PDA

Επιστροφή στο Forum : tranzistor



Hurry-o
16-07-08, 20:21
http://img99.imageshack.us/img99/4940/circuit1km5.png (http://imageshack.us)
http://img99.imageshack.us/img99/4940/circuit1km5.0858ea1a9e.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=99&i=circuit1km5.png)

Rc=1450 Ohm
Re=125 Ohm
C1=200 μF
Ce=400 μF
Vcc=15 Volt
Ημιτονική τάση πηγής Vin,συχνότητας 10kHz και πλάτους 10 mV
Φορτίο Rl=Rc

Υπολογίστε τις αντιστάσεις R1 και R2 ώστε το σημείο λειτουργείας να βρίσκεται στο μέσο της ac ευθείας φόρτου

DT200
16-07-08, 21:08
φίλε γεια σου :lol: :lol: :lol:
έχεις πολύ πλάκα ... :lol: :lol: :lol:
δεν ρωτάς τίποτα, αλλά μας πετάς μία άσκηση από το πουθενά
λες και γράφουμε απροειδοποίητο διαγώνισμα ...

αλήθεια , θα βάλεις και βαθμό στο τέλος :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ. καλή συνέχεια και όλα αυτά τα είπα φιλικά.

Nemmesis
16-07-08, 21:24
xaxa... αναβαθμιζονται σιγα σιγα..

Hurry-o
16-07-08, 23:26
Έχετε δίκιο παιδία συγνώμη για την αγένεια μου.Με λένε Χάρη σπουδάζω Βιομηχανική πληροφορική στην Καβάλα,ανακάλυψα το φορουμ σας πολύ πρόσφατα και ομολογώ οτι έχετε κανει πολύ καλή δουλειά.Είμαι σιγουρος οτι θα με βοήθησει στο μέλλον.Τώρα για την άσκηση αν έχει καποιος καμια ιδέα καλώς......Ευχαριστώ όπως κ να έχει.

jeik
17-07-08, 01:07
Ωρε φιλε και δε διαβασα τιποτα.............αστο για Σεπτεμβριο.
Καλως ηρθες στο σαιτ.
Φαινεται σαν αξιολογηση της γνωσης των χρηστων του σαιτ......καλοοοοοο. :lol: :lol:

kopla
17-07-08, 03:22
Κλασσικό παράδειγμα 'κοινού εκπομπού'.
Δεν θα τη λύσω αλλα θα σου πω κάποια πράγματα.

1. Ο εκπομπός ειναι βραχυκυκλωμένος στο AC λόγω του πυκνωτή Ce.
2. Οι C1 και C2 είναι πυκνωτές σύζευξης και αποσύζευξης.
3. Οι R1 και R2 απλοποιούνται με Thevenin και με την τάση Vcc

Hurry-o
17-07-08, 10:48
Κλασσικό παράδειγμα 'κοινού εκπομπού'.
Δεν θα τη λύσω αλλα θα σου πω κάποια πράγματα.

1. Ο εκπομπός ειναι βραχυκυκλωμένος στο AC λόγω του πυκνωτή Ce.
2. Οι C1 και C2 είναι πυκνωτές σύζευξης και αποσύζευξης.
3. Οι R1 και R2 απλοποιούνται με Thevenin και με την τάση Vcc
Θα την παλέψω σήμερα με τις υποδειξεις σου..

kopla
17-07-08, 13:26
1. Ο εκπομπός ειναι βραχυκυκλωμένος στο AC λόγω του πυκνωτή Ce. Εννοώ η αντίσταση Re είναι βραχυκυκλωμένη

johny16
18-07-08, 17:46
ειναι ψιλοδυσκολη ασκηση μιας και εγω τα διαβαζω στο μαλβινο αλλα δεν σου λεει πως θα υπολογισεις τις αντιστασεις πολωσης! :cry:

dalai
18-07-08, 23:07
Μου κανει εντυπωση που μετα απο 3 χρονια ακομη τα θυμαμε !!
Να'ναι καλα ο Malvino και το βιβλιο του ..

Η Re περιοριζει το κερδος τασης στο DC αλλα στα AC ειναι ολοκληρη η Ηfe.
Eυαισθητο στη θερμοκρασια οπως ελεγε και ο malvino...

Παντως Hurry-o οσο και κοινοτυπος να ακουγομαι (σαν καθηγητης) οσο και προσπαθησεις να τα αποφυγεις αυτα , θα τα συναντας ΣΥΝΕΧΕΙΑ μπροστα σου.Θα τα μαθεις αναγκαστικα.... Μαθετα τωρα να παρεις και καλους βαθμους.
Βιβλια οπως του μαλβινο θα σε βοηθησουν πολυ

johny16
19-07-08, 00:35
Μου κανει εντυπωση που μετα απο 3 χρονια ακομη τα θυμαμε !!
Να'ναι καλα ο Malvino και το βιβλιο του ..

Η Re περιοριζει το κερδος τασης στο DC αλλα στα AC ειναι ολοκληρη η Ηfe.
Eυαισθητο στη θερμοκρασια οπως ελεγε και ο malvino...

