PDA

Επιστροφή στο Forum : μπαταρίες για ανεμογεννήτρια



DT200
11-07-08, 13:40
γεια σας , αγόρασα μία ανεμογεννήτρια Air X (http://www.telepan.gr/anemogenitries.htm) 400W
και θέλω να βάλω μία ή περισσότερες μπαταρίες για να φτιάξω μία
χωρητικότητα περίπου 600Ah στα 12V .
το ερώτημα μου είναι, ποια είναι η ποια συμφέρουσα λύση με κύριο κριτήριο τα χρήματα.

JIMKAF
11-07-08, 13:46
Πόσο την αγόρασες και σε τι ύψος θα την εγκαταστήσεις, θες άδεια ειδική για να την έχεις; :?:

DT200
12-07-08, 09:49
την αγόρασα 750 ευρώ , την έχω εγκαταστήσει 8 μέτρα πάνω από την ταράτσα και δεν
νομίζω ότι χρειάζεται άδεια .

λίγα λόγια ακόμα ...
μέχρι τις 500 στροφές δεν βγάζει καθόλου ρεύμα και απο τις 500 μέχρι
τις 1000 βγάζει σταδιακά 25A.

μία ακόμα ερώτηση είναι αν είναι αλήθεια ότι σε μία μπαταρία 120Ah
αν τραβήξουμε π.χ. 6 Α θα κρατήσει 20ώρες , ενώ αν τραβήξουμε 12Α δεν
θα ισχύει (120/12=10 ώρες) αλλά θα κρατήσει 8 ώρες κ.ο.κ.


Υ.Γ. ξέρει κάποιος να μου πει τι σημαίνουν τα γράμματα που έχουν πάνω οι
μπαταρίες των αυτοκινήτων (DIN) και (EN).

briko
12-07-08, 10:54
Πόσο κόστισαν η γεννήτρια οι μπαταριές και πόσο ο μετατροπέας

Lykos1986
12-07-08, 12:38
την έχω εγκαταστήσει 8 μέτρα πάνω από την ταράτσα και δεν
νομίζω ότι χρειάζεται άδεια

Φίλε DT200, μάλλον θέλεις άδεια για τέτοια εγκατάσταση! Από το μητροπολιτικό δίκτυο ξέρω, πως εγκαταστάσεις που ξεπερνάν τα 4 μέτρα από την επιφάνεια της ταράτσας χρειάζονται άδεια…

Αν θες κάνε μια ερώτηση… ποτέ δεν ξέρεις!



μία ακόμα ερώτηση είναι αν είναι αλήθεια ότι σε μία μπαταρία 120Ah
αν τραβήξουμε π.χ. 6 Α θα κρατήσει 20ώρες, ενώ αν τραβήξουμε 12Α δεν
θα ισχύει (120/12=10 ώρες) αλλά θα κρατήσει 8 ώρες

Μια χαρά θα ισχύει! Αν τραβήξεις 12 θα έχεις διάρκεια για 10 ώρες. Φυσικά στην ίδια τάση! Βασικά όλη η παραπάνω σκέψη είναι λίγο γενική και θεωρητική. Στην πραγματικότητα θα έχεις λίγο μικρότερη διάρκεια αλλά όχι και 8 ώρες! Εκτός και αν η μπαταρία σου είναι “πεσμένη”.

Πάντως ο θεωρητικός σχεδιασμός γίνετε σύμφωνα με αυτό που λες εδώ: (120/12=10 ώρες)

JIMKAF
12-07-08, 12:59
Και εγώ πιστεύω πως θέλει άδεια, DT200 μένεις σε πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία; Γιατί αν μένεις σε πολυκατοικία όπως εγώ για παράδειγμα που θέλω και δεν μπορώ να αυτονομιθώ θα πρέπει κάτι τέτοιο να το εγκρίνει το καταστατικό της πολυκατοικίας.

antonis_p
12-07-08, 13:24
συνηθως τα καταστατικα των πολυκατοικιών
απαγορευουν κάποια πράγματα
αλλά προφανώς μία τετοια κατασκευή δεν εχει προβλεφτεί
από τον δικηγόρο που το συνέταξε!

