PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα βρω το ρευμα συλλεκτη και το ρευμα βασης?



johny16
12-07-08, 18:28
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΒΑΣΗΣ Ο ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΥΠΟΣ VB=R2/R1+R2*VCC ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΜΕΤΑ Ο ΤΥΠΟΣ IB=VCC-VBE/RB EINAI ΓΙΑ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΙΡΕΤΗ ΤΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΗΤΗ ΚΟΙΝΟΥ ΕΚΠΟΜΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΒ=IE/β ΜΕΤΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΒ=VIN(ΕΝΑΛΑΣΟΜΕΝΗ ΠΗΓΗ)/re ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΒΑΣΗΣ? ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΥΛΕΚΤΗ ΔΛΔ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΤΥΠΟ IC=βdc*IB EΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΙC=VCC-VBE/RE+RB/βdc KΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΟΙΝΟΥ ΕΚΠΟΜΠΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΙΕ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟ ΜΕ ΤΟ IC ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ
VC=VCC-IC*RC TO IC EXEI THN TIMH TOY IE ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΙΕ=1,5mA ,VCC=25V, RC=10K
VC=25-1.5*10.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΜΑΛΒΙΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

lynx
13-07-08, 02:29
εδω δεν λεμε help... βαζουμε αναλυτικο τιτλο ο οποιος περιγραφει το τοπικ αλλιος προκαλεις την αναγνωση του
απο ατομα που μπορει να μην θελουν, επισεις γραφουμε με πεζους χαρακτηρες που ΔΕΝ δινουν την εντυπωση οτι εχεις
αγριεψει και φωναζεις. Γρηγορα edit για να παρεις απαντησεις στο ερωτημα σου. :wink:

manos_3
13-07-08, 17:02
Αχ ρε Γιάννη,πάλι τα ίδια...

johny16
14-07-08, 15:09
Μπορει να βοηθησει κανεις η οχι? βασικα ναι οταν το εγραφα το κειμενο ειχα πολλα νευρα οσον αφορα αυτο το θεμα!

ironman
14-07-08, 15:24
Αν θελεις δωσε ενα σχεδιο για να καταλαβουμε σε τι συνδεσμολογια θες αναλυση...

johny16
15-07-08, 22:56
Βασικα ειναι συνδεσμολογια κοινου εκπομπου. Αλλα και κοινης βασης να ηταν η κοινου συλεκτη ο ιδιος τυπος δεν ειναι?
μπορειτε να μου πειτε πως ακριβως το βρισκουμε ισχυει κανενας απο τους παραπανω τυπους?

eebabs2000
18-07-08, 13:19
Βάλε ένα σχεδιάκι αν θες, γιατί για κάθε συνδεσμολογία το λύνεις διαφορετικά το θέμα... ο τύπος Ic=β.Iβ ισχύει πάντα!