Παντως Hurry-o οσο και κοινοτυπος να ακουγομαι (σαν καθηγητης) οσο και προσπαθησεις να τα αποφυγεις αυτα , θα τα συναντας ΣΥΝΕΧΕΙΑ μπροστα σου.Θα τα μαθεις αναγκαστικα.... Μαθετα τωρα να παρεις και καλους βαθμους.
Βιβλια οπως του μαλβινο θα σε βοηθησουν πολυ


Μαλιστα ποια εκδοση του Μαλβινο εχεις? Εγω απο τι ξερω η Re ειναι για να γειωνει το DC και ο πυκνωτης για να γειωνει το ΑC.

dalai
19-07-08, 00:46
Για τη θεωρεια του κυκλωματος: μαλβινο 6η εκδοση, κεφαλαιο 9 ΑC μοντελα, ενισχυτης VDB , selida 231
Για τις πραξεις που το εκφραζουν στο επομενο κεφαλαιο 10, παραδειγμα 10-3 σελιδα 252
Επισης με αντισταση δεν γειωνουμε.Με καλωδιο χωρις αντισταση γειωνουμε. Πανω σε αυτη την αντισταση υπαρχει πτωση τασης,αρα δεν γειωνουμε....

johny16
19-07-08, 01:14
εγω εχω την 4η εκδοση θα κοιταξω και θα δω αμα εχει κατι τετοιο που λογικα πρεπει να εχει. δλδ η αντισταση που γειωνεται δεν εχει καμια σχεση με την γειωση του συνεχους μαλιστα.και ο σκοπος της ειναι για να ελεγχει το ρευμα του εκπομπου ετσι ωστε να μην ανεβαζει θερμοκρασια?

dalai
19-07-08, 11:29
στη θεωρεια για κεφαλα;ια 9 και 10 δεν εχουν διαφορες οι 2 εκδοσεις
Η αντισταση ελενχει το κερδος του τρανζιστορ

JIMKAF
19-07-08, 11:52
Dalai λές για την Βασική Ηλεκτρονική ή για την Ηλεκτρονική του Μαλβίνο;

dalai
19-07-08, 14:30
Ηλεκτρονική του Μαλβίνο

JIMKAF
19-07-08, 15:21
ΟΚ :wink:

Hurry-o
19-07-08, 17:40
Παιδια ειλικρίνα δν περίμενα τέτοια ανταπόκριση,που μπορώ να βρω το βιβλίο του ΜALVINO.Ευχαρίστω πολύ πάντως.

dalai
19-07-08, 17:59
Harry-o σου ξαναλεω οτι κινδυνευεις να καταντησεις σκραπας στα τρανζιστορ. Και οπως ελεγε και ο Βεγγος: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για ... Ηλεκτρονικος!!
Αυτα ειναι βασικες συνδεσμολογιες των τρανζιστορ.Πρεπει να τις κανεις κτημα σου..
Οσο και να μην το πιστευεις θα το βρεις βιβλιοπωλια!! :) .Αν δεν το εχουν ειναι εκδοσεις τζιολα και 8α στο φερουν. η τιμη λιγο τσουχτερη (50 γιουρο)
Μπορεις να το δανειστεις ομως και απο τη βιβλιοθηκη σου πριν το αγορασεις και να ριξεις μια ματια αν σου αρεσει.

Hurry-o
20-07-08, 14:49
Harry-o σου ξαναλεω οτι κινδυνευεις να καταντησεις σκραπας στα τρανζιστορ. Και οπως ελεγε και ο Βεγγος: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για ... Ηλεκτρονικος!!
Αυτα ειναι βασικες συνδεσμολογιες των τρανζιστορ.Πρεπει να τις κανεις κτημα σου..
Οσο και να μην το πιστευεις θα το βρεις βιβλιοπωλια!! :) .Αν δεν το εχουν ειναι εκδοσεις τζιολα και 8α στο φερουν. η τιμη λιγο τσουχτερη (50 γιουρο)
Μπορεις να το δανειστεις ομως και απο τη βιβλιοθηκη σου πριν το αγορασεις και να ριξεις μια ματια αν σου αρεσει.

Φίλε μου dalai δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε σκοπεύω να γίνω,μια βασική ιδέα από ηλεκτρονικά κυκλώματα θέλω να πάρω να πέρασω το μάθημα κ να μάθω 2,3 πράγματα.Προγραμματιστής θέλω να γίνω.

JIMKAF
20-07-08, 15:25
Σε ποιά σχολή είσαι αν επιτρέπετε, αν πάλι δεν επιτρέπετε ουδέν πρόβλημα... :wink: :?:

dalai
20-07-08, 17:37
Έχετε δίκιο παιδία συγνώμη για την αγένεια μου.Με λένε Χάρη σπουδάζω Βιομηχανική πληροφορική στην Καβάλα,ανακάλυψα το φορουμ σας πολύ πρόσφατα και ομολογώ οτι έχετε κανει πολύ καλή δουλειά.Είμαι σιγουρος οτι θα με βοήθησει στο μέλλον.Τώρα για την άσκηση αν έχει καποιος καμια ιδέα καλώς......Ευχαριστώ όπως κ να έχει.
Τo ειπε ο ανθρωπος...

JIMKAF
20-07-08, 18:07
Έχετε δίκιο παιδία συγνώμη για την αγένεια μου.Με λένε Χάρη σπουδάζω Βιομηχανική πληροφορική στην Καβάλα,ανακάλυψα το φορουμ σας πολύ πρόσφατα και ομολογώ οτι έχετε κανει πολύ καλή δουλειά.Είμαι σιγουρος οτι θα με βοήθησει στο μέλλον.Τώρα για την άσκηση αν έχει καποιος καμια ιδέα καλώς......Ευχαριστώ όπως κ να έχει.
Τo ειπε ο ανθρωπος... καλά φίλε μου μη βαράς :lol: κιόλας δεν το είδα...