Στην δική μου πολυκατοικία
απαγορευεται η εγκατάσταση ιδιωτικής κεραιας τηλεόρασης
εφόσον η υπάρχουσα καλύπτει τις ανάγκες!
Αρα τα κενά είναι πολλά!

JIMKAF
12-07-08, 13:31
Αυτό που λές μπορεί επομένως να επιτρέπει την εγκατάσταση τέτοιν κατασκευών. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατα πόσο μια τέτοια ανεμογεννήτρια παρέχει αυτονομία;

DT200
12-07-08, 13:53
Πόσο κόστισαν η γεννήτρια οι μπαταριές και πόσο ο μετατροπέας

οι μπαταρίες από παλιατζή και ο μετατροπέας 1000W 215euro από πράκτικερ.

DT200
12-07-08, 13:54
Και εγώ πιστεύω πως θέλει άδεια, DT200 μένεις σε πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία; Γιατί αν μένεις σε πολυκατοικία όπως εγώ για παράδειγμα που θέλω και δεν μπορώ να αυτονομιθώ θα πρέπει κάτι τέτοιο να το εγκρίνει το καταστατικό της πολυκατοικίας.

σε αγροικία την έχω τοποθετήσει.

antonis_p
12-07-08, 13:56
είναι άλλο το να επιτρέπεται
και άλλο το να μην απαγορεύεται!
Συνήθως επιτρέπεται ότι δεν απαγορεύεται!

Η αυτονομία είναι σχετική:
θα έχεις φούρνο και 2 κλιματιστικά; φυσικά και δεν θα σου δίνει αυτονομία.
Αν όμως στο εξοχικό σου θέλεις να απεμπλακείς απο την ΔΕΗ,
μαγειρεύεις με γκάζι, πλένεσαι με ηλιακό θερμοσίφωνα
και τον χειμώνα ζεσταίνεσαι με ξυλόσομπα,
τότε μπορείς να έχεις αυτονομία.

Αυτά τα συστήματα έχουν πάντα ένα αρχικό μεγάλο και αποτρεπτικό κόστος.
Και προφανώς κάθε λίγα χρόνια που οι μπαταρίες θέλουν ανανέωση
θέλουν ξανά ένα αρκετά μεγάλο κόστος.

Σε άλλες σοβαρές χώρες, αυτά τα συστήματα επιδοτούνται
και έτσι κάποιος πολύ πιο εύκολα "αυτονομείται".
Εδώ άν το κάνουν θα στεναχωρήσουν την ΔΕΗ και οποιον σκέφτεται να την αγοράσει,
οπότε δεν πρόκειται να δείς να αναπτύσεται αυτός ο τομέας.

JIMKAF
12-07-08, 14:02
Καλά το τελευταίο που λές για την ΔΕΗ και τους υποψήφιους "μνηστήρες" της είναι σίγουρο.
Πάντως για την περίπτωση του εξωχικού αξίζει!

DT200
12-07-08, 22:28
τελικά κάποια πρόταση για μπαταρίες ?

αυτό που τροφοδοτώ εγώ είναι 90W ένας καταψύκτης
150W (10Χ15W) ηλεκτρονικές λάμπες και μία τηλεόραση 60W

άρα 90+150+60=300W => 300W/12V=25A max αλλά αυτό δεν
γίνετε ποτέ διότι τα φώτα είναι αναμμένα 4 ώρες (4Χ150W=600Wh =>600Wh/12V=50Ah)
ο καταψύκτης 12ώρες (90χ12=1080Wh => 1080Wh/12V=90Ah)
η τηλεόραση για 5ώρες (60χ5=300Wh => 300Wh/12V=25Ah)

