steliosivop
22-05-13, 00:43
ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ CONTROLER ΣΕ ΜΙΚΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ (ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ 12V μπαταριων 100ah,H OPOIA MIKTH SYNDESH MOY DINEI 24volt kai 200ah)
DEN ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΟΝ controller ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ.
ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?