Άρα 50+90+25=165Αh/ημέρα

600Ah/165Ah=3,6 ημέρες χωρείς ανεμογεννήτρια

η ανεμογεννήτρια που έχω παρήγαγε από την μάνα της 2-5 αμπέρ (μέσον όρον) με max 10A
μετά από μερικές μετατροπές έχει τώρα 5-10Α με max 18Α
Άρα 24ώρες χ5Α=120Αh και το σπίτι δεν χρησιμοποιείτε κάθε μέρα
και όταν ποτίζω με την γεννήτρια (1-2 ώρες) γεμίζω και τις μπαταρίες με 30-50 αμπέρ)

DT200
13-07-08, 05:28
μία ακόμα ερώτηση είναι αν είναι αλήθεια ότι σε μία μπαταρία 120Ah
αν τραβήξουμε π.χ. 6 Α θα κρατήσει 20ώρες, ενώ αν τραβήξουμε 12Α δεν
θα ισχύει (120/12=10 ώρες) αλλά θα κρατήσει 8 ώρες

Μια χαρά θα ισχύει! Αν τραβήξεις 12 θα έχεις διάρκεια για 10 ώρες. Φυσικά στην ίδια τάση! Βασικά όλη η παραπάνω σκέψη είναι λίγο γενική και θεωρητική. Στην πραγματικότητα θα έχεις λίγο μικρότερη διάρκεια αλλά όχι και 8 ώρες! Εκτός και αν η μπαταρία σου είναι “πεσμένη”.

Πάντως ο θεωρητικός σχεδιασμός γίνετε σύμφωνα με αυτό που λες εδώ: (120/12=10 ώρες)
το έψαξα λίγο στη Wikipedia και βρήκα ότι η ονομαστική χωρητικότητα ισχύει όταν το
ρεύμα εκφόρτισεις είναι τέτοιο ώστε η μπαταρία να εκφορτίσει σε 20 ώρες

The battery capacity that battery manufacturers print on a battery is the product of 20 hours multiplied by the maximum constant current that a new battery can supply for 20 hours at 68 F° (20 C°),[54] down to a predetermined terminal voltage per cell.

A battery rated at 100 A·h will deliver 5 A over a 20 hour period at room temperature. However, if it is instead discharged at 50 A, it will run out of charge before the theoretically-expected 2 hours.

.http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_(electricity)#Battery_capacity_and_dischar ging

Υ.Γ. ξέρει κάποιος να μου πει τι σημαίνουν τα γράμματα που έχουν πάνω οι
μπαταρίες των αυτοκινήτων (DIN) και (EN).

antonis_p
13-07-08, 10:48
DIN είναι ο Γερμανικος οργανισμος προτύπων,
υπάρχει και ο αντιστοιχος διεθνής ISO.

Η ένδειξη αυτή δηλώνει πως το προϊόν πληρεί
τις Γερμανικές προδιαγραφές ή είναι φτιαγμένο σύμφωνα με αυτές.

DT200
13-07-08, 15:56
μήπως ξέρεις ποιες είναι αυτές οι προδιαγραφές ?

genesis
01-08-08, 21:48
Φίλε DT200 (έχεις τέτοιο μηχανάκι ακόμη! ή το DT200 αναφέρεται σε άλλο πράγμα?)
Η ανεμογεννήτρια που αγόρασες χρειάζεται τουλάχιστον 400Ah μπαταρίας για να λειτουργήσει σωστά και πολύ καλά κάνει και ψάχνεσαι στα 600Ah.
Γενικά μιλώντας, οι μπαταρίες που λειτουργούν σε συστήματα παραγωγής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές θα πρέπει να έχουν αντοχή σε επαλαμβανόμενους κύκλους βαθιών εκφορτίσεων.
Οι μπαταρίες αυτοκινήτων (που γενικά λέγονται μπαταρίες εκκίνησης) είναι σχεδιασμένες με εντελώς διαφορετικές προδιαγραφές και ΔΕΝ κάνουν για χρήση σε τέτοια συστήματα. Στη καλύτερη περίπτωση μια μπαταρία αυτοκινήτου θα αντέξει περίπου 1 χρόνο πριν χάσει σχεδόν το μισό της ονομαστικής της χωρητικότητας.
Ένας από τους καλύτερους τύπους μπαταριών για συστήματα ΑΠΕ είναι οι μπαταρίες τύπου OPzS (διάρκεια ζωής μέχρι 15 έτη) ή οι μπαταρίες τύπου PzS (διάρκεια μέχρι 9 έτη) οι οποίες χρησιμοποιούνται σε ηλεκτρικά περονοφόρα μηχανήματα (κλαρκ, ανυψωτικά, κλπ.) και είναι φθηνότερες. Αυτές τις βρίσκεις σε μορφή 2βολτων στοιχείων οπότε θέλεις τουλάχιστον 6 τεμάχια για να φτιάξεις μια 12βολτη συστοιχία.
Εναλλακτικά υπάρχουν κάποιοι τύποι 12βολτων μπαταριών που μοιάζουν με μπαταρίες αυτοκινήτου αλλά είναι σημαντικά ακριβότερες από αυτές και έχουν δυνατότητες βαθιάς εκφόρτισης (deep cycle). Χρησιμοποιούνται συνήθως σε σκάφη για φωτισμό, VHF, radar, κλπ. και έχουν μια μέση διάρκεια ζωής γύρω στα 4 - 5 χρόνια.

DT200
02-08-08, 01:06
Φίλε DT200 (έχεις τέτοιο μηχανάκι ακόμη! ή το DT200 αναφέρεται σε άλλο πράγμα?)
ναι ! το ομολογώ , έχω ένα DT200, UPVS του 1992 με το μικρό φανάρι και είναι κούκλα ! (ακούγετε λίγο αρχαίο, το 1992 αλλά δεν είναι)
κάνω σούζες, πάντες, πετάγματα, φασαρία και με κάνει πολύ ευτυχισμένο με κάθε βόλτα,
όποιος έχει καψούρα με κάποια ρόδα ξέρει :wink:

αυτό το μηχανάκι ήταν το όνειρο τον παιδικών μου χρόνων και δεν το αλλάζω με τίποτα.


Η ανεμογεννήτρια που αγόρασες χρειάζεται τουλάχιστον 400Ah μπαταρίας για να λειτουργήσει σωστά και πολύ καλά κάνει και ψάχνεσαι στα 600Ah.
από πού, μπορούμε να το καταλαβαίνουμε αυτό ? ότι θέλει τουλάχιστον 400Ah

όλα τα άλλα που έγραψες, τα βρίσκω πολύ ενδιαφέρων και χρήσιμα
σε ευχαριστώ.

θα ψάξω για μπαταρίες από κλάρκ.

genesis
02-08-08, 10:12
από πού, μπορούμε να το καταλαβαίνουμε αυτό ? ότι θέλει τουλάχιστον 400Ah


Αναφέρεται στο installation manual της ανεμογεννήτριας.

Αρχαίο το DT200 του 92?? Τι να πω εγώ με το FZR1000 του 87!! :) Έχεις ένα θρυλικό μηχανάκι, ίσως το καλύτερο που υπήρξε ποτέ σε αυτή τη κατηγορία!

Nemmesis
02-08-08, 19:54
ρε παιδια το 90-95 εβγεναν τα ποιο σκηλισια απο εμφανιση.. παραδειγμα το FZR1000 που λεει ποιο πανω αλλο ειναι το civic του 93 οχι το κοφτοκολο... εμενα απο 10χρονων θυμαμε το Civic το Vti και πιστιαρες.. μετα αργοτερα ειδα την hayabusa και ερωτευτηκα... κανενα δεν εχω αποκτησει ακομη αλλα Vti εχει ο κολλητος μου και μεσα στο χειμονα αν ολα πανε καλα θα εχω και εγω... οσο για την haya μονο μια φορα εχω καβαλησει στην ζωη μου και 3-4 συνεπηβατης... ειδατε το avatar